Avalon » Biosy » Azazel

Azazel

Charakterystyka

Azazel
Name:
Azazel
Poprzednie pseudonimy:
Semihazah, Duma, Keriel, Mastema, Beliar, Gadreel, Beelzebub, Satan
Uniwersum:
616
Tożsamość:
tajna
Wzrost:
6' (180 cm)
Waga:
149 lbs (68 kg)
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
czarne
Zajęcie/zawód:
władca demonów, lider Neyaphem
Klasa postaci:
mutant
Status prawny:
nienotowany
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Neyaphem
Miejsce narodzin:
La Isla del Demonas, Bermudy
Znani krewni:
Nightcrawler (syn, nie żyje), Abyss (syn), Kiwi Black (syn)
Baza operacyjna:
La Isla del Demonas
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #428
Zdolności:

Azazel, podobnie jak Nightcrawler, posiada zdolność teleportacji. W przeciwieństwie do Kurta, władca Neyaphem może przenosić się na bardzo duże odległości, nie tracąc przy tym siły. Prawdopodobnie nie istnieją limity dla jego specjalnych zdolności. Azazel może bez trudu przenosić ze sobą wielu towarzyszy. Ta zdolność czyni go o wiele potężniejszym teleporterem od Wagnera, który potrafi przenosić się tylko w ziemskiej przestrzeni i to na ograniczone odległości.

Czynnik mutagenny wpłynął także na wygląd fizyczny Azazela - jest wysokim, barczystym mężczyzną o ognistoczerwonej skórze. Czarne włosy, szpiczaste uszy i chwytny ogon nadają mu wygląd typowego "diabła". Podczas pobytu na Ziemi, ojciec Kurta wykazuje pewne zdolności do zmiany wyglądu, choć ich rzeczywisty zakres nie jest znany.

Przywódca Neyaphem jest także biegły w różnych dziedzinach szeroko pojętej magii. Potrafi wpłynąć na myśli innych ludzi, a nawet całkowicie przejąć kontrolę nad ich umysłami. Jest też w stanie wytworzyć strumienie paraliżującej energii.

Azazel posiada potężny czynnik regeneracyjny, który potrafi - w ciągu kilku minut - wyleczyć nawet takie obrażenia, które mogłyby być śmiertelne. Przez tę zdolność oraz spowolniony proces starzenia, powszechnie przyjmuje się, że ten mutant jest nieśmiertelny.


Wyszkolenie bojowe:
Azazel jest świetnym szermierzem, który w walce kieruje się swoistym kodeksem honorowym.
Uwagi:

W uniwersum Marvela nie funkcjonuje pojęcie jednego "piekła", czy "diabła". Podobnie, jak w przypadku Mephisto, Azazel pragnie być uważany za diabła, podkreślając to zarówno ubiorem, jak i sposobem bycia.

Niestety, na Ziemi może przebywać jedynie przez określoną ilość czasu, zaś jedynym słabym punktem jego czynnika gojącego jest brak odporności na krew "aniołopodobnych" mutantów.
Biografia:

Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie i młodości. Większość historii pochodzi z ust samego Azazela i można wątpić w ich prawdziwość - nie zostały bowiem potwierdzone. Wedle samego opisywanego, jest on jednym z najstarszych, wśród żyjących obecnie, mutantów. Uważa się też za pierwszego w historii przywódcę Neyaphem – grupy Homo Superior, których zdolności przypominały moce biblijnych diabłów. Ta specyficzna drużyna walczyła nie tylko z demonami Mephisto, ale także z mutantami o anielskich mocach, które zadały podwładnym Azazela dotkliwą klęskę i wygnały ich z Ziemi.

Czerwonoskóry mutant był jedynym, któremu udało się uciec do innego wymiaru. By móc wrócić do "naszej" rzeczywistości na stałe, musiał zapłodnić kobietę. Według legendy, dzieci zrodzone z takiego związku miały ułatwić "połączenie" Azazela z Ziemią.

Podszywając się pod biznesmena, zetknął się z Christianem Wagnerem - niemieckim baronem, który nie mógł mieć dzieci. Jego żona, Raven (a właściwie Mystique) szybko znalazła wspólny język z Semihazahem (jedno z imion jakie nadał sobie w tamtym okresie Azazel). Nie minęło wiele czasu, a para znajomych stała się kochankami. Z tego związku narodził się Nightcrawler. Mystique musiała potem zabić swojego męża, gdyż baron Wagner zaczął podejrzewać zdradę swojej ukochanej - niepokoił go zwłaszcza niecodzienny wygląd noworodka.

Po zabójstwie małżonka, Raven próbowała znaleźć swojego dawnego kochanka, jednak bezskutecznie. Narażona na lincz ze strony społeczności bawarskiej wioski (gdzie na świat przyszedł Kurt), wrzuciła dziecko do rzeki, a sama wtopiła się w tłum, wykorzystując zdolność zmiany kształtu. Tymczasem Azazel był zajęty walką ze swoimi odwiecznymi wrogami, zaś po jej zakończeniu, najwyraźniej zapomniał o pierworodnym synu.

Przypomniał sobie o Kurcie, gdy doszły go słuchy o śmierci Mystique. Nie mogąc znaleźć małego Wagnera, zaczął romansować z kilkoma innymi kobietami. Następnie, na tajemniczej wyspie - Isla Des Demonas - zebrał narodzone z tych związków dzieci. Nightcrawler dołączył do nich, już jako X-Man. Potomstwo Azazela miało służyć za "przekaźniki" do otwarcia portalu, sprowadzającego na Ziemię armię Neyaphem. Ojciec Kurta chciał przy jej pomocy, zniszczyć wszystkich Homo Superior, a w pierwszej kolejności tych, których wygląd i zdolności podobne były biblijnym aniołom. Dzięki swoim synom, zdołał uruchomić portal. Wpadła do niego część drużyny X-Men, gdy chcieli ratować błękitnoskórego przyjaciela, po czym - poprzez hipnotyczne machinacje - zaczęli uważać Azazela za Szatana, czym mile połechtali jego spaczone ego.

Azazel został w końcu pokonany, a zjednoczone siły X-Men i synów tego demona doprowadziły do zamknięcia portalu i przeniesienia armii umarłych w nieznane miejsce. Dalsze jego losy pozostają nieznane, choć mało prawdopodobne, by mutant tak potężnej klasy zginął, czy utracił zdolności...

Autor:
Kminek

Korekta:
Morganka

Ostatnia aktualizacja:
20.11.2011
Odpowiedniki z alternatywnych światów:

W filmie "X-Men: Pierwsza klasa" jego rolę odtwarzał Jason Flemyng.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.