Avalon » Biosy » Black King [Sebastian Hiram Shaw]

Black King [Sebastian Hiram Shaw]

Charakterystyka

Black King [Sebastian Hiram Shaw]
Name:
Black King [Sebastian Hiram Shaw]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Sebastian Hiram Shaw
Poprzednie pseudonimy:
Black King, Imperial Lord, Black Bishop
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
6'2" (188 cm)
Waga:
210 lbs (95 kg)
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
ciemnoniebieskie
Zajęcie/zawód:
przedsiębiorca
Klasa postaci:
mutant
Status prawny:
notowany
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Pittsburgh, Pensylwania
Znani krewni:
Cornelius Shaw (dziadek, nie żyje), Jacob Shaw (ojciec, nie żyje), Essau Shaw (stryj, nie żyje), Lourdes Chantel (narzeczona, nie żyje), Shinobi Shaw (syn)
Powiązania z grupami:
Hellfire Club, Lords Cardinal, Inner Circle, Council of the Chosen
Baza operacyjna:
(wcześniej) większość filii Hellfire Club rozsianych po całym świecie, (teraz) Utopia
Pierwsze pojawienie się:
X-Men #129
Zdolności:

Mutageniczną zdolnością Shawa jest absorpcja energii kinetycznej, która wzmacnia jego siłę, szybkość i wytrzymałość. Dzięki tej umiejętności, Shaw jest niezwykle trudnym przeciwnikiem do pokonania (im mocniejsze ciosy otrzymuje, tym silniejszy się staje).
Black King jest w stanie pochłonąć każdy rodzaj fizycznego ciosu (od prostych kopnięć, czy uderzeń, aż po strzały z różnych broni palnych), wykazuje też zdolność do ograniczonego wchłaniania energii elektrycznej i promieniowania. Dzięki natychmiastowej absorpcji energii, Shaw może znacząco zwiększyć poziom swojej siły (potrafi podnieść rzecz sto razy cięższą niż on sam). Prawdopodobnie, Shaw może nieustannie utrzymywać poziom super-siły jednak, między walkami, korzysta z poziomu mocy zwykłego człowieka, by nie nadwyrężać swojego ciała.
Warto zaznaczyć, że przejęta energia wzmacnia zdolności regeneracyjne Shawa i znacznie spowalnia proces starzenia się.
Uwagi:

Shaw nie jest niezniszczalny. Mimo potężnych zdolności posiada kilka słabych punktów. Jednym z nich są granice zdolności absorpcyjnych. W wyniku przyjęcia zbyt dużej dawki energii, Sebastian musi odpocząć, by osiągnąć równowagę wewnętrzną. Wiąże się to z czasowym wykluczeniem z walki. Co więcej, gdy energia generowana przez uderzenie jest zbyt duża, by ją wchłonąć, Shaw może zostać zabity.
Przez lata Black King wykształcił ograniczone zdolności chroniące go przed wpływem telepatii, nadal jednak najlepszą taktyką na pokonanie go jest atak telepatyczny.
Biografia:

Sebastian Shaw urodził w się Pittsburgu, w stanie Pensylwania. Dorastał w przeciętnej, amerykańskiej rodzinie, w której życie płynęło ustabilizowanym nurtem. Aż do śmierci ojca. Jacob Shaw został śmiertelnie pobity przez kilku pijanych mężczyzn. Kilka dni po tragicznej śmierci ojca, ujawniły się mutageniczne zdolności Sebastiana. Ten, nie wiedząc, jak wykorzystać moce w codziennym życiu, skupił się na nauce. Dzięki swojemu talentowi i determinacji zyskał renomę wśród innych amerykańskich biznesmenów. Do czterdziestego roku życia stworzył od podstaw Shaw Industries – ogromne konsorcjum, którego jednym z wielu zadań była koordynacja projektów innych firm. W trakcie kolejnego z takich zleceń, Shaw poznał swoją pierwszą wielką miłość – Lourdes Chantel, która również była mutantem (potrafiła się teleportować na znaczne odległości).

