Avalon » Biosy » Ant-Man [Scott Lang]

Ant-Man [Scott Lang]

Charakterystyka

Ant-Man [Scott Lang]
Name:
Ant-Man [Scott Lang]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Scott Edward Harris Lang
Poprzednie pseudonimy:
Astonishing Ant-Man, Myrmidon
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
182 cm
Waga:
86 kg
Kolor włosów:
jasnorudy
Kolor oczu:
niebieskie
Zajęcie/zawód:
Prezes Ant-Man Security Solutions (obecnie), (poprzednio) szef ochrony Stark Industries, poszukiwacz przygód, złodziej, elektrotechnik
Klasa postaci:
człowiek
Status prawny:
notowany
Stan cywilny:
kawaler (rozwiedziony)
Narodowość:
Amerykańska
Miejsce narodzin:
Coral Gables, Floryda
Znani krewni:
Cassie Lang (Stature, córka), Peggy Rae (była żona), Ruth (siostra), Carl (szwagier)
Powiązania z grupami:
Ant-Man Security Solutions (obecnie); (poprzednio) Future Foundation, Fantastic Four , Defenders, Avengers, Heroes For Hire, Stark Industries
Baza operacyjna:
South Beach, Miami, Floryda (obecnie); (poprzednio) Long Island, Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
Avengers #181 (jako Scott Lang), Marvel Premiere #47 (jako Ant-Man)
Zdolności:
cott Lang nie ma żadnych nadnaturalnych umiejętności. 
Swoją superbohaterską działalność opiera na ukradzionym kostiumie Hanka Pyma wyposażonym w system przewodzący słynne "Cząsteczki Pyma" (których kilka kanistrów również udało mu się ukraść). Dzięki temu potrafi błyskawicznie zmniejszyć się do rozmiarów pojedynczej komórki ciała, a następnie powrócić do swojej normalnej formy. 

Oprócz stroju, Lang jest w posiadaniu hełmu/kasku oryginalnego Ant-Mana, który daje mu możliwość niemal nieograniczonej kontroli nad koloniami mrówek. Scott wykorzystuje tę możliwość nie tylko w celach ofensywnych, ale także do szybkiego przemieszczania, lub, jak ostatnio, do montowania zabezpieczeń w siedzibach korzystających z jego usług przedsiębiorstw.
Uwagi:
Niezależnie od rozmiarów, Scott zachowuje poziom siły właściwy dla jego ludzkich gabarytów.

Lang posiada bliżej nieokreślony poziom wykształcenia w dziedzinie elektroniki. 

