Avalon » Biosy » Namor

Namor

Charakterystyka

Namor
Name:
Namor
Prawdziwe imię i nazwisko:
Namor McKenzie
Poprzednie pseudonimy:
Sub-Mariner, Prince Namor, Rex
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
6'2" (188 cm)
Waga:
126 kg
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
niebieskie
Zajęcie/zawód:
Władca Atlantydy (obecnie), poszukiwacz przygód, obrońca Ziemi
Klasa postaci:
pół człowiek, pół Atlantyda / mutant
Status prawny:
nienotowany
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Atlantyda
Miejsce narodzin:
Atlantyda
Znani krewni:
Księżniczka Fen (matka – nie żyje), Leonard McKenzie (ojciec – nie żyje), Kamar (syn – prawdopodobnie nie żyje), Llyron (syn), Thakorr (dziadek – nie żyje), Dorma (żona – nie żyje), Namora (kuzynka – nie żyje), Marrina (żona)
Powiązania z grupami:
X-Men, Defenders (obecnie), Avengers, Invanders, Illuminati
Pierwsze pojawienie się:
Motion Picture Funnies Weekly (1939)
Zdolności:

Hybryda dwóch organizmów:
Zdolności Namora opierają się, w głównej mierze, na jego niesamowitym rodowodzie. Choć przez wielu uważany jest za mutanta, tak naprawdę trudno zaklasyfikować jego pochodzenie, a w świecie Marvela jest ewenementem. Władca Atlantydy narodził się już ze swoimi umiejętnościami i od początku je rozwijał, w przeciwieństwie do mutantów, których zdolności pojawiły się w wieku dojrzewania, lub w wyniku eksperymentów, badań, czy napromieniowania.

Istota ziemno-wodna:
Dzięki genom matki, ciało Namora przystosowane jest do życia pod wodą. Skóra i szkielet są w stanie wytrzymać ogromne ciśnienie, co pozwala bohaterowi podróżować o wiele głębiej, niż jakimkolwiek sondom stworzonym przez człowieka. Sama skóra jest również niezwykle hydrodynamiczna - podobnie jak rybie łuski - co daje mu możliwość rozwijania gigantycznych prędkości podczas pływania. Jego krwioobieg jest zdecydowanie wydajniejszy niż ludzki – dzięki temu Namor może utrzymać stałą temperaturę ciała, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach (na przykład na Biegunie Północnym). Najistotniejszą cechą "pierwszego mutanta" są jednak skrzela, umiejscowione tuż za płatkami uszu, dzięki którym może oddychać pod wodą i praktycznie nie musi opuszczać swojego królestwa.
Namor potrafi porozumiewać się pod wodą, jak również obłaskawić większość podwodnych istot. Posiada także naturalny sonar. Daje mu to możliwość odnajdywania przeszkód nawet w najbardziej zamulonej wodzie i osiągania jeszcze większych prędkości.
Oprócz narządów oddechowych, typowych dla istot wodnych, Namor posiada także płuca i ludzkie drogi oddechowe, pozwalające mu swobodnie poruszać się po lądzie. W przeciwieństwie do swoich podmorskich pobratymców, może oddalać się od zbiorników wodnych na duże odległości, choć nie na długo, gdyż to skutkuje zmniejszeniem nadnaturalnych zdolności i zwiększeniem podatności na zranienia. Podobnie dzieje się, gdy Namor przebywa w zanieczyszczonej wodzie. Warto zauważyć, że król Atlantydy odwadnia się znacznie szybciej niż przeciętny człowiek, co powoduje, że przestaje trzeźwo myśleć i popada w skrajne nastroje.

Podwyższone parametry życiowe:
Połączenie się DNA człowieka i Atlantyda sprawiło, że limity wszelkich parametrów życiowych Namora znacznie przekroczyły ludzkie granice. Władca Atlantydy ma ogromną siłę, zdolny jest do udźwignięcia blisko stu ton, co w połączeniu z niesamowitą wytrzymałością, sprawia, że pod wodą jest niezwyciężony. Dodatkowo takie środowisko dodaje mu jeszcze siły, przyspiesza też proces rekonwalescencji. Nadludzka zwinność, szybkość, a także wyostrzone do granic możliwości zmysły przydają mu się nie tylko w wodzie, ale i na powierzchni. Sub-Mariner jest również zdolny to wchłonięcia pewnej dawki promieniowania, bez widocznej reakcji organizmu. Jego maksymalna długość życia jest nieznana i choć znacznie przekracza "ludzką średnią", nie jest nieśmiertelny.  Posiada także czynnik spowalniający procesy starzenia się i mimo swoich dziewięćdziesięciu kilku lat, wygląda na trzydzieści.

