Avalon » Biosy » Hulk [Bruce Banner]

Hulk [Bruce Banner]

Charakterystyka

Hulk [Bruce Banner]
Name:
Hulk [Bruce Banner]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Robert Bruce Banner
Poprzednie pseudonimy:
Annihilator, Captain Universe, Joe Fixit, Mr. Fixit, Maestro, Mechano, Professor, War, Bruce Bancroft, David Banner, David Bixby, Bob Danner, Bruce Jones, Bruce Roberts, David Blaine, Green Scar, Green King, Green Goliath, Jade Giant
Uniwersum:
Ziemia 616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
177cm (Banner), około 2-2,5m (Hulk)
Waga:
58kg (Banner), około 400-650kg (Hulk)
Kolor włosów:
brązowe(Banner), czarne/zielone (Hulk)
Kolor oczu:
brązowe (Banner), szare/zielone (Hulk)
Zajęcie/zawód:
niezatrudniony, były fizyk jądrowy
Klasa postaci:
nadczłowiek (gamma mutagenik)
Status prawny:
posiada kryminalną przeszłość
Stan cywilny:
wdowiec
Narodowość:
amerykańska
Miejsce narodzin:
Dayton, Ohio, USA
Znani krewni:
Betty Ross Banner (żona, nie żyje), generał Thaddeus "Thunderbolt" Ross (teść), Jennifer Walters (She-Hulk, kuzynka), Morris Walters (wujek), Elaine Banner Walters (ciotka, nie żyje), Brian Banner (ojciec, nie żyje), Rebecca Banner (matka, nie żyje), pani Drake (ciotka, prawdopodobnie nie żyje), Cassandra Walters Pike (ciotka), David Pike (kuzyn), Caiera the Oldstrong (żona, nie żyje), Skaar (syn), Lyra (córka), Scorpion [Carmilla Black] (domniemana córka)
Powiązania z grupami:
Avengers, Defenders, Secret Defenders, Fantastic Four, Horsemen of Apocalypse, Hulkbusters, Pantheon, Przymierze (Warbound), The Order
Baza operacyjna:
brak, ale preferuje Nowy Meksyk
Pierwsze pojawienie się:
Incredible Hulk #1 (marzec 1962)
Zdolności:
Hulk posiada niewiarygodne pokłady nadludzkiej siły fizycznej, czyniące go prawdopodobnie najpotężniejszą istotą, jaka chodziła po Ziemi. Poziom jego potęgi jest potencjalnie nielimitowany, ponieważ wzrost siły fizycznej Hulka jest wprost proporcjonalny do poziomu jego stanów emocjonalnych, takich jak stres, czy w szczególności gniew. Hulk może trzasnąć potężnie swoimi dłońmi, wytwarzając w ten sposób falę uderzeniową, niczym po wybuchu bomby. Hulk używa swoich niezwykle potężnych mięśni nóg do skakania na ogromne odległości. Potrafi przebyć tysiące kilometrów jednym skokiem, raz prawie udało mu się okrążyć całą Ziemię po orbicie po jednym wybiciu. Kontrolując siłę wyskoku i trajektorię lotu, może przy lądowaniu wytworzyć potężne kratery lub ruchy sejsmiczne. Hulk wykazał wysoką odporność na wszelkie rany fizyczne, na ekstremalne temperatury i wszelkie znane na świecie trucizny oraz choroby. W dodatku ma wyjątkowo rozwinięty czynnik samogojący, znacznie szybszy nawet od tego Wolverine'a. Jego wytrzymałość, podobnie jak siła, ma charakter dynamiczny. Im bardziej jest rozgniewany, tym szybciej się uzdrawia i jest wytrzymalszy. Hulk był też widziany na dnie oceanu. Nie dokuczała mu ani dekompresja, ani ciśnienie, ani nawet brak tlenu. Jego ciało dostosowało się do panujących warunków i wypełniło płuca bogatym w tlen płynem perfluorokarbonowym. W podobny sposób może przetrwać w otwartej przestrzeni kosmicznej. Hulk potrafi oprzeć się próbie kontroli jego umysłu. Ma to pewnie związek z tym, że posiada kilka osobowości nieustannie walczących między sobą. Z powodu panicznego strachu Bruce'a przed powrotem jego zmarłego ojca, Hulk zyskał zdolność widzenia duchów. Ta sama zdolność pozwala mu widzieć postacie astralne. Hulk ma tez świetną orientację w terenie, z każdego miejsca na świecie potrafi instynktownie powrócić na pustynię, gdzie powstał w wyniku wybuchu gamma-bomby.
Uwagi:

