Avalon » Biosy » Colossus [Piotr Rasputin]

Colossus [Piotr Rasputin]

Charakterystyka

Colossus [Piotr Rasputin]
Name:
Colossus [Piotr Rasputin]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Piotr Nikołajewicz Rasputin
Poprzednie pseudonimy:
Rasputin, Peter Nicholas, The Proletarian
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Tajna
Wzrost:
6'6" (195 cm), w opancerzonej formie 7'5" (223 cm)
Waga:
250 lbs. (112 kg), w opancerzonej formie (225 kg)
Kolor włosów:
Czarne
Kolor oczu:
Niebieskie, w opancerzonej formie srebrne
Zajęcie/zawód:
Poszukiwacz przygód, malarz, rolnik
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Rosjanin z obywatelstwem USA
Miejsce narodzin:
Ust-Ordyński Kołchoz, okolice Jeziora Bajkał, Rosja
Znani krewni:
Nikolai Rasputin (ojciec - nie żyje), Alexandra Rasputina (matka - nie żyje), Illiana Rasputina (Magik, siostra - nie żyje), Mikhail Rasputin (brat - nie żyje)
Powiązania z grupami:
X-Men, Excalibur, Acolytes
Baza operacyjna:
Instytut Xaviera
Pierwsze pojawienie się:
Giant-Size X-Men #1
Zdolności:
Piotr potrafi zmieniać swoje ciało w super-wytrzymałą organiczną stal. Transformacja ta zwiększa jego wzrost oraz masę. Oprócz niezwykłej odporności, Colossus w opancerzonej formie posiada olbrzymią siłę (może ponieść nawet do 70 ton). Piotr korzystając ze swoich mutacyjnych zdolności nie traci na zwinności. Transformacja jest świadoma i niemal natychmiastowa.
Uwagi:
W opancerzonej formie Piotr nie musi oddychać ani odżywiać się.
Biografia:
Piotr Rasputin urodził się w Ust-Ordyńskim Kołchozie na Syberii (były Związek Radziecki). Dorastał tam jako zwykły rolnik, korzystając ze swoich niezwykłych zdolności przy różnych pracach na roli. Wierząc, że jego moc należy do ogółu, pomagał okolicznym rolnikom. Jego proste i niczym nie zmącone życie odmieniło się po wizycie Charlesa Xaviera. Amerykanin skontaktował się z Piotrem, ponieważ potrzebował jego pomocy przy uwolnieniu swych X-Men z Wyspy Krakoa. Rasputin przystał na propozycję profesora i wraz z drugą generacją studentów Xaviera udało mu się uratować mutantów więzionych przez Żyjącą Wyspę. Po tej operacji, choć jego rodzina została w Rosji, Colossus (taki pseudonim nadał mu profesor) postanowił pozostać w USA. Decyzja o pozostaniu w Ameryce szybko się na nim zemściła, ponieważ siostra Piotra, Illiana, wraz z innymi przyjaciółmi (oraz członkami rodzin) X-Men została porwana przez Pannę Locke. Te osoby miały być gwarancją tego, że studenci Xaviera uwolnią jej pracodawcę, Arcade'a, z rąk Dr Dooma. X-Men pokrzyżowali plany Locke, a Illiana została w USA i zamieszkała razem z bratem w posiadłości Xaviera. Podczas jednej z przygód mutantów, "śnieżynka" (Piotr tak nazywał swą siostrę) przypadkowo trafiła do magicznego wymiaru Limbo. Choć dla X-Men minęła zaledwie chwila to Illiana wróciła z Limbo jako nastolatka. Po wydarzeniach, które przywróciły dziewczynie jej właściwy wiek, Piotr postanowił odesłać ją do Rosji.

Colossus wielokrotnie brał udział w misjach X-Men i nigdy nie kwestionował idei Xaviera. Czas próby nastał gdy spadły na niego wielkie tragedie, w krótkim czasie stracił całą rodzinę. Najpierw dowiedział się, że jego brat Mikhail, od dawna uważany za zmarłego, tak naprawdę żyje. Chwila szczęścia była krótka, gdyż starszy brat Piotra po uwolnieniu z równoległego wymiaru popełnił samobójstwo w kanałach Morlocków (tak naprawdę przeżył i przeniósł się wraz z grupką Morlocków do innego wymiaru, lecz Peter o tym nie wiedział). Następnie zginęli jego rodzice, zabici przez rosyjskich agentów, którzy za wszelką cenę chcieli zlikwidować mutanta zwanego Soul Skinner. By tego dokonać potrzebowali Illiany i jej mutacyjnych zdolności. Proces, który uaktywniłby jej moce, równie dobrze mógł ją zabić. Siostra Colossusa na szczęście została uratowana przez X-Men. Piotr ponownie zabrał swoją śnieżynkę do USA. Wtedy nastąpił najtragiczniejszy epizod w życiu Colossusa. Jego siostra stała się pierwszą ofiarą wirusa wypuszczonego przez Stryfe'a. To wydarzenie spowodowało, że Piotr stracił wszelkie złudzenia co do idei Xaviera i gdy Magneto zaoferował mu alternatywną wizję, Rasputin przystąpił do Acolytes.

