Avalon » Biosy » Mandarin

Mandarin

Charakterystyka

Mandarin
Name:
Mandarin
Poprzednie pseudonimy:
Tem Borjigin, Gene Khan, Zhang Tong, Chu
Uniwersum:
616
Tożsamość:
tajna
Wzrost:
6' 2"
Waga:
215 lbs (98 kg)
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
niebieskie
Klasa postaci:
nadczłowiek
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Chińczyk
Miejsce narodzin:
Chiny
Znani krewni:
Genghis Khan (przodek)
Mei Ling (narzeczona, nie żyje)
Temugin (syn)
Sasha Hammer (córka)
Powiązania z grupami:
Avatars, Hand, był jednym z założycielem grupy wcielającej w życie tzw. Akty Zemsty
Baza operacyjna:
Prometheus Corporation; wcześniej Dragon of Heaven; Palace of the Star Dragon w Valley of Spirits
Pierwsze pojawienie się:
Tales of Suspense #50 [1963]
Śmierć:
Invincible Iron Man #526 [2011]
Zdolności:
Mandarin jest obdarzony niezwykłym intelektem. Jest genialnym wynalazcą i wizjonerem. Dzięki restrykcyjnemu wychowaniu posiada ogromną wiedzę na temat wszelkich dziedzin nauki.

Posiada niezwykłą umiejętność kontroli własnego ciała i energii duchowej, co pozwoliło mu między innymi na przeżycie wielu lat bez wody i jedzenia.

Jest mistrzem wschodnich sztuk walki.

W czasie swoich podróży zdobył dziesięć magicznych pierścieni o kosmicznym pochodzeniu, które pozwalają mu na wiele niezwykłych manipulacji energetycznych.

Właściwości pierścieni:
- "ice blast" – ten pierścień wytwarza nie tylko falę chłodu, ale pozwala także na tworzenie z lodu naturalnych pułapek i przeszkód
- "mento-intensifier" – pozwala na przejmowanie mentalnej kontroli nad ludźmi, tworzenie iluzji wpływających na wszystkie pięć zmysłów, oraz tymczasowy paraliż systemu nerwowego,
- "electro-blast" – emituje promienie elektryczne o różnym natężeniu
- "flame blast" – oprócz fal gorąca, pierścień może wytwarzać także ogień, lawę itd.
- "white light" – generuje fale elektromagnetyczne, które pozwalają na oślepienie przeciwnika, manipulację siłą grawitacji, daje także Mandarinowi zdolność lotu i możność tworzenia iluzji.
- "black light" -  moc zawarta w tym pierścieniu daje możliwość tworzenia całkowitej ciemności (możliwe powiązanie z darkforce)
- "disintegration beam" – pozwala na niszczenie struktury molekularnej celu. Po każdym użyciu moc pierścienia musi się regenerować przez 20 minut
- "vortex beam" - pozwala manipulowanie powietrzem umożliwiające np. lewitację
- "impact beam" - tworzenie magnetycznej, dźwiękowej, lub kinetycznej energii
- "matter rearranger" - zmienianie stanu skupienia substancji poddanej działaniu pierścienia
Biografia:
Mandarin był synem jednego z najbogatszych obywateli przedrewolucyjnych Chin i, wedle legendy, bezpośrednim potomkiem Czyngis-chana. Ojciec i matka, angielska arystokratka, zmarli wkrótce po narodzinach chłopca. Jego wychowaniem zajęła się ciotka, która przeznaczyła znaczną część odziedziczonej fortuny na edukację spadkobiercy. Mandarin od najmłodszych lat był wszechstronnie kształcony; ambitna ciotka dbała nawet o jego rozwój fizyczny – młodzieniec trenował sztuki walki. Wkrótce jednak pieniądze się skończyły, a ostatni potomkowie dumnego zdobywcy wylądowali na bruku. Kobieta umarła niedługo później, jednak Mandarin niedługo trwał w żałobie - wojskowa dyscyplina w domu ciotki skutecznie pozbawiła go wszelkich uczuć.

Szukając sposobu zemszczenia się na cywilizacji, która pozbawiła go ostatniego grosza, Mandarin trafił do doliny zwaną Valley of the Spirits. Znalazł tam statek kosmiczny z planety Maklu-4, zamieszkanej przez smokopodobne istoty. W trakcie eksploracji pojazdu natrafił na dziesięć magicznych pierścieni, które na stałe włączył do swojego arsenału. Przez lata, Mandarin prowadził badania nad technologią obcych, aż wreszcie stał się prawdziwym specjalistą. Uzbrojony w pozaziemską wiedzę i magiczną moc, ruszył na podbój świata. Wtedy po raz pierwszy starł się z Iron Manem.

Tony Stark pojawił się w Chinach na zlecenie CIA. Agencja wiedziała, że jednym z celów Mandarina jest przejęcie planów nowych wojskowych technologii autorstwa Starka. W pierwszej potyczce górą okazał się chiński despota. Udało mu się osłabić zbroję Tony'ego, jednak nie był w stanie zabić lekkomyślnego milionera. Z drugiej strony, Iron Manowi nie udało się doprowadzić Mandarina przed oblicze sprawiedliwości.

Podczas ich starć Mandarin zaczął podejrzewać, że Tony Stark i Iron Man to ta sama osoba. By udowodnić tą hipotezę, magik nie wahał się przekroczyć żadnych granic. Stworzywszy androida Hulka, porwał Janice Cord, córkę jednego z biznesmenów skłóconych z Tonym. Mandarin chciał się przekonać, czy Iron Man uratuje dziewczynę. Tony podołał zadaniu, ale został pochwycony przez moc tyrana. Mandarin tryumfalnie zerwawszy maskę z twarzy pochwyconego ze zdziwieniem odkrył, że pod zbroją wcale nie ukrywa się bogaty playboy, tylko zupełnie inny mężczyzna. W tym samym czasie Stark rozpoczął przemówienie w zupełnie innym miejscu. Wściekłość Chińczyka wykorzystał mężczyzna w kostiumie, uciekając. Mandarin postanowił skupić się na Tonym. Statkiem powietrznym dotarł na miejsce przemówienia i udało mu się zaatakować multimilionera, lecz wygłaszający przemówienie okazał się być robotem. W tym samym momencie pojawił się prawdziwy Tony [okazało się, że rzeczywiście został schwytany przez Mandarina, jednak przezornie ukrył twarz pod hologramem]. Tym razem Mandarinowi nie udało się uciec. Został schwytany, postawiony przed sądem i osądzony.

Spokój nie trwał długo. Khan zbiegł, by wkrótce pojawić się na ślubie Reeda i Sue z Fantastycznej Czwórki.

Po raz kolejny dał się we znaki Iron Manowi, kiedy porwał jego przyjaciela i powiernika, Happy'ego Hoggana. Iron Man musiał lecieć aż do Chin, by odbić towarzysza. Tym razem, dzięki bardziej zaawansowanej technologicznie zbroi, Stark odniósł druzgocące zwycięstwo.

W trakcie swojej wieloletniej kariery, Khan korzystał z pozaziemskiej technologii. Stworzył szereg śmiercionośnych wynalazków, które napsuły niemało krwi zarówno Tony'emu, jak i całemu zespołowi Avengers [wystarczy wymienić choćby ogromnego androida Ultimo, czy satelitę, która, wysyłając "promienie gniewu" zbuntowała część bohaterów przeciwko ich przyjaciołom].

Po zniszczeniu chińskiej rezydencji przez Iron Mana, Mandarin przeniósł się na pustynię Gobi. Skupił się tam na próbie zapanowania nad Hulkiem. W tym celu połączył siły z Sandmanem, jednak ich starania spełzły na niczym. Zielonoskóry olbrzym zniszczył nową siedzibę Khana, a sam magik wrócił do walki ze swoim nemezis. Po raz kolejny porwał Starka, ale ponownie został oszukany. Ośmieszony i sfrustrowany, znów spróbował zabić Janice Cord [ówczesną dziewczynę Tony'ego]. Kobietę uratowała... narzeczona Mandarina, niejaka Mei Ling, poświęcając swoje życie.

Khan powrócił do Chin, gdzie doskonalił się w wykorzystywaniu dziesięciu pierścieni. Znalazł także medalion, "Oko Yin" ściśle związane z Inhumans. Ta pokojowa rasa żyjąca w Himalajach stała się obiektem badań Mandarina. Chińczyk zmanipulował całą społeczność, zdobywając pozycję jej idola. Zanim jednak udało mu się połączyć moc jedenastu artefaktów, Black Bolt zdążył go rozbroić i ukryć pierścienie. Bezbronny Mandarin musiał jeszcze raz przebyć drogę, na którą wkroczył jako młodzieniec. Ponownie przeszukał wrak statku obcych. Ten wysiłek opłacił mu się – znalazł materiał pozwalający odtworzyć pierścienie. Khan szybko się z tym uporał i, uzbrojony w nowe moce, odtworzył zniszczoną przez Starka fortecę. Zjednoczył się także z Unicornem, innym wielkim wrogiem Iron Mana. Ta współpraca zakończyła się równie szybko co poprzednia – Unicorn umarł, kiedy jego jaźń powróciła do trawionego przez chorobę ciała.

