Avalon » Biosy » Warpath [James Proudstar]

Warpath [James Proudstar]

Charakterystyka

Warpath [James Proudstar]
Name:
Warpath [James Proudstar]
Prawdziwe imię i nazwisko:
James Proudstar
Poprzednie pseudonimy:
Thunderbird, Running Sun
Uniwersum:
616
Tożsamość:
tajna
Wzrost:
7'2" (200 cm)
Waga:
350 lbs (159 kg)
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
brązowe
Zajęcie/zawód:
poszukiwacz przygód
Klasa postaci:
mutant
Status prawny:
nienotowany
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Rezerwat Apaczów, Arizona
Znani krewni:
Neal Proudstar (ojciec, nie żyje), Maria Proudstar (matka, nie żyje), John Proudstar (Thunderbird, brat, nie żyje)
Powiązania z grupami:
X-Men (obecnie), X-Force, Hellions, New Mutants
Baza operacyjna:
San Francisco, Utopia
Pierwsze pojawienie się:
New Mutants #16
Zdolności:

Mutacja daje młodszemu z braci Proudstar nadludzką siłę, szybkość, zwinność i odporność. Bez problemu może przebijać się przez twarde powierzchnie (beton, cegła) nie odnosząc przy tym najmniejszego uszczerbku. Potrafi rozwinąć prędkości do 200 km/h. James jest także w stanie unieść się w powietrze i latać z prędkością, której maksymalna wartość jest nieznana (prawdopodobnie równa jest prędkości dźwięku). Ma wyczulnone zmysły, szczególnie wzrok, węch i słuch.
Uwagi:

Po machinacjach High Evolutionary'ego, czynnik mutageniczny Warpatha ewoluował i zwiększył limit ciężaru, jaki może udźwignąć.

Jimmy posiadł także zdolność kontroli mistycznej energii. Moce, które obudził w nim Ghost Rider pozwalają młodzieńcowi na wyleczenie w krótkim czasie nawet najbardziej krytycznych ran.

Warpath jest świetnie wyszkolonym wojownikiem. W walce używa pary szerokich noży.
Biografia:
James urodził się w rezerwacie Apaczów, jako młodszy syn Neala i Marii Proudstar. Od najmłodszych lat podziwiał swojego starszego brata, Johna, traktując go jako największy autorytet i wzór do naśladowania. Jako nastolatek pragnął pójść w ślady Johna i dołączyć do marines (piechota morska), jednak wiadomość o chorobie nowotworowej matki sprawiła, że zmienił swoją decyzję. Chcąc pomóc kobiecie, razem z bratem znaleźli doktora Martyneca, który okazał się być… wilkołakiem. Rodzeństwo mutantów pokonało go bez większych problemów i wróciło do poszukiwań innego lekarza.

Wkrótce potem, John został zwerbowany przez Charles'a Xaviera, jednak podczas pierwszej wspólnej misji międzynarodowego zespołu X-Men zginął. Według Jamesa, pełną odpowiedzialność za śmierć brata ponosił Profesor X. Manifestacja mutacyjnych mocy Jimmy'ego zbiegła się z przysięgą zabicia przywódcy X-Manów. Kiedy tylko James zapanował nad nowymi umiejętnościami, dołączył do Hellions, traktując to jako pierwszy krok do zemsty.

Hellions pod dowództwem Emmy Frost, zmierzyli się z New Mutants. Tam, James po raz pierwszy zetknął się z Kitty Pryde i Magik. Niedługo po tych wydarzeniach, młodzieniec, podszywając się pod swojego brata, porwał Seana Cassidy'ego, by zwabić resztę X-Men na Górę Czejenów, miejsce, w którym John stracił życie. Wszystko poszło zgodnie z planem, jednak, kiedy doszło do ostatecznej konfrontacji, James nie zdobył się na zamordowanie Xaviera z zimną krwią. Profesor powiedział mu wtedy, że John poległ śmiercią bohatera, ratując przyjaciół. James, alias Thunderbird, wybaczył X-Manom, ale odrzucił propozycję dołączenia do New Mutants. Zamiast tego, został liderem Hellions.

Te dwie grupy kilkakrotnie się ze sobą ścierały, do momentu, w którym x-grupa wróciła do akademii w Massachusetts. W trakcie starć, New Mutants zdobyli szacunek Apacza, a zwłaszcza Dani Moonstar, z którą Jimmy'ego wkrótce zaczęło łączyć "coś więcej". Thunderbird przewodził swojemu zespołowi lojalnie aż do walki z Bird Brainem, po której zaczął mieć ogromne wątpliwości, co do swojej roli i uzależnienia Hellions od Hellfire Club. Zrezygnowany i zdegustowany powyższą sytuacją, chcąc przemyśleć swoje życie, Indianin wrócił do swojego rezerwatu, odcinając się od dawnych towarzyszy, na czele z Emmą Frost. Tą ostatnią obdarzył szczerą nienawiścią, która miała mieć znaczące konsekwence w przyszłości.

James nie cieszył się długo spokojem. W rezerwacie znalazł go Cable, zbierający nowy zastęp New Mutants. Thunderbird po raz kolejny odmówił, ale zmienił decyzję pod wpływem wymordowania całego plemienia Apaczów przez agentów Hellfire Club. Wstąpiwszy na kolejną wojenną ścieżkę, tym razem wymierzonej przeciwko White Queen, James dołączył do Nathana Summersa. Proudstar przyjął także nowe, sugestywne przezwisko – Warpath (wojenna ścieżka).

W szeregach New Mutants, szybko przechrzczonych na X-Force (nowy zespół, działający niezależnie od kurateli Xaviera), Jim zmierzył się z Brotherhood of Evil Mutants pod dowództwem Toad'a. Wkrótce potem stanął twarzą w twarz z Emmą Frost, która jednak przysięgła, że nie miała nic wspólnego z uśmierceniem szczepu Proudstara. Dobroduszny Apacz wybaczył blondwłosej mutantce. Wybaczył, ale nie zapomniał.

Po powrocie do X-Mansion, Cable zabrał się za intensywny trening Warpatha. Chłopak rozwinął swoje zdolności i zaczął je w pełni kontrolować. Posiadł także perfekcyjną zdolność władania kijem, ale nigdy nie wykorzystał jej w realnym pojedynku, woląc walkę na noże. Nowe umiejętności przydały mu się podczas walki z X-Ternals, a także potyczki z Mister Sinisterem. Nie uchronił się jednak przed tajemniczą Risque, która środkami nasennymi odurzyła Warpatha i przetransportowała młodzieńca do Detroit. Tam stanął przed obliczem groteskowego Sledge. Mężczyzna poprosił chłopca o ratunek jego towarzysza z innego wymiaru, w zamiar oferując informację o tajemniczym Apaczu, który przeżył masakrę w rezerwacie. Jedna i druga strona połowicznie wywiązała się z umowy - James zawrócił wysłannika innego wymiaru z powrotem do jego domu, a Sledge poinformował młodzieńca o istnieniu Whiteclouda, mężczyzny, posiadającego informację o sprawcy masakry w rezerwacie. Proudstar niezwłocznie się do niego udał, ale Whitecloud eksplodował zanim zdążył cokolwiek wyjawić. Jamesowi nie dane było się otrząsnąć, bowiem, tuż po eksplozji, został pojmany przez Martyneca alias Martina Edwardsa. Szalony doktor wyjaśnił mu, że za morderstwami w rezerwacie stoi on sam i Stryfe. Jako uzasadnienie tego nieludzkiego czynu podał eksperyment naukowy, mający na celu stworzenie armii super-żołnierzy.

James nie zabił szarlatana, ale za swoje miłosierdzie zapłacił najwyższą cenę. Martynec wprowadził do krwioobiegu mutanta nieznany narkotyk. W wyniku działania specyfiku, jaźń Apacza oddzieliła się od ciała. Dusza trafiła do piekła, a ciało w stanie agonalnym próbowała odratować Siryn. W zaświatach, Jimmy starł się z Blackheartem o swoją duszę i, dzięki pomocy Valkyrie oraz reszty X-Force, zwyciężył. Brunhilda na powrót połączyła duszę z ciałem i Jim wrócił do życia.

Przez pewien czas, Proudstar i reszta X-Force działali pod przykrywką, wykonując ściśle tajne misje. By tego dokonać, musieli sfingować swoją własną śmierć. Dokonali tego, wywołując małą eksplozję. W tym samym czasie, dzięki pomocy Petera Wisdoma, Indianin nauczył się jak wykorzystać nowy wachlarz mutagenicznych mocy (przede wszystkim opanował zdolność latania). Po zakończeniu tajnej działalności, drużyna reaktywowała się i, w uszczuplonym składzie, X-Force zaczęli jawną walkę z przeciwnikami mutantów.

James był także członkiem X-Corporation i przeniósł się do Bombaju. Tam uratował Profesora X przed oszalałą Lilandrą. Działał w powyższej organizacji do momentu, w którym Scarlet Witch odmieniła na zawsze historię homo superior.

Po wydarzeniach "House of M", 90% mutantów straciło swoje nadludzkie zdolności. James był jednym z nielicznych, którzy zachowali mutageniczne moce. W wyniku niedoboru kadrowego, Cyclops zamknął X-Corporation i przeniósł wszystkich ocalałych homo superior do Instytutu Xaviera. W ten właśnie sposób Warpath stał się wreszcie członkiem najstarszej x-drużyny. Od Storm i jej męża, Black Panther, otrzymał prezent – dwa noże z vibranium, jednego z najtwardszych materiałów w świecie Marvela.

Jego pierwszą oficjalną misją była neutralizacja Vulcana. W trakcie finałowej potyczki z zaginionym Summersem wykazał się nie lada odwagą. Nie zgodził się jednak na pozostanie w imperium Shi'ar, ale - wraz z połową drużyny - wrócił na Ziemię.

Już na planecie, Warpath zmierzył się z nową generacją Sentineli i wziął udział w akcji ratunkowej Calibana i Leech, podczas której starł się z Morlockami. Dzięki akcji Warpatha, X-Mani posiedli także nową przepowiednię autorstwa Qwerty zapobiegając wojnie międzygatunkowej.

James wszedł w skład nowego X-Force, tym razem pod dowództwem Wolverine'a. Zmienił także swój krzykliwy strój na nowy, czarno-biały. X-Force Logana było grupą do zadań specjalnych, ostatecznie regulującą problem wrogów mutantów. W trakcie "Messiah Complex" Caliban, bliski przyjaciel Jimmy'ego, zasłonił go własnym ciałem przed strzałami Reavers. Proudstar pochował zwłoki w rezerwacie Apaczów, tuż obok grobu swojego brata. Niedługo potem, podczas kolejnych odwiedzin mogił swoich bliskich, Jim został zaatakowany przez demonicznego Niedźwiedzia. Tylko dzięki pomocy Ghost Ridera udało mu się wyjść cało z opresji. W wyniku walki z astralnym bytem, John Proudstar i Caliban zostali wskrzeszeni.

Starcie braci było nieuniknione. Apacze zmierzyli się po "Messiah War", a ich pojedynek zakończył się śmiercią Johna. James, korzystając z tajemniczego rytuału, zdołał także pokonać Selene – kobietę, która stała za atakiem niedźwiedzia. Osobiście przebił jej serce nożem, pozwalając by dusze zmarłych odnalazły spokój w zaświatach.

Po wydarzeniach "Schizm", Warpath odszedł z X-Force i pozostał na Utopii, opowiadając się po stronie X-Men Cyclopsa.

Autor:
Kminek

Ostatnia aktualizacja:
20.01.2012

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.