Avalon » Biosy » Dazzler [Alison Blaire]

Dazzler [Alison Blaire]

Charakterystyka

Dazzler [Alison Blaire]
Name:
Dazzler [Alison Blaire]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Alison Blaire
Poprzednie pseudonimy:
Lightengale, Sandy Blossom
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Powszechnie znana
Wzrost:
5'8" (170 cm)
Waga:
115 lbs. (52 kg)
Kolor włosów:
Blond / ufarbowane na różowe
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Piosenkarka, aktorka
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nienotowana
Stan cywilny:
Panna
Narodowość:
Amerykanka
Miejsce narodzin:
Gardendale, Long Island, stan Nowy Jork, USA
Znani krewni:
Bella Blaire (babka), Carter Blaire (ojciec - nie żyje), Katherine Blaire-Brown (Barbara London - matka), Lois London (przyrodnia siostra), Longshot (mąż)
Powiązania z grupami:
Excalibur, X-Men, Gladiators, rebelianci Mojoświata
Baza operacyjna:
Baza Excaibur w Anglii
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #130
Zdolności:
Alison potrafi przetwarzać każdy rodzaj fal dźwiękowych w światło, tworząc m.in. materialne hologramy, promienie lasera, pola siłowe, pulsy fotonowe.
Uwagi: Choć Alison bagatelizuje sprawę już kilkakrotnie otrzymała potencjalnie śmiertelne obrażenia i za każdym budziła się bez większego uszczerbku na zdrowiu.
Uwagi:
Choć Alison bagatelizuje sprawę już kilkakrotnie otrzymała potencjalnie śmiertelne obrażenia i za każdym budziła się bez większego uszczerbku na zdrowiu.
Biografia:
Alison Blaire przyszła na świat jako córka Cartera i Katherine Blaire. Jakiś czas po narodzinach Ali, Katherine odeszła od męża do innego mężczyzny. Kobieta nie mogła już znieść zaborczości męża (Carter chciał, by małżonka po urodzeniu dziecka porzuciła zawód piosenkarki jazzowej na co ona nie chciała się zgodzić), nie chciała także, by jej córeczka dorastała w atmosferze wiecznych kłótni. Wychowaniem małej Alison zajął się jej ojciec oraz babka Bella. Rozmowy o matce stały się tematem tabu.

Już jako nastolatka Ali przejawiała ogromne zainteresowanie muzyką. Chciała zostać zawodową piosenkarką i tancerką, więc jej pokój, ku wielkiemu niezadowoleniu ojca, stał się miejscem niezliczonych prób przyszłej gwiazdy. W czasie dorastania Alison często miewała silne bóle głowy, Carter uważał, że powodowała je głośna muzyka słuchana przez jego córkę. Jej zainteresowanie muzyką nie podobało mu się także, gdyż chciał, żeby Ali została prawnikiem tak jak on. Właśnie dlatego, gdy w szkole organizowany był konkurs młodych talentów, zakazał córce brać w nim udział. Na szczęście dla Alison sytuację załagodziła jej babcia Bella i dziewczyna mogła udać się na szkolny koncert. Gdy Ali w końcu zaśpiewała publiczność była oczarowana. Jednakże nie tylko jej pięknym głosem, ale także towarzyszącemu jej występowi wspaniałym pokazem świetnym. Pasja i wysiłek włożony w ten debiut wyzwoliły u Alison jej moc zamiany dźwięku w światło.

Tego wieczoru występ Ali został nagle przerwany gdy na salę wtargnęli członkowie gangu motocyklistów. Gdy jego znajomkowie zaczęli niszczyć wszystko dookoła ich przywódca postanowił zająć się dziewczyną na scenie - Alison. Powaga sytuacji i obawa o własne życie obaliły ostatnie mentalne bariery i Alison wygenerowała oślepiającą eksplozję światła. Oślepionymi bandytami zajęła się policja, rozbłysk wytłumaczono przeciążeniem sieci elektrycznej. Ali jednak wiedziała, że to ona go spowodowała, uważała się za dziwoląga i postanowiła już nigdy nie korzystać ze swoich "mocy".