Po zespoleniu się Hanka Pyma z Ultronem, Scott, na mocy testamentu pozostawionego przez Giant-Mana, uzyskał dostęp do laboratorium oraz technologii swojego poprzednika.
Biografia:
Mało który z superbohaterów ma tak prozaiczną, a zarazem tak autentyczną genezę, jak Scott Lang. Zanim przywdział kostium Ant-Mana był przeciętnym, szeregowym pracownikiem ogromnej korporacji zajmującej się naprawą sprzętu elektronicznego. Praca jednak nie dawała mu ani satysfakcji, ani, co ważniejsze, środków wystarczających, by zapewnić należyty byt żonie i malutkiej córeczce. Zdesperowany Lang postanowił wkroczyć na drogę przestępstwa. 
Jego kariera drobnego włamywacza była krótka, a do tego zakończona mało widowiskowym aresztowaniem. Załamany Lang został skazany na kilka lat pobytu w więzieniu, gdzie otrzymał wiadomość, iż jego żona wystąpiła o rozwód.Choć Scott pożytecznie wykorzystywał czas za kratami (zgłębiając swoją wiedzę na temat sprzętu elektronicznego), a po wyjściu za dobre sprawowanie został zatrudniony w Stark International, pech nie miał zamiaru go opuścić. U jego córki wykryto groźną wadę serca, a Lang, nie mogąc opłacić jej leczenia ze swojej nowej pensji, zdecydował się powrócić do swojej kryminalnej działalności. 
Któregoś razu postanowił włamać się do domu w New Jersey, będącego własnością doktora Henry'ego Pyma. Ukradł stamtąd jedno z najcenniejszych rzeczy Hanka – oryginalny strój Ant-Mana. 
Złodziej nie zdawał sobie sprawy, że całe zajście było ściśle kontrolowane przez Pyma, który, pod maską Yellowjacketa, postanowił bliżej przyjrzeć się włamywaczowi.
Lang wykorzystał ukradziony kostium, by oswobodzić z rąk Darrena Crossa, jedyną osobę zdolną uratować jego ukochaną córkę Cassie – chirurga-geniusza, dr Ericę Sondheim. Odbicie lekarki przebiegło szczęśliwie, podobnie jak operacja córki. Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu, Lang mógł odetchnąć z ulgą.Pełni szczęścia dopełnił Henry Pym, który ofiarował Scottowi kostium oraz swój pierwszy hełm w zamian za obietnicę, że Lang użyje ich tylko w zbożnym celu. 
Okazja, by spełnić przyrzeczenie nadarzyła się wyjątkowo szybko. Tony Stark wynajął Scotta, by ten zbadał dokładnie przeszłość i prawdziwą tożsamość mężczyzny znanego jako Justin Hammer. Lang wywiązał się z tego zadania wyjątkowo sumiennie, czym zaskarbił sobie szacunek i przyjaźń Iron Mana. 
W dowód uznania, Tony zaprosił Scotta do współpracy z Brucem Bannerem. Dwaj mózgowcy rozpoczęli pracę nad generatorem nuklearnym mającym ostatecznie wyleczyć, lub zniszczyć Hulka. Lang potrzebny był im do umieszczenia maszyny bezpośrednio na sercu Bannera. Choć cała operacja powiodła się, Stark w ostatniej chwili poprosił asystującą mu dr Sondheim, by usunęła urządzenie. Niezdecydowanie było jednym z objawów pogarszającego się stanu zdrowia Iron Mana. Do późniejszego przezwyciężenia choroby niezbędna była interwencja Langa, który naprawił połączenie Starka z jego kostiumem.
Od tego momentu rozpoczęła się stała współpraca Sotta Langa z Avengers. Jako nowy Ant-Man rozpoczął międzynarodową karierę superbohatera, ścierając się z takimi "potęgami", jak Dr Pernell Solomon, Odd John (dowodzący armią zmutowanych insektów), czy grupa Raiders. Jednak najczęściej przyszło mu się ścierać z Taskmasterem, którego zaczął traktować jako swoje nemezis (bez wzajemności).
Lang nie miał w zwyczaju pozostawać w jednym miejscu na dłużej. Oczywiście przy każdej możliwej okazji pomagał Avengers – jak choćby wtedy, gdy Masters of Evil przejęli kontrolę nad Avengers Mansion. Scott, z niewielką pomocą Wasp, zdołał pokonać nawet tak wymagających przeciwników, jak Titania czy Absorbing Man, czym udowodnił, że nie jest tylko "tym drugim" Ant-Manem.
Oprócz wspierania Mścicieli w ich walce o bezpieczny świat, Scott działał także ramię w ramię z Fantastyczną Czwórką oraz Alpha Flight. Zdarzyło mu się nawet współpracować ze Spider-Manem, kiedy obaj zostali zmniejszeni przez paramilitarną organizację złodziei podczas wydarzenia znanego pod nazwą Tomorrow Exposition. Dwaj pyskaci bohaterowie musieli stoczyć ciężki bój nie tylko z istotą znaną jako Scarlet Beetle, ale także z atakującymi ich zewsząd pająkami.
Kiedy Stane International przejęło konglomerat Starka, lojalny Lang wylądował na bruku w ślad za swoim szefem. Razem z córką przeniósł się wtedy do Baxter Building i przez pewien czas próbował dostosować się do zasad panujących w domu Richardsów.Kiedy współpraca z fantastyczną rodzinką nie wyszła, Lang spróbował połączyć siły z Heroes for Hire, ale ten romans skończył się równie szybko, jak poprzedni. Scott doszedł do wniosku, że jest tylko jedna drużyna zdolna docenić jego talenty i, co ważniejsze, wytrzymać wyjątkowo nonszalancki styl życia. Ant-Man powrócił do Avengers.
Jednak musiał się odpowiednio zasłużyć, by otrzymać status stałego członka. Okazja do osiągnięcia tego celu nadarzyła się niedługo po jego przeniesieniu do Avengers Mansion. Najpierw udaremnił infiltrację posiadłości przez Triune Understanding, a następnie pomógł Mścicielom w powstrzymaniu Kanga przed, o dziwo, podbojem planety. Zwycięstwo nad Conquerorem dało mu upragnione członkostwo w najpotężniejszej grupie herosów na Ziemi.
Niestety, nie wiodło mu się równie dobrze w życiu prywatnym. Spotykał się z kilkoma kobietami, w tym z Jessicą Jones, której pomagał nawet w jej pracy detektywistycznej. Ich miłostka skończyła się bezpowrotnie, gdy kobieta wyznała mu, że jest w ciąży, a ojciec dziecka to Luke Cage. Scott, z wiadomych powodów, wolał nie ryzykować konfrontacji z Power Manem.
Co więcej, jego była żona rozpoczęła kolejną batalię o prawo do opieki nad córką. Sąd wydał wyrok o pozbawieniu Scotta praw rodzicielskich. Załamany Lang wdał się w kłótnię z innym, znanym z porywczego charakteru, Mścicielem – Jackiem of Hearts. Pogodziło ich dopiero odbicie Cassie Lang z rąk szalonego porywacza, po którym Jack, zaniedbawszy leczenie, opuścił Ziemię i przemienił się w promień czystej energii.
Choć wszyscy myśleli, że zginął, Jack niespodziewanie pojawił się przed drzwiami Avengers Mansion. Scott, niesiony wