Avalon » Biosy » Anole [Victor Borkowski]

Anole [Victor Borkowski]

Charakterystyka

Anole [Victor Borkowski]
Name:
Anole [Victor Borkowski]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Victor Borkowski
Uniwersum:
616
Tożsamość:
tajna
Wzrost:
175 cm
Waga:
59 kg
Kolor włosów:
brak - zielone łuski
Kolor oczu:
zielone
Zajęcie/zawód:
student
Klasa postaci:
mutant
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Fairbury w stanie Illinois, USA
Powiązania z grupami:
Alpha Squadron, New X-Men, Young X-Men, X-Dudes (nieformalny duet z Rockslidem)
Baza operacyjna:
Westchester, Instytut im. Jean Grey (obecnie), (wcześniej) Utopia, San Francisco
Pierwsze pojawienie się:
New Mutants vol. 2 #2
Zdolności:

Gadzia fizjonomia:
Geny wywołujące mutacje diametralnie zmieniły wygląd zewnętrzny Victora. Nastolatek ma twardą, łuskowatą skórę o szmaragdowym odcieniu. Wzdłuż kręgosłupa ciągnie się rząd wypustków kostnych, zupełnie jak u większych gadów. Podobne wypustki pokrywają prawą rękę mutanta. Każdy z palców Victora zakończony jest długim, ostrym pazurem. Co więcej, wnętrza dłoni i podeszwy stóp Borkowskiego są na tyle twarde i wytrzymałe, że Vic nie musi używać rękawic ani obuwia. Prawdopodobnie, gadzia fizjonomia wpływa także na regulację cieplną Victora – możliwe, że podobnie jak inne gady, jest zmiennocieplny.

Cechy kameleona:
Anole posiada pewne zdolności charakterystyczne dla kameleonów. Jedną z nich jest błyskawiczna umiejętność wtopienia się w tło. Polega to na szybkim, niezależnym od umysłu skopiowaniu faktury znajdującej się za X-Manem i przeniesieniu jej na swoje ciało. Dzięki temu, Victor staje się praktycznie niewidoczny. Ta zdolność, w połączeniu z doskonałą chwytliwością kończyn (zarówno górnych jak i dolnych) oraz umiejętnością chodzenia po ścianach (podobnej do tej, którą posiada Spider-Man) sprawia, że Anole świetnie nadaje się do misji wywiadowczych i rozpoznawczych.
Kolejną przydatną zdolnością jest długi, rozciągliwy i chwytny język. Podobnie jak kameleony, Vic potrafi wystrzelić narząd smaku z dużą prędkością. Organ nie tylko jest chwytny, ale może służyć także jako broń do ataku z dystansu.

Zdolności regeneracyjne:
Ciało Victora posiada duże zdolności regeneracyjne, których pełen zakres nie jest jeszcze znany. Kiedy w trakcie walk Anole stracił prawą rękę, wkrótce odrosła w "potężniejszej" formie – zwiększył się jej maksymalny udźwig i siła nacisku, ramię pokryło się wypustkami kostnymi. Po zbadaniu chłopaka, Beast stwierdził, że ciało Borkowskiego dąży do swojej najpotężniejszej, doskonałej wersji i najprawdopodobniej po utracie reszty kończyn, te również odrosną odmienione.

Podwyższone parametry życiowe:
Wszystkie parametry życiowe Anole'a wykraczają poza ludzkie normy. Oprócz podwyższonej siły, której maksymalny poziom jest nieznany (zważywszy na kolejne etapy "wzmacniania" ciała w wyniku regeneracji), Vic posiada niezwykle elastyczny kręgosłup pozwalający mu na skomplikowane akrobacje. Wrodzone zdolności akrobatyczne są efektywne nie tylko dzięki specyficznemu układowi kostnemu, ale przede wszystkim poczuciu równowagi, koordynacji i świadomości własnego ciała.
Warto nadmienić, że Victor potrafi przemieszczać się niezwykle szybko i zwinnie, czym przypomina niektóre gatunki jaszczurek, w tym ten, od którego przyjął swój przydomek.
Uwagi:

Scenarzystki Nunzio DeFilippis i Christina Weir planowały, by w New Mutants #8 Anole wyjawił rodzicom i kolegom swą orientację seksualną. Miało go spotkać odrzucenie, które z kolei miało prowadzić do samobójstwa Victora. Ostatecznie, wydawcy zablokowali tę fabułę, a scenarzystki w jej miejsce, wykorzystując narysowane już stronice, napisały nową.
Biografia:

Victor Borkowski urodził się w małym miasteczku Fairbury w stanie Illinois. W przeciwieństwie do większości mutantów, jego życie toczyło się spokojnym i ustabilizowanym nurtem. Małomiasteczkowa społeczność zaakceptowała nawet odmienny wygląd i zdolności Vica. Wszystko to jednak zmieniło się, kiedy w Stanach Zjednoczonych powróciła polityka nienawiści wobec mutantów. Rodzice Victora, dla jego własnego bezpieczeństwa, wysłali szesnastolatka do szkoły profesora Xaviera.

Nastolatek szybko odnalazł się w społeczności uczniowskiej. Będąc już pełnoprawnym uczniem Instytutu Xaviera, musiał wybrać spośród nauczycieli swojego doradcę. Początkowo zdecydował się na Wolverine'a jednak szybko zdał sobie sprawę, że to nieodpowiedni dla niego wybór. Przeprosił Rosomaka i poprosił o pomoc Karmę. Ta nie tylko zgodziła się na współpracę, ale pomogła mu nawet wybrać pseudonim. Vic zdecydował się na korzystanie z nazwy pewnego rodzaju amerykańskich jaszczurek o jaskrawym ubarwieniu – Anole.

Mimo, że w szkole panowała całkowita tolerancja, Vic miał ogromne problemy z zaakceptowaniem siebie. Nie chodziło o wygląd zewnętrzny, ale o seksualność. Victor ukrywał bowiem, że jest homoseksualistą.

Z pomocą przyszedł mu inny przedstawiciel mniejszości seksualnej – Northstar. Jean-Paul wziął chłopca pod swoje skrzydła, szkoląc go i przygotowując do wykonywania misji poza szkołą. Wkrótce, chłopak został mianowany dowódcą oddziału Alpha, wchodzącego w skład Hellions Squadron. (X-Men: Messiah Complex - Mutant Files). Dzięki pogodnemu usposobieniu i dużemu poczuciu humoru, Borkowski zjednał sobie pozostałych członków drużyny.

Pierwszy potężny cios spadł na Victora wraz ze śmiercią Northstara. Jean-Paul poległ w walce z Wolverinem, kiedy Logana poddano praniu mózgu. Borkowski zrozumiał, że to dzięki swojemu mentorowi tak naprawdę zaakceptował siebie.

Po wydarzeniach z M-Day, Anole był jednym z garstki studentów, którzy zachowali swoje umiejętności. Nie został jednak wybrany do utworzonej przez dyrektorkę drużyny New X-Men. Emma Frost zadecydowała, że Vic ma pozostać w szkole. Nie skutkowało to jednak brakiem akcji. Anole był jednym z uczestników walk z odrodzonym Northstarem. Udało mu się nawet chwilowo wyłączyć Jean-Paula z walk, jednak ten, kontrolowany przez Children of the Vault, szybko wrócił do akcji i znokautował chłopaka.

Szkoła wkrótce ponownie została zaatakowana. Tym razem, napastnikiem był William Stryker, jeden z najzagorzalszych przeciwników X-Manów w historii, który wykorzystał zdobytą przypadkiem technologię Nimrod. Strykerowi towarzyszyła armia Purifiers. W wyniku walk część studentów zginęła, a Anole, by uzupełnić braki kadrowe, dołączył do New X-Men w charakterze niepełnoprawnego pomocnika (New X-Men: Childhood's End vol. 2).

Anole, już podczas pierwszej misji pokazał, że umie sobie radzić. Podczas bitwy z demonami w wymiarze Limbo, Vic przejął inicjatywę. Pomógł uratować Blindfold, zapłacił za to jednak bardzo wysoką cenę. Jeden z demonicznych przeciwników odrąbał mu prawe ramię tuż poniżej obojczyka. Darkchild uwięziła go i pozostałych w kamieniu, jednak Borkowski wydostał się z pułapki i uratował Pixie, której dusza miała stać się podstawą do stworzenia broni zwanej Soulsword. W tym samym czasie, Victor odkrył nową właściwość swojej mutacji – zregenerowana kończyna posiadała o wiele potężniejsze właściwości niż jej "poprzedniczka". Po pokonaniu przywódcy demonów – Belasco, Anole i Pixie, zarekomendowani przez Rockslide'a, zostali uznani za pełnoprawnych członków New X-Men.

Mimo początkowych nieporozumień z kamienno-skórym mutantem (spowodowanej niewiedzą Rockslide'a o orientacji seksualnej Victora), obaj studenci stali się bliskimi przyjaciółmi. Chłopak pozostawał z New X-Men do momentu, w którym Scott Summers ostatecznie zamknął szkołę i rozwiązał organizację. Vic nie miał wyboru, powrócił do rodzinnego domu w Illinois.

Tam na polecenie Cyclopsa chłopaka odnalazł Jean-Paul. Anole zarzucił swojemu mentorowi, że on i pozostali studenci zostali ogołoceni z dzieciństwa i niewinności. Nie chciał słuchać wyjaśnień Jean-Paula, oddał cios, który otrzymał od Northstara, kiedy tego kontrolowali Children of the Vault, i oznajmił nauczycielowi, że nie zamierza wracać do X-Men (X-Men Divided We Stand).

Po raz kolejny, próbę ponownego zwerbowania Victora podjęła Dani Moonstar. Tym razem zagubiony mutant dał się przekonać. Razem z Danielle, Borkowski, nadal pełen obaw, przeniósł się do San Francisco. Tam, już jako członek Young X-Men, stawił czoła Skrullom, chcącym zniszczyć Stany Zjednoczone.

Vic bardzo przeżył śmierć swojej przyjaciółki Dust i rozważał nawet odejście z drużyny, ale dzięki Inkowi, który ożywił dziewczynę, pozostał w San Francisco.

X-Men wkrótce przenieśli się na Utopię. Podczas "X-Men: Second Coming", Anole walczył w wymiarze Limbo, próbując uratować Magik. Poprzez manipulację Bastiona, on i reszta X-Men zostali przeniesieni tam wbrew swojej woli. Anole i Pixie nie chcieli narażać się dla mutantki, która, ich zdaniem, nie zasługiwała na ratunek. Koniec końców ocalili i ją, i Dazzler, na którą pobyt w tym wymiarze wywarł negatywny wpływ. Po zakończonych walkach bezpiecznie wrócili do Utopii.

Victorowi nie dane było odpocząć. Zaraz po zakończeniu walk z Bastionem, towarzyszył Mangeto i Rouge w ich wyprawie do Indii. W trakcie tej eskapady mutanci ocalili kraj przed całkowitym zniszczeniem przez Children of the Vault.

W okresie względnego pokoju, Anole i Rockslide zaczęli patrolować ulice San Francisco na własną rękę. Duet dowcipnych mutantów, znanych szerzej jako X-Dudes, zyskał sobie potężnych wrogów, w tym Mister Negative'a, który wysłał za nimi hordy skrytobójców (X-Men: To Serve and Protect #1-4)

Podczas ataku Evolutionares na Utopię, Anole był jednym z mutantów, którzy wspierali Cyclopsa. Vic pomógł też dowódcy w walce z Sentinelami, ale, podobnie jak Wolverine, był przeciwny polityce Scotta. Niesiony gniewem i dręczony wizjami tragicznej przeszłości, Borowski odszedł z Utopii i poszedł za Loganem, wierząc, że Wolverine okaże się lepszym przywódcą niż Summers.

Autor:
Kminek

Ostatnia aktualizacja:
28.10.2011

Źródła:
Marvel Wiki
Wikipedia

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.