W ciągu następnych kilku lat Alison rozwijała swój talent wokalny. Z biegiem czasu zaakceptowała także swoje moce i potajemnie trenowała ich użycie. Ali ukończyła szkołę i program przygotowawczy do studiów prawniczych. Młoda dziewczyna jednak nie chciała realizować marzenia ojca, ona nie chciała zostać prawnikiem tylko piosenkarką. Carter odwrócił się od swej córki oświadczając by nie oczekiwała na jego "błogosławieństwo" czy przebaczenie.

Ali rozpoczęła swoją karierę muzyczną. Jako "Dazzler" występowała w klubach nocnych, ze swych charakterystycznym makijażem oraz parą przypinanych wrotek. Tworzyła pokazy świetlne idealnie oddające jej emocje podczas śpiewania. Podczas jednego występu, Cerebro zarejestrował użycie jej mocy (w tym samym czasie "odnaleziona" została Katherine Pryde). Dzięki informacjom uzyskanym dzięki podsłuchowi założonemu w posiadłości Xaviera, członkowie Hellfire Club pojmali w Chicago Wolverine'a, Storm i Colossusa, którzy mieli skontaktować się z Kitty. Druga grupa, która w poszukiwaniu drugiej sygnatury mutanta (Dazzler) trafiła do Nowego Jorku, uniknęła pojmania dzięki interwencji Alison, na której moce napastnicy nie byli przygotowani. Po starciu Dazzler dowiedziała się, że jest mutantką i stąd biorą się jej zdolności zamiany dźwięku w światło. Dzięki pomocy Alison X-Men odbili swoich pojmanych towarzyszy. Profesor Xavier zaproponował jej miejsce w drużynie jednak Ali odmówiła, gdyż ratowanie świata nie było w jej stylu. Emocje na scenie były dla niej wystarczające.

Dazzler niezbyt długo odpoczywała od niebezpiecznego życia. Podczas jednego z występów musiała stoczyć bój z czarodziejką z Asgardu, Enchanterss, która wraz z Alison ubiegała się o posadę piosenkarki w klubie, lecz jej nie dostała. Choć Dazzler pokonała swoją przeciwniczkę to dyskoteka została kompletnie zniszczona. Kariera Alison wydawała się być skończona zanim na dobre się rozpoczęła. Na szczęście stało się inaczej, gdyż jeden z obecnych na sali producentów muzycznych myślał, że ta bitwa to tylko przedstawienie. Mężczyzna skontaktował Alison z Harrym Osgoodem, który wkrótce stał się jej agentem.

Nowy impresario organizował Ali różne występy. Jednym z nich był koncert przed zgromadzeniem ONZ. Tam Alison wpadła na Dr. Dooma, pokrzyżowała mu plany pozyskania klejnotów o mistycznych właściwościach. Kolejny koncert Dazzler został przerwany przez Hulka. Podczas walki Ali zauważyła, że zielony gigant był naprawdę zagubiony. Korzystając ze swoich świetlnych mocy uspokoiła olbrzyma i sprawiła, że zamienił się z powrotem w Bruce'a Bannera. Wkrótce Alison musiała wyciągać z tarapatów własnego agenta, który został porwany przez szukającego na nim zemsty Techmastera. Dazzler uratowała Harry'ego, który, jak się okazało, nie miał nic przeciwko temu, że Ali jest mutantką i uszanował jej życzenie gdy poprosiła, aby zachował to dla siebie.

W tym samym czasie Dazzler trafiła pod obserwację rządową. Agenci przedstawili jej dowody i zagrozili, że jeśli nie podda się testom Projektu Pegasus to zostanie publicznie ujawniona jako mutantka. Dazzler poddała się zabiegom mającym zbadać limity jej mocy. Testy okazały się nawet przyjemne, jednak po całym tygodniu badań Ali miała już dość. Gdy chciała opuścić kompleks usłyszała, że jej obserwacja nie zakończy się w najbliższym czasie. Sfrustrowaną młodą kobietę wykorzystał do ucieczki przestępca imieniem Klaw, mężczyzna udawał, że niewinnym człowiekiem przetrzymywanym wbrew własnej woli. Złoczyńca po uwolnieniu zaatakował Dazzler oraz Quasara, szefa ochrony obiektu. Moce Dazzler nie miały żadnego efektu, lecz gdy zaatakował Klaw, Ali zaczęła go niechcący wchłaniać, gdyż przestępca był istotą składającą się całkowicie z dźwięku. Tak "doładowana" Alison mogła utorować sobie drogę na zewnątrz kompleksu.