Zdolność lotu:
Z kostek Namora wyrastają małe skrzydełka, które dają mu możliwość swobodnego lotu. Mimo niepozornego rozmiaru, są dość silne, by dzięki nim móc rozwijać znaczne prędkości. Bohater radzi sobie w powietrzu równie dobrze jak w wodzie - nie traci nic ze swojej zwinności, czy też wytrzymałości. Nie wyjaśniono dokładnie, jak działają owe skrzydełka w wodzie.

Inteligencja:
McKenzie jest jedną z najmądrzejszych postaci całego uniwersum Marvela, należał do elitarnej grupy Illuminati zrzeszającej najpotężniejsze umysły, m.in. Charlesa Xaviera i Tony'ego Starka. Ponadprzeciętna inteligencja, geniusz wojenny i zdolności organizacyjne sprawiają, że Namor jest nie tylko świetnym przywódcą grupy, ale przede wszystkim sprawdza się w roli władcy podwodnych krain. Dał się poznać jako sprytny polityk, świetnie wykształcony lingwista oraz przebiegły biznesmen, idealnie odnajdujący się w krętych drogach polityki międzynarodowej.
Uwagi:

Namor jest utalentowanym wojownikiem, odbył dokładne przeszkolenie bojowe obejmujące m. in. sztuki walki. W bezpośrednim starciu używa Trójzębu Neptuna, zapewniającego całkowitą kontrolę nad żywiołem wody. Dodatkowo - jako król - jest w posiadaniu Rogu Proteusa, cennego artefaktu, dzięki któremu może w każdej chwili przywołać posłuszne mu podmorskie istoty, oraz Klejnotu Czasu, dającego możliwość ograniczonej władzy nad czasem.
Biografia:

Historia Namora sięga 1915 roku, kiedy młody Leonard McKenzie rozpoczął poszukiwania vibranium, niedaleko Antarktyki. Tam spotkał księżniczkę Fen, córkę podwodnego króla Thakorra, w której szybko się zakochał. Romans trwał krótko, bowiem McKenzie i jego grupa zostali zaatakowani przez wrogi oddział Atlantydów. Leonard musiał wrócić do Ameryki, nie wiedząc, że jego ukochana jest w ciąży. Księżniczka urodziła zdrowego chłopca i nadała mu imię Namor. Kiedy dziecko podrosło, zostało odesłane do kuzynostwa, by tam dorastało w spokoju, z daleka od nieprzychylnych spojrzeń swoich pobratymców.

Idylla trwała do 1936 roku, kiedy to tereny zamieszkane przez Atlantydów zostały skażone przez ropę. Wkrótce potem odkryto ciała nazistowskich nurków niedaleko granic Atlantydy. W wyniku tych wydarzeń, Namor został wysłany do Nowego Jorku, by tam bliżej przyjrzeć się sprawie. Zbieg okoliczności sprawił, że dołączył do Invanders, gdzie pierwszy raz spotkał się z Kapitanem Ameryką. Walczył na wielu frontach II Wojny Światowej, która dotarła również do Atlantydy. Jeden z przyjaciół Namora z dzieciństwa dołączył do zbrodniczej, pronazistowskiej organizacji - dowodzonej przez państwa Osi - przyjmując przydomek U-Man.

Choć wojna nie osłabiła Atlantydy, uczyniły to potężne trzęsienia ziemi w latach pięćdziesiątych. Wtedy to Namorowi przyszło zmierzyć się z jednym z najpotężniejszych przeciwników – Paulem Destiny. W trakcie walk ucierpiało wielu bliskich Namora – najpierw poległ jego dziad, potem zginęła matka. Samego Sub-Marinera (pseudonim, przyjęty podczas służby w Invanders) Destiny ciężko zranił, a następnie wymazał pamięć.