Kolejne próby pokonania bogatego playboya były mniej lub bardziej udane. Mandarin atakował z różnych stron. Przy pomocy zmodyfikowanego Vibranium próbował zniszczyć zbroję Starka, a jako Zhang Tong starał się ograniczyć wpływy firmy Tony'ego w Hong Kongu. Wynajął nawet skrytobójców znanych jako "Hand". Jego wysiłki spełzły na niczym. W pierwszym przypadku Starka uratował Black Panther, w drugim Anthony sam dał sobie radę, a "Hand" zostali pokonani przez Wolverine'a, Psylocke i Jubilee.

Trzeba przyznać, że Mandarin miał naprawdę silną wolę. Niezrażony niepowodzeniami wrócił do planów podboju świata. Odkrył kolejny artefakt zwany "Heart of Darkness", dzięki któremu cofnął Chiny do czasów feudalnych. Tym razem Iron Man musiał skorzystać z pomocy War Machine'a. Obaj wojownicy rozbili potęgę Khana, a Tony zaraził Mandarina techno-organicznym wirusem. Złoczyńca stracił zarówno moc, jak i pamięć. Iron Man nie zapomniał o swoim najstarszym wrogu. Ze swoim charakterystycznym poczuciem humoru umieścił Khana w chińskim wydziale swojej firmy powierzając mu stanowisko ciecia.

Idylla nie trwała długo. Po walce z Onslaughtem Iron Man zniknął, a Mandarin odzyskał wspomnienia. Ponownie zapanowawszy nad pozaziemską technologią, Khan skupił się na stworzeniu latającej cytadeli. Gdy forteca była już gotowa, magik nazwał ją Smokiem Niebios [Dragon of Heaven] i zaatakował Rosję. Wtedy ze świata kieszonkowego Nathaniela Richardsa powrócili bohaterowie. Tony, chcąc nie chcąc, ruszył do walki. Udało mu się zniszczyć Smoka i dowieść, że nowoczesne pojęcie kapitalizmu góruje nad spaczonym poglądem Khana.

Po tej walce o Mandarinie słuch zaginął. Dopiero niejaki Karim Mahwash Najeeb rozpoczął poszukiwania Khana. Odnalazł go w jednym ze szpitali psychiatrycznych. Niegdyś potężny magik stał się starcem. Najeeb ofiarował mu pierścienie, które początkowo odrzucił. Kiedy jednak Mahwash rozkazał swoim ludziom zastrzelić staruszka, Khan zaakceptował moc pierścieni i umknął. Przez pewien czas dostarczał terrorystom broń biologiczną, cały czas spiskując przeciwko Tony'emu.

Ekstremum tych knowań było uwolnienie Ezekiela Stane'a. Dwaj śmiertelni wrogowie Iron Mana połączyli siły, by raz na zawsze zniszczyć Tony'ego. Zaczęło się od nagonki w prasie – przekonali dziennikarzy Daily Bugle'a, by rozgłosili, że Stark jest alkoholikiem. Następnie starali się zaatakować jego bliskich. Tony musiał więc sfingować śmierć Rhodey'a i ukryć Pepper, a potem zrezygnować z bycia Iron Manem. Jego miejsce zajął Rhodes, uzbrojony w nowy kombinezon. Tymczasem Mandarin i Stane stworzyli Titanomecha – potężny system zbrojeń w postaci humanoidalnego robota, zasilany mocą trzech pierścieni. Tony wykorzystał zajęcie przeciwników – w tajemnicy przekonywał innych złoczyńców do sprzeciwienia się dominacji Mandarina. Dzięki sprytnemu planowi, Stark wprowadził do obwodów Titanomecha nanoboty, znane jako Swarm. Kiedy jeden z podwładnych Khana, Tim Cababa, ponownie uaktywnił w krwioobiegu Starka wirusa Extremis. Dzięki połączeniu między swoim układem wewnętrznym, a nanobotami, Iron Man mógł wykorzystać wirusa, by zarazić bronie Mandarina. Magik stracił panowanie nad uzbrojeniem, a Stane, w obliczu nieuchronnej klęski, zastrzelił ostatniego ze spadkobierców Czyngis–chana.

Autor:
Kminek

Ostatnia aktualizacja:
24.10.2012

Źródła:
Marvel Wiki
Wikipedia

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.