Bruce Banner jest geniuszem w dziedzinie fizyki jądrowej (ma doktorat z tej dziedziny), a także jednym z najmądrzejszych ludzi w uniwersum Marvela. Po przeistoczeniu się w Hulka, świadomość Bannera ma na niego wpływ, ale bardzo ograniczony.
 
Biografia:
Rodzicami Bruce'a byli Brian i Rebecca Banner. Brian jako dziecko, prawdopodobnie wraz ze swoją matką, był poddany psychologicznej i zapewne też fizycznej przemocy ze strony ojca. Brian czuł, że jego ojciec jest potworem i bał się, iż odziedziczy to w genach, dlatego nigdy nie miał w planach dzieci, żeby nie było możliwości, że zrobi swojemu dziecku to, co jego ojciec zrobił mu. Podczas studiów, Brian poznał i poślubił Rebeccę, która pragnęła założyć rodzinę. Brian nigdy nie podzielił się z nią swoimi przeżyciami i obawami. Był on najmłodszą osobą na uczelni, której udało się zdobyć tytuł doktorski w dziedzinie fizyki. Jego podyplomowe opcje były nieograniczone, ale postanowił on przenieść się do Los Alamos, aby tam pracować dla rządu nad odnalezieniem źródła czystego, nuklearnego promieniowania. Stres w pracy doprowadził go do nadużywania alkoholu. Stał się bardzo nerwowy i szybko wpadał w gniew na swoją żonę i współpracowników. Po pewnej nocy nadmiernego picia, Brian próbował pracować nad swoim projektem i przypadkowo spowodował przeciążenie rządowego sprzętu. Po tym zdarzeniu został poddany pod sąd wojenny i zwolniony z posady. Chociaż w czasie tamtej awarii był on za pancerną szybą i był od tamtego czasu wielokrotnie przebadany przez specjalistów, którzy niczego nie wykazali, Brian wciąż czuł się źle, jakby część promieniowania dotarła do niego i w jakiś sposób zmieniła strukturę genetyczną. To jeszcze bardziej utwierdziło go w przekonaniu, że nie powinien mieć dzieci. Po pewnym czasie Brian znalazł nową pracę i na nowo poukładał swoje życie, gdy jego żona oznajmiła mu, iż jest w ciąży. 


Rebecca miała problemy w czasie ciąży, ale nie wiadomo, o jakie komplikacje dokładnie chodziło. Po narodzinach w Dayton, w Ohio, Bruce został przewieziony na intensywną terapię na obserwację, lecz skrupulatne badania niczego niezwykłego nie wykazały. Był też przebadany pod kątem skażenia promieniowaniem z powodu wcześniejszego wypadku ojca, ale i te testy niczego nie wykazały. Brian, przekonany, że jednak jest coś nie tak z jego synem, starał się spędzać z nim tyle czasu, ile to możliwe. Gdy rodziców nie było w domu, mały Bruce zostawał ze swoją nianią, która nie okazywała mu żadnej sympatii oraz nie poświęcała mu uwagi. Podczas świąt Bożego Narodzenia, gdy Bruce miał już cztery lata, pod choinką znalazł zestaw małego konstruktora. Bruce złożył model w zastraszająco krótkim czasie, wtedy Brian wściekł się, zniszczył dzieło syna i nazwał go dziwadłem. Nikt w jego wieku nie powinien złożyć modelu tak szybko. Brian sądził, iż promieniowanie miało wpływ na umysł Bruce'a, czyniąc go wyjątkowo mądrym i gdyby nie Rebecca akurat wchodząca do pokoju, prawdopodobnie zabiłby syna. Rebecca została pobita, próbując go powstrzymać. To samo spotkało Bruce'a, gdy próbował pomóc matce. Brian nazwał syna nieludzkim potworem i wyjawił, że nigdy nie chciał dziecka. Kilka lat później, po wielu cierpieniach i katuszach, Rebecca spakowała walizki, wzięła Bruce'a i chciała odejść. Brian złapał ich przy samochodzie, zanim zdążyli uciec i zaczął szarpać się z żoną. Bruce krzyczał, żeby przestali i że będzie już dobry, wtedy Brian cisnął Rebeccą o ziemię i ją zabił. Bruce podbiegł do jej martwego ciała i usiadł w bezruchu. Wtedy właśnie doznał dziecięcego porażenia mózgowego, zamknął się w sobie, przestał okazywać emocje, a jego świadomość zaczęła się rozwidlać. Podczas procesu w sprawie śmierci Rebecci, Bruce próbował kryć swojego ojca, lecz odkryto, że był on przez niego do tego zmuszony. Brian został skazany i osadzony w szpitalu psychiatrycznym, a gdy go zabierano, wściekle wrzeszczał do swojego syna, że jeszcze go dostanie.

