Avalon » Biosy » Cannonball [Sam Guthrie]

Cannonball [Sam Guthrie]

Charakterystyka

Cannonball [Sam Guthrie]
Name:
Cannonball [Sam Guthrie]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Samuel Zachery Guthrie
Poprzednie pseudonimy:
Samson Guthry
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Tajna
Wzrost:
6' (180 cm)
Waga:
150 lbs. (68 kg)
Kolor włosów:
Blond
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Górnik, poszukiwacz przygód
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Harlan, okręg Cumberland w stanie Kentucky, USA
Znani krewni:
Thomas Zebulon Guthrie (ojciec - nie żyje), Lucinda Guthrie (matka), Joshua Guthrie (brat - nie żyje), Joelle Guthrie (siostra), Paige Guthrie (Husk, siostra), Elisabeth Guthrie (siostra), Jebediah Guthrie (brat), Lewis Guthrie (brat), dwie nienazwane z imienia siostry, Lucas Bartholemew Guthrie (wuj)
Powiązania z grupami:
X-Men, X-Treme Sanctions Executive, X-Force, dawniej X-Corporation, New Mutants, Hellions
Baza operacyjna:
Instytut Xaviera
Pierwsze pojawienie się:
Marvel Graphic Novel #4
Zdolności:
Dolna część ciała Samuela "eksploduje" energią termochemiczną, co pozwala mu latać z dużymi prędkościami. Wytworzone podczas lotu pole siłowe czyni go praktycznie nietykalnym. Zaabsorbowaną energię kinetyczną może przetworzyć, aby "wzmocnić" siłę swych ciosów.
Uwagi:
Nie zostało do końca wyjaśnione czy Sam naprawdę jest Externalem.
Biografia:
Samuel Guthrie urodził się w okręgu Cumberland w stanie Kentucky jako najstarszy syn Thomasa i Lucindy Guthrie. Już w wieku jedenastu lat Sam spotkał się z istotami o nadprzyrodzonych zdolnościach. Jego wuj Lucas brał udział w nieudanym napadzie na magazyn, gdy jego partner zginął, Lucas zwrócił się o pomoc do swego brata. Ojciec Samuela postanowił mu pomóc i odwieźć nietypowy ładunek, nieożywionego golema, do Finna, organizatora napadu. Sam, wiedziony ciekawością, śledził dwóch mężczyzn aż do siedziby przestępców. Finn i jego współpracownicy okazali się być Deviantami, dalekimi krewnymi ludzi stworzonymi przez kosmiczną rasę Celestials. Guthrie wywinęli się z ich rąk dzięki niespodziewanej pomocy mutanta zwanego Sledge. Gdy przywołany do życia golem został pokonany, dla jego dobra, pamięć Sama o tych wydarzeniach została wymazana.

Pięć lat później ojciec Samuela zmarł na wskutek nawdychania się zbyt dużej ilości pyłu węglowego. W tym czasie Sam osiągał bardzo dobre wyniki w nauce i nawet otrzymał uczelniane stypendium. Po śmierci ojca szesnastoletni młodzieniec doszedł do wniosku, że obowiązek utrzymywania rodziny przypadł jemu, więc zatrudnił się w kopalni. Pewnego dnia nastąpiło tąpnięcie i szyb zaczął się walić. Wtedy Sam po raz pierwszy użył swych zdolności - dolna część jego ciała "eksplodowała", co pozwoliło mu uratować siebie i innego górnika.

Manifestacja mocy Samuela nie uszła uwadze Donalda Pierce'a z Hellfire Club, który zlokalizował go dzięki urządzeniu zbudowanym na wykradzionych planach Cerebro. Sam został rekrutowany i następnie wysłany do walki z profesorem Xavierem i czwórką jego nowych studentów. Podczas starcia Samuel odmówił zabicia przeciwników i po skończonej walce przyjął zaproszenie Profesora do jego drużyny. Nowa grupa została nazwana New Mutants i w jej skład weszli: Sam (jako Cannonball), Mirage, Karma, Sunspot i Wolfsbane.

Po zniknięciu Karmy, Samuel i Danielle wspólnie przewodzili New Mutants. Przez pewien czas Sama gnębiło to, że pomimo tego, że jest najstarszy z drużyny, to najciężej przychodziło mu opanowanie swych zdolności. A te dość często musiał wykorzystywać, gdyż New Mutants często pakowali się w tarapaty i musieli walczyć z Sentinelami czy swoimi odpowiednikami z Hellfire Club, Hellions. Podczas wycieczki do Ameryki Południowej, New Mutants odkryli w amazońskiej dżungli ukrytą cywilizację. Do USA wróciła z nimi młoda mutantka, Amara Aquillla, znana później pod pseudonimem Magma.

