Avalon » Biosy » Mr. Fantastic [Reed Richards]

Mr. Fantastic [Reed Richards]

Charakterystyka

Mr. Fantastic [Reed Richards]
Name:
Mr. Fantastic [Reed Richards]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Reed Richards
Poprzednie pseudonimy:
Dr Doom, Invincible Man, Richards Reed, Reed Benjamin, “Men in the Mystery Mask”
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
185 cm (w normalnej postaci)
Waga:
82 kg
Kolor włosów:
brązowy, siwy po bokach
Kolor oczu:
brązowy
Zajęcie/zawód:
naukowiec, poszukiwacz przygód, technik komputerowy, profesor na uniwersytecie
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
Żonaty
Narodowość:
USA
Miejsce narodzin:
Central City, California
Znani krewni:
Susan Storm (Invisible Woman, żona), Franklin Richards (syn), Valeria Richards (córka), Johnny Storm (Human Torch, szwagier), Evelyn Richards (matka, nie żyje), Nathaniel Richards (ojciec), Major John Richards (dziadek), Franklin Storm (teść, nie żyje), Mary Storm (teściowa, nie żyje), Cassandra Richards (Warlord, macocha, nie żyje), bezimienne dziecko Richardów (przyrodni brat), Tara Richards (Huntera, przyrodnia siostra), Kristoff Bernard (domniemany brat przyrodni).
Powiązania z grupami:
Fantastic Four, Avengers, towarzyszył Defenders, Illuminati
Baza operacyjna:
Baxter Building (New York)
Pierwsze pojawienie się:
Fantastic Four #1
Zdolności:
Mr Fantastic potrafi wprowadzić swe ciało w super-plastyczny stan, umożliwiający mu rozciąganie, kurczenie, powiększanie, zniekształcanie i wydłużanie części ciała, siłą własnej woli. Jest w stanie rozciągnąć się do nieprawdopodobnych rozmiarów, jednakże przekroczenie ok. 450m to już poważny i prawdopodobnie bolesny, wysiłek fizyczny. W czasie walki Reed najczęściej oplata przeciwników, zamienia pięści w młotki, maczugi itp., oraz przybiera kształty umożliwiające mu sprężystość, przez co uzyskuje większą siłę ataku. W jednej chwili, Mr Fantastic może stać się cienki jak kartka papieru, lub prześlizgnąć się przez dziurkę od klucza. Jego plastyczna forma powoduje, że jest odporny na właściwie wszystkie konwencjonalne ataki, i tak np. kule z broni palnej odbijają się od niego w przeciwnym kierunku. Praktycznie niemożliwe jest rozcięcie, lub przebicie skóry Richardsa, chyba, że sam by na to zezwolił. Reed Richards to także najprawdopodobniej, największy geniusz swych czasów, biegły w prawie wszystkich dziedzinach nauki i technologii, wizjoner i natchniony twórca, który dokonał przełomów w dziedzinach takich jak podróże kosmiczne, podróże w czasie, podróże między wymiarami, biochemia, robotyka, komunikacja, mutacje, generowanie energii, transport, holografia i wiele innych. Jest też urodzonym przywódcą oraz utalentowanym taktykiem i strategiem.
Biografia:
Reed Richards, jeden z największych bohaterów oraz błyskotliwy naukowiec, jest owocem związku Evelyn Richards i Nathaniela, geniusza naukowego, którego odkrycia i wynalazki uczyniły ich rodzinę zamożną. Evelyn umarła, kiedy Reed miał 7 lat, więc Nathaniel został zmuszony wychowywać go samotnie, pielęgnując w chłopcu intelektualne talenty i dbając o odpowiednią edukację. Jako nastolatek, Reed kształcił się na czterech uniwersytetach i uzyskał różne stopnie naukowe jeszcze przed ukończeniem 20 lat.

Na jednej z uczelni, młody Richards poznał Victora Von Doom, egoistycznego geniusza, który odmówił mu propozycji dzielenia wspólnego pokoju. Wówczas Reed zamieszkał z footballistą, Benem Grimmem i wkrótce zostali dobrymi przyjaciółmi. Zainteresowany planem Richardsa o zbudowaniu statku kosmicznego, Ben żartując, obiecał, że zostanie wówczas jego pilotem. Inni warci wspomnienia rówieśnicy Reeda to Randolph James (Futurist), Janus (Nega-Man) i Alyssa Moy. W środowisku naukowców bohater przyjaźnił się z Abem Jankowitzem, Harveyem Jessupem (Great Coordinator), Gideonem Carruthersem i Phillipem Zoltenem Rambowem. Podczas nauki w State, Doom dążył do rywalizacji z Richardsem, chcąc udowodnić wyższość intelektualną. Gdy Doom zbudował machinę przeznaczoną do nawiązania kontaktu ze światem umarłych, Reed uprzedził go, że jego kalkulacje są niepoprawne, lecz ten, zbyt dumny by posłuchać, przeprowadził eksperyment, a wówczas jego machina wybuchła mu w twarz, pozostawiając trwałe blizny. Na dodatek, Victor został wyrzucony z uniwersytetu.