Bruce został wysłany do siostry jego martwej matki, pani Drake. Gdy trochę podrósł, zaczął uczęszczać do naukowej szkoły średniej. Z powodu swojej niesamowitej inteligencji i braku okazywania emocji nie miał przyjaciół i był obiektem żartów. Tylko dyrektor szkoły okazywał zainteresowanie Bruce'owi i jego nierozwiązanym problemom. W tamtych czasach spędzał wakacje ze swoją młodszą kuzynką, Jen Walters (późniejsza She-Hulk).

Później Bruce uczęszczał do uniwersytetu stanowego w Navapo, w Nowym Meksyku. Był adiutantem profesora Herberta Josiaha Wellera. Tam poznał Susan Jacobson, swoją pierwszą dziewczynę. Po kilku miesiącach znajomości Susan była zaniepokojona tym, że oboje ledwo się dotykali przez ten czas. Gdy wykonała pierwszy ruch, Bruce gwałtownie nią szarpnął i wydawał się być wtedy inną osobą. Susan wystraszyła się go i zerwała z nim po tym zdarzeniu. Banner miał jeszcze kilka takich bezowocnych znajomości. Bruce przez krótki czas studiował też na uniwersytecie stanowym w Pensylwanii, gdzie poznał Waltera Langkowskiego (późniejszego Sasquatcha).

Następnie Bruce uczęszczał do bliżej nieokreślonej szkoły medycznej, gdzie zapoznał Angelę Lipscombe, z którą zaczął chodzić. Trochę innych aspektów jego osobowości ujawniło się wtedy. Był w stanie okazywać jej emocje oraz zainteresowanie. Po skończeniu szkoły Angela dostała stypendium i szybko uzyskała pracę, lecz Bruce miał problemy ze znalezieniem kogoś, kto byłby zainteresowany jego pracą pod tytułem: "Przewidywanie spontanicznych formacji cząsteczek gamma w próżni". Może to była zazdrość, a może przejaw jakiejś innej osobowości, ale Bruce szorstko, bez słowa wytłumaczenia zerwał z Angelą.

Bruce dostał się do Instytutu Technologii w Kalifornii i zaczął studiować fizykę nuklearną. Możliwe, że wybrał taki kierunek podświadomie, idąc w ślady pracy swojego ojca, szukając jego akceptacji. Tam spotkał Phillipa Sternsa (późniejszego Madmana).

Po ukończeniu szkoły, Bruce przedstawił projekt gamma-bomby generałowi Thaddeusowi "Thunderbolt" Rossowi. Bomby, której wybuch zniszczyłby wszystko oprócz ludzi, pozostawiając ich przy życiu. Po złożeniu tej propozycji, Bruce został zawiadomiony, że jego ojciec został wypuszczony ze szpitala psychiatrycznego po blisko piętnastu latach. Banner rozmawiał z lekarzami w tej sprawie, lecz oni zgodnie twierdzili, że jego ojciec jest gotowy do powrotu do społeczeństwa. Bruce pozwolił swojemu ojcu zamieszkać z nim przez krótki czas i stwierdził, iż myśli, że jest on wciąż niezrównoważony. Brian załamał się i opowiedział o swoich własnych przeżyciach z dzieciństwa, ale dało się odczuć, że coś knuje. Brian zachowywał się coraz dziwniej i dziwniej, więc Bruce powiedział mu, że może powinien on wrócić do szpitala na terapię. Brian w odpowiedzi wykrzyczał, że może było mu tam lepiej, bo był z dala od swojego syna. Bruce po prostu odszedł i pojechał odwiedzić grób matki, ponieważ to była rocznica jej śmierci. Brian podążył tam za nim i ponownie zaczął mówić, jaki to jego syn jest zły i jakim potworem jest. Oboje zaczęli się kłócić, aż w końcu doszło do rękoczynów. Bruce leżał na ziemi, gdy Brian chciał na niego wskoczyć. Wtedy Banner odepchnął ojca nogą, a ten potknął się, wywrócił do tyłu i skręcił kark uderzając o nagrobek Rebecci.

Później Bruce poszedł pracować nad doświadczalną gamma-bombą dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych w bazie wojskowej na pustyni w Nowym Meksyku. I tu zaczyna się właściwa historia Hulka. W trakcie jednego z testów gamma-bomby, Bruce dostrzegł, że ktoś jest obecny na miejscu detonacji i udał się na ratunek. Poprosił swojego współpracownika, Igora Starsky'ego o opóźnienie odliczania, jednak ten jako agent rosyjski zdecydował, że lepiej będzie jak ten zginie w wyniku eksplozji. Tymczasem Bruce dotarł do Ricka Jonesa, który był na miejsu testu i udało mu się umieścić go w brzpiecznym miejscu, samemu jednak stając się napromieniowanym w wyniku detonacji. Nie zabiło go to, lecz sprawiło, że zamienił się w potwora zwanego Hulkiem. Banner zauważył, że jego zmiany powodowane były przez skoki adrenaliny, musiał więc za wszelką cenę zachować spokój. Wczesne przygody Hulka to walka z Gargoylem, Toad-Manem czy też Mongu. Stanął także naprzeciw Fantastycznej Czwórki.

Gdy Hulk został marionetką w rękach Lokiego, który toczył bój ze swoim przyrodnim bratem Thorem, doszło do historycznego wydarzenia: Zielony Olbrzym wraz z Iron Manem, Thorem, Ant-Manem oraz Wasp połączyli siły by wspólnie pokonać Boga Kłamstw – ten moment uznawany jest za narodziny drużyny Avengers. Uważany raz za sojusznika, raz za zagrożenie Hulk błąkał się po kraju szukając swoje miejsca. Przez dłuższy okres czasu, Hulk zdołał sobie przyspożyć więcej wrogów niż sojuszników. Wśród tych nielicznych, najwiernieszy Hulkowi był Rick Jones, jednak uważając przyjaciela za martwego, Rick zdradził tajemnicę podwójnej tożsamości Bannera Generałowi Rossowi, Glenowi Talbotowi a także Betty. Oczywiście Hulk nie dał się zabić i wojsko znowu ruszyło jego tropem. 

Jakiś czas później, przywódca Fantastycznej Czwórki – Reed Richards – zdołał opracować dla Bannera lekarstwo, mające rozwiązać jego problem z Hulkiem. Niestety, lek zadziałał tylko częściowo. Po jego zażyciu Bruce mógł po zmianie w Hulka kontrolować go własnym umysłem. Dzięki temu Hulk nie był już dzikim stworem o ograniczonej inteligencji, niszczącym wszystko dookoła, tylko potężną istotą o wysokiej inteligencji zdolnego naukowca. Mogąć zrobić z tego użytek, Banner przysiągł, że nigdy więcej nie przemieni się w Hulka oraz oświadczył się Betty, która oczywiście się zgodziła. Niestety podczas ślubu Bruce'a i Betty, Leader zaatakował Bannera promieniami gamma, co doprowadziła do kolenej transformacji. Hulk zmierzył się z Leaderem i pracującym dla niego Rhino niszcząc przy tym dom Generała Rossa. Zielony Olbrzym uciekł po pojedynku, z kolei Thunderbolt przysiągł córce, że zniszczy Hulka. 