Jakiś czas później, podczas koncertu rockowego Sam uratował życie piosenkarce Lili Cheney. To był początek jego długiego romansu z miedzygwiezdną teleporterką.

Kilka miesięcy później New Mutants zostali wbrew własnej woli przeniesieni do Azgardu, mistycznej krainy nordyckich bogów. Próba Magik teleportowania ich stamtąd nie powiodła się i młodzi mutanci zostali rozrzuceni po całej magicznej krainie.

New Mutants po powrócie z Azgardu zastali w Szkole Magneto, który na prośbę profesora Xaviera objął funkcję dyrektora. Podczas Secret Wars II, za wyjątkiem Sunspota, członkowie New Mutants zostali uśmierceni i następnie przywróceni do życia przez Beyondera. To sprawiło, że młodzi mutanci stracili swą wszelką wiedzę, jaką posiedli dotąd na temat korzystania ze swych zdolności oraz pozostawali w stanie apatii, w którym nie okazywali żadnych emocji. Magneto, ich opiekun, nie był w stanie ich z niego wyprowadzić, więc zwrócił się o pomoc do White Queen. Po przeniesieniu do Massachusetts Academy Emma natychmiast zaczęła wymazywać u New Mutants bolesne wspomnienia śmierci i zmartwychwstania. Po jakimś czasie dzięki połączeniu telepatii Emmy i troski Magnusa młodzi mutanci odzyskali w pełni kontrolę nad sobą i wrócili do Szkoły dla Młodych Talentów.

W tym czasie związek Sama i Lili osiągnął etap, na którym Samuel postanowił przedstawić teleporterkę swojej matce. Cannonball bardzo obawiał się tego spotkania, jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie. Lila i jego matka bardzo przypadły sobie do gustu.

Magneto po swoim wstąpieniu do Hellfire Club zakazał New Mutants używać bez jego pozwolenia ich zdolności. Cannonball i Mirage zignorowali jego zakazy i wraz z resztą grupy starali się wypełniać zadanie "nie żyjących" wtedy X-Men, chronili świat przed wszelkimi zagrożeniami.

Po wydarzeniach "Inferno", po utracie Magik, New Mutants opuścili zniszczoną posiadłość Xaviera i wraz z X-Terminators przenieśli się na Statek X-Factor. Gdy podczas kolejnej podróży do Azgardu Mirage postanowiła tam pozostać, Cannonball stał się faktycznym liderem drużyny.

Pewnego dnia New Mutants uratowali przed Freudom Force człowieka zwanego Cable. Wkrótce po wyjawieniu, że próbował uratować ich przyjaciół, Rusty'ego Collinsa i Skids, z rąk Frontu Wyzwolenia Mutantów, mężczyzna stał się liderem młodych mutantów. Pod nowym przywództwem drużyna przeniosła się do podziemnego kompleksu pod posiadłością Xaviera i przyjęła bardziej ofensywny, niemal militarny charakter. To pomogło Samowi w osiągnięciu lepszej kontroli nad zdolnościami.

Po wydarzeniach "X-tinction Agenda" drużyna została uszczuplona, Wolfsbane została zamieniona w muta, Rictor wyruszył, aby ją odnaleźć, a Sunspot opuścił szeregi New Mutants, żeby zająć się firmą nieżyjącego ojca. Wkrótce jednak drużyna nabyła nowych członków: Feral, Shatterstara oraz Warpatha.

Zespół, wraz ze zmianą bazy, przeszedł kolejną metamorfozę. Zmiana nazwy na "X-Force" sprawiła, że zespół stał się grupą uderzeniową. W tym czasie, mający się ku sobie Sam i Boom Boom zastanawiali się, czy priorytety nowej drużyny im odpowiadają. W końcu doszli do wniosku, że w ten czy inny sposób i tak pomagają ludziom.

Podczas starcia z kolejnym wcieleniem Bractwa Złych Mutantów pole ochronne Cannoballa zostało zakłócone przez Phantazię, to spowodowało, że Sauron przebił Sama na wylot jednym ze swych szponów. Cable przeniósł martwe ciało Guthrie do ambulatorium i tam czekał na jego "zmartwychwstanie". Według niego Sam był Externalem, nieśmiertelnym mutantem, który uzyskiwał swą nieśmiertelność po pierwszej śmierci. Informacje Cable'a widać były trafne, gdyż Samuel ocknął się nie bardzo rozumiejąc, co się stało. Nathan wyjaśnił mu swe przypuszczenia, lecz dla Sama było to trudne do zaakceptowania. Nie wiedział za bardzo jak teraz będzie wyglądało jego życie.

