Avalon » Biosy » Thor

Thor

Charakterystyka

Thor
Name:
Thor
Prawdziwe imię i nazwisko:
Thor Odinson
Poprzednie pseudonimy:
Siegmund, Siegfried, Dr. Donald M. Blake, Jake Olson, Sigurd Jarlson, Eric Masterson
Uniwersum:
616
Tożsamość:
tajna (jako Donald Blake)
Wzrost:
6'6" (198 cm) ; jako Blake 5'9" (175 cm)
Waga:
640 lbs. (290 kg) ; jako Blake 150 lbs. (68 kg)
Kolor włosów:
blond
Kolor oczu:
niebieskie
Zajęcie/zawód:
wojownik, były król, lekarz (jako Donald Blake)
Klasa postaci:
Asgardian
Status prawny:
nie posiada
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
asgardzka, honorowy obywatel USA
Miejsce narodzin:
jaskinia w Norwegii
Znani krewni:
Odin Borson (ojciec), Gaea (matka), Frigga (przybrana matka), Loki (przybrany brat, nie żyje), Balder, Hermod, Tyr, Vidar (bracia przyrodni), Buri (pradziadek), Bolthorn (pradziadek), Bor Burison (dziadek, nie żyje), Bestia (babka, prawdopodobnie nie żyje), Vili, Ve (wujowie, nie zyją), Sigyn (szwagierka), Solveig (szwagierka, nie żyje), Jormungand (Wąż Midgardu), Fenris Wolf (siostrzeniec), Hela (siostrzenica)
Powiązania z grupami:
Asgard, Avengers, Warriors Three, Thor Corps, God Squad
Baza operacyjna:
Asgard, siedziba Avengers
Pierwsze pojawienie się:
Journey Into Mystery #83
Zdolności:
Po spożyciu Złotych Jabłek, jego życie zostało wydłużone. Najpotężniejszy z panteonu bóstw Asgardu, obok Odina, Thor jest w stanie robić rzeczy daleko przekraczające możliwości jego pobratymców, jak stawienie czoła Wężowi Midgardu bądź najsilniejszym istotom, jak Hulk czy Hercules. Thor był nawet zdolny do dzierżenia Miecza Odina podczas pojedynku z Celestialem. W czasie walki Thor potrafi wpasć w stan tzw. Szaleństwa Wojownika, który czasowo zwiększa jego siłę. Jest wyszkolony w walce wręcz i bronią białą (młoty wojenne, miecze, buławy).
Thor posiada dwa przedmioty wspomagające go w walce. Pas Siły i młot zwany Mjolnirem. Pierwszy przedmiot podwaja jego siłę, a drugi pozwala mu na kontrolę pogody, latanie, emitowanie energii i jej absorbowanie, tworzenie przejść między wymiarami, manipulację materią i najbardziej ofensywne z ataków God Blast i Anti-Force.
Przejmując Odinforce był zdolny robić tak niesamowite rzeczy, jak rekonstrukcja księżyca czy zniszczenie Destroyera. W pewnym momencie stał sie potężniejszy nawet od swego ojca, powstrzymując ciąg Ragnarok.
Z biegiem czasu moce Thora zmieniały swe natężenie, u szczytu potęgi uderzenie Mjolnira było w stanie wygiąć tarczę Kapitana Ameryki.
Uwagi:
Thor jest powszechnie uznawany za boga piorunów.
Biografia:
Thor jest synem Odyna, dawnego władcy mitologicznego Asgardu i Gaei, bogini Ziemi. Z połączenia tak potężnych istot zrodził się bóg piorunów, wojownik, który miał zająć miejsce swojego ojca na tronie Asgardu. Wychowywany przez żonę Odyna Friggę młody gromowładny dorastał wraz z Lokim, przybranym bratem. Od najmłodszych lat dzieliła ich rywalizacja. Słabszy, ale bystrzejszy Loki lubił płatać figle bratu. Thor nie rozumiał jego postępowania, lecz nie czuł do niego nienawiści. Psotnik wręcz przeciwnie, zazdrościł  wszystkiego, co miał młody bóg. Wszystkich zaszczytów, bohaterskich uczynków i Mjolnira, magicznego młota, który został podarowany Thorowi, gdy ten wykazał się jako wojownik.
Legenda Thora rosła, lecz niestety rosło także jego ego i duma. Odyn ujrzał, że jego faworyt stał się butny i zbyt pewny siebie. Postanowił zesłać go na Ziemię jako śmiertelnika, to miało go nauczyć pokory i szacunku do potęgi, którą władał. Z wyczyszczoną pamięcią stał się Donaldem Blake'iem, kulejącym studentem medycyny. Radząc sobie z własnym kalectwem i troszcząc się o słabych i chorych Thor nabrał szacunku do śmiertelników. Z biegiem czasu Blake zakończył praktykę i stał się wziętym nowojorskim chirurgiem.
Gdy minęła pierwsza dekada jego życia pośród śmiertelników, Thor, wiedziony nieznanym przeczuciem [Zaszczepionym oczywiście przez Odyna - dop. manipulator Idanow], postanowił odwiedzić Norwegię. Tam, nieopodal  jaskini, gdzie się narodził, spotkał grupę kosmitów - mieszkańców Saturna zwanych Kronans. Blake musiał salwować się ucieczką i utknął w jaskini, gdy wejście do niej zagrodził olbrzymi głaz. Sfrustrowany Donald uderzył w skałę znalezionym kijem i niespodziewanie zmienił się ponownie w boga piorunów. W tej postaci z łatwością przepędził kosmitów, a ponowne uderzenie o ziemię przywróciło go do postaci śmiertelnika.
Prowadząc swoiste podwójne życie Thor poprzysiągł być obrońcą ludzkości i dzielić swoje życie pomiędzy Midgardem i Asgardem. Pomimo tego, że powoli zaczęła mu wracać pamięć z jego dawnego życia, bronił on dzielnie Ziemi. Gdy jego brat podstępem zwabił go, aby walczył z Hulkiem, Thor, wraz z resztą przybyłych bohaterów, zawiązał niezwykłą grupę herosów zwanych Avengers. Wspólnie mieli oni walczyć z przeciwnikami, z którymi nie daliby sobie rady w pojedynkę.
Jako śmiertelnik Donald związał się z Jane Forster, pielęgniarką, która z nim pracowała. Jednak związek rozpadł się, gdyż Jane nie mogła przyzwyczaić się do życia w Asgardzie. Thor natomiast odzyskał wspomnienia, w wyniku czego wróciły też jego uczucia do Sif, siostry Heimdalla.

Podczas jednej z wielu swych przygód Gromowładny poznał kosmitę zwanego Beta Ray Bill. Wpierw Thor uznał go za wroga, gdyż stał on na czele floty, którą uznał za flotę najeźdźców. W istocie była to jednak flota Korbanitów uciekających przed demonem Surturem [Był on także znany mieszkańcom Asgardu - dop. demonololotrolololog Idanow], który unicestwił ich planetę. Podczas starcia syn Odyna wypuścił z rąk Mjolnir i powrócił do swej śmiertelnej postaci. Thor był wielce zaskoczony, gdy okazało się, że Beta Ray Bill podniósł młot, wszakże magiczna formuła wyryta na nim mówiła, że jedynie godni tego zaszczytu mogli go dzierżyć. Bill chciał zatrzymać młot, by ochronić resztkę swojej rasy, lecz Odyn postanowił rozstrzygnąć spór pojedynkiem. Bill go wygrał, wobec czego został przez władcę Asgardu nagrodzony własnym magicznym młotem, który otrzymał nazwę Stormbreaker. Wspomagany przez Thora Bill pokonał Surtura i jego zastępy. Thor postanowił porzucić tożsamość Donalda Blake'a więc Odyn przeniósł zaklęcie na Billa, który od tej pory mógł zamieniać się w człowieka. Thor przybrał tajną tożsamość jako robotnik budowlany Sigurd Jarlson, lecz nie był z nią związany jak za czasów swego życia jako śmiertelnik.