Po licznych przygodach, Banner raz jeszcze otrzymał możliwość prowadzenia normalnego życia z dala od Zielonego Olbrzyma. Psychiatra Leonard Samson znalazł sposób na wyleczenie Bruce'a. Jednak dowiadując się, że Samson romansuje z Betty Ross, zazdrosny Banner celowo użył na sobie promieniowania gamma by zmienić się w Hulka i stanąć do walki z Samsonem. Podczas pojedynku, Betty wyraziła swoją obawę o życie Samsona co spowodowało, że Zielony Olbrzym uciekł. 

Gdy pochodzący z kosmosu humenoid Yandroth zagroził zniszczeniem Ziemi, walczący z nim Doktor Strange wezwał do pomocy Hulka, Namora oraz Srebrnego Surfera – co zapoczątkowało narodzinami pierwszej drużyny Defenders. Po wygranej walce, drużyna miała zostać rozwiązana, jednak Strange wymusił na jej członkach gotowość do kolejnego połączenia sił. 

Jakiś czas później Bruce dowiedział się, że Betty zamierza wciąć ślub z Glennem Talbotem. Jakby tego było mało, wraz z Rhino kontrolowanym przez Leadera, Hulk został wystrzelony w kosmos i wylądował na Counter-Earth stworzonej przez Wielkiego Ewolucjonistę, gdzie Banner poznał tutejszą wersję Bruce'a Bannera, który ożenił się z Betty i miał z nią syna, Bruce'a Juniora. Ostatecznie i Hulk i Rhino zostali odesłania na swoją Ziemię. Generał Thunderbolt zmusił Abominationa do zajęcia się Zielonym Olbrzymem aby ten nie zakłócił ślubu Betty i Glenna. Co prawda Abomination przegrał walkę ale wywiązał się z powierzonego mu zadania. 

Któregoś dnia Banner udał się do Los Angeles chcac odwiedzić swoją ukochaną kuzynkę, prawniczkę Jennifer Walters. Kobieta broniła Lou Manktona, którego wrobił w morderstwo gangster Nicholas Trask. Gdy Bruce odwoził Jennifer do domu, jeden ze zbirów Traska strzelił do prawniczki. Chcąc ocalić jej życie, Bruce podjął drastyczny i ryzykowny krok – przetoczył część swojej skażonej krwi do ciała kuzynki. Na skutek kontaktu z krwią kuzyna, Jennifer przemieniła się w She-Hulk. 

Leonard Samson zdołał w końcu pochwycić Hulka i w zaskakujacy sposób zdołał oddzielić Bannera od Hulka, przez co dotychczas dwie osoby zamieszkujące jedno ciało, nagle stały się dwoma osobnymi istotami. „Nowy” Hulk uciekł i stał się jeszcze groźniejszy niż dotychczas. Bruce Banner stanął na czele specjalnego oddziału mającego za zadanie spacyfikować Hulka. Wierząc, że został na dobre „wyleczony” z Zielonego Olbrzyma, Banner w końcy poślubił Betty Ross, która rozwiodła się z Glennem. Podczas miesiąca miodowego Bruce ciężko zachorował, okazało się, że choroba jest wynikiem rozdzielenia z Hulkiem. Członkowie Avengers po walce z Olbrzymem dostarczyli go do umierającego Bannera. Dzięki pomocy Visiona, Bruce i Hulk raz jeszcze stali się jedną osobą. Niestety proces połączenia nie był do końca stabilny, przez co skóra Hulka przybrała szarawy odcień. Thaddeus Ross, chąc pozbyć się Hulka sabotował eksperyment mający na celu ustabilizowanie stanu Bannera, jego działanie próbował udaremnić przyjaciel Bruce'a, Rick Jones. W wyniku szamotaniny z wojskowym, Rick wpadł do roztworu, w którym „kąpano” Hulka, przez co sam zmienił się w zielonego, hulkopodobnego stwora. Przerażony Banner, widząc, że jego przyjaciel może być skazany na to samo piekło, które on sam przeżywa przemienił się w Hulka, jednak jego skóra nie była już zielona, lecz szara. Od tego czasu, gdy Banner wpadał w złość o kontrolę nad jego ciałem walczył między sobą Zielony oraz Szary Hulk. 