Wkrótce po tych wydarzeniach z Dazzler skontaktował się Galactus. Terrax, herold pożeracza światów, zaginął w czarnej dziurze i Alison była jedną z niewielu istot we wszechświecie, które były w stanie mu pomóc. Galactus przetransportował ją na swój statek, obdarzył cząstką swej kosmicznej mocy i wysłał po Terraxa. Po przybyciu do czarnej dziury okazało się, że herold ukrywał się w niej przed swoim panem. Nawiązała się walka, którą wygrała Dazzler. Terrax trafił z powrotem w ręce Galactusa, który odesłał młodą mutantkę na Ziemię.

Jakiś czas później, po niezwykle udanym koncercie Dazzler została przeniesiona do Asgardu - siedziby nordyckich bogów. Tam stoczyła kolejny pojedynek z Enchanterss - tym razem wokalny. I tym razem Alison wygrała, wysłuchana przez Asgardian została ogłoszona przez Odyna najlepszą piosenkarką Asgardu i Midgardu, czyli Ziemi.

Po wydarzeniach w krainie nordyckich bogów Dazzler dwukrotnie miała okazję przyłączyć się do Avengers, lecz również dwukrotnie odmówiła - nadal pragnęła jedynie śpiewać. Podczas jednego z występów Alison została zaatakowana przez Absorbing Mana - Crusher Creela. Przestępca uważał, że jest ona znajomą Avengers i będzie jej mógł użyć jako zakładniczki. Był zaskoczony gdy Dazzler zaczęła go atakować swoim świetlnym przedstawieniem. Kiedy Crusher dotknął Alison przemienił się w olbrzymią istotę zbudowaną z energii. Dazzler wiedziała, że nie poradzi sobie sama, więc próbowała skontaktować się z Fantastic Four, jednak nie zastała ich. Jej wezwanie o pomoc odebrali Inhumans zamieszkujący Księżyc. Do Nowego Jorku teleportowali się Black Bolt i Lockjaw. Dazzler absorbując destruktywny krzyk Black Bolta uzyskała wystarczająco dużo energii, by obezwładnić Crusher Creela.

Kilka tygodni później Ali dowiedziała się od swej przyjaciółki Vanessy, że jej nauczycielka śpiewu, Barbara London, to matka Alison. Kiedy opuściła Cartera związała się z innym mężczyzną i zaszłą w ciążę. Gdy Nick Brown zaczął pić i narkotyzować się Barbara zostawiła go i przyjmując nową tożsamość rozpoczęła nowe życie. Matka Dazzler obawiała się spotkania z córką, ale dała się na mówić na koncert Alison. Ali wcześniej pogodziła się z ojcem i teraz chciała pojednać się z matką. Dazzler zadedykowała jej ostatnią piosenkę swego występu pt. "A Little Girl's Dream" ["Marzenie małej dziewczynki" - dop. Idanow]. Po koncercie rodzina Blairów odbyła pojednawcze spotkanie.

Wkrótce Alison rozpoczęła sesję nagraniową w studiu. Choć była to ciężka praca to taki wysiłek podobał się młodej gwieździe. W tym czasie Ali chciała z kimś pogadać, lecz jej chłopak Ken Barnett nie pojawił się w studiu nagraniowym, więc Dazzler skontaktowała się z Warrenem Worthingtonem, którego poznała kilka miesięcy wcześniej. Mystique i jej ludzie zaatakowali Angela szybującego wraz z Ali, gdyż chcieli zemścić się na X-Men za udaremnienie ataku na senatora Kelly'ego. Jedynie Warren był publicznie znany jako mutant i to z jego głowy Rogue miała zaabsorbować wiedzę potrzebną do odnalezienia reszty studentów Xaviera. Młoda mutantka, jednak nie dotknęła Worthingtona, gdyż bała się przejąć jego fizyczną mutację, czyli skrzydła. Rogue i Mystique były zaskoczone tym, że Dazzler posiada moce i jest mutantką. Od tej chwili "córka" Raven Darkholme znienawidziła Alison. Choć była jej fanką to nie mogła znieść, że Ali wszystko to czego ona nie miała - kontrolę nad swoimi zdolnościami oraz chłopaka. Po tym starciu obie kobiety walczyły ze sobą jeszcze wielokrotnie.

