Avalon » Biosy » Vision

Vision

Charakterystyka

Vision
Name:
Vision
Prawdziwe imię i nazwisko:
Vision
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
6’ 3’’(190 cm)
Waga:
300 lbs. (136 kg)
Kolor włosów:
brak
Kolor oczu:
żółte (diody)/złote
Zajęcie/zawód:
członek Avengers (obecnie), (poprzednio) agent S.H.I.E.L.D., poszukiwacz przygód, obiekt badań
Klasa postaci:
syntezoid
Status prawny:
nienotowany
Stan cywilny:
kawaler (rozwiedziony)
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Brooklyn, Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Znani krewni:

Ultron (twórca), Hank Pym ("dziadek"), Wanda Maximoff (była żona), Crystal (była szwagierka), Magda Lensherr (była teściowa, nie żyje), Anya Lensherr (była szwagierka, nie żyje), Pietro Maximoff (były szwagier), Thomas Maximoff ("syn", nie żyje), William Maximoff ("syn", nie żyje),  William Kaplan ("Wiccan", "reinkarnowany syn"), Thomas Sheperd ("Speed", "reinkarnowany syn"), Simon Williams ("Wonder Man", posiada zwoje mózgowe tworzone na bazie mózgu Wonder Mana). 

Powiązania z grupami:
Avengers Unity Division(obecnie), (dawniej) Avengers A.I. , Avengers Academy, Mighty Avengers, West Coast Avengers, Avengers
Baza operacyjna:
Avengers Mansion, Manhattan, Nowy Jork (obecnie), (poprzednio) Avengers Compound, Los Angeles, Infinite Avengers Mansion,
Pierwsze pojawienie się:
Avengers #57
Zdolności:
Ciało Visiona jest jednym z najnowocześniejszych, a za razem najbardziej skomplikowanych mechanizmów w całym świecie Marvela, będąc przy tym idealną repliką ciała młodego, wysportowanego mężczyzny.

Największą różnicę między organizmem Visiona, a przeciętnego człowieka, oprócz jaskrawej kolorystyki, odrębności funkcjonowania poszczególnych organów oraz kompozytów zwiększających wytrzymałość, jest sposób pracy jego mózgu. Mózg syntezoida jest w rzeczywistości superkomputerem zbudowany w oparciu o zwoje mózgowe Wonder Mana, którego oprogramowanie przewiduje niemal nieograniczoną ilość funkcji.

Można podejrzewać, że do tej pory wykorzystał tylko niewielki wachlarz możliwości zastosowania niemal nieograniczonej pamięci Visiona - oprócz szczegółowej biblioteki cyfrowych akt na temat każdej supergrupy, jaka kiedykolwiek istniała lub istnieje, oraz ich wszelkiej maści przeciwników, Syntezoid potrafi "porozumieć" się z każdym komputerem, niezależnie z której części wszechświata pochodził jego programator.

Ponadto, Vision korzystał z opcji pozwalających mu na manipulowanie systemami ochrony Avengers Mansion oraz Avengers Tower, bez problemu radził sobie z rozszyfrowywaniem zabezpieczeń systemów obronnych nie tylko krajów naszej planety, ale także całych, pozaziemskich armad. Jest także w stanie odbierać transmisje z innych komputerów, przetwarzać je w czasie rzeczywistym i przesyłać je do innych urządzeń, dlatego to właśnie on odpowiadał za regulację systemów łączności pomiędzy poszczególnymi grupami Avengers.

Vision nie oddycha, nie musi przyjmować ani pokarmów ani napoju. Choć nie starzeje się jak zwykły człowiek, zaprogramowano go tak, by mógł czuć emocje. Jest to pionierskie oprogramowanie, oparte na nie do końca zrozumiałych projektach Phineasa T. Hortona – twórcy pierwszego syntetycznego człowieka w historii ludzkości (przynajmniej w świecie Marvela). W stosunku do Visiona nigdy nie zostało jednoznacznie wyjaśnione, czy uczucia, którymi obdarza swoich bliskich są dowodem na genialność oprogramowania, czy elementem ewolucji emocjonalnej, niezależnej od terabajtów danych w jego mózgu.

Najbardziej znaną zdolnością Visiona jest jego umiejętność "fazowania" przez materię ożywioną i nieożywioną. W przeciwieństwie do Kitty Pryde, zdolność Visiona opiera się na całkowitej kontroli gęstości ciała syntezoida. Dzięki temu, kiedy chce, może przechodzić przez obiekty bez naruszenia ich integralności wewnętrznej, lub, gdy zajdzie taka potrzeba, przerwać działanie każdego urządzenia elektronicznego albo organu wewnętrznego. Jest także w stanie uczyń swoje ciało ekstremalnie wytrzymałym, odpornym na większą część dostępnych środków ofensywnych. Vision ma także, uzależnioną od dostępu do źródeł energii, zdolność do podziału swojego ciała na mniejsze maszyny o mniej lub bardziej określonym kształcie. Posiada także wbudowane w ciało najróżniejszej maści skanery oraz rzutniki holograficzne, zdolne do prezentowania hologramów o najróżniejszych kształtach i skali. Poza tym, jego atrybuty fizyczne znacznie przekraczają ludzkie normy.
Uwagi:
Mimo nieprzeciętnej inteligencji i masy zgromadzonych danych, Vision nigdy nie został włączony w poczet Iluminati. 
Biografia:
Byt znany jako Vision powstał, gdy Ultron, sztuczna inteligencja stworzona przez dr Hanka Pyma, wykorzystał badania profesora Phineasa T. Hortona – twórcy oryginalnego Human Torcha – do wykreowania ostatecznej broni przeciwko Avengers. Pierwsza wersja Visiona posiadała wspomnienia Torcha, które zostały potajemnie wszczepione przez samego Hortona. Profesor chciał tym samym wykorzystać plan Ultrona przeciw niemu samemu. Niestety, plan spalił na panewce, a profesor przypłacił ryzykowną próbę życiem. Co więcej, Ultron znalazł sposób, by wymazać pamięć swojego tworu – wykorzystał do tego skondensowaną energię joniczną Wonder-Mana.

Pierwszym i najważniejszym zadaniem nowopowstałego syntezoida była oczywiście walka z Avengers. W trakcie ich starcia, członkini – założycielka drużyny, Wasp, widząc nowego pomagiera jednego z najpotężniejszych przeciwników Mścicieli, nazwała go „Unearthly, inhuman vision”. O ile pierwszy człon nie nadawał się do niczego, a drugi był już zarezerwowany dla kogoś innego, o tyle ostatnia część osobliwej uwagi Janet bardzo szybko rozpowszechniła się pomiędzy superbohaterami. Okazało się, że Vision wcale nie jest tak śmiercionośną maszyną, jak myślano – po spacyfikowaniu przez Avengers, syntezoid zdradził plany swojego kreatora, a następnie pomógł drużynie w ostatecznym – jak się wtedy wydawało – pokonaniu Ultrona.

Po walce ze sztuczną inteligencją, a przed przyjęciem do grona Najpotężniejszych Bohaterów na Ziemi, Tony Stark oraz Hank Pym przeprowadzili liczne badania nad „wnuczkiem” oryginalnego Ant-Mana. Okazało się, że Vision, oprócz swoich wspomnień, ma także wszczepione zwoje mózgowe stworzone na bazie informacji o mózgu Wonder-Mana.

Jako pełnoprawny członek Avengers, Vision mierzył się ze wszelkiej maści zagrożeniami – od nieco abstrakcyjnie komicznych złoczyńców, jak Egghead lub Man-Ape, aż do niebezpieczeństw obejmujących całe światy [ Surtur, Ymir]. W każdej misji odznaczał się wyjątkowym zaangażowaniem oraz bezsporną lojalnością – aż do incydentu z zapasem Adamantium z pokładu Helicarriera S.H.I.E.L.D. Kiedy Avengers znaleźli się w posiadaniu pojemnika pełnego cennego metalu, Vision nagle zniknął. Drużyna rozpoczęła poszukiwania, które jednak nie zakończyły się szczęśliwe. Przez machinacje syntezoida, Tony Stark został zamknięty w pokoju treningowym. Pozbawiony zbroi, mógł tylko czekać, aż reszta drużyny oswobodzi go z osobliwej pułapki. Kiedy Mściciele, na czele z Thorem i Stevem Rogersem ruszyli swojemu towarzyszowi na pomoc, Vision, wykorzystując zamieszanie, ukradł Adamantium. Okazało się, że niezniszczalny materiał był potrzebny jego twórcy – Ultronowi – który jakimś cudem zdołał zainfekować umysł Visiona. Niesprawne ciało Ultrona-5 spoczywało w jednej, z licznych sal Avengers Mansion. Tam właśnie udał się zawirusowany syntezoid. Nie dość, że uruchomił ponownie swojego stwórcę, to jeszcze pomógł stworzyć nową, tym razem niezniszczalną powłokę, Ultrona-6.