Po wielu perypetiach, Hulka czekała przygoda, której chyba nigdy się nie spodziewał. Z przyszłości przybyła do niego wnuczka Ricka Jonesa, Janis i zabrała go do przyszłości, aby zmierzył się z przyszłą wersją samego siebie, Maestrem. Maestro był tyranem, który zdołał zabić wszystkich bohaterów oraz złoczyńców na Ziemi i ogłosił się władcą całego, postapokaliptycznego świata. Co więcej, posiadał inteligencje Bannera i był dwukrotnie silniejszy od Hulka. Hulk zdołał zabić przeciwnika poprzez wysłanie go do przeszłości, w samo centrum wybuchu bomby gamma, która przemieniła Bannera w Zielonego Olbrzyma. Po powrocie do swojej teraźniejszości, świadomość możliwej przyszłości nawiedzała umysł Bruce'a, który zaczął bać się, że któregoś dnia może zostać Maestrem. 

Gdy całej planecie zagroził potężny byt znany jako Onslaught, Hulk stanął z nim do walki, podczas której ponownie został oddzielony od Bannera. Bruce, jak i inni bohaterowie, poświęcił się aby zniszczyć Onslaughta, a Zielony Hulk mógł cieszyć się wolnością. Jak się okazało, Bruce i inni herosi został przeniesiony przez Franklina Richardsa na Counter-Earth. Na drugiej Ziemi Bruce wiódł życie naukowca, jednak stworzenie bomby gamma dla wojska okazało się zgubne – szczególnie gdy został w niej zamknięty przez członków Hydry. Eksplozja zmieniła Bannera w Hulka, który następnie stał się marionetkę Lokiego i zaatakował nowo utworzony zespół Avengers. 

Gdy Celestiale mieli osądzić, który ze światów ma przeżyć: Ziemia-616 czy kieszonkowy wymiar Franklina Richardsa wysłali Ashemę, aby pokazała chłopcy oba światy, by mógł zdecydować który ma przeżyć. W wyniku serii wydarzeń, ustalono, że aby oba światy mogły przeżyć, bohaterowie z Ziemi-616 muszą wrócić do swojej „ojczyzny”. Podczas transportu na drugą planetę, Hulk i Banner ponownie połączyli się w jedną postać. 

Z powodu długiego kontaktu z Hulkiem i oddziałowywaniu promieniowania które wydzielał, Betty Banner była bliska śmierci. Bruce zdołał znaleźć lekarstwo na jej ciężką chorobę i do jego stworzenia użył własnej krwi. Chcąc zemścić się na Bannerze, Abomination podmienił próbki krwi i przetoczył własną do ciała kobiety. Na skutek tego wydarzenia, żona Bannera zmarła. 

Banner postanowił trzymać się z dala od cywilizacji i zamieszkał na Alasce. Niestety, jego dobrowolne wygnanie zostało zakłócone przez Nicka Fury'ego, który zażądał od niego pomocy w zniszczeniu krążącej w kosmosie broni Hydry, która mogła zdetonować wszystkie głowice atomowe na całym globie. Hulk poradził sobie z zagrożeniem i został zabrany przez kosmiczny wachadłowiec aby powrócić na Ziemię, niestety to był podstęp. Członkowie Illuminati użyli statki aby wysłać Zielonego Olbrzyma w przestrzeń kosmiczną, gdzie nie byłby zagrożeniem dla nikogo. W wyniku błędu, Hulk wylątował na planecie Sakaar, gdzie po wielu perypetiach pokonał drogę od niewolnika i gladiatore, po władcę planety. Być może Hulk osiadłby tam na dobre i nie myślał nawet o powrocie na Ziemie: został władcą, był szanowany a królowa Caiera była w ciąży i nosiła jego potomka. Niestety, prom który sprowadził Hulka na planetę eksplotował, zabijając miliony niewinnych istot. Przepełniony gniewem i nienawiścią, Hulk poprzysiągł zemstę na członkach Illuminati i ruszył w kierunku Ziemi. Tam siejąc spustoszenie wymierzał własną sprawiedliwosć na byłch towarzyszach by ostatecznie ulec technologii Tony'ego Starka, gdy poznał okrutną prawdę. Prawdą był fakt, że statek na Sakaar eksplodował nie z winy Illuminaty, lecz popleczników poprzedniego władcy planety. 