Wiele lat później, McKenziego spotkał Johnny Storm – Human Torch. Młody członek Fantastic Four ujrzał, jak mieszkaniec Atlantydy używa super siły i zainteresował się jego pochodzeniem. Obiecał, że pomoże Namorowi odzyskać wspomnienia, jednocześnie ukazując swoje moce. Przerażony widokiem płomieni, Namor wpadł do pobliskiego strumienia i… odzyskał pamięć. Znając położenie swojej dawnej ojczyzny, pragnął niezwłocznie się tam udać, jednak dowiedział się, że w czasie jego amnezji, doszło do całkowitego zniszczenia Atlantydy przez próby broni jądrowej. Ogarnięty rządzą zemsty zaatakował ludzkość, wzywając do pomocy potwora morskiego Giganto. Krwawą zemstę Namora powstrzymała Fantastyczna Czwórka, a właściwie jedna jej członkini – Sue Storm, w której Namor zakochał się na wiele następnych lat - proponował jej nawet małżeństwo i tron królowej Atlantydy.

To dzięki Sub-Marinerowi, Avengers odnaleźli ciało Kapitana Ameryki. Zdolność przebywania pod wodą umożliwiła Namorowi wydobycie fragmentu lodu, w którym uwięziony był Steve Rogers. Namor nie był specjalnie zainteresowany dołączeniem do Mścicieli, choć otrzymał taką propozycję. Odrzucił także ofertę Magneto, który chciał, by podwodny książę, wraz z pierwszym składem Brotherhood of Evil Mutants, starł się z X-Men Charlesa Xaviera. Namor skupił się przede wszystkim na odnalezieniu Atlantydy i przejęciu władzy, był bowiem prawowitym spadkobiercą swojego dziada.

Kiedy wreszcie dotarł do ojczyzny, przyszło mu się zmierzyć ze zgoła innymi problemami. Przede wszystkim musiał ożenić się ze swoją kuzynką. W trakcie wesela doszło do nieprzyjemnego incydentu - Llyra, księżniczka innej podwodnej krainy, porwała niedoszłą małżonkę Namora. Ten spróbował ją uratować, jednak bezskutecznie. Na jego oczach dziewczyna udusiła się, w wyniku odseparowania od wody.

Po otrząśnięciu się z tragedii, Namor zaczął patrolować nadwodny świat. Podczas jednej z takich eskapad spotkał rannego Magneto, którego zabrał do Atlantydy. W trakcie rekonwalescencji Erica, Sub-Mariner dołączył do Fantastic Four, jednak szybko musiał wrócić do swojego królestwa i odzyskać tron zagarnięty przez mistrza magnetyzmu.

To nie była ostatnia próba opanowania atlantydzkiego tronu. McKenzie kilkakrotnie tracił tą pozycję na rzecz swoich przeciwników. Za każdym razem odzyskiwał ją, jednak poszczególne przerwy między sprawowaniem faktycznej władzy opływały w ważne wydarzenia, warunkujące życie króla Atlandydy.

Podczas jednego z takich okresów, Namor dołączył do Avengers. Wcześniej jednak, po raz kolejny musiał zmierzyć się z bólem po stracie ukochanej osoby – jego druga żona, Marinna, przeszła na stronę zła i zginęła wkrótce potem.

Kariera w Avengers była krótka, lecz burzliwa. Sub-Mariner nieustannie ścierał się z inną silną osobowością – Herculesem. Obaj mężczyźni byli do siebie podobni zarówno pod względem charakteru, ale i statutu społecznego: Heracles także był hybrydą – w jego wypadku było to jednak przemieszanie się DNA greckiego władcy bogów i śmiertelniczki. Między dwoma "urodzonymi władcami" dochodziło do licznych spięć, co skończyło się odejściem Namora do Defenders, którzy zapewniali mu, jakże potrzebną, "przestrzeń życiową". Wspierany przez swoich towarzyszy, zmierzył się z kolejnym podwodnym przeciwnikiem, prowadzącym zastępy Atlantydów do inwazji na nadwodne państwa. W trakcie finałowej bitwy, został poważnie raniony przez Attumę, przywódcę wrogiej armii, po czym zaginął.

Odnalazła go Carrie Alexander, młoda superbohaterka. Razem ze swoim ojcem, Calebem, opatrzyli Marinera i zaopiekowali się nim. Dzięki tej parze, Namor nauczył się panować nad swoim ciałem i w pewnym stopniu niwelować słabości. Swoje istnienie ujawnił wkrótce potem, gdy musiał uratować mieszkańców Nowego Jorku przed wybuchem ogromnego statku Oracle, ale stracił wówczas swoje skrzydełka podczas eksplozji. Zanim ostatecznie "wrócił do żywych" zmierzył się z Super-Skrullem i pomógł prawdziwemu Iron Fistowi w powrocie miedzy towarzyszy.

