Avalon » Twórcy » Chuck Austen

Chuck Austen

Biografia

Data urodzenia:
1960-10-07
Miejsce urodzenia:
Los Angeles
Biografia
Już na samym początku kariery Chucka Austena spotkała miła niespodzianka. W 1986 otrzymał pracę, na której wszystkim zależało - został rysownikiem nowej serii o Miraclemanie, którego uczynił sławnym sam Alan Moore. Prawa do niej zakupiła właśnie firma Eclipse Comics, a scenarzysta "Strażników" i "Z Piekła Rodem" wybrał akurat Austena, bowiem uważał jego ilustracje za "mało mainstream'owe". Jednak redaktor tej serii, Cat Yronwode nie była zbyt zadowolona tym wyborem. Chciała kogoś bardziej znanego, jak choćby Alan Davis i tak skończyła się przygoda tego twórcy w owym wydawnictwie.

Na kilka lat opuścił on więc branże komiksową, lecz w końcu wrócił, tym razem do Slave Labor Graphics, gdzie zainicjował, jak sam twierdzi, częściowo autobiograficzną serię pt. Strips. Początki naturalnie nie były łatwe, ponieważ historie przedstawione w pozycji były zbyt śmiałe, jak na tamte czasy, a poza tym firmy dystrybutorskie niechętnie zajmowały się tego typu materiałami. Podobne stanowisko wobec dzieła Austena zajął ówczesny szef Slave Labor, Dan Vado. Nie pomagały tłumaczenia, że w komiksie nie ma ani niestosownego języka, ani scen erotycznych. Na pomoc przyszedł młodemu twórcy nieistniejący już imprint DC, Piranha Press, a konretnie jego redaktor naczelny, Mark Nevelow, który był wielkim fanem "Strips" i chciał uczynić zeń jeden z flagowych tytułów. Jednakże ponownie na drodze Chucka Austena do szczęścia stanęła kobieta, Jennette Kahn, która do dziś pełni ważną funkcję w Detective Comics. Scenariusz ponownie został odrzucony. Za trzecim razem jednak już się powiodło, tym razem za sprawą Rip Off Press, którego szefowie poprosili obecnego scenarzystę "The Uncanny X-Men", aby umieścił w swym dziele więcej scen erotycznych. Seria sprzedawała się całkiem nieźle, lecz została zawieszona przedwcześnie z powodu rozwodu Austena z żoną.

Po tych wydarzeniach zadecydował on, że nie chce mieć już do czynienia z komiksami. Przez 15 lat zajmował się więc tworzeniem gier komputerowych, a później został również zatrudniony w studiu Film Roman, które odpowiedzialne jest za powołanie do życia "X-Men: Evolution". Pisał tam scenariusze do kreskówki pt. "King of the Hill" (u nas znane jako "Bobby kontra Wapniaki"). To nie koniec jego przygody z animacją. Chuck Austen pracował także nad "The Simpsons", dla wywtórni Fox. Po pewnym czasie postanowił również samodzielnie wydawać "Strips". Jednak potem słuch po nim zaginął. Dopiero po objęciu stanowiska redaktora naczelnego Marvela przez Joe Quesadę, świat ponownie o nim usłyszał. Dzięki doświadczeniu wyniesionemu z branży gier wideo, nauczył się wykorzystywać grafikę komputerową do tworzenia komiksów. Scenarzysta postanowił więc wymyślić historię o "War-Machine" i - wykorzystując swoje niedawno nabyte umiejętności - zaproponować "Domowi Pomysłów" wydawanie serii o Jamesie Rhodesie pod sztandarem imprintu Max. Co ciekawe, Quesada nie był gotów zaufać talentowi pisarskiemu Austena i chciał, aby Bendis pisał dialogi na potrzeby tej pozycji, jednak ostatecznie tak się nie stało.

Tak rozpoczęła się w Marvelu kariera jednego z najbardziej kontrowersyjnych twórców ostatnich lat. Spod jego pióra wyszło kilkanaście numerów "Elektry" oraz mini-serie "The Call", opowiadające o nowojorskich służbach ratowniczych. Niewątpliwie jednak jego najbardziej prestiżową pracą w tym wydawnictwie jest tworzenie przygód mutantów w "The Uncanny X-Men". Pozycję tę właśnie opuszczał niezbyt przychylnie oceniany przez krytyków Joe Casey i gdy oficjalnie ogłoszono, że to właśnie Austen będzie jego następcą, fani byli bardzo zadowoleni. Miał on bowiem zamiar odświeżyć kilka nieco zapomnianych postaci, tj. Havok, Polaris, czy Jubilee. Zadowolenie to jednak szybko przerodziło się niemal w nienawiść. Mimo to, Joe Quesada nie przestał dbać o swego pracownika, powierzając mu coraz to nowe projekty tj. "Exiles", "Eternal" czy "Avengers". Powodziło mu sie również u konkurencji, zwłaszcza jeśli chodzi o komiksy z Supermanem. jednakże Chuck Austen postanowił niedawno opuścić "Dom Pomysłów" i spróbować swych sił w serii "Flywires", któa ma być opublikowana przez amerykański oddział "Humanoids".

Opracował: Killah
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.