Avalon » Twórcy » John Romita Jr.

John Romita Jr.

Biografia

Data urodzenia:
1956-08-17
Miejsce urodzenia:
Nowy Jork
Biografia
Kim może zostać dziecko utalentowanego rysownika jakim był John Romita? Kimkolwiek chce. Ale w tym wypadku należy dziękować niebiosom, iż syn poszedł w ślady ojca.


John Salvatore Romita, nazywany w świecie komiskowym "juniorem" dla odróżnienia od ojca, urodził się w 1956 roku. Z przemysłem komiksowym - a dokładnie (jakżeby inaczej) z Marvelem związał się na końcu lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Dokładnie w roku 1978 ukazał się Iron-Man jego autorstwa. Ale już dwa lata później John trafił na  przeznaczone mu miejsce. Na karty Amazing Spiser-Man. Tworzył tam do roku '84 ilustrując między innymi monumentalną walkę pajączka z Juggernautem (wydana w Polsce jako zeszyt The Amazing Spider-Man 2/92 o tytule "Władca murów"). Kolejnym krokiem w karierze był czas pracy nad Uncanny X-Men wraz ze scenarzystą Chrisem Claremontem, gdzie tworzył, z przerwami, od numeru 175 do 211.

Po mutantach przyszedł czas na Daredevila. Podczas pracy nad tym bohaterem Romita wyrobił tak wszystkim znany, charakterystyczny styl. Łatwo wśród natłoku prac znaleźć coś, co wyszło z pod jego ręki. Tak rozpoznawalne i unikalne są jego szkice. Z tego powodu rysownik ma też wielu zwolenników, jak i dużo jest ludzi, którzy po prostu nie lubią jego prac. Co ciekawe, w odróżnieniu od takich sław jak  Jim Lee nigdy nie znalazł się naśladowca jego stylu tworzący dla Image Comics. Podczas pracy nad postacią "Śmiałka", Romita zilustrował jedną z lepszych historii jakie powstały o tym bohaterze, chodzi oczywiście o "Man Without Fear" do scenariusza Franka Millera.

Początek ostatniej dekady XX wieku przyniósł czas powrotu. Najpier rysownik powrócił do serii Iron-Man, a później do swojego ulubionego dziecka - Spider-Mana (zresztą nie po raz ostatni). Także czytelnicy serii Uncanny X-Men mogli cieszyć oczy jego rysunkami począwszy od jubileuszowego 300-setnego numeru. Romita w tym czasie zilustrował także pierwsze siedem numerów nowej serii opowiadającej o przygodach Franka Castle, był to The Punisher: War Journal. Komiks początkowo miał być czarno-biały, ale ostatecznie ukazał się w wersji kolorowej (w Polsce ukazał się jednak w wersji dwukolorowej w '93 roku za sprawą Tm-Semic).

Nowy wiek znów przyniósł Romicie okazję pracy nad Amazing Spider-Manem. Jak sam żartuje z chęcią powróciłby do tytułu wcześniej, ale Mark Bagley trzymał się go kurczowo. W końcu jednak Bagley trafił do pająka w świecie Ultimate, a JRJR mógł po raz trzeci zacząć swoją przygodę z Spider-Man'em. Tu pracę otrzymał również J.M. Straczynski. Mimo , że obaj panowie nigdy się nie spotkali stworzyli razem jeden z najciekawszych komiksów, jakie powstały w historii wydawania przygód Spider-Mana. Do bogatej listy komiksów, które tworzył należy dodać także Thora oraz Hulk'a.

W 2004 roku, za sprawą Image Comics Romita opublikował swój pierwszy autorski komiks, wraz ze scenarzystą Glenem Brunswickiem - The Grey Area. W tym samym roku zilustrowal także przygody Wolverine'a wraz ze scenarzystą serii Markiem Millarem. także z tym autorem dla imprintu Ultimate narysował serię Ultimate Vision, dołączaną jako dodatek do innych komiksów z serii Ultimate. Swój kunszt wykazał także tworząc pierwsze sześć numerów serii nowego woluminu Black Panther.  2006 rok przyniósł mu możliwość pracy z legendarnym scenarzystą Neilem Gaimanem przy serii Eternals.  Najnowszym dziełem, które narysował jest World War Hulk.

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.