Nowopowstały Ultron był niemalże niepokonany – jak się okazało, wystarczyło "tylko" stworzyć machinę niszczącą wiązania adamantium na poziomie molekularnym – a do tego niezwykle zdeterminowany, by zniszczyć nie tylko Avengers, ale i cały Nowy Jork. Chciał tego dokonać za pomocą urządzenia o sile bomby atomowej. Na szczęście, w krytycznym momencie, został powstrzymany przez… Visiona, który, jak sam stwierdził, "opamiętał się". Razem z Avengers oraz oddziałami S.H.I.E.L.D., syntezoidowi udało się odeprzeć kolejną próbę podbicia świata przez najdoskonalszą sztuczną inteligencję w świecie Marvela. Po spacyfikowaniu Ultrona, Vision dokonał także dramatycznego odkrycia – za zainfekowaniem umysłu Visiona, zgromadzeniem ogromnych ilości adamantium i wreszcie za całym zamieszaniem związanym z Ultronem stał niejaki Dr MacLain, którym w rzeczywistości był Hank Pym. Scientist Supreme, w trakcie jednego z licznych nawrotów choroby psychicznej, stworzył specjalne opary, którymi później wykorzystał do zahipnotyzowania nie tylko superbohaterów, ale i samego siebie – wszystkich, wymienionych wyżej czynów dokonał jako doktor MacLain.

Mimo perturbacji i dystansu niektórych towarzyszy związanych z czasową utratą zaufania, Vision pozostawał w Avengers przez dłuższy okres czasu jako członek oddziału "terenowego", mierząc się z przeciwnikami najróżniejszej maści, od płotek pokroju Split-Second Squad, przez armię Kree na czele z Ronanem, aż do krwawych bitew z szalonymi Olimpijczykami prowadzonymi przez Aresa. Nie przeszkadzało mu to oczywiście w rozpoczęciu solowej kariery. Jego pierwsza, nie do końca autonomiczna przygoda, związana była z osobą Grim Reapera. Złoczyńca ów wierzył [badając zwoje mózgowe syntezoida], że Vision jest inkarnacją jego brata, Simona Williamsa – Wonder Mana – którego w tamtym okresie czasu uważano za zmarłego lub zaginionego . Reaper przysiągł, że jeżeli Vision pomoże mu – dla odmiany – zniszczyć Avengers, Reaper stworzy z energii jonicznej nowe ciało i przeniesie umysł syntezoida do takiej powłoki. Interwencja Kapitana Ameryki przerwała te pertraktacje, które, jak się okazało, były celowo przeciągane przez syntezoida, spodziewającego się pomocy od lidera.

Grim Reaper, owładnięty obsesją wskrzeszenia swojego młodszego brata, jeszcze kilkukrotnie dał się we znaki syntezoidowi, nie zdając sobie sprawy, że wpłynął tym samym pośrednio na wszelkie późniejsze wydarzenia w świecie Marvela – to właśnie w trakcie walki z Reaperem, stojącym na czele oddziałów HYDRY, rozwinęło się uczucie Visiona do Scarlet Witch – zalążek najtragiczniejszej miłości w świecie 616.

Początkowo jednak nic nie zwiastowało nadchodzącej katastrofy. Mimo zaskoczenia i znacznej niechęci ze strony niektórych bohaterów ( w tym brata Wandy – Pietro Maximoffa), niecodzienna para zdołała osiągnąć szczęście. Nie tylko pobrali się, ale spędzili także szczęśliwie kilka lat, dzieląc czas pomiędzy swoim domem w New Jersey, a karierą superbohaterów. Dla Visiona był to czas ogromnej radości, ale i licznych zmian – Wanda urodziła mu dwóch synów, a „potomek” Ultrona rozpoczął działalność najpierw jako West Coast Avenger, a następnie jako członek Defenders.

Szczęście zakochanych skończyło się, gdy odkryto, że synowie Wandy i Visiona są tak naprawdę człekopodobnymi fragmentami duszy Mephisto. Odzyskując moc, demon wchłonął bliźniaków, co wywołało u Wandy całkowitą destabilizację emocjonalną. Vision nie potrafiąc poradzić sobie z sytuacją, zerwał wszystkie kontakty z żoną, a następnie przeniósł się do Nowego Orleanu w poszukiwaniu kolejnego wcielenia Ultrona.

Pościg za Ultronem rozciągnął się z Nowego Orleanu na Tabula Rasę, gdzie syntezoid starł się z zupełnie nową wersją swojego stwórcy – modelem zdolnym do odczuwania ludzkich emocji, tzw. Deathcry. Walka była długa i męcząca na tyle, że tym razem to Vision zdecydował się, by ukryć resztki Ultrona.