Gdy Odyn zaginął, Thor nie chciał objąć po nim tronu i zamiast tego posadził na nim Baldera. W tym czasie Loki był wyjątkowo aktywny i nieustannie knuł przeciwko bratu. Raz po raz, wspierany przez potężnych sprzymierzeńców (m.in Hel oraz Lorelei) próbował zgładzić boga piorunów. Jednakże nawet wysłanie przeciwko niemu Destoyera [Wypatrujcie go w filmie! - dop. spoilerujący Idanow], niezniszczalnego magicznego pancerza, nie przyniosło zamierzonego skutku. Powrót Odyna nie był powodem do świętowania, gdyż wpierw musiał on stanąć w szranki z egipskim bogiem Setem, a następnie poradzić sobie z Thorem, który od kolejnych zmian osobowości i mocy Odyna przepływającej przez jego ciało zaczął tracić zmysły. Wtedy w sukurs przyszli bogom Doctor Strange oraz Adam Warlock.

Przez pewien czas Thor dzielił ciało z Erikiem Mastersem - człowiekiem, którego spotkał jako Sigurd Jarlson. Gdy zostali rozdzieleni, Eric otrzymał magiczną buławę, by jako Thunderstrike walczyć u boku boga piorunów.

Gdy Odyn poległ w bitwie z Surturem, tym razem Thor zdecydował się przejąć po nim władzę and Asgardem. W jego posiadanie trafił nie tylko tron, ale także cała magiczna potęga Odyna. Thor rozpoczął swe rządy od przywrócenia śmiertelnikom wiary w nordyckich bogów. Gdy jego wierni byli zagrożeni, przyleciał, aby stanąć w ich obronie. To skłóciło go z Avengers, a gdy próbował obalić rząd Slokovii, doszło do regularnej bitwy. Ziemskie mocarstwa nie mogły stać z boku i patrzeć na coraz śmielsze zapędy Thora. Dokonano bezpośredniego uderzenia na Asgard. W odpowiedzi Gromowładny także przeszedł do ofensywy, w wyniku czego przez ponad 200 lat niepodzielnie rządził całą planetą. Ostatecznie jednak opamiętał się i cofnął się w czasie, aby nie dopuścić do własnej dyktatury. Jego młodsza wersja połączyła się z człowiekiem, Jake'iem Olsonem, aby ludzki pierwiastek równoważył porywcze zapędy boskiej mocy.

Asgard nie cieszył sie długo spokojem, gdyż Loki postanowił iść na całość. Uzbroił Surtura w broń dorównującą Mjolnirowi i rozpoczął szturm. Bezwzględna i krwawa bitwa dała początek końcowi, nastąpił Ragnarok. Nim Asgard został wymazany, Thor odszukał bogów, którzy czerpali moc z niekończącego się cyklu Ragnarok i zgładził ich. Odpływając w niebyt Thor myślał, że dołączy do swych towarzyszy w Valhalli, lecz trafił do przestrzeni między wymiarami. Tam pojawił się przed nim Donald Blake, który namówił go, aby użył mocy Odyna i odtworzył Asgard, gdyż teraz mieszkańcy Asgardu nie byli już skazani na powtarzanie cyklu Ragnarok.

Mjolnir wylądował na Ziemi i z głębokiego krateru wydobył go Donald Blake. Thor ponownie prowadził podwójne życie, tym razem jednak miał jasno określony cel: przywrócić chwałę Asgardowi. W tym celu zmaterializował nad małym miasteczkiem Broxton w Oklahomie olbrzymie miasto i rozpoczął poszukiwanie bogów, którzy odrodzili się w ciałach śmiertelników. Wkrótce Asgard znów tętnił życiem jak dawniej. Do życia niestety został przywrócony także Loki. Bóg kłamstw prędko zabrał się do tego, co przychodziło mu najłatwiej: szerzenia niezgody i chaosu. Próbował poróżnić Thora i Baldera wyjawiając, że ten drugi również jest prawowitym synem Odyna. Później wykorzystał ten fakt, gdy udało mu sie sprowadzić do Nowego Jorku Bora, dziadka Thora. Asgardczyk był otumaniony wizjami demonów i Gromowładny musiał wybierać między zgładzaniem krewniaka, a pozwoleniem, by zagładzie uległo miasto. Za ten czyn, wedle prawa Asgardu, Balder był zmuszony objąć tron i wygnać Thora. Następnym krokiem w planie Lokiego było namówienie Normana Osborna, który w tym czasie był głównodowodzącym H.A.M.M.E.R. (organizacja zastępująca przez pewien okres S.H.I.E.L.D.), do ataku na Asgard. Oszukańczy bóg jednak przeliczył się. Sytuacja wymknęła się spod kontroli, gdy Sentry stracił nad sobą kontrolę i po zabiciu Aresa zagroził zniszczeniem Asgardu oraz Ziemi. Thor i bohaterowie, którzy stanęli w obronie miasta, nie dawali sobie rady. Loki chwilowo odwrócił uwagę napastnika, lecz przypłacił to życiem. Ostatecznie Sentry zginął z ręki Thora. Mimo że zginęło wielu Asgardian, a samo miasto legło w gruzach, Thor postanowił z optymizmem patrzeć w przyszłość. Asgard ma zostać odbudowany, a powrót boga piorunów w szeregi Avengers przypieczętował sojusz z Midgardem.

Po odbudowie Asgardu, Thor zmienił się wewnętrznie. Stał się bardziej skryty i zamknięty w sobie. Dopiero po pewnym czasie wyjaśniło się, że Odinson tęskni za swoim niepokornym bratem, który, mimo usposobienia, zawsze poprawiał bogowi piorunów humor. Po wielu dniach rozmyślań, Asgardczyk postanowił odnaleźć boga kłamstw. Okazało się, że Loki żyje pośród zwykłych śmiertelników w Paryżu, nieświadomy swojej przeszłości i boskiego pochodzenia. Odrodził się w ciele młodego chłopca noszącego jakże znaczące imię Serrure. Thor dopadł nastolatka w jednej z ciemnych uliczek miasta zakochanych i oznajmił mu, że młodzian jest bogiem, pomijając oczywiście fragment o aspekcie, jaki reprezentuje sobą Loki. Okazało się, że Serrure nie pamięta nic z domniemanej, "boskiej" przeszłości, ale miewa koszmary, w których dokonuje straszliwych czynów i obawia się, że są to części jego wspomnień. Syn Odyna zauważył, że ta amnezja może być darem dla młodzieńca. Ten, przekonany przez starszego brata, powrócił z nim do Asgardu, zachowując jednocześnie ciało dziecka.

Podczas ataku World Eaters, Thor musiał ponownie ożywić ojca. Odyn, widząc młodego Lokiego wyzwał go od morderców i chciał przepędzić ze stolicy bogów. Bóg piorunów stanął w obronie brata przez co Asgardem znów wstrząsnęła kłótnia rodzinna. Padło wiele gorzkich słów po obu stronach, co doprowadziło do kolejnego ochłodzenia się stosunków pomiędzy Wszechojcem, a jego pierworodnym synem. W wyniku tej ostrej wymiany zdań, Odyn udał się na Ziemię i tam zamieszkał, odcinając się od Asgardczyków.

Thor był także jedynym mieszkańcem Asgardu, który wspierał Lokiego. Reszta bogów nienawidziła chłopca i gardziła nim, nie mogąc zrozumieć, dlaczego ich przywódca sprowadził na dwór tak niebezpiecznego domownika. Bóg piorunów stał murem za swoim młodszym bratem, a ten w zamian zaczął idealizować Thora, co doprowadziło do pogłębienia się więzi między nimi, co w przyszłości uratowało Thora.

Wkrótce, Asgardem wstrząsnął kolejny kataklizm. Sin, córka Red Skulla uwolniła tajemniczego Serpenta, który natychmiast obwołał się "prawdziwym Wszechojcem". Widząc rozwój sytuacji, Odyn wrócił z wygnania, zdetronizował i uwięził Thora i rozpoczął przygotowania do ostatecznej walki z Serpentem (jednym ze scenariuszy tej walki było także zniszczenie Midgardu czyli Ziemi). Bóg piorunów uciekł z niewoli dzięki pomocy Lokiego. Jego ucieczka nie uszła uwadze jednookiego Wszechojca, który ostatecznie skazał syna na banicję. Thor wrócił na Ziemię i dołączył do Avengers. Niedługo jednak ich drogi się rozeszły, bowiem bóg piorunów zdecydował się zniszczyć zło w zarodku. Ruszył na Antarktydę, gdzie Serpent zbudował swoją fortecę. Thor starł się tam z zapomnianym bogiem po raz pierwszy. Przegrał sromotnie, i został wyrzucony do Nowego Jorku, gdzie stanął w szranki z Angrirem i Nulem – dwoma "Godnymi" Serpenta. Pierwszego pokonał, jednak z drugim nie dał sobie rady i tylko dzięki pomocy Avengers udało mu się przeżyć. Przyjaciele przetransportowali go do Asgardu, gdzie odzyskał zdrowie. Otrzymał tam także Miecz Odyna, zwany Ragnarokiem, który to był w stanie sforsować niepokonane osłony Serpenta. Zgodnie z przepowiednią, Thor pokonał Serpenta przemienionego w ogromnego wężosmoka, ale sam zginął.

Jak to bywa z postaciami Marvela, duch opuścił jego ciało, ale nie zniknął. Podczas ceremonii kremacji zwłok, z ognia wyłonił się nowy bóg piorunów – Tanarus. W wyniku machinacji tego stwora, wszyscy, oprócz Lokiego, uwierzyli, że ów "nowy" pan piorunów jest wieloletnim członkiem Avengers i postacią w panteonie bóstw nordyckich. Tylko Lokiemu nie odpowiadała cała ta historia i rozpoczął poszukiwania starszego brata. W tym samym czasie Thor zmierzył się z Demogorge. Dzięki zwycięstwu nad astralnym bytem i staraniom boga kłamstwa, Odinson wrócił do Midgardu, gdzie starł się z Tanarusem. Okazało się, że pod postacią fałszywego boga piorunów skrywa się Ulik, jeden z górskich trolli.

Po powrocie do Asgardu, Thora czeka nowe niebezpieczeństwo. Phoenix Force znów znalazło się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Thor, wraz z kilkoma innymi Mścicielami, został wysłany w kosmos, by zmierzyć się z kosmicznym bytem, zanim ten dotrze do Układu Słonecznego. Thor został wysłany w przestrzeń kosmiczną jako jeden z nielicznych, którzy mogą stawić czoła Phoenix Force w otwartej walce. Astralny byt okazał się jednak zbyt silny nawet dla nordyckiego boga. Poważnie ranny, syn Odyna uderzył o powierzchnię Księżyca, opodal Avengers walczących z X-Men. Upadek Thora był sygnałem dla zwaśnionych stron, że kosmiczna energia wreszcie dotarła na Ziemię. Po odzyskaniu sił, bóg gromów zmierzył się z Emmą Frost będącą pod kontrolą Phoenix Force. Początkowo walka szła po myśli Mściciela. Jego nadludzki umysł okazał się zbyt potężny dla telepatii Emmy. Mimo tego i faktu, iż udało mu się rozbić w drobny mak diamentową formę White Queen, Thor nie odniósł zwycięstwa. Mutantka, obdarzona nowym potencjałem energii, zbombardowała go diamentowymi odłamkami swego ciała. Mieszkaniec Asgardu musiał uznać wyższość kobiety, po raz kolejny nie dając sobie rady z potęgą Phoenix Force.