Sebastian Shaw, dzięki prosperującej firmie, szybko zyskał status multimilionera. To zwróciło uwagę Hellfire Club, elitarnego klubu gromadzącego pod swoim sztandarem najbardziej wpływowych mieszkańców nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata. Zainteresowanie tajemniczej organizacji niepokoiło Lourdes, jednak Sebastian był głuchy na jej prośby. Dołączył do klubu w charakterze szeregowego członka, jednak szybko awansował. Wyższe stanowisko dawało mu możliwość wpływania na wybór członków, co zaowocowało zwiększeniem liczby mutantów w szeregach organizacji (w tym także Emmy Frost, późniejszej White Queen).

Na decyzję o przejęciu władzy nad grupą bezpośredni wpływ miała śmierć ukochanej Shawa. Chantel została zabita przez Sentinele. Zrozpaczony i rozgniewany Sebastian zdecydował się zmienić charakter działań Hellfire Club. Korzystając z mocy Emmy Frost, "obalił" poprzedniego przywódcę, Neda Buckmana, i sam stanął na czele organizacji, przyjmując tytuł Black King. Na swoją "White Queen" wybrał Emmę Frost.

Jednym z jego planów było włączenie Namora do organizacji, jednak władca Atlantydy nie zgodził się. W odpowiedzi na taką zniewagę, Shaw wysłał dwa Sentinele do podwodnego królestwa. Za poniesione szkody, Namor poprzysiągł zemstę, jednak Emma wymazała ową część wspomnień Sub-Marinera.

Już jako lider Hellfire Club, King skupił się na przejęciu władzy nad światem za pomocą pieniędzy i wpływów politycznych. Wiedząc, że społeczeństwo jest nieprzychylne działaniom Magneto i jego Braterstwa, dopilnował, by jego firma stała się głównym dostarczycielem materiałów potrzebnych do skonstruowania Sentineli. To dało mu możliwość częstego obcowania z senatorem Kelly i jemu podobnymi głosicielami polityki twardej ręki wobec mutantów. Sam Sebastian doskonale grał rolę zwolennika Kelly'ego w sekrecie planując wyeliminowanie wrogów Homo Superior.

W swojej karierze Black Kinga, Shaw nie raz i nie dwa stawał na drodze studentów szkoły Xaviera. To właśnie Sebastian był głównym propagatorem zmiany Jean Grey w Dark Phoenix, czym zyskał sobie nienawiść znacznej części x-drużyny. Nie zawsze jednak stali oni po przeciwnych stronach barykady. Podczas walki z Nimrodem, obie grupy ramię w ramię starały się pokonać szalonego Sentinela (Uncanny X-Men #191).

Po pokonaniu Nimroda, na drodze Shawa stanęło o wiele gorsze zagrożenie w postaci tajemniczego Shinobi Shawa. Okazało się, że chłopiec jest jego nieślubnym dzieckiem, z porzuconą przed laty, zapomnianą kobietą. Młodzieniec, ogarnięty chęcią zemsty na ojcu, podłożył w jego aucie bombę. Zamach udał się i Sebastian Shaw, najbardziej wpływowy mutant, zniknął z uniwersum Marvela (przynajmniej tak myślano).

Powrócił, kiedy skontaktował się z nim mężczyzna noszący przydomek Holocaust. Dwaj złoczyńcy rozpoczęli polowanie na Nathana Summersa (alias Cable'a), który, dzięki swoim zdolnościom telepatycznym, skłócił duet. Współpraca mężczyzn skończyła się wkrótce potem. Holocaust zniknął, a Sebastian skupił się na zdobyciu monopolu na domniemane lekarstwo na Legacy Virus i późniejszym uprzykrzaniu życia X-Manom (na przykład próbując uzyskać kontrolę nad Sage podczas poszukiwań przez zespół Storm Dzienników Destiny – X-Treme X-Men).

Po tym, jak opinia publiczna dowiedziała się, że Charles Xavier jest mutantem, Shaw skupił się na reorganizacji Hellfire Club. Pod przykrywką nocnego lokalu, gromadził tam zdolne mutantki – telepatki, które wykradały biznesowe tajemnice z głów swoich "klientów".

Dzięki takim zabiegom, Shaw szybko zdobył tytuł naczelnego lorda (ang. Lord Imperial) ogólnoświatowych filii Hellfire Club. Stracił go jednak na rzecz Sage i Donalda Pierce'a, który poważnie zranił Black Kinga. Ten, kiedy tylko doszedł do formy, zabił swojego przeciwnika, ale nie wrócił na stanowisko. Umieścił na nim swojego pełnomocnika – Sunspota, który przyjął pseudonim Black Rook.