Hulk przebywał w zamknięciu, a po planecie kroczyły kolejne hulkopodobne stworzenia. Jednym z nich był A-Bomb, drugim natomiast Czerwony Hulk. Z biegiem czasu Banner odkrył, że A-Bomb to tak naprawdę Rick Jones, natomiast Red She-Hulk to nie kto inny jak sama Betty Ross. W międzyczasie na drodze Bruce'a stanął Skaar, jego syn, który cudem ocalał eksplozję na planecie Sakaar. 

Gdy nordycki bóg, Serpent został uwolniony przez Sin i zesłał na Ziemię siedem młotów, Hulk był jednym z godnych, który posiadł boską moc i stał się Nulem, Niszczycielem Światów. Po tym wydarzeniu, Hulk zwrócił się do Doktora Dooma o pomoc, chcąc oddzielić się od Bannera. Zamysłem było wycięcie części mózgu Hulka w której „drzemał” Banner i umieszczenie go w sklonowanym, pozbawionym kontaktu z promieniowaniem gamma ciele Bruce'a. Hulk uciekł i zaszył się pod ziemią, gdzie mieszkał z plemieniem Moloidów, jednak jego spokój zakłóciło pojawienie się Amandy von Doom, która chciała jego pomocy w polowaniu na oszalałego Bruce'a Bannera. Dochodząc do wniosku, że jest lepszą osobą będąc z Hulkiem niż bez niego, Banner raz jeszcze połączył się z Zielonym Olbrzymem. 

Ziemi z powodu inkursji groziło unicestwienie, jednak sytuacja została opanowana do zniszczenia planety nie doszło. Hulk usiłował opanować eksperymentalny reaktor fuzyjny nim ten eksploduje, jednak pochłonął zbyt dużo promieniowanie, co mogło doprowadzić do wybuchu samego Hulka i spowodowania wielu zniszczeń. Chcąc uratować przyjaciela, młody Amadeus Cho użył specjalnych nanitów aby usunąć z ciała Bannera Zielonego Olbrzyma, którego sam pochłonął i stał się nowym Hulkiem. 

Podczas Drugiej Wojny Domowej, nowy Inhuman Ulysses Cain w swojej wizji zobaczył, że oszalały Hulk zabija bohaterów. Jakby tego było mało, Beast okrył, że Banner wprowadzał do swojego ciała napromieniowane promieniami gamma komórki. Grupa bohaterów postanowiła dowiedzieć się prawdy od samego zainteresowanego, jednak nim Bruce zdążył się wytłumaczyć, padł na ziemię z przebitą strzałą głową. Oskarżony o morderstwo Hawkeye, tłumaczył, że Banner sam prosił go o takie rozwiązanie, jeśli Clint uzna, że Bruce raz jeszcze może stać się Hulkiem. Jak się później okazało, eksperymenty Bannera zostały sprowokowane przez działania doktora Erika Selviga i Steve'a Rogersa – którzy byli ukrytymi agentami Hydry. Działania te miały odwrócić uwagę przewidującego przyszłość Ulyssesa od prawdziwych zamiarów Hydry. 

Nastały czasy Sekretnego Imperium i władzę przejął Steve Rogers, będący przywódcą Hydry, do walki z nim stanęło Podziemie (pod przywództwem Hawkeye'a). Rogers zmusił Arnima Zolę do ożywienia Bannera, którego Steve przekonywał aby ten zaatakował buntowników i zemścił się na nich za swoją śmierć podczas Drugiej Wojny Domowej. Bruce odmówił, jednak Rogers nie mówił do niego. Banner przemienił się w Hulka i zaatakował Podziemie, jednak proces ożywienia, który przeprowadził Zola zaczął zanikać. Hulk zaczął się rozsypywać i w końcu zmarł raz jeszcze. 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.