W tym czasie płyta Alison stałą się hitem i młoda mutantka znalazła się w Los Angeles. Gdy Ali zadzwoniła do Harry'ego Osgooda w Nowym Jorku ten poinformował, że nie przedłuży z nią kontraktu, jego nowojorskie kontakty w branży muzycznej nie przydadzą się jej w Los Angeles i dlatego postanowił zakończyć współpracę. Alison musiała rozpoczynać życie od nowa, szukać pracy oraz mieszkania. Podstarzały aktor i piosenkarz, Roman Nekobah, którego Ali poznała wcześniej, wciąż przysyłał jej kwiaty. W końcu dała się mu uwieść i zaczęła z nim uczęszczać na różnego rodzaju premiery oraz bankiety. Wkrótce oboje mieli wystąpić w wspólnym filmie. Projekt był finansowany przez Erica Beagla, mężczyznę, którego awanse odrzuciła Alison. Nekobah dowiedział się od niego, że Alison jest mutantką i chciał to wykorzystać. Świadomie przekazał prasie informacje o Alison, co doprowadziło do publicznego pokazu jej zdolności. Roman zaprosił dziennikarzy na lotnisko, gdzie Dazzler miała wchłonąć dźwięk wytwarzany przez sześć Boeingów 747 pracujących na pełnych obrotach. Gdy pokaz zaczął się Ali poczęła świecić od absorbowanych fal dźwiękowych, jednakże hałas był zbyt duży i zebrani ludzie zaczęli panikować. Dazzler zmusiła się do pochłonięcia całego dźwięku i ta sztuka udała się. Zapadła grobowa cisza, nie było słychać ani samolotów, ani ludzi. Olśniewające światło, które emanowało od Alison można było zobaczyć z powierzchni Księżyca. Chwyt reklamowy zadziałał odwrotnie niż zamierzano, strach wobec mutantów został tylko podsycony. Po tym wydarzeniu Alison zauważyła, że w jej ciele zaszły zmiany. Teraz mogła przechowywać zaabsorbowaną energię w sobie, niczym bateria. Pomimo histerii wymierzonej przeciwko mutantom Alison postanowiła dokończyć film, który miał przedstawiać homo superior w dobrym świetle. Po zakończeniu zdjęć, Eric Beagle zaprosił Alison do swojego gabinetu. Producent chciał ją posiadać ciałem jak i umysłem, w innym razie film nigdy nie ujrzy światła dziennego. Pomimo wahań Dazzler spaliła laserem jedyną istniejącą kopię filmu i podziękowała Beaglowi za "współpracę".

Po przejściach z Gladiators oraz Shadow Kingiem Alison doszła do wniosku, że musi trenować swoje zdolności. Nie miała szans w branży muzycznej ani filmowej, więc postanowiła spróbować życia super-bohaterki. Ali spędziła kilka tygodni z X-Men w posiadłości Xaviera, gdzie zwiększała swoje możliwości. Zwłaszcza trening z Cyclopsem wiele jej dał, gdyż teraz wiązka laserowa była o wiele bardziej skupiona. Po zakończonym treningu Ali ponownie odmówiła dołączenia do X-Men, choć podczas specjalnego testu udało jej się przechytrzyć i pokonać Colossusa oraz Wolverine'a.

Po starciu z duetem Dust-Silence Alison została uznana za zmarłą przez władze. W przebraniu, z kruczoczarnymi włosami Ali dołączyła do kapeli Lili Cheney jako chórzystka. Taki stan utrzymywał się przez kilka miesięcy, w końcu Dazzler dostała się pod wpływ Malice należącej do Marauders. Lila wezwała X-Men gdy zauważyła dziwne zachowanie swe chórzystki. Gdy studenci Xaviera przybyli na wezwanie, zostali zaatakowani przez Dazzler. Malice po kolei przejmowała członków zespołu, aż w końcu była zmuszona uciec. Od X-Men Dazzler dowiedziała się o "Masakrze Mutantów" dokonanej przez Marauders. Młoda mutantka zrozumiała, że sama może stać się celem i chcąc nie chcąc musi dołączyć do grupy wyjętych spod prawa mutantów.