Po ataku X-Men na Avalon, podczas którego Profesor X "wyłączył" umysł Magnusa, Colossus postanowił pozostać i zaopiekować się mistrzem magnetyzmu. Po jakimś czasie jednak zdał sobie sprawę z tego, że Avalon to nie miejsce dla niego. Nie mając konkretnego celu, odszukał Kitty Pryde, która była wtedy członkinią Excalibur. Po krótkim konflikcie z jej nowym chłopakiem, Piotr dołączył do brytyjskiej grupy super-bohaterów. Po rozwiązaniu grupy, Colossus wraz z Shadowcat i Nightcrawlerem wrócili do X-Men. Piotr, prześladowany przez śmierć swojej siostry, musiał stanąć oko w oko ze swoim bratem, który próbował przywrócić Illianę do życia. Z ciężkim sercem powstrzymał on szalonego brata. Przerwanie procesu spowodowało, że energetyczny pasożyt, który doprowadził Mikhaila do obłędu został unicestwiony. Ponownie, szczęście Piotra nie trwało długo, jego starszy brat poświęcił się by wymazać Jeźdźców Apokalipsy z rzeczywistości.

Okres względnego spokoju dla Rasputina nie był zbyt długi, ponieważ wkrótce zginęła Moira McTaggert, pozostawiając niemal kompletne lekarstwo na Legacy Virus. Przełomowego odkrycia dokonał Hank McCoy, któremu udało się skompletować formułę. Colossus jednak był niepocieszony gdy usłyszał, że ktoś musiałby poświęcić swe życie by uwolnić lekarstwo do atmosfery. Po zakończonej naradzie, Piotr pozostał w pomieszczeniu gdzie Henry zostawił strzykawkę z serum. W krótkiej rozmowie z Celilią Reyes, Colossus przyznał, że czuje się odpowiedzialny za śmierć swej siostry. Dr Reyes starała się wyperswadować mu pomysł poświęcenia się, jednakże Rasputin podjął już decyzję. Po obezwładnieniu pani doktor gazem, wziął z szafki strzykawkę. Wiedział on, że prawdopodobnie ktoś odnajdzie inny, nie kończący się czyjąś śmiercią, sposób na uwolnienie lekarstwa, lecz rosyjski wojownik o duszy poety nie mógł tak długo czekać. Nie mógł żyć z myślą, że każda chwila wahania to śmierć czyjeś młodszej siostrzyczki. Colossus, uwalniając lekarstwo na wirus do atmosfery, poświęcił swe życie dla wszystkich mutantów.

Wkrótce po ataku Magneto na nowy Jork dr Kavita Rao ogłosiła, że opracowała "lek" leczący pacjenta z mutacji. Beast odkrył, że wstępne badania były przeprowadzane na homo superior, w tym na członku X-Men - Colossusie. Cyclops poprowadził oddział X-Men na zwiad do laboratorium Benetechu. W podziemiach kompleksu Shadowcat odnalazła Piotra, całego i zdrowego. Okazało się, że po "śmierci" ciało Petera zostało podmienione, a prawdziwy Colossus został ożywiony w laboratoriach Benetechu przez Orda, nowego tajemniczego wroga X-Men. W podziemnym kompleksie codziennie przeprowadzano na nim różnorakie eksperymenty. Shadowcat wyniosła Petera na powierzchnię, tam mógł wyładować swą wściekłość na Ordzie, z którym walczyli X-Men.

Wkrótce po powrocie do X-Men Peter wyjechał do Rosji, aby rozwiązać zagadkę zabójstw swoich kuzynów. Tam okazało się, że ich wspólnym przodkiem byl Grigori Rasputin i wspomagany przez Sinistera i brata Colossusa, Mihaiła, poprzez mordowanie swych krewnych chce powrócić między żywych. Starszy Rasputin ostatecznie opamiętał się i przeniósł się do wymiaru gdzie będzie żył wiecznie, jego poświęcenie zapobiegnie odrodzeniu się Grigoriego w ostatnim z jego potomków.

Gdy Ord wydostał się z więzienia gdzie przetrzymywało go S.W.O.R.D. agentka Brand teleportowała X-Men, którzy mieli z nim już do czynienia na pokład statku zmierzającego w kierunku Breakworld. Colossus już wkrótce przekona się czy naprawdę jest mu przeznaczone zniszczyć tą planetę...
 
Idanow 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.