Najwcześniejsze otarcie Reeda o ‘fantastyczność’ miało miejsce, gdy ten pomógł pochwycić i ujawnić prawdziwą tożsamość Skrulla, Zankora, który szpiegował na jego uczelni. Oddał go w ręce ówczesnej grupy super herosów, First Line, co pomogło im w późniejszym powstrzymaniu masowej inwazji Skrulli. Podczas nauki na uniwersytecie Columbia, Richards poznał młodszą od niego Susan Storm, siostrzenicę kobiety, u której wynajmował pokój. Dziewczyna była nim oczarowana, choć początkowo Reed odbierał to uczucie opacznie. Z czasem jednak, zaczęli spotykać się regularnie. Reed zaprzyjaźnił się również z bratem Sue, Johnnym. Po ukończeniu college’u Richards podjął się pracy w wojsku i musiał opuścić kraj. Później, jego stara znajoma Alyssa Moy wplątała go w misję ocalenia azjatyckiego władcy, księcia Bayana, przed złym Generałem Lao-Tse. Po podjęciu pracy w DeMarco Laboratories, Reed sprzymierzył się z Alyssą i profesorem Francescą Fisher w poszukiwaniach mistycznego artefaktu Claw of Bast. Misja zakończyła się sukcesem, pomimo prób Dooma przeszkodzenia w niej. Richards przeżył z Alyssą jeszcze kilka przygód i w pewnym momencie nawet się jej oświadczył, jednak wkrótce rozstali się, zostając tylko przyjaciółmi. Po powrocie do Ameryki oraz do Sue, bohater zapewnił sobie sfinansowanie przez rząd jego projektu podróży kosmicznej i poprosił Bena - teraz w pełni wykwalifikowanego pilota - by stanął za sterami statku.

Kiedy absorbujący energię kosmita, Gormuu, chciał podbić Ziemię, Richards przechytrzył go i następnie zniszczył. Poniekąd w odpowiedzi na ten incydent, rząd odciął dofinansowywania projektu podróży w kosmos. W międzyczasie ojciec Reeda, Nathaniel, zniknął, wyruszając w sekretną podróż w czasie, podczas której utknął na wiele lat w alternatywnej rzeczywistości Other Earth. Nathaniel zostawił synowi 2 miliardy dolarów, ale brak pomocy ze strony rządu wciąż groził klęską projektu. Po zajściu z Gormuu, Reed był jeszcze bardziej zdeterminowany by posunąć się o krok naprzód w kosmos i namówił Bena do próbnej wyprawy, jeszcze przed całkowitym zamknięciem projektu. Wkrótce dołączyli do nich Susan i Johnny Storm. Czwórka pomyślnie wystrzeliła w kosmos, jednak silne promienie kosmiczne sforsowały tarcze ochronne ich statku i napromieniowały załogę, zmuszając ich do powrotu na Ziemię. Wówczas kwartet odkrył, iż promienie zmieniły ich w super-ludzi. Reed uzyskał moc rozciągliwego ciała, przyjął przydomek Mr. Fantastic, został liderem powstałej Fantastycznej Czwórki i dzięki jego geniuszowi, patentom i rodzinnemu majątkowi, stworzył zaawansowaną technologicznie kwaterę główną FF w Baxter Building.

Jednym z najbliższych przyjaciół Reeda był Sentry (Robert Reynolds), wszechpotężny super bohater. By zniszczyć złego odpowiednika Sentry’ego, Voida, Mr. Fantastic był zmuszony wymazać z pamięci całej ludzkości, łącznie z samym sobą, jakiekolwiek wspomnienia o bohaterze. Wówczas Sentry, zostawiony sam sobie, pogrążył się na lata w mroku zapomnienia.

Reed poprowadził Fantastic Four przeciw wielu wrogom, takim jak chociażby: Namor- król i wojownik z podwodnej Atlantis, który stał się rywalem Richardsa zakochując się w Sue, Wizard - niecny geniusz, który zazdroszcząc Reedowi, założył grupę super łotrów, Frightful Four, oraz stary wróg Richardsa, Victor Von Doom, który stał się zamaskowanym super-łotrem i przejął tron w jego ojczystej Latverii. Zdeterminowany do podbicia świata i zniszczenia Reeda, Doom szybko został najgroźniejszym i najczęstszym przeciwnikiem FF. Namor w międzyczasie stał się wartościowym sprzymierzeńcem i przyjacielem Czwórki, nawet pomimo lekkomyślnej wtedy decyzji Sue wyjścia za mąż za Reeda.

Pierwsze dziecko Richardsów, Franklin, okazał się być potężnym mutantem, którego niestabilne zdolności na przemian ratowały świat i FF, bądź też stawały się dla nich zagrożeniem. Reed zmuszony był zahamować jego moce i podczas jednej z prób, umysł Franklina tymczasowo zgasł. Głęboko dotknięta tym wydarzeniem oraz tym, że Reed nie traktował jej jako równą sobie, Sue rozstała się z mężem i drużyną. Przez pewien czas jej miejsce w FF zajęła Medusa, lecz po pojednaniu z Reedem, Susan wróciła do ekipy. Po utracie swych mocy, Mr. Fantastic został uwięziony oraz zastąpiony przez jego szalonego odpowiednika z innej Ziemi, Brute’a. Ten jednak, po odzyskaniu zmysłów sam skazał się na zesłanie do Negative Zone.

Kiedy Fantastyczna Czwórka rozpadła się na jakiś czas, Doom wykorzystał tę chwilę i zahipnotyzował Reeda, by ten pochwycił swych przyjaciół jako Invincible Man. Drużyna uległa przegrupowaniu, gdy Mr. Fantastic wybrał się w samotną podróż kosmiczną do Van Allen Radiation Belts, pokierowany informacją od jego kolegi, Stephena Beckleya (późniejszy Comet Man). Odzyskał wtedy moce, a FF znów pokrzyżowała plany podbicia świata przez Dr Dooma. W poszukiwaniu normalnego życia, Reed i Sue osiedlili się na jakiś czas w miasteczku Belle Port, gdzie żyli w spokoju jako rodzina Benjamin. Kontynuowali jednak walkę ze złem jako Fantastic Four pod ich prawdziwymi imionami.

Po konflikcie, w czasie którego Reed litościwie oszczędził życie pożeracza planet, Galactusa, bohater został postawiony przed międzyplanetarnym sądem i został oskarżony przez ocalałych z planet skonsumowanych przez Galactusa. Reed został oczyszczony z zarzutów w ostatniej chwili, gdy Eternity - ucieleśnienie wszechświata - udowodniła, że Galactus jest istotą konieczną i stanowi część naturalnego porządku w kosmosie.

Drugie dziecko Sue urodziło się martwe, pomimo rozpaczliwych wysiłków Reeda, by je uratować. Później, Reed odkrył, że jego zaginiony ojciec żyje nowym życiem i założył nową rodzinę w Other Earth. Tymczasem, rozgoryczony Ben Grimm odszedł z Fantastic Four, poniekąd dlatego, że Richards ukrywał przed nim fakty dotyczące jego zdolności zmiany z postaci kamiennej w ludzką; zdolności, którą Grimm utracił na skutek mylnej informacji Reeda. W zastępstwo za Bena, do grupy dołączyła She-Hulk, która przez całkiem długi okres pomagała FF. W końcu jednak Ben powrócił w szeregi drużyny.

Ponownie poszukując normalnego życia, Reed i Sue opuścili FF, chcąc skupić się na wychowywaniu Franklina i zostawili grupę pod przewodnictwem Bena. Ten zwerbował wówczas jego przyjaciółkę Ms. Marvel (Sharon Ventura) oraz Crystal (która zastępowała już kiedyś Sue, gdy ta była w ciąży). Spoczynek Richardsów nie trwał długo i już wkrótce, sprzymierzeni z Avengers, próbowali odbić Franklina porwanego w czasie inwazji demonów, czyli tzw. Inferno. Reed i Sue, choć niechętnie, przyłączyli się do Avengers, gdy tym brakowało bohaterów. Mr. Fantastic był jednak zbyt przyzwyczajony do bycia liderem, by służyć pod rozkazami Kapitana Ameryki i po zaledwie paru wspólnych misjach, para ugodowo odstąpiła od bycia aktywnymi członkami Avengers. Po powrocie do Fantastic Four, Reed i Sue całkowicie zrezygnowali z członkostwa Mścicieli, pozostając jednak w przyjacielskich stosunkach.