Gdy atak Weapon P.R.I.M.E. rozdzielił Cable'a od X-Force, Cannonball stał się liderem grupy. Wkrótce Sam został zaatakowany przez wysłannika Gideona, innego Externala. Po jego pokonaniu Sam, w zamian za życie Sunspota, przyrzekł, że nigdy nie będzie się mieszał w sprawy innych nieśmiertelnych mutantów.

Gdy Stryfe, przebrany za Cable'a, postrzelił profesora Xaviera X-Force byli poszukiwani przez resztę x-drużyn. Po krótkiej bitwie stoczonej z członkami X-Factor i X-Men zostali uwięzieni w Sali Ćwiczeń, w posiadłości. Cannonball przyjął propozycję pomocy w odnalezieniu siedziby MLF i późnej wziął udział, wraz z Cable'em, w finałowej walce na Księżycu.

Po "śmierci" Nathana X-Force nadal byli przetrzymywani w posiadłości. Jednakże Samowi udało się przekonać Xaviera, że jego drużyna doskonale poradzi sobie sama. Przykładem tego była akcja na pokładzie stacji Greymalkin, gdzie X-Force udaremnili próbę wykradzenia technologii Cable'a przez War Machine wspomaganego przez S.H.I.E.L.D.

Miesiąc później Cable powrócił i wyjaśnił, że wir wytworzony na Księżycu przeniósł go do jego przyszłości. Sam i reszta X-Force początkowo nie byli pewni czy potrzebują swego dawnego mentora. To się jednak zmieniło, gdy Nathan spróbował innego podejścia i przestał traktować swych podopiecznych wyłącznie jak żołnierzy.

Po wydarzeniach związanych z tajemniczym mutantem Reignfire i zniknięciem Sunspota, Sam i Boom Boom udali się na odpoczynek na farmę Guthrie. Niezbyt wypoczęli, gdyż wkrótce zaatakowała ich Siena Blaze, członkini mordujących mutantów dla sportu Upstarts. Arbiter tym razem wysłał swych "graczy", aby pochwycili wszystkich żyjących członków New Mutants i Hellions. Pojmanych mutantów z X-Force i New Warriors pomogła oswobodzić siostra Cannonball, która także okazała się być mutantką. Młoda Guthrie pokonała Arbitra w intelektualnym pojedynku i członkowie obu drużyn mogli oddalić się bez przeszkód. Sam i Boom Boom, wreszcie mogli udać się na zasłużony odpoczynek.

Oboje wrócili w samą porę, akurat by pomóc X-Force w walce z Phalanx. Po kolejnych przenosinach do nowej bazy, tym razem w Nowym Jorku, z Samem skontaktował się Cable. Podczas spotkania z profesorem Xavierem Samuel usłyszał, że zasłużył, aby zasilić szeregi X-Men. Choć dla Sama było to prawdziwe spełnienie marzeń, to wśród swych starszych kolegów, pomimo swego doświadczenia, czuł się jak żółtodziób. Cannonball próbował porozmawiać o swych rozterkach z profesorem Xavierem, lecz wybrał najgorszy z możliwych momentów. Charles był na krawędzi przemiany w Onslaughta i potraktował Sama cierpko mówiąc, że w szeregach X-Men nie ma miejsca dla mięczaków.

W tym samym czasie kolejni przedstawiciele Externals ginęli z ręki, także nieśmiertelnej mutantki, Selene. X-Force bali się o życie Cannoballa, lecz ich obawy szybko zostały rozwiane przez samą morderczynię. Według niej Sam nie był Externalem, a Cable oszukał ich mówiąc o rzekomej nieśmiertelności Samuela. Te tajemnicze słowa Selene niestety nie zostały wyjaśnione, ani potwierdzone [I stąd nie wiadomo do końca, czy Cannonball jest Externalem, czy nie - dop. Idanow].

Po terrorze Onslaughta Cannonball i Iceman infiltrowali sztab wyborczy Greydona Creeda. Mieli zdobywać i przekazywać X-Men informacje o kulisach kampanii wyborczej opartej na nienawiści do mutantów. Po udanym zamachu na Creeda dokonanym przez Mystique, Sam powrócił do drużyny.

W wigilię na Ziemię przybył Gladiator ze Straży Imperialnej Shi'ar szukający X-Men. Jego nagłe pojawienie się doprowadziło do nieporozumienia i jego walki z Cannonballem. Ku własnemu zaskoczeniu Sam wygrał to starcie. Gladiator wyjaśnił, że sprowokował walkę, aby przyciągnąć uwagę X-Men, co też mu się udało. Preator teleportował przybyłych studentów Xaviera na krążownik Shi'ar. Cannonballa pozostawił, gdyż uważał, że wysłanie takiego młodzieńca na tak niebezpieczną misję [X-Men starli się z Phalanx w sercu Imperium Shi'ar - dop. Imperator Palpatinow] byłoby niehonorowe.

Po wyprawie do Japonii i starciu się z Kingpinem oraz Sebastianem Shaw Cannonball wraz z Jean Grey, Cyclopsem, Storm i Wolverine'em został pojmany przez Bastiona. Na szczęście piątce X-Men dzięki pomocy Jubilee udało się uciec przy okazji niszcząc fabrykę Prime Sentinels. Wcześniej jednak Bastion zaszył w klatce piersiowej Cyclopsa nanobombę, po powrocie do posiadłości dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich X-Men oraz dr Reyes udało się uratować życie Scotta.

Z biegiem czasu Sam wyzbył się swych kompleksów i nabrał pewności siebie. Nabrał jej na tyle, że nawet postawił się Storm, gdy zobaczył jak ona i Wolverine traktują Marrow. Po wydarzeniach "Operation: Zero Tolerance" Sam nie pozostał długo z X-Men, gdyż musiał wyjechać do Kentucky, aby zająć się swoją chorą matką. Po starciu z grupą Deviants Sam wrócił do X-Force.

Jakiś czas później, Cannonball z drużyną udał się na prośbę Pete'a Wisdoma do Genoshy, aby odzyskać super-nowoczesnego satelitę. Tam Samuel pokojowo zakończył konflikt z Magneto i X-Force wykonali zadanie. Pod opieką Wisdoma drużyna przeszła metamorfozę, znów stała się grupą uderzeniową. Aby działać bardziej swobodnie X-Force sfabrykowali własną śmierć. Aby uniknąć rozpoznania Sam upodobnił się do nieżyjącego od kilku miesięcy Pete'a Wisdoma, ufarbował włosy na czarno i zapuścił bródkę. Z biegiem czasu jednak drużyna rozpadła się i każdy z członków poszedł w swoją stronę. Wszyscy jednak zgodnie pojawili się na konferencji prasowej nowej drużyny, która nazwała się "X-Force" i rozpoczęli bójkę o "prawa autorskie" do nazwy.

Sam trafił do X-Corporation i wraz z kilkoma byłymi członkami X-Force oraz Generation X operował z Paryża. Podczas jednej misji zostali uwięzieni w tunelu pod Kanałem la Manche. Incydent z Weapon XII kosztował życie Darkstar oraz wielu niewinnych ludzi. W wyniku walki tunel został ciężko uszkodzony, więc Sam zgłosił się do akcji ratunkowej.

Po zakończonych pracach Sam zrezygnował z pracy w X-Corp, na jakiś czas chciał odpocząć od spraw związanych z mutantami. Podczas pożegnania na pogrzebie Darkstar Profesor wsunął Samuelowi do kieszeni karteczkę z adresem paryskiego klubu, gdzie występowała Lila Cheney. Na widok piosenkarki dawna miłość odżyła. Para spędziła kilka miesięcy podróżując po galaktyce z dala od mutantów, walki i nienawiści. Po powrocie Sam uzupełnił swą wiedzę na temat tego, co się wydarzyło i doszedł do wniosku, że idea drużyny Storm przemawia do niego. Po spotkaniu z Ororo postanowił przyłączyć się do jej X-Treme X-Men. Wkrótce Sam przetestował swe zaangażowanie podczas konfliktu z Eliasem Boganem i kontrolowaną przez niego Rachel Summers. Gdy tajemniczy mutant został pokonany Sam przyłączył się do powołanego przez ONZ, a dowodzonego przez Storm X-Treme Samctions Executive.

Sam został ranny podczas walki z Fury i wrócił do Kentucky żeby wydobrzeć. Nie było mu dane długo wypoczywac, gdyż został zrekrutowany przez Jona Spectre i Cable'a do walki z potworem z ich przyszłości. Gdy Nathan zniknał wraz z przeciwnikiem w wirze czasoprzestrzennym Cannonball wspierany przez Siryn i Deadpoola wyruszył na jego poszukiwania. Gdy go w końcu znalezli było już po M-Day. Sam odkrył, że jego siostra Melody utraciła jej mutacyjne zdolności.

Ponownie w szeregach X-Men Samuel starł się z Shi'ar Death Commandos, którzy wzieli na celownik wszystkich członków rodziny Grey oraz z Forsaken, których interesowało rodzeństwo Braddocków.

Gdy X-Men pokonali niezwykłych przeciwników z The Vault Cannonball skorzystał z okazji i dołączył do grupy X-Men, która opuściła Instytut. Cannonball wyjaśnił Cyclopsowi, że odchodzi, bo mury uczelni wciąż przypominają mu o bracie, który niedawno zginął [Jay został zabity przez Williama Strykera - dop Idanow]. Idanow 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.