Avalon » Twórcy » Salvador Larroca

Salvador Larroca

Biografia

Data urodzenia:
1970-11-21
Miejsce urodzenia:
Walencja, Hiszpania
Biografia
larroca.jpgPo kilkuletniej pracy w Hiszpanii jako kartograf, Salvador Larroca zadecydował, że lepiej będzie będzie dla niego, jeśli spróbuje swych sił w rysowaniu komiksów. Początkowo jego specjalizacją były plakaty, które tworzył dla firmy posiadającej prawa do publikacji miesięczników Marvela w rodzimym kraju młodego artysty. Szefowie nieistniejącego już Marvel UK szybko wypatrzyli wschodzącą gwiazdę sceny komiksowej i zaproponowali mu pracę nad jedną z ich serii - "Body Count". Stamtąd Larroca trafił do "właściwego" Marvela.

Nietrudno sie domyślić, że szefostwo "Domu Pomysłów" niechętnie powierza rysowanie swych czołowych komiksów młodym, niedoświadczonym artystom, dlatego też na początku przydzielono mu tylko kilka mniejszych projektów, spośród których warto wymienić choćby "X-Men Unlimited", czy "Dark Angel". Wcześniej, już w 1987 roku "zahaczył" również o DC, gdzie miał okazję współtworzyć pięć numerów drugiej serii "Flash". Pojawiał się również tu i ówdzie jako gościnny rysownik. Prawdziwym przełomem w jego karierze było powierzenie mu posady rysownika jednego z flagowych wówczas tytułów Marvela - "Ghost Rider". Sporym zaskoczeniem było to, że okupował on to stanowisko przez okrągłe 30 numerów, choć wielu innych, dużo bardziej poważanych artystów, wyraziło zainteresowanie jego objęciem. W 1995 roku rozpoczęła sie przygoda Hiszpana z mutantami Marvela. Zilustrował on numer serii "Gambit and the X-Ternals", która była częścią Age of Apocalypse, i choć wielu może słusznie zauwazyć, że to niewiele, to jednak Larroca wykonał to zadanie na tyle dobrze, że Bob Harras postanowił w niego zainwestować. W 1997 narysował kilka stron do 338. numeru "Uncanny X-Men", a później tego roku miał również przyjemność przelewania na papier scenariuszy do "Excalibur" Bena Raaba. One-shot "Heroes Reborn: The Return", którego edytorką była pani Bobbie Chase sprawił natomiast, że zaproponowała mu ona później pracę nad trzecią serią "Fantastic Four", po tym, jak Alan Davis i Scott Lobdell zrezygnowali z niej po zaledwie trzech numerach. Tutaj Salva poznał Chrisa Claremonta, który został nowym scenarzystą FF. Razem panowie ci stworzyli kilka naprawdę dobrych historii i kiedy podupadające miesięczniki z mutantami w roli głównej po raz kolejny potrzebowały nowych twórców, oni zdecydowali sie podjąć to wezwanie. Hiszpan po raz kolejny zawitał na łamy "Uncanny X-Men" i dzięki temu stał się gwiazdą amerykańskiej branży komiksowej.

uncanny_x-men_437.jpg Jak wiadomo, powrót Chrisa Claremonta na łamy "X-Men" został niezbyt mile przyjęty przez krytyków, lecz mimo to Marvel zdecydował się na zainicjowanie nowego projektu pod kryptonimem "X-Treme X-Men". Na twórców wytypowano właśnie jego i Larrocę. Komiks ten miał pełnić rolę "zapchaj-dziury", lecz dla wielu fanów stanowił on najlepszą pozycje spod znaku X, w dużej mierze dzięki świetnym ilustracjom Salvy, które upiększone zostały dzięki dość nowatorskiej, nawet jak na dzisiejsze czasy, technice polegającej na rezygnacji z tuszu i nakładaniu koloru bezpośrednio na szkice. Hiszpański artysta planował tworzyć rysunki do scenariuszy Claremonta przez długi czas, lecz ówczesny prezes Marvela, Bill Jemas, postanowił, że wykorzysta utalentowanego rysownika do zwiększenia szans na rynku pisanemu przez niego "Namorowi". Co ciekawe, gdy ogłoszono, że nastepcą Larroci miał zostać Igor Kordey, wśród fanów wywołało to ogromne oburzenie i odzew na niespotykaną skalę. Nic jednak nie mogło utrzymać rysownika z dala od mutantów. W sierpniu 2003 ogłoszono, że Salva zastąpi Phillipa Tana jako rysownik "Uncanny X-Men". Entuzjazm jednak nieco opadł po publikacji #437, w którym to okazało się, że Hiszpanowi przydzielono inkera, Danny'ego Miki, co znacznie pogorszyło efekt końcowy. Na dodatek kolory na jego szkice dość nieudolnie nałożyło studio Udon.

Niedawno Marvel ujawnił, że Larroca nadal będzie ilustrował scenariusze pisane przez Checka Austena, wraz z którym będzie współpracował nad serią "X-Men", przejętą po Grancie Morrisonie. Na szczęście nie tylko Amerykanie potrafili docenić jego umiejętności. Larroca, wraz z kilkoma innymi twórcami, takimi jak Kurt Busiek, John Cassaday czy Stuart Immonen, podpisał kontrakt z wydawnictwem Humanoids Publishing (Les Humanoides Associes). Być może Salva podbije także rynek europejski...

Opracował: Killah

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.