Kiedy Reed i Dr Doom pozornie zginęli dla świata w wyniku konfliktu z obcym zwanym Hunger, w rzeczywistości zostali porwani przez potężnego Hyperstorma, szalonego syna Richardsa z alternatywnej przyszłości, będącego w mocy naginać czas i przestrzeń. Hyperstorm więził i torturował Dooma, podczas gdy Mr. Fantastic został przeniesiony w odległą przeszłość. Wówczas Sue objęła dowodzenie nad Fantastic Four i zaprosiła do grupy Ant-Mana (Scott Lang). Susan nie uwierzyła jednak w śmierć jej męża i odrzuciła zaloty króla Atlantis - Namora. Reed został uratowany, lecz wkrótce cała Fantastyczna Czwórka z pozoru zginęła w walce z Onslaughtem. Okazało się jednak, że przed śmiercią zostali wysłani na alternatywny świat, stworzony instynktownie przez Franklina. Po wielu przygodach, ostatecznie drużyna powróciła na Ziemię.

Kolejne, jeszcze bardziej zaskakujące zmartwychwstanie wyszło na jaw podczas walki drużyny z potężną, kosmiczną istotą, Abraxasem. Wówczas to Franklin ujawnił, iż kiedyś użył swych mocy by uratować, uznaną do tej pory za martwą, córkę Sue i Reeda, która wychowywana w alternatywnej przyszłości, stała się Marvel Girl (Valeria Von Doom), bohaterką będącą obecnym sprzymierzeńcem Fantastic Four. W wyniku efektu ubocznego powstałego w momencie śmierci Abraxasa, Marvel Girl ponownie stała się jeszcze nienarodzonym dzieckiem w łonie Susan. Tym razem, Sue urodziła zdrowe dziecko, które zostało ochrzczone Valeria, na cześć pierwszej miłości Dooma (Doom dostał możliwość nadania imienia dziecku w zamian za pomoc przy porodzie). Później, Dr Doom w jednym ze swych najokrutniejszych planów, zechciał zniszczyć FF poprzez magiczną więź z Valerią, jaką stworzył podczas jej urodzin.

Ostatecznie plan Dooma legł w gruzach, a wówczas został on zesłany on do Piekła przez swego wspólnika, demona Haazaretha. Przed odejściem jednak, Victor zdążył haniebnie oszpecić twarz Richardsa. Fizycznie i psychicznie zraniony Reed, udał się z FF do pozbawionej przywódcy Latverii, gdzie rozpoczął obsesyjną pracę nad całkowitym usunięciem reżimu Dooma, rozbrojeniem jego arsenału, wymazaniem jego dziedzictwa i utworzeniem lepszego kraju. Reed zaczął przy tym ujawniać cechy tyrana i ignorować to, że USA nie popierało jego ingerencji w Latverii. W tym samym czasie, w sekrecie przed resztą zespołu, Richards planował wydostanie Dooma z piekła i umieszczenie go w specjalnym więzieniu w innym wymiarze, skąd nigdy nie mógłby uciec. Jego przeniesienie zostało jednak niechcący zakłócone przez pozostałych członków FF, a wówczas Doom uciekł i zabił Bena Grimma.

Załamani, gdyż już bez Bena w ekipie, FF wrócili do USA, gdzie po zajściu w Latverii, ich reputacja oraz stosunki z rządem były w opłakanym stanie. Drużyna rozpadła się, Reed i Sue rozeszli się, a Reed był nawet zmuszony do oddania wielu jego patentów rządowi, by uniknąć oskarżenia. Mr. Fantastic był jednocześnie przekonany, że Ben może być wskrzeszony i wkrótce wraz z Sue i Johnnym, wykorzystując zmodyfikowany model machiny Dooma do podróży w zaświaty, wyruszyli w podróż, która zawiodła ich do bram samego Nieba. The Thing zgodził się wrócić do żywych, a the Creators na pożegnanie uleczyli twarz Reeda ze szpetnych ran. Fantastyczna Czwórka ponownie była w komplecie i wkrótce, z Reedem na czele, zaczęła odzyskiwać zaufanie społeczeństwa i rządu.

Gdy Ameryka została ogarnięta Wojną Domową, Reed stał się jednym z najgorętszych zwolenników rejestracji, nawet pomimo, że Sue i Johnny stanęli po przeciwnej stronie. Mr. Fantastic do reszty poświęcił się wojnie nie zważając na to, jak bardzo oddalił się od swej żony i przyjaciół. Był też pomysłodawcą kontrowersyjnego więzienia w Negative Zone, w którym więziono super bohaterów przeciwnych rejestracji. Jak się okazało, bohater poparł stronę Iron-Mana, gdyż według dopracowanej przez niego koncepcji psychohistorii stworzonej przez Issaca Asimova, umrą miliony ludzi, jeśli akt o rejestracji nie przejdzie. W ostatecznej bitwie, Richards obronił Sue własnym ciałem, co obudziło w obojgu ich odwieczne uczucie miłości, zakłócone tymczasowo przez wojnę. Wkrótce Reed i Susan wrócili do siebie, lecz już nie do FF, a wówczas ich miejsce w drużynie zajęli Black Panther i Storm.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.