Niedługo po tym, podczas pobytu w Szkocji, Alison zauważyła na ulicy Juggernauta. Chcąc pokazać X-Men, że nie jest tak niedoświadczona jak myślą, postanowiła w pojedynkę pokonać Caina, który o dziwo okazał się być jej wielkim fanem. Dazzler jednak przeliczyła swe siły i jej ostatni strzał fotonowy tak ją osłabił, że zemdlała. Juggernaut zrozpaczony, myślał, że zabił ubóstwianą piosenkarkę, więc... pochował ją. Na szczęście Psylocke wychwyciła myśli Alison i X-Men mogli uratować nową członkinię zespołu. Tego samego dnia, już dzięki pracy zespołowej studenci Xaviera pokonali Juggernauta. Po powrocie z Cytadeli Światła i Cienia, Dazzler zaczęła uczęszczać na sesje w Sali Ćwiczeń, gdzie jako przeciwnika obierała sobie Rogue, co prawdziwej mutantce nie bardzo się podobało. Wkrótce jednak kobiety pogodziły się po tym jak podczas bitwy z Marauders wzajemnie ocaliły sobie życie. Jako X-Manki musiały trzymać się razem.

Dazzler wraz z X-Men starła się z Freedom Force podczas "Fall of the Mutants" ["Upadek mutantów" - dop. Idanow]. Razem ze swoimi przyjaciółmi poświęciła swe życie, by zasilić zaklęcie Forge'a i ostatecznie pokonać Adversary'ego. Roma, strażniczka rzeczywistości, uwolniona spod władzy swego przeciwnika wskrzesiła X-Men, teraz niewidzialnych dla kamer oraz wszelkiego sprzętu elektronicznego. Zmartwychwstali bohaterowie przenieśli się do Australii gdzie osiedlili się w byłej bazie Reavers.

Na australijskim pustkowi Alison zakochała się w Longshotcie, który zdawał się odwzajemniać jej uczucia. Problemem była Rogue, która także zainteresowała się obdarzonym niezwykłym szczęściem blondynem. Obie kobiety walczyły ze sobą o niego wprowadzając go zakłopotanie, gdyż nie rozumiał on pojęcia zazdrości. Podczas "Inferno" na parę mutantów wpłynęły demoniczne moce Madelyne sprawiając, że Dazzler i Longshot nie brali udziału w walce z zastępami demonów, gdyż martwili się o swój wygląd.

Pewnego dnia Dazzler zaciekawiona, skorzystała ze swych zdolności by zajrzeć do Siege Perilious [Brama Przeznaczenia - dop. Idanow]. Tam ujrzała różne wersje własnej osoby, łączyło je to, że wszystkie ginęły. Z wizji Ali dowiedziała się, że każdy zginie, prędzej czy później. Tego samego dnia X-Men stoczyli bój z Nimrodem połączonym z Master Mold. Studenci przegrywali i nie przegrali jedynie dzięki temu, że Alison przypomniała sobie o krysztale Siege Perilious, które miała w kieszeni. Wrota powiększyły się i robot wpadł do środka jednak zdążył pociągnąć za sobą Rogue.

Po powrocie z Savage Land gdzie X-Men w przetrzebionym składzie starli się z Zaladane, Psylocke poinformowała ich, że zostaną zabici przez Reavers. Jedynym wyjściem było przestąpienie przez Siege Perilious i rozpoczęcie nowego życia. Dazzler przestąpiła wrota razem z Colossusem, Havok potrzebował małego, telepatycznego "popchnięcia" przez Psylocke, która jako ostatnia znikła w portalu.

Alison pojawiła się na plaży Malibu przed domem Lili Cheney. Znalazł ją ochroniarz gwiazdy rocka - Guido. Z danych dostępnych w skomputeryzowanym domu Dazzler dowiedziała się o swoim życiu piosenkarki i super-bohaterki jednak nic z tego nie pamiętała. W dyskotece Ali została rozpoznana przez osobnika, który odnalazł kopię jej filmu. Dzięki swemu "zmartwychwstaniu" i "niewidzialności" dla kamer Alison stała się osobistością medialną. Wtedy Dazzler zaczęła być prześladowana przez Erica Beagla, który stracił wszystkie pieniądze gdy Ali zniszczyła jego kopię filmu. Teraz niezrównoważony psychicznie mężczyzna szukał zemsty. Udało mu się porwać Dazzler, lecz ta korzystając ze swych świetlnych mocy uspokoiła go.