Następnie Thor zaczął natrafiać na martwe ciała dawno niewidzianych bogów i zdecydował się odnaleźć ich mordercę, Gorra Bogobójcę. W pogoni za przeciwnikiem trafił do przyszłości, gdzie poznał starszego siebie. Z pomocą jego i swojej młodszej wersji, która również została tam przeniesiona przez Bogobójcę, Thor powstrzymuje Gorra przed aktywacją bomby, która wymazałaby z istnienia wszystkich bogów.

Powrót na Ziemię wiązał się z informacją o walczącej z rakiem Jane Foster, która nie chciała jednak od niego żadnej pomocy. Thor skupił się więc na walce z Malekithem, który został uwolniony z więzienia i ruszył na podbój nie tylko Mrocznych Elfów, ale także wszystkich Dziewięciu Królestw. Również na Ziemi Odinson miał ręce pełne roboty mierząc się z organizacją Roxxon, na czele której stał potrafiacy zamieniać się w minotaura Dario Agger. Walka między nimi doprowadziła do zniszczenia miasta Broxton, i choć mieszkańcy Asgardii opuścili Ziemię, Thor pozostawił na niej swój zamek, by obywatele miasta mieli miejsce do życia.

Po odnalezieniu martwego ciała Uatu na księżycu, Thor dołączył do Avengers w celu odnalezienia jego mordercy. Jedno z oczu Watchera, których ten po śmierci został pozbawiony, wyjawiło wielu bohaterom skrywane przed nimi sekrety. Thor dowiedział się dzięki temu o istnieniu Dziesiątego Królestwa. Z pomocą Lokiego odbudował połączenie miedzy Królestwami, przybywając do Heven. Zamieszkujące je Anioły postanowiły ponownie zaatakować Agard. Angela, która wychowała się w Heven, dołączyła do całego zamieszania, by dowiedzieć się, że jest pierworodną Odina, która została porwana przez Anioły tuż przed ukryciem ich wymiaru przez Wszechojca. Potwierdził to on sam, gdy pojawił się na miejscu walki po tym, jak Loki przywrócił go z wygnania. Sama Angela, mimo iż wciąż nienawidziła Asgardczyków, dostała zakaz wstępu do Heven, zaś Thor powrócił na Ziemię, by pomóc Avengers z zagadką śmierci Uatu.

W trakcie walki z Nickiem Fury, który okazał się odpowiedzialny za wszystko, mężyczyna wyszeptał mu do ucha, że Gorr Bogobójca miał rację mówiąc, że bogowie są samolubni i nie ma nic dobrego w ich ustnieniu. Sprawiło to, że Thor stracił wiarę w swoje dziedzictwo, a w konsekwencji czego przestał być godny Mjolnira.

Nie mogąc podnieść młota, Odinson zastąpił go toporem Jarnbjornem. Następnie będąc jednym z bohaterów, którym zaklęcie na nich rzucone zmieniło charaktery, dołączył do złych Avengers. Loki, również zmieniony przez czar, stał się godny młota i stanął naprzeciw brata. Szybko jednak rzucono zaklęcie odwracające te zmiany i powrócił on do bycia niegodnym. Thor nie ustępował w próbach podniesienia młota, który stał bezczynnie na powierzchni księżyca. Gdy zaś znów stanął naprzeciw Malekitha, utracił swoją lewą rękę, którą ten uciął mu korzystając z Jarnbjorna. Zastąpił ją protezą zrobioną z Czarnego Uru.

Nieznana kobieta, którą później okazała się być w sekrecie Jane Foster, stała się godna Mjolnira i została nową Thor. Gdy walczyła z Lodowymi Olbrzymami będącymi pod rozkazami Malekitha, oryginalny Thor stanął na jej przeciw by odzyskać młot. Szybko jednak opamiętał się, uświadamiając sobie, że wciąż nie jest godny, po czym wspólnie pokonali Olbrzymy. Po wszystkim pozwolił jej przejąć jego imię, samemu od tej pory nazywając siebie jedynie Odinsonem. Jego ojciec nie był z tego zadowolny i kazał mu poznać tożsamość nowej Bogini Gromu. Odinson stworzył więc listę kobiet, które mogłaby kryć się pod hełmem.

