Avalon » Biosy » Oya [Idie Okonkwo]

Oya [Idie Okonkwo]

Charakterystyka

Oya [Idie Okonkwo]
Name:
Oya [Idie Okonkwo]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Idie Okonkwo
Uniwersum:
616
Tożsamość:
tajna
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
prawe - niebieskie, lewe - różowe
Zajęcie/zawód:
uczennica
Klasa postaci:
mutant
Status prawny:
nienotowana
Stan cywilny:
panna
Narodowość:
Nigeryjka
Miejsce narodzin:
Nigeria
Znani krewni:
rodzice (nie żyją)
Powiązania z grupami:
X-Men, Five Lights
Baza operacyjna:
Westchester, Instytut im. Jean Grey (obecnie), (wcześniej) Utopia, San Francisco
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #528
Zdolności:

Nazwa zdolności Idie to termokineza. Oyo potrafi dowolnie manipulować ciepłotą otoczenia, zwiększając jego temperaturę, bądź diametralnie ją zniżając. Zmiana następuje na poziomie atomowym, więc Idie potrafi zmienić także temperaturę obiektów martwych i istot żywych. Jest w stanie wytwarzać płomienie z powietrza i kontrolować je siłą umysłu. Podobnie rzecz ma się z lodem, którym może pokryć swoje ciało. Obie te czynności może wykonywać jednocześnie, bez widocznego zmęczenia organizmu.
Uwagi:

Idie jest najmłodszą ze wszystkich "Świateł". Według Cyclopsa ma 14 lat. Po wydarzeniach Schizm jej miejsce w zespole Hope zajęła Pixie.
Biografia:

Tragiczna historia Idie rozpoczęła się z momentem manifestacji jej mutagenicznych zdolności. Mała dziewczynka, mieszkająca w Nigerii, nie umiała zapanować na swoimi termokinetycznymi mocami nieumyślnie spalając całą wioskę i wszystkich jej mieszkańców (w tym także swoich rodziców). Przerażeni bojownicy nigeryjscy próbowali ją zabić, ale w ostatniej chwili przybyła Hope Summers w towarzystwie Storm, które skutecznie przeszkodziły bandytom. Córka Cable'a dotykiem uspokoiła moce przerażonej Oyo. Od tego momentu, Idie stała się integralną częścią zespołu, biorąc czynny udział we wszystkich misjach.

Podczas pobytu na Utopii, Okonowo zaprzyjaźniła się z Loganem, który zaczął ją traktować w podobny sposób jak kiedyś Jubilee. Nieświadomie, to właśnie Oyo stała się przyczyną Schizmy.

Podczas ataku Hellfire Clubu na Muzeum Historii Mutantów, Cyclops nakazał, by robiła to, co uważa za słuszne. Dziewczynka za wszelką cenę pragnęła ochronić towarzyszy, co doprowadziło do śmierci jej przeciwników. Przerażony takim postępowaniem nie tylko mutantki, ale przede wszystkim swojego wieloletniego towarzysza, Logan opuścił Utopię, zabierając Idie ze sobą.

W Nowym Jorku Idie stała się obiektem westchnień Broo, kiedy podczas ataku Hellfire Kids na szkołę kilka razy uratowała mu życie.

Autor:
Kminek

Ostatnia aktualizacja:
30.12.2011

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.