Avalon » Twórcy » Jae Lee

Jae Lee

Biografia

Data urodzenia:
1972-06-22
Biografia

Jae Lee urodził się w 22 czerwca 1972 roku gdzieś w Korei Południowej. W wieku sześciu lat wyemigrował z rodziną do USA. Ukończył liceum w Fairfax County w stanie Wirginia z opinią najbardziej utalentowanego osobnika płci męskiej, którą zyskał sobie, projektując pamiątkowe koszulki na bal promocyjny. Zaraz po ukończeniu liceum, w roku 1990, rozpoczął naukę w szkole sztuk plastycznych, ale jeszcze w tym samym roku porzucił ją, aby rozpocząć pracę w Marvel Comics. Jego komiksowy debiut to Marvel Comics Presents #85, w którym tuszował szkice Roba Liefelda, by w ciągu kilku numerów zastąpić go jako główny rysownik historii z udziałem Beasta. Wkrótce potem, został na 12 numerów rysownikiem serii Namor, The Sub-Mariner, a następnie zaliczył gościnne występy w Uncanny X-Men i Excalibur: XX Crossing Special. Narysował także dwa numery X-Factor, po czym rozstał się z Marvelem i przeszedł do nowopowstałego wydawnictwa Image, gdzie w 1994 roku mógł stworzyć od podstaw swoją własną serię pod tytułem Hellshock. Powrócił do Marvela w roku 1998, by stworzyć wraz z Paulem Jenkinsem maxi-serię o przygodach Inhumans, za którą otrzymali nagrodę Eisnera dla najlepszej nowej serii w 1999 roku. Najwyraźniej obu panom współpraca przypadła do gustu, bo dwa lata później stworzyli wspólnie pierwszą serię z Sentrym. Od tej pory, Jae Lee zadomowił się już chyba w Domu Pomysłów, bo mniej więcej raz w roku rysuje coś dla Marvela. Zazwyczaj są to miniserie lub krótkie runy w regularnych wydawnictwach, a wśród nich warto wymienić Fantastic Four: 1234, Captain America vol. 4 czy Ultimate Fantastic Four. Czasami zdarza mu się też rysować dla innych wydawnictw, czego przykładem mogą być Batman: Jekyll & Hyde dla DC, Witchblade: Demon dla Image i Transformers/G.I.Joe dla Dreamwave. Wyjątkowym elementem w karierze Jae'a Lee są ilustracje do wznowienia Draculi Brama Stokera z 2006 roku. W tej chwili, ukoronowaniem artystycznej kariery Jae'a wydaje się być Dark Tower: Gunslinger Born, stworzona przez Stephena Kinga.

Styl Jae'a Lee opisywany jest jako mroczny i gotycki, Na przestrzeni lat ewoluował od artystycznego ekspresjonizmu w stronę bardziej stonowanego realizmu, wciąż jednak charakterystycznym jego elementem pozostają wyraźne, ostre cienie i bardzo bogate w szczegóły detale, a także namiętnie eksponowana ornamentyka.

A teraz pora na garść ciekawostek z sieci. Obecnie, Jae Lee nadal mieszka w Virginii. Jego ulubione komiksy to V for Vendetta, Watchmen i Cages, a spośród tych, które sam stworzył: pierwsze trzy numery Hellshock, Namor #31, Inhumans vol. 2 oraz z pewnością także Dark Tower. Ceni sobie scenariusze Alana Moore'a i Dave'a McKeana oraz rysunki Billa Sienkiewicza i Travisa Charesta. Ponadto lubi muzykę klasyczną i filmową, Hamburgery z baru 5 Guys, gry komputerowe, tenisa i seriale w stylu Ostrego Dyżuru.

 

Gil Galad 

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.