Kiedy Cassandra Nova dołączyła do organizacji Shawa, Hellfire Club rozpoczął walkę z pojedynczymi X-Men. Sebastianowi przyszło zmierzyć się z Colossusem, którego pokonał bez większych trudności. Kiedy miał zadać ostateczny cios, okazało się, że Shaw jest tylko projekcją wytworzoną przez Cassandrę Novę, korzystającą z ciała Emmy.

Prawdziwy Shaw pojawił się dopiero po wydarzeniach M-Day, jako jeden z mutantów, którzy zachowali swoje zdolności. Jego tożsamość odkrył przez przypadek profesor Xavier, kiedy spotkali się na pogrzebie mutanta Landru (X-Men: Endangered Species #1).

Nawet gdyby planował walkę z X-Men, Shaw nie miał czasu na wprowadzenie takiego planu w życie. Było to spowodowane zamętem, jaki wywołał wybuch maszyny Mr Sinistera w Hellfire Club. Okazało się, że nieśmiertelny mężczyzna znał w przeszłości zarówno ojca Shawa jak i rodziców Xaviera i jako pierwszy przewidział, że ich dzieci będą mutantami. Co więcej, Sinister eksperymentował na DNA tych dzieci (w tym także na DNA Sebastiana), które posłużyły do wytworzenia klonów Essexa. Maszyna Sinistera miała przechowywać kopie na wypadek śmierci "oryginału". Jacob dowiedział się o planach Essexa i specjalnie umieścił maszynę w podziemiach Hellfire Club. Przynajmniej tak zakładała teoria Shawa.

By ją potwierdzić, Black King udał się do Nowego Meksyku, gdzie spotkał Xaviera i Gambita, również podążających tropem eksperymentu Sinistera. Cała trójka została zaatakowana przez najemników działających na rozkaz Amandy Muller, dawnej podwładnej Nathaniela Essexa. Wynajęci żołnierze zdołali pochwycić profesora, a Sebastian i Remy musieli ruszyć mu na ratunek. Okazało się, że Amanda zapragnęła przejąć moce Sinistera i, aby to uczynić, zabiła wszystkie klony stworzone na bazie DNA dzieci z genem X. Następnie postrzeliła Xaviera, nieświadomie pomagając Essexowi przejąć ciało profesora. Nathaniel pokonał Muller, ale nie powstrzymał Gambita i Shawa przed zniszczeniem jego maszyny. Zaraz później Charles wyrzucił Sinistera ze swojej głowy, a Sebastian zbiegł, korzystając z chwili zamieszania (X-Men: Legacy).

Kiedy wydawało się, że Black King wreszcie umocnił swoją pozycję na szczycie Hellfire Club, Namor odzyskał wspomnienia dotyczące zniszczenia Atlantydy przez Sentinele Shawa. Na pomoc Sebastianowi przyszła jego była kochanka, Emma Frost, która rozpoczęła niebezpieczną grę podwójnej agentki. Najlepiej na całym spisku wyszli podopieczni Cyclopsa, którym Namor pomógł uratować Utopię. W zamian za to, Emma zobowiązała się złapać Shawa, przekonanego o lojalności swojej dawnej partnerki. Wkrótce, Black King został ujęty i przetransportowany na Utopię, gdzie przebywał w charakterze więźnia.

Został uwolniony przez Emmę Frost, której towarzyszyli Kitty Pryde i Fantomex. Shaw, początkowo udając posłusznego, wykonywał każde polecenie, jednak nad Chinami postanowił uciec. W trakcie potyczki został wyrzucony z pokładu przez Fantomexa. Przeżył upadek, ale przegrał walkę z White Queen. Emma zadbała o to, by Shaw chociaż przez krótki czas nie stanowił zagrożenia, dokładnie wymazując pamięć byłego kochanka (Uncanny X-Men #534).

Autor:
Kminek

Ostatnia aktualizacja:
05.11.2011

Źródła:
Marvel Wiki
Wikipedia
Odpowiedniki z alternatywnych światów:
W filmie "X-Men: Pierwsza klasa" sportretował go Kevin Bacon.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.