Gdy inkursje powodujące niszczenie Multiversum stawały się coraz większym zagrożeniem, Odinson dołączył do Avengers pod wodzą Sunspotaby je powstrzymać. W konsekwensji kolejnych wydarzeń stał się posiadaczem młota Thorra z innej rzeczywistości, który posiąść mógł jedynie ten, który był niegodny. Walka z Beyonders, którzy odpowiadali za zbliżającą się śmierć Multiversum, doprowadziła do śmierci wielu bohaterów, na placu boju pozostawiając jedynie Thora i Hyperiona, którzy w ostatnim czasie zdążyli się zaprzyjaźnić. Gdy zbliżała się do nich potężna horda Beyonderów, Gotowy do walki Thor ponownie próbował chwycić młot Thorra, jednak nie mógł go podnieść, uświadamiając sobie, że znów jest godny. Śmiejąc się, ruszył ku swej śmierci z Jarnbjornem w ręku i Hyperionem u swego boku.

Gdy uniwersum zostało odrodzone, stało się to także z Odinsonem, który podobnie jak wielu innych jego mieszkańców, stracił pamięć o ostatnich wydarzeniach. Pozostał on więc niegodny i rozpoczął poszukiwania innego młota Thora, o którym dowiedział się od Unseen, będącego nową tożsamoścą Nicka Fury'ego, zastępującego Uatu na jego stanowisku. Był to młot należący do Ultimate Thora, który trafił na Ziemię wraz z jej odrodzeniem, bedąc jedną z pozostałości po inkursjach. Odinson udał się do Asgardu, gdzie ten miał się znajdować, jednak miasto zostało skradzione przez Colectora, który chciał posiąść młot.

W towarzystwie Beta Ray Billa Odinson zmierzył się z nowym przeciwnikiem, jednak zamiast go pokonać, trafił do jego kolekcji. Kolejne miesiące spędził na próbach ucieczki z więzienia i na zdobyciu nowego młota, jednak konsekwentnie mu się to nie udawało. Ponownie z pomocą Beta Ray Billa, udało mu się uwolnić, pomagając także innym więźniom. Wśród nich był Thori, piekielny pies, który postanowił stać się jego nowym towarzyszem. Zawładnęty żądzą posiadania nowego młota, Odinson stanął naprzeciw Billa, jednak szybko opamiętał się, w porę by walczyć z Proxima Midnight, Black Swan i tajemniczą trzecią postacią (później ujawnioną jako Hela), które w imieniu Thanosa również chciały przejąć młot w swoje posiadanie. Walka między nimi wszystkimi skończyła się, gdy Thor wykorzystał moce teleportacyjne młota, przenosząc z pola bitwy Asgard i uwolnionych więźniów. Odinson nie zdecydował się jednak posiąść tej broni tłumacząc się, że to nie jego młot. Następnie wyjawił Billowi, jakie słowa sprawiły, że stał się niegodny, zaś przyjaciel zapewnił go, że swoimi czynami zdecydowanie dowiódł sensu swego istnienia.

Gdy Hydra przejęła władzę w Stanach ze Stevem Rogersem na swoim czele, Odinson dołączył do zorganizowanych przez nich Avengers. Wszystko dlatego, że Kapitan Ameryka okazał się być godny podniesienia młota (co później zostało wyjawione jako efekt działania magii Madame Hydra). Odinson myślał również, że pozwoli mu to odzyskać młot i pomóc uwięzionej przez Hydrę Jane Foster. Rosnące w nim wątpliwości sprawiły, że w porę dołączył do superbohaterskiego Podziemia i stanął naprzeciw oddziałom Hydry, by przyczynić się do jej ostatecznego pokonania.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017

Idanow, Kminek i Rodzyn

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.