Avalon » Biosy » Star-Lord [Peter Quill]

Star-Lord [Peter Quill]

Charakterystyka

Star-Lord [Peter Quill]
Name:
Star-Lord [Peter Quill]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Peter Jason Quill
Poprzednie pseudonimy:
brak
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
6' 2''
Waga:
74 kg
Kolor włosów:
blond
Kolor oczu:
niebieskie
Zajęcie/zawód:
samozwańczy strażnik galaktyki
Klasa postaci:
hybryda człowieka i mieszkańca planety Spartax
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Amerykańska, Spartoi
Miejsce narodzin:
Ziemia
Znani krewni:
Eson (dziadek, nie żyje), Gareth (wujek - nie żyje), J'Son (ojciec), Meredith Quill (matka - nie żyje), Captain Victoria (siostra przyrodnia), Kip Holm (adoptowany brat), Sandy (bratowa), Alain (siostrzenica), Rhys (bratanek), Robyn (bratanek)
Powiązania z grupami:
Guardians of the Galaxy [obecnie], NASA, United Front, armia Kree [poprzednio]
Pierwsze pojawienie się:
Marvel Preview #4 [1975]
Zdolności:
Peter ma w sobie geny ludu Spartax, które powodują, że atrybuty fizyczne Quilla przewyższają zdolności zwykłego człowieka. Lider "Strażników "jest szybszy, silniejszy i zręczniejszy od nawet najbardziej wysportowanego ziemskiego atlety.Nie jest to potwierdzona informacja, ale Peter prawdopodobnie będzie żył znacznie dłużej niż mieszkańcy Błękitnej Planety.Star-Lord został dokładnie przeszkolony w sztuce wojennej. Dzięki wyszkoleniu NASA oraz treningowi w armii Kree, Quill jest doskonałym strzelcem, zdolnym obsługiwać najróżniejsze rodzaje broni oraz zręcznym strategiem. Jego umiejętności taktycznie nie raz zostały przetestowane na polu bitwy.Ponadto, Pete jest świetnym pilotem, zdolnym zapanować nad sterami pojazdu, z którymi ma styczność pierwszy raz w życiu.Przez lata przebywania pomiędzy kosmitami, Peter zgromadził ogromną ilość informacji na temat kultury, zwyczajów oraz technologii najróżniejszych mieszkańców kosmosu. Wiedza ta nie raz ratuje życie całej drużynie.
Uwagi:
Ekwipunek: Peter używa kilku kostiumów, które, mimo modyfikacji, spełniają te same funkcje. Dzięki nim, Quill może przetrwać w przestrzeni kosmicznej, latać, oraz znosić nawet najbardziej ekstremalne temperatury. W hełmie zamontowany został uniwersalny translator językowy oraz nadajnik z zaszyfrowanym kanałem łączności ze statkiem Strażników.
Poza tym, kostiumy Star-Lorda zapewniają ochronę przed najróżniejszymi typami kosmicznych pocisków.Star-Lord w trakcie walki posługuje się bronią znaną jako "Elemental - Gun". Broń ta, należąca przed laty do jego ojca, jest w stanie wygenerować każdą, znaną w galaktyce wiązkę energii opartą na mocy dowolnego z żywiołów.
Biografia:
Peter Quill urodził się jako syn Ziemianki, Meredith Quill, oraz pretendenta do tronu systemu gwiezdnego Spartax – Jasona [czy też J-sona/J’sona, zależnie od scenarzysty prowadzącego jego przygody]. Do poczęcia Star-Lorda doszło, kiedy dobroduszna kobieta udzieliła schronienia kosmicznemu księciu, poszukiwanemu  przez politycznych adwersarzy. Choć J-son wiedział o ciąży, zdecydował się opuścić ukochaną, twierdząc, że robi to dla bezpieczeństwa ich potomka.

Meredith zdecydowała się samotnie wychować chłopca, ukrywając prawdę o jego pozaziemskim pochodzeniu.

Nie na wiele zdała się troska władcy Spartaxu, bowiem mordercy, którym umknął, wrócili na Ziemię parę lat później. Ich celem było, jak sami stwierdzili "przerwanie królewskiej dynastii Spartaxu", co w konsekwencji sprowadzało się do zamordowania nieświadomego swojego rodowodu Petera. W wyniku niefortunnej serii wydarzeń, kosmici zamordowali Meredith, a dom Quillów zrównali z ziemią. Przerażony chłopiec uciekł, uprzednio zabiwszy kilku oponentów z przypadkowo znalezionego miotacza.

O dalszych latach jego młodości wiadomo niewiele. Pewne jest, że przez jakiś czas przebywał w sierocińcu, z którego wielokrotnie uciekał.

Właściwa historia Star-Lorda rozpoczyna się wraz z jego debiutem w roli astronauty NASA. Podczas jednego z rutynowych pobytów na międzynarodowej stacji kosmicznej spotkał istotę, która sama siebie określiła jako "Master of the Sun". Nieznany, kosmiczny byt zaproponował Peterowi przyjęcie roli międzygalaktycznego wojownika, Star-Lorda, na którą to propozycję młodzieniec chętnie przystał. Master wyjawił także Quillowi prawdę o jego pochodzeniu. Były astronauta dowiedział się, że przyjęcie tytułu Star-Lorda było jego przeznaczeniem, bowiem owe zaszczytne miano nosił przed młodzieńcem Jason [ewentualnie J-son], Imperator Spartaxu. Nowy gwiezdny towarzysz Pete'a umożliwił mu także rozprawienie się z pozostałymi przy życiu zabójcami Meredith, by Quill mógł rozpocząć intergalaktyczną karierę z czystym kontem.

Służba na starożytnym i zaszczytnym stanowisku Star-Lorda była niezwykle trudna oraz niebezpieczna. Pete musiał między innymi powstrzymać upadłego herolda Galactusa przed zagłodzeniem swojego pana na śmierć, wesprzeć w walce eskadry Nova podczas walki z hordami pod dowództwem Annihilusa, a także odnaleźć się w roli doradcy wojennego samego Ronana Accusera [w Polsce znanego pod zaszczytnym mianem "Oskarżyciela"] najwyższego generała powstańców Kree. Quill służył mu radą podczas rewolty przeciwko tyranii Phalanx, rasy wojowniczych uzurpatorów okupujących planetę-stolicę dawnego imperium, Halę. Największym dziełem Petera było jednak założenie, albo, jeśli ktoś woli, zreorganizowanie Guardians of the Galaxy - grupy międzygalaktycznych bohaterów, gotowych do walki o bezpieczeństwo mieszkańców znanej części kosmosu. Do współpracy przekonał całą gammę weteranów walki z Annihilusem - Adama Warlocka, swojego mentora oraz najbliższego przyjaciela; Phyla-Vell, piękną wysłanniczkę Śmierci; awanturniczego szopa - pracza Rocketa; Groota, drzewokształtnego humanoida oraz Draxa Niszczyciela i tajemniczą Gamorę. Wielu napotkanych na drodze mieszkańców kosmosu było zaskoczonych, że cała ta zbieranina awanturniczych indywiduów przystała na szalony pomysł cesarskiego syna. Nikt nie domyślał się, że Peter, pragnąc uniknąć przepowiadanej destrukcji kosmosu, wymógł na Mantis [jednej z pozaziemskich członkiń Avengers] umieszczenie w umysłach przyjaciół telepatycznego polecenia dołączenia do nowej drużyny. Choć uczynił to ze szlachetnych powodów, ujawnienie tajemnicy doprowadziło wkrótce do kompromitacji Quilla w roli lidera i utraty przezeń stanowiska dowódcy.

