Avalon » Biosy » Vulcan [Gabriel Summers]

Vulcan [Gabriel Summers]

Charakterystyka

Vulcan [Gabriel Summers]
Name:
Vulcan [Gabriel Summers]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Gabriel Summers
Poprzednie pseudonimy:
Kid Vulcan, Emperor Vulcan
Uniwersum:
616
Tożsamość:
tajna
Wzrost:
6'0" (180 cm)
Waga:
178 lbs (ok. 81 kg)
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
brązowe
Zajęcie/zawód:
Władca Imperium Shi'ar, poszukiwacz przygód, fizyk
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
niekarany
Stan cywilny:
żonaty
Narodowość:
Amerykanin (urodzony w Shi'ar)
Miejsce narodzin:
Chandilar (stolica Imperium Shi'ar)
Znani krewni:
Phillip Summers (dziadek), Deborah Summers (babka), Christopher Summers (Corsair, ojciec - nie żyje), Katherine Anne Summers (matka - nie żyje), Scott Summers (Cyclops, brat), Alexander Summers (Havok, brat), Cal'syee Neramani (Deathbird, żona), D'Ken Neramani (szwagier - nie żyje), Lilandra Neramani (szwagierka - nie żyje), Madelyne Pryor (szwagierka - nie żyje), Jean Grey-Summers (Phoenix, szwagierka - nie żyje), Rachel Summers (Marvel Girl, bratanica), Nathan Summers (Cable, bratanek)
Powiązania z grupami:
X-Men, Imperium Shi'ar
Baza operacyjna:
Imperium Shi'ar
Pierwsze pojawienie się:
X-Men: Deadly Genesis #1 (2005)
Ostatnie pojawienie się:
War of Kings #6 (2009)
Śmierć:
Zginął podczas wybuchu Bomby Terrigenowej
Zdolności:

Vulcan potrafi absorbować różne rodzaje energii, wydzielanej przez inne organizmy, a także energię słoneczną i inne rodzaje promieniowania. Może je następnie przechowywać w organizmie i wydzielać na różne sposoby.
Przyjętą energię, Gabriel może zwrócić i dowolnie zmieniać jej charakter. Z energii słonecznej może bez problemu stworzyć różne jej inne formy i emitować w postaci "promieni" cieplnych, elektrycznych, a nawet świetlnych, zarówno poprzez dłonie jak i oczy.
Mutageniczna zdolność daje mu także możliwość lotu. Poprzez idealną kontrolę wydzielania energii, Vulcan potrafi bez problemu osiągnąć prędkość światła. Ta zdolność działa także w kosmosie, bowiem najstarszy z Summersów może swobodnie oddychać w próżni. Jest to możliwe  dzięki powłoce energetycznej, która również przyspiesza rekonwalescencję i wspomaga proces regeneracji, nawet z najpoważniejszych obrażeń.
Oprócz tego, jest w stanie wytworzyć bariery, nie tylko chroniące go przed zdolnościami innych mutantów, ale przede wszystkim czasowo je zakłócające.
Choć mogło by się wydawać, że jego potencjał jest nieograniczony, ma jednak pewne limity - długotrwała absorpcja energii wiąże się ze zmęczeniem fizycznym.
Uwagi:

Syntetyczne lewe oko, które świeci, gdy mutant używa swoich mocy. Prawa część twarzy zdeformowana w wyniku pojedynku z Gladiatorem.

Vulcan wykazał w przeszłości zdolność czasowego przejmowania zdolności innych mutantów. Po uwolnieniu z wyspy Krakoa, Gabriel wykazywał zdolności manipulowania ziemią i spowalniania czasu (przejęte od swoich byłych partnerek z X-Men). Profesor Xavier przyznał, że dopóki Summers połączony był z Darwinem, jego potencjał był równy Galactusowi.
Biografia:
Jak powszechnie wiadomo, matka Cyclopsa i Havoka zginęła, kiedy chłopcy byli jeszcze młodzi. Ich ojciec został porwany przez Shi'ar, jednak wcześniej udało mu się uratować swoją ukochaną i ich nienarodzone dziecko. Sukces był tylko połowiczny, bowiem pani Summers dostała się do haremu D'Kena, jednego z członków królewskiej rodziny imperium Shi'ar. Kosmita, udaremniając ponowną próbę uratowania Katherine, zamordował ją na oczach Corsaira.