Kilka tygodni później do mieszkania Alison i Lili Cheney wpadł Longshot ścigany przez Spiral. Lila próbowała teleportować całą trójkę w bezpieczne miejsce, lecz zamiast tego trafili do Mojoświata. Tam, nie mając innego wyjścia, panna Cheney i Alison przyłączyły się do rebelii Longshota. Brak wspomnień nie przeszkodził Dazzler w ponownym zakochaniu się w międzyplanetarnym rebeliancie, z biegiem czasu Ali odzyskała pamięć.

Rebelia zawisła na włosku, gdy większość jej uczestników została pojmana. Alison musiała skontaktować się ze swoimi dawnym przyjaciółmi - X-Men. Dazzler jednak dała się przechytrzyć Mojo i studenci Xaviera wraz ze swoim mentorem trafili do niewoli. Ostatecznie X-Men udało się uwolnić, a Longshot zgładził Mojo. Jako że Alison była w ciąży (wyczuł to Profesor), para postanowiła przekazać władzę nad Mojoświatem w ręce Mojo [II], Kontynuacji.

Jakiś czas później Dazzler i Longshota połączył węzeł małżeński. Nie wszystko jednak potoczyło się tak jak powinno. Przy następnym spotkaniu Alison z X-Men, Jean wyczuła, że Ali już nie nosi w sobie drugiego życia, prawdopodobnie straciła dziecko. Dazzler postanowiła zaopiekować się X-Babies [Dziecięce wersje X-Men - dop. Idanow], na które polowało wiele osób, jako że dzieci reprezentowały krwawe rządy oślizgłego dyktatora.

Jakiś czas później Mojo pojawił się i rozpoczął walkę o "swój" wymiar. Władzę miał mu przynieść nowy projekt medialny: dziecięce wersje złoczyńców z "Age of Apocalypse". To "dzieło" jednak wymknęło się spod kontroli i miniaturowe wersje Apocalypse'a, Dark Beasta, Holocausta oraz Sugarmana zaczęły siać spustoszenie. Wśród ich wielu ofiar prawdopodobnie znalazł się Longshot. Alison skontaktowała się z X-Men szukając pomocy, jednak przybyła w niezbyt odpowiednim czasie. Świat stał na krawędzi wojny z Magneto, który na dodatek przetrzymywał w Genoshy profesora Xaviera. Ali dołączyła do zespołu młodych mutantów naprędce zebranego przez Jean Grey. Drużyna została niemal od razu odkryta w Genoshy przez mistrza magnetyzmu. Dazzler widząc Xaviera ukrzyżowanego na środku placu, w gniewie uderzyła w Magneto swoimi świetlnymi mocami. Magnus odbił promień i obrócił Alison w kupkę popiołu. Jak się później okazało, była to jedynie dywersja. Phoenix jedynie sprawiła, że wszyscy uwierzyli, że Alison zginęła i gdy reszta zespołu walczyła z Magneto, Dazzler uwolniła Xaviera i zajęła jego miejsce na krzyżu, wykorzystując hologram, aby się do niego upodobnić. Mistrz magnetyzmu został pokonany, a widmo trzeciej wojny światowej zażegnane. Xavier zaproponował Dazzler pomoc w sprawie Mojoświata, lecz ta odmówiła wykręcając się nadmiarem wrażeń jak na jeden dzień.

Muzyka disco znów stała się popularna, więc Alison powróciła do zawodu piosenkarki. Ali zaczęła otrzymywać pogróżki, więc jej agent, wbrew jej woli, wynajął Deadpoola by ją ochraniał. Alison uważała, że sama mogła zadbać o swoje bezpieczeństwo, a w ostateczności wezwać na pomoc X-Men. Dazzler jednak tego nie zrobiła, gdyż z niewyjaśnionych dotąd przyczyn żywi do swych dawnych przyjaciół urazę.

Alison przeniosła się do Anglii, gdy jej reaktywowana kariera muzyczna nabrała tempa. Po jednym z występów została zaatakowana przez oryginalną piątkę X-Men z innego wymiaru. Na pierwszy rzut oka udało się im ją zabić, lecz Ali "ożyła" w szpitalu, ku zdziwieniu członków nowego Excalibur, którzy przybyli na miejsce zdarzenia. Dazzler pomogła im w pojmaniu alternatywnych X-Men i przewodzącego im Xaviera. Ku nieukrywanej radości Juggernauta Ali postanowiła dołączyć na stałe do stacjonującej w Anglii supergrupy. Idanow 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.