Namor po raz kolejny doznał amnezji po walce z Wolverinem i związanej z nią interwencji tajemniczego Mistrza Khana. Przez rok nie używał swojego imienia, korzystając z pseudonimu Rex. Dopiero, gdy omyłkowo wskrzesił swoją matkę, księżniczkę Fen, wspomnienia wróciły. Atlantydka, co prawda nie na długo, lecz po raz kolejny uratowała syna, sama ponosząc śmierć.

Sub-Mariner został złapany przez Doctor Dooma i razem wydostali się z… butelki Mistrza Khana, w której byli uwięzieni. Po ucieczce, Namor zadbał o to, by Khan nikogo już nie zamykał w podobnych naczyniach, pozbawiając go głowy.

McKenziemu nie było dane odpocząć. Młody władca musiał zmierzyć się z demoniczną Artys Gran, czarownicą i władczynią wrogiego szczepu podwodnych stworzeń. Namor poległ w tej potyczce, jednak interwencja Ojca Neptuna, boga czconego przez Atlantydów, przywróciła bohatera do życia. Po walce okazało się, że skrzydełka znów pojawiły się przy kostkach, a Neptun podarował swojemu wyznawcy szczerozłoty rynsztunek bojowy. Namor wrócił do władania swoim ludem, w glorii i chwale.

Wkrótce potem musiał zdać pierwszy poważniejszy test jako polityk – w wyniku międzynarodowego incydentu, Atlantydzie groził konflikt zbrojny z ludem Wakandy i jego władcą T’Challą. Na szczęście udało się załagodzić nieporozumienie. Aktem dobrej woli i chęci zgody ze strony Namora była armia Atlantydów, gotowa do pomocy wszystkim superbohaterom, w razie jakiegokolwiek zagrożenia.

Po okresie krótkiego spokoju, władca Atlantydy musiał zmierzyć się z kolejnymi wrogami m.in. z Tiger Sharkiem i Llyrą. Namor stracił wówczas w walce ojca, którego zabiła Llyra. Kobieta ta wkrótce usidliła Sub-Marinera, przejmując moce jego miłości "od pierwszego spotkania" - Invisible Woman. Podstępna kobieta urodziła mu syna - Llyrona - wychowując go w szczerej nienawiści do królewskiego ojca, kiedy ten wygnał kobietę po odkryciu całej mistyfikacji. Najprawdopodobniej Namor pokonał swojego syna i jego szaloną matkę.

Podczas wydarzeń House of M, Namor zyskał status ikony nowego porządku. Przypisywano mu tytuł "Pierwszego mutanta" i traktowano jako wzór do naśladowania przez innych homo superior.

Kiedy wszystko wróciło do normy i iluzoryczny świat Scarlet Witch zniknął, Namor był jednym z niewielu mutantów - jeśli przyjąć wersję, że Namor istotnie jest homo superior - którzy zachowali swoje zdolności. Wkrótce potem okazało się, że jest członkiem Illuminati – organizacji zrzeszającej wybitne umysły świata Marvela. Zasłynął tam głównie ze swojej arogancji i zdecydowanej negacji pomysłu wysłania Hulka w kosmos, co zaprocentowało podczas World War Hulk.

Przed wydarzeniami ukazanymi w crossoverze Civil War, Namor stracił swoją kuzynkę Namorę. Śmierć jej i wielu cywilów, w wybuchu spowodowanym przez Nitro, doprowadziła bezpośrednio do wprowadzenia Aktu Rejestracji. Namor początkowo nie brał aktywnego udziału w dyskusjach między bohaterami, skupiając się na poszukiwaniach Nitro. Gdy ambasadorowie Atlantydy zostali zaatakowani przez agentów Stanów Zjednoczonych, Sub-Mariner zerwał wszystkie kontakty dyplomatyczne i razem ze swoją armią opowiedział się po stronie Steve'a Rodgersa.