Mąż Scarlet Witch nie zdążył się jeszcze otrząsnąć po starciu ze swoim twórcą, a już musiał poddać się działaniu niekontrolowanych zaklęć swojej chorej psychicznie małżonki. Skończyło się to ogromną tragedią – pozbawiony możliwości kontrolowania swojego ciała, Vision najpierw rozbił się Quintjetem praktycznie przed wejściem do Avengers Mansion, a następnie, przepraszając za swoje zachowanie, rozdzielił swoje ciało, transmutując wyodrębnione elementy w… kopie Ultrona. Avengers szybko poradzili sobie z tym zagrożeniem, jednak She-Hulk, w przypływie gniewu, zniszczyła powłokę Visiona, de facto pozbawiając go życia*.

/* de facto, ponieważ wspomnienia Visiona zostały wszczepione jego nowszej, "młodszej" wersji, stworzonej przez Iron Lada. Początkowo wydawało się, że ten nowy model jest jednocześnie kolejnym wcieleniem oryginalnego Visiona, jednak wkrótce okazało się, że syntezoid z przyszłości wykreował zupełnie inną osobowość znaną jako "Jonas"/

Powrócił wiele lat później, tuż po kulminacyjnej bitwie pomiędzy Avengers, a siłami Serpenta – asgardzkiego boga strachu. Odpowiedzialnym za jego "zmartwychwstanie" był Tony Stark, który także, jako pierwszy, zapewnił syntezoida, że w Avengers zawsze znajdzie się dla niego miejsce. Vision przystał na propozycję, niemal natychmiast pomagając w walce z reaktywowaną przez Normana Osborna, organizacją H.A.M.M.E.R.

Po zażegnaniu kryzysu, Vision skupił się na uporządkowaniu relacji z innymi Mścicielami. Przede wszystkim wybaczył She-Hulk, znajdując w niej niespodziewaną powierniczkę. Następnie odbył krótką, rzeczową dyskusję z Magneto, zakończoną żądaniem podania kryjówki Wandy. Magnus jednak nie zamierzał zdradzić tajemnicy – jak mu się wtedy wydawało – córki. Wanda odwiedziła Visiona z własnej woli, jednak ten zdecydowanie odmówił wybaczenia jej, nakazując opuszczenie Avengers Mansion.

Nie chcąc przebywać blisko byłej żony, Vision udał się w pobliże Słońca, by tam kontemplować, rozwijać nowe umiejętności, a także gromadzić energię. Powrócił na Ziemię po wezwaniu go przez Hanka Pyma. Okazało się, że wirus, który wykorzystano do ostatecznego rozprawienia się z Ultronem zmutował się, osiągając samoświadomość. Podając się za Dimitriosa, wirus rozpoczął kampanię mającą na celu wprowadzenie chaosu nie tylko wojennego, ale także gospodarczego i ekonomicznego – bez problemu bowiem infekował oprogramowania giełdowe.

Visionowi udało się poznać Dimitriosa najlepiej – dotarł do wirtualnego świata programów komputerowych, który wirus prezentował jako utopię zagrożoną przez aspiracje ludzi. Syntezoid przez chwilę zdawał się być przekonany argumentacją Dimitriosa, jednakże- nie pierwszy raz z resztą – w krytycznym momencie stanął po właściwej stronie barykady, pomagając w spacyfikowaniu zmutowanego wirusa.

Vision, nie biorąc istotnego udziału w wydarzeniach znanych z kart AXIS, powrócił na karty komiksów o Mścicielach w serii Ricka Remendera Uncanny Avengers vol. 2. Jest tam jednym z Mścicieli, który odpowiedział na wezwanie Rogue, nieformalnej dowódczyni nowego Avengers Unity Division. Przejmująca obowiązki Havoka, mutantka postanowiła ratować Scarlet Witch i Quicksilvera, którzy zniknęli w okolicach góry Wundragore, podczas obsesyjnych poszukiwań prawdy o ich dzieciństwie. Choć Rogue podkreśliła, że Vision jest ważny dla Wandy, on sam nie powstrzymał się przed złośliwym komentarzem dotyczącym bolesnych konsekwencji chaotycznych działań niestabilnej emocjonalnie byłej żony.

Wydawać by się mogło, że jego słowa były prorocze, bowiem śledztwo doprowadziło drużynę na powierzchnię Counter-Earth – świata stworzonego przez High Evolutionary’ego, szalonego genetyka, specjalizującego się w "ulepszeniach" rasy ludzkiej. Tam właśnie, po raz pierwszy spotkał istotę podobną do niego samego – Eve, która określiła go jako swojego "Adama".


Kminek

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.