Nim jednak nastąpiły te niefortunne wydarzenia, nieświadomi niczego Guardians of the Galaxy ramię w ramię zmierzyli się z szeregiem różnorakich problemów. Sam Star-Lord stanął zaś przed nie lada wyzwaniem. Powróciwszy na Halę, z przerażeniem odkrył, że Ronan, jego wieloletni towarzysz walki, wykorzystuje technologię pokonanych Phalanx do produkcji nowej generacji broni, zdolnej jednym strzałem zmieść nie tylko planety, ale całe galaktyczne sektory. Choć Accuser stanowczo zaprzeczał, jakoby nowy ekwipunek miał służyć celom ofensywnym [podobno zbudowano go wyłącznie do obrony systemu gwiezdnego Kree], Peter nie dawał wiary jego słowom. Dyskusja przerodziła się w kłótnię, która kosztowała Quilla utratę wolności. Syn imperatora Spartaxu został przetransportowany do Strefy Negatywnej.

Wydostał się stamtąd dzięki pomocy Jacka Flaga, międzygwiezdnego naśladowcy Kapitana Ameryki. Dwaj awanturnicy spróbowali najpierw obalić apodyktycznego tyrana Strefy Negatywnej, niejakiego Blastaara, jednak odnieśli dotkliwą klęskę. Tylko teleportacja do cywilizowanej części galaktyki uchroniła ich przed niechybną śmiercią z rąk urażonego watażki.

Powróciwszy w wątpliwej glorii i chwale, Peter dowiedział się, że Rocket przeorganizował skład "Strażników". Mimo zmian personalnych Raccoon nie wyobrażał sobie, by w grupie zabrakło miejsca dla jej ojca założyciela. Nie zastanawiając się długo, od razu włączył Quilla do drużyny, oddając mu bez gadania stanowisko dowódcy.

Pierwszym zadaniem dziarskiej drużyny była próba zakończenia konfliktu znanego pod chwytliwą nazwą "War of Kings". W tym celu Peter, chcąc nie chcąc, po raz kolejny odwiedził Halę. Zrobił to, by pomówić z Black Boltem, liderem Inhumans. Król odmówił jednak, nie przywiązując wagi do argumentacji Star-Lorda. Po zakończeniu negocjacji, Guardians zostali przetransportowani do Knowhere, w sam środek bitwy pomiędzy Inhumans, a Imperial Guard. W trakcie walki, część wojowników została przeniesiona do przyszłości przez Starhawk.

W niezbyt przyjaznej, post apokaliptycznej przyszłości, Quill musiał zmierzyć się nie tylko z rewelacjami dotyczącymi jego własnego losu, ale, po raz kolejny, odkręcić bałagan spowodowany działaniami innych. Po pierwsze, wyzwolił Celestians spod władzy Badoon. Po drugie, uwolnił siebie i swoich przyjaciół z pętli czasu, w której utknęli. Po trzecie, starł się z Magusem i jego Universal Church of Truth. Po czwarte, i ostatnie, zawarł znajomość z Kangiem. Conqueror powierzył Peterowi opiekę nad Cosmic Cube, ostrzegając przed niebezpieczeństwem, jakie przyniesie za sobą przemiana Adama Warlocka w… Magusa.

Przyszłości nie udało się uniknąć. Wieloletni przyjaciel Quilla przeistoczył się w szalonego kaznodzieję, siejącego grozę w znanej części galaktyki. Quill postanowił działać. Zebrawszy drużynę, ruszył do walki z religijnym fanatykiem. Walka była długa i krwawa, okupiona poświęceniem prawie połowy grupy. Peterowi udało się w końcu odwrócić przemianę, jednak było to rozwiązanie tymczasowe. Warlock ostrzegł lojalnie, że Magus może powrócić w każdej chwili i nawet moc Cosmic Cube tego nie powstrzyma. Star-Lord wiedział, że w tym wypadku  nie ma innego wyboru. Dla dobra kosmosu i bezpieczeństwa miliardów istnień, Pete zabił swojego mentora… A przynajmniej tak mu się wydawało.

Adam powrócił jako Magus, tym razem pełniąc rolę watażki na usługach Lorda Mar-Vela [ale nie oryginalnego Mar-Vela, tylko odpowiednika władcy z paralelnego wszechświata - Cancerverse]. Ów Mar-Vel, kierowany rozkazami starożytnej rasy Old-Ones, prowadził prace nad doprowadzeniem do wchłonięcia przez Cancerverse pierwotnego wszechświata Marvela.

Guardians, dowiedziawszy się o szalonym planie, sprzymierzyli się z jedyną istotą zdolną powstrzymać hekatombę tych rozmiarów - Thanosem. Szalony Tytan, jak nie trudno zgadnąć, okazał się zdrajcą. Pragnął dołączyć do Mar-Vela, jednak ten nie przewidywał miejsca w swoim wszechświecie dla zdolnej do obalenia go istoty. Nie zważając na propozycję Thanosa, przebił go mieczem. Nie docenił jednak swojego przeciwnika. Szalonego Tytana nie na darmo nazywano kochankiem Śmierci. Jego ukochana, nie tylko ocaliła mu życie, ale pomogła nawet oszalałemu zdobywcy w walce z Mar-Velem. Pojedynek szybko wymknął się spod kontroli. Energia generowana przez dwie, niemal wszechmocne, istoty mogła w krótkim czasie doprowadzić do zagłady nie tylko Cancerverse, ale wszystkich równoległych światów.

By uniknąć całkowitej zagłady, Peter oraz Nova, kolejny towarzysz broni Quilla, postanowili powstrzymać walczących. Poświęcając własne życie, zatrzymali niekontrolowany przepływ energii, ratując nie tylko przyjaciół, ale wszystkich mieszkańców paralelnych galaktyk.

Jakież było zaskoczenie pozostałych przy życiu Strażników, kiedy odkryli, że Pete żyje i ma się całkiem dobrze. Quill kolejny raz zebrał pod swoim dowództwem dawnych przyjaciół. Razem z Rocketem, Grootem i resztą kompani ruszyli w pościg za Thanosem, który również wydostał się z Cancerverse. Dopadli go na Ziemi, gdzie kosmiczny tyran, na czele fanatycznie oddanej mu grupy zwanej Zodiac, toczył bój z Avengers o Cosmic Cube.
Odparłszy atak sił Szalonego Tytana na Błękitną Planetę, Guardians of the Galaxy nie spoczęli na laurach. Ramię w ramię z Mścicielami kontynuowali pogoń za Thanosem, któremu, przed klęską, udało się ukraść tajemniczą kostkę.
Kolejne starcie z kochankiem Śmierci zakończyło się jednak klęską bohaterów. Thanos, wykorzystując moc Cosmic Cube, przeniósł drużyny do Cancerverse, gdzie spotkali się z Elders, rasą omnipotentnych istot, stłamszonych pod jarzmem potęgi szalonego tytana.
Podczas kiedy reszta drużyny negocjowała powrót do własnej rzeczywistości z Collectorem, Rocket i Stark prowadzili badania nad bronią Thanosa. Wyniki okazały się zaskakujące. Kostka szalonego tyrana okazała się być kopią prawdziwej Cosmic Cube, mającą pewne wady konstrukcyjne. Te wady były szansą na zwycięstwo, które to, dzięki pomocy Collectora, odniesiono.
Zwycięstwo nad Thanosem było swoistym ogniwem zapalnym do reaktywowania Guardians of the Galaxy. Quill kolejny już raz stanął na czele bandy, gotów, ramię w ramię z wiernymi przyjaciółmi, stawić czoła najróżniejszym kosmicznym zagrożeniom, takim jak choćby resztki imperium Badoon, flota Thanosa, czy jego despotyczny ojciec Jason/ J-son tudzież J’son.

Ostatnią odkrytą przez Petera rewelacją dotyczącą jego nieskromnej osoby jest fakt posiadania siostry, o której nic wcześniej nie wiedział.

Znając temperament ludu Spartaxu, można się domyślać, że to spotkanie przyniesie mu więcej zmartwień niż radości.

Autor: Kminek

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.