Kiedy Cap poddał się, Namor wrócił pod wodę, zabierając pozostałych przy życiu Atlantean. Ci jednak musieli stawić czoła Kamarowi, zaginionemu synowi Namora, uzurpującego sobie prawo do tronu Atlantydy. Ze względu na osłabienie wojną, Sub-Mariner nie miał alternatywy i zwrócił się o pomoc do Doctor Dooma. Ten zgodził się, a ich współpraca nie skończyła się wraz z pokonaniem Kamara. Poprzez sugestie Dooma, Namor na pewien czas dołączył do zabranej przez Normana Osborna loży, opuszczając ją jednak przy najbliższej okazji.

Po przeprowadzce mutantów na Utopię, lud Namora pomógł podopiecznym Cyclopsa w ratowaniu tonącej wyspy. Zbudowali oni podwodną konstrukcję, nazwaną Nową Atlantydą (New Atlantis), wzmacniającą Utopię. Tam też przeniosła się znaczna część dawnych poddanych Sub-Marinera.

Podczas inwazji wampirów i walki o tajemniczy Amulet, Namor został przeniesiony do piekła. Tam przeżył prawdziwą katorgę, błądząc po pustyni, otoczony żywymi szkieletami, które okazały się dawno zmarłymi władcami Atlantydy. Gdy udało mu się wydostać i wrócić do swojej ojczyzny, musiał zmierzyć się ze swoim dawnym kompanem – Doctor Doomem. W wyniku jego machinacji, nowa miłość Namora - Abira - straciła wszelkie uczucia do władcy podwodnego kraju.

Kiedy Skadi obudziła Serpenta (w historii Fear Itself), a ten obdarował młotami siedmiu Godnych (Worthy), jednym z wybranej siódemki okazał się Attuma, dawny wróg Namora. Jako Nerrkod, Breaker of the Oceans, Attuma zniszczył Atlantydę. Sub-Mariner, w obliczu tej klęski, mógł zrobić tylko jedno – zwrócił się do Doctora Strange’a. Razem zdecydowali, że najwyższy czas, by reaktywować Defenders i raz na zawsze rozprawić się z "pomiotami" asgardzkiego boga strachu.

Po czasowej reaktywacji Defenders i zwycięstwie nad sługami Attumy, Namor powrócił w szeregi X-Men. Władca Atlantydy dołączył w samą porę, bowiem mutanci ruszyli do walki z Avengers. W trakcie początkowej potyczki, McKenzie zmierzył się z Lukiem Cage i Thingiem. Zakończywszy ciężki pojedynek, z pomocą zdolności Magik on i czwórka innych X-Men przeniosła się na Księżyc, gdzie znajdowała się Hope. Na powierzchni ziemskiego satelity doszło do kolejnej batalii. Zanim jednak walka rozgorzała na dobre, z między walczących runął Thor, rzucony tam mocą Phoenix. Nadarzającą się okazję do zniszczenia astralnego bytu chciał wykorzystać Tony Stark, jednak jego zbroja nie podołała temu zadaniu. Phoenix, zamiast zniknąć, rozczepiła się na pięć części i wniknęła w pięcioro walczących X-Men, w tym Namora.

Phoenix Five - jak nazwano piątkę mutantów, którzy zostali awatarami Phoenix Force - wróciła na Ziemię, by zaprowadzić tam nowy porządek. Na początku przeistoczyli Utopię w ogromną, latającą fortecę dla mutantów. Następnie skupili się, by zapewnić wszystkim mieszkańcom planety pożywienie, wodę i energię.

Jednakże, Avengers nie zaufało potężnej piątce. Captain America wiedział, że może nadejść dzień, w którym kosmiczna energia przejmie kontrolę nad Namorem i pozostałymi sprowadzając na świat chaos i zniszczenie. Cyclops przewidywał iż jedyne zagrożenie dla istnienia Phoenix Five może wypłynąć ze strony Avengers. Dlatego rozkazał, by bardziej znaczący członkowie Mścicieli zostali złapani. Namor dołączył do osobliwego polowania, jednak sprzeciwił się rozkazowi Scotta i zamiast łapać żywcem, postanowił wymordować podkomendnych Steve'a. Sam jeden stanął do walki z połączonymi siłami wszystkich Avengers w Wakandzie, poniósł jednak sromotną klęskę. Kiedy przegrał, cząstka mocy Phoenix opuściła go i wzmocniła pozostałą czwórkę mutantów.

Autor:
Kminek

Korekta:
Morganka

Ostatnia aktualizacja:
30.09.2012

Źródła:
Wikipedia
Marvel Wiki

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.