Avalon » Biosy » Winter Soldier [James Barnes]

Winter Soldier [James Barnes]

Charakterystyka

Winter Soldier [James Barnes]
Name:
Winter Soldier [James Barnes]
Prawdziwe imię i nazwisko:
James Buchanan Barnes
Poprzednie pseudonimy:
Bucky, Captain America
Uniwersum:
616
Tożsamość:
tajna
Wzrost:
5'9" (178 cm)
Waga:
260 lbs. (118 kg)
Kolor włosów:
brązowe
Kolor oczu:
brązowe
Zajęcie/zawód:
żołnierz, były agent S.H.I.E.L.D., były zabójca na zlecenie, maskotka wojskowa
Klasa postaci:
Człowiek
Status prawny:
nienotowany
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Shelbyville, stan Indiana, USA
Znani krewni:

George M. Barnes (ojciec, nie żyje); Winnifred C. Barnes (matka, nie żyje); Ida (ciotka, prawdopodobnie nie żyje); Rebecca P. Barnes Proctor (siostra); Proctor (imię nieznane, szwagier); Scott Proctor (siostrzeniec); Kimberly Proctor (siostrzenica)
Powiązania z grupami:
Avengers, New Avengers, Invaders, Kid Commandos, Liberty Legion, Young Allies, były partner Kapitana Ameryki
Baza operacyjna:
brak
Pierwsze pojawienie się:
Captain America Comics #1 (jako Bucky); Captain America vol. 5 #1 (jako Winter Soldier); #34 (jako C
Zdolności:

James jest zwykłym człowiekiem. Jako partner Kapitana Ameryki przeszedł gruntowne szkolenie w zakresie sztuk walki, posługiwania się bronią palną, białą oraz materiałami wybuchowymi. Jako Winter Soldier został przeszkolony przez KGB jako zabójca na zlecenie.
Uwagi:

W eksplozji, po której uznano go za zmarłego, James stracił lewą rękę. Naukowcy KGB zastąpili ją bioniczną, która dała Bucky'emu ograniczoną dozę super-siły. Ręka mogła również emitować wyładowania elektryczne oraz impulsy elektromagnetyczne. Jako Kapitan Ameryka, James używał tarczy Steve'a Rogersa oraz pistoletu.
Biografia:

Na początku II wojny światowej nastoletni James Barnes był maskotką obozu szkoleniowego Camp Leigh. Tam poznał Stevena Rogersa i przypadkiem odkrył, że to właśnie on jest Kapitanem Ameryką. Bucky, bo taki pseudonim nadano chłopcu w obozie, poprzysiągł dotrzymać tajemnicy, jednak miał swój warunek - Steve musiał go wyszkolić. Po morderczym treningu, James został  partnerem Rogersa. Obaj szybko stali się dla Amerykanów symbolami walki z Hitlerem. U boku Kapitana, James starł się nie tylko ze zwykłymi żołnierzami, ale również z geniuszami zła pokroju Barona Zemo oraz Red Skulla. Podczas ostatniej wspólnej misji, Steve i Bucky mieli powstrzymać latającą bombę Barona Zemo, lecz nie zdążyli tego zrobić przed startem. Obaj znaleźli się na lecącej bombie, a podczas próby rozbrojenia, urządzenie uległo detonacji. Podmuch wybuchu odrzucił śmiałków, a lodowe wody Atlantyku wprowadziły ich w stan hibernacji. Kilka dekad później Kapitana Amerykę wyłowili Avengers. James niestety miał mniej szczęścia...
 
Bucky trafił w ręce rosyjskiego generała Wasilija Karpowa. Gdy przywrócono go do życia, James, poza brakiem lewej ręki, miał także spore luki w pamięci. Generał nie mógł przepuścić takiej okazji i poddał Amerykanina praniu mózgu. Wyposażony w nowe wspomnienia oraz bioniczną rękę, Barnes stał się zabójcą o kryptonimie Winter Soldier działającym na zlecenie KGB. Nie chcąc tracić tak sprawnego agenta z powodu czegoś tak trywialnego, jak upływ czasu oraz ryzyko nawrotu prawdziwych wspomnień, decydenci radzieccy uznali, że Winter Soldier będzie aktywowany jedynie na czas wykonania zadania, a pomiędzy misjami będzie przebywał w stanie hibernacji. Choć James był radzieckim agentem, przez cały okres Zimnej Wojny, dzięki stazie, postarzał się o raptem kilka lat. Jako Winter Soldier dokonywał zabójstw politycznych oraz zwalczał agentów NATO. W tym okresie poznał Natashę Romanoff, znaną później jako Black Widow. Wspólne treningi prędko przerodziły się w romans.
 
Po upadku ZSRR i śmierci generała Karpowa, Winter Soldier trafił w ręce jego protegowanego, Aleksandra Lukina. Lukin wykorzystał Jamesa do zlikwidowania Red Skulla, który w owym czasie był w posiadaniu potężnego artefaktu zwanego Cosmic Cube. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem, gdyż w chwili śmierci umysł Johanna Schmidta został przeniesiony do ciała Rosjanina. James następnie zlikwidował Jacka Monroe oraz zdetonował potężny ładunek w Filadelfii. Te wydarzenia nie umknęły uwadze Nicka Fury'ego, który wysłał Kapitana Amerykę do skarbca, gdzie rzekomo ukrył sie zabójca Red Skulla. Na miejscu Steve spotkał swego dawnego partnera, który na polecenie Lukina miał ukryć Cosmic Cube. Podczas konfrontacji wyszło na jaw, że James nie pamięta, kim jest naprawdę. W wyniku walki artefakt trafił w ręce Steve'a i Kapitan zażyczył sobie, żeby Bucky'emu wróciły wspomnienia. James przypomniał sobie, kim jest, jednak Cosmic Cube nie wymazało dekad, które spędził jako radziecki zabójca. Przytłoczony poczuciem winy Barnes użył kostki, żeby się teleportować. Nie mógł odwrócić tego, co zrobił, ale postanowił, że przynajmniej zlikwiduje jednego ze swoich mocodawców - Lukina.
 
Okazało się jednak, że nie będzie to takie proste i James zaczął pracować jako agent dla Nicka Fury'ego. Barnes unikał kontaktu z Kapitanem Ameryką, gdyż nie mógł spojrzeć swojemu przyjacielowi w twarz. Podczas misji spotkał za to Namora, Wolverine'a oraz Patriota.
 
Gdy Steve Rogers został zabity przed gmachem sądu, James poprzysiągł zemstę na tych, których uważał za winnych jego śmierci: Red Skulla oraz Iron Mana, który był odpowiedzialny za aresztowanie Kapitana. Bucky wykradł tarczę Rogersa i ruszył za Lukinem, który miał go doprowadzić do odwiecznego wroga Steve'a. Ku własnemu zaskoczeniu, James odkrył, że Lukin i Red Skull to jedna i ta sama osoba. Niestety, został pojmany i poddany ponownemu praniu mózgu przez Dr. Faustusa. Tym razem jednak oparł się mentalnemu reprogramowaniu i został uratowany przez Falcona oraz Sharon Carter. James trafił w ręce S.H.I.E.L.D., co było mu na rękę, bo Tony Stark (ówczesny szef organizacji) był na jego liście do likwidacji. Barnes uwolnił się i stoczył pojedynek z Iron Manem. Nie wywarł jednak poprzysiężonej srogiej pomsty, gdyż Tony wyjawił mu, że Steve prosił go, aby uczynił Jamesa nowym Kapitanem Ameryką. Barnes zgodził się, jednak postawił warunek, że w jego działania nie będzie ingerowało S.H.I.E.L.D.

Początkowo stosunek opinii publicznej, jak i społeczności super-bohaterów, do nowego Kapitana Ameryki był niepewny, czasem nawet wrogi. James jednak szybko zasłużył sobie na szacunek i dowiódł, że Steve Rogers nie mylił się co do niego. Wkrótce okazało się, że jego mentor tak naprawdę nie zginął - umysł Rogersa trafił w strumień czasoprzestrzenny, aby Red Skull mógł zająć jego ciało. Gdy Steve został uratowany, a jego nemezis zabity [Póki co zabity na śmierć jak amen w pacierzu - dop. tautologiczny Idanow], James chciał zwrócić tarczę oraz miano Kapitana Ameryki prawowitemu właścicielowi, lecz Rogers powiedział mu, że ten tytuł jest w dobrych rękach.

Mając błogosławieństwo swojego mentora, nowy Kapitan Ameryka poprowadził Avengers przeciwko siłom H.A.M.M.E.R., które pod dowództwem Normana Osborna rozpoczęły oblężenie Asgardu. Podczas tej bitwy Steve wystąpił w swym dawnym kostiumie, lecz gdy złoczyńcy zostali pokonani, ponownie zapewnił Jamesa, że jest świetnym Kapitanem Ameryką.
 
Wkrótce James Barnes trafił na godnego siebie przeciwnika - córkę Red Skulla obdarzoną przez nordyckiego boga strachu mistycznymi mocami. Skadi, wspomagana przez żołnierzy zakutych w pancerze bojowe, przypuściła bezpośredni atak na Waszyngton, stolicę Stanów Zjednoczonych bronioną przez Kapitana Amerykę, Black Widow oraz Falcona. W obliczu przygniatającej przewagi wroga, Kapitan odmówił wycofania się i pozostawienia miasta na pastwę najeźdźców. James zaatakował Skadi, lecz jej moce były zbyt potężne. Kobieta powaliła go swym magicznym młotem bojowym, wyrwała bioniczną rękę, a na koniec wbiła mu trzon młota w klatkę piersiową. Nim skonał, James ostatnim tchem ostrzegł Natashę, że Skadi to zaledwie początek i nadchodzi o wiele większe zło w postaci Serpenta...


Jak się jednak okazało, Bucky wcale nie zginął. Dzięki interwencji Nicka Fury’ego, Barnes przyjął dawkę Infinity Formula, która spowodowała natychmiastowy powrót do pełnej sprawności. Buchanan, obserwując rozwój wydarzeń, zdecydował się jednak nie ujawniać swojego istnienia. Pozwoliwszy, by pochowano przypominającego go LMD, powrócił do tożsamości Winter Soldiera, by rozpocząć pracę na zlecenie Fury’ego. W tamtym okresie, jedynymi osobami wiedzącymi, że Bucky przeżył był, oprócz jednookiego superagenta, była Natasha Romanowa i Steve Rogers. Black Widow i Winter Soldier współpracowali przez pewien czas, rozpracowując siatkę byłych agentów KGB nadal działających na świecie. Okazało się, że liczne komórki rozsiane po wszystkich kontynentach były finansowane przez dawnego znajomego Barnesa – Ivana Kragoffa, alias „Red Ghost”, oraz Lucię von Bardas, byłą premier Latverii.

Dawny pomocnik Kapitana Ameryki działał w ukryciu, aż do wydarzeń z kart "Original Sin". Na polecenie swojego wybawcy, wszedł w skład zespołu śledczego, mającego rozwiązać zagadkowej śmierci Uatu. Bucky został przydzielony do podgrupy zajmującej się działalnością mordercy Watchera w kosmosie – wspólnie z Gamorą i Moon Knightem odkrył istnienie planety, która zakończyła swoje istnienie w wyniku postrzelenia przez pocisk podobnego typu, jakim uśmiercono milczącego obserwatora.

Bucky był pierwszym, który powiązał tajemnicze mordy z Nickiem Furym. Nie tłumacząc nikomu, wysadził statek, którym przybył z towarzyszami na martwą planetę, a następnie teleportował się do tajnej siedziby Fury’ego. Tam zaatakował zleceniodawcę, który okazał się być kolejnym LMD. Po pojawieniu się pozostałych członków grupy śledczej, prawdziwy Fury ujawnił zebranym swój rzeczywisty wkład w zachowanie bezpieczeństwa planety – używając znacznie brutalniejszych rozwiązań niż te przyjęte przez Avengers, mierzył się z niezliczoną ilością zagrożeń, nie raz ratując Ziemię od zagłady. Poprosił także, by, kiedy już umrze, jeden z zebranych w jego kryjówce bohaterów, zajął jego miejsce.

Tym kimś okazał się właśnie Bucky.

Idanow, Kminek

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.