Chrisowi Summersowi udało się w końcu uratować dziecko. Wyciągnął chłopczyka z macicy martwej kobiety i przetransportował do specjalnego inkubatora, który przyspieszył proces dorastania. Po osiągnięciu pozornej pełnoletniości, młodzieniec został wysłany przez Imperium Shi'ar na Ziemię.

Tam, po starciu z miejscowym przedstawicielem kosmicznego dominium, spotkał na swojej drodze Moirę MacTaggart, która jako pierwsza odkryła potencjał Summersa i pomogła mu zapanować nad jego mocami. Przybysz z odległej części wszechświata sam ochrzcił się imieniem Gabriel. Przyjął także przydomek Vulcan, na cześć rzymskiego boga – kowala.

Charles Xavier telepatycznie odkrył pokrewieństwo między Cyclopsem a Vulcanem i postanowił to wykorzystać. Gabriel dołączył do drugiego składu X-Men i ruszył do walki z żyjącą wyspą Krakoa, jednym z pierwszych przeciwników "dzieci atomu". Razem z Darwinem, Petrą i Sway zaatakował wyspę, ale jako jedyny z mutantów był w stanie poważnie zranić kreaturę. Podczas potyczki, drużynie udało się uratować Cyclopsa. Gabriel zdążył powiedzieć Scottowi, że są braćmi, zanim Krakoa zabiła całą czwórkę. Po tych traumatycznych wydarzeniach, profesor Xavier wymazał rozpaczającemu Cyclopsowi pamięć o całym zajściu i skupił się na zbieraniu nowej grupy mutantów.

W tym samym czasie, Vulcan i Darwin walczyli o życie. Dzięki umiejętnościom swoich zmarłych towarzyszek znaleźli się w specjalnej jaskini, w której zostali przez dłuższy czas. W tym celu Darwin przemieniwszy się w czystą energię, połączył się z Vulcanem, by przeżyć. Pozostali tam, nawet wtedy, gdy Polaris przeniosła Krakoę w kosmos. Dopiero moce Scarlet Witch i energia wytworzona przez wydarzenia M-Day obudziła dryfujących w niebycie mutantów.

Powrócił na Ziemię w wielkim stylu. Zamordował Banshee'ego, a później natarł na Wolverine'a, pokonując po drodze swojego brata i Marvel Girl. Telepatce udało się jednak wedrzeć do umysłu najmłodszego Summersa i uwolnić spod jego mocy Darwina.

Przemieniony w czystą energię mutant wydostał się z ciała przyjaciela. W tym samym momencie, korzystając z chwili zamieszania, X-Men natarli na nowego przeciwnika. Ten, po raz kolejny, wyznał Cyclopsowi, że jest jego bratem i opuścił Ziemię. Ruszył w stronę imperium Shi'ar, mając przed oczami jeden obraz – matkę mordowaną przez D'kena. Kiedy dowiedział się, że ten jest w śpiączce, całą swoją nienawiść przerzucił na Lilandrę, nową władczynię imperium.

Po zdobyciu statku bojowego imperium i połączeniu sił z Deathbird, siostrą Lilandry, Vulcan starł się z imperialną gwardią. W trakcie potyczki, Gabriel stracił oko i został pokonany przez Gladiatora. Niebezpiecznego mutanta i jego towarzyszkę zamknięto w więzieniu.

Został jednak uwolniony, kiedy okazało się, że jego moce są niezbędne do przejęcia przez rebeliantów władzy nad imperium. Summers zgodził się przyłączyć do wywrotowców, dopiero za namową Deathbird, z którą połączył go płomienny romans. Nakłoniony przez D'Kena, Vulcan poprosił swoją kochankę o rękę.

Wesele zostało wykorzystane do zrealizowania celów politycznych. W czasie uroczystości, Gabriel zamordował D'Kena, a potem wrzucił Xaviera do kryształu M'Kraan (dzięki któremu Charles odzyskał swoje zdolności). Następnie Gabriel ogłosił się imperatorem Shi'ar, obalając Lilandrę. Po raz kolejny rozpoczął walkę z siłami wiernymi cesarzowej. Podczas tej bitwy nie zawahał się nawet zabić swojego ojca, który próbował przywołać go do porządku.

Mylił się, zakładając, że jedna zwycięska bitwa zakończy wojnę domową w imperium. Pozycję ojca zajął Havok i - razem ze Starjammers - stanął na czele buntowników, przeciwko własnemu bratu. Ten chciał nawet zrezygnować z roli władcy, ale Deathbird przekonała go, że opozycja jest tylko czasowa i wkrótce poddani zaakceptują ziemskiego mutanta. Podbudowany tą myślą, stanął na czele floty i ruszył, by ostatecznie rozwiązać sprawę kolejnej wrogiej frakcji – rasy Scy'ar. Walka skończyła się jednak remisem, bowiem zniszczeniu uległa większa część floty, a Vulcan skontaktował się ze Starjammers i poprosił o zawieszenie broni.

Przed bitwą z Vulcanem, Marvel Girl skontaktowała się z Scy'ar, rasą zbliżoną cywilizacyjnie i genetycznie do Shi'ar. Okazało się, że w przeszłości, imperium Lilandry przeprowadziło prawie całkowitą eksterminację rasy i ukradło kryształ M'Kraan. Od tego momentu, Scy'ar robiło wszystko, by zebrać siły i zniszczyć Shi'ar. Temu mieli zapobiec Vulcan z Havokiem.

Bracia zamierzali zabić Najstarszego Scy'ar, bez którego cała rasa nie umiała funkconować. Gabrielowi udało się pokonać wroga i spacyfikować wrogą frakcję. Korzystając z sukcesu militarnego, pokonał Starjammers, a samego Alexa wystrzelił w stronę słońca.

Po tych wydarzeniach, Gabriel zdecydował się użyć statku Finality, by całkowicie pozbyć się Scy'ar (Finality mógł kontrolować energię gwiezdną). Wtedy powrócił Havok. Alex zniszczył Finality, ale nie udało mu się pokonać brata. Został aresztowany.

Wedle swoich wcześniejszych słów, Vulcan rozpoczął krwawą politykę ekspansyjną wobec innych kosmicznych ras. W międzyczasie, starał się psychicznie zniewolić Havoka, opór był jednak zbyt duży. W tym samym czasie Starjammers uciekli z więzienia i nieomal zabili Summersa. Ten jednak odparł atak i zmusił drużynę do ucieczki - schronili się na terenie imperium Kree, gdzie wkrótce pojawiły się siły Vulcana.

W czasie, kiedy Shi'ar zamierzali zniszczyć Kree, gwardia imperialna uwolniła Lilandrę. Wkrótce jednak, ex-cesarzowa została zabita, a w imperium znów zapanowała wojna domowa. W jej wyniku, Vulcan udał się do Black Bolta, by powstrzymać go przed użyciem T-Bomb – urządzenia, mogącego zniszczyć nie tylko materię, ale i czasoprzestrzeń. Obaj władcy zginęli w eksplozji tej bomby, która wytworzyła ogromną dziurę w próżni kosmicznej.

Miejsce imperatora-tyrana zajął Gladiator, który szybko zakończył spory, zapobiegając kolejnej wojnie domowej.

Autor:
Kminek

Ostatnia aktalizacja:
24.11.2011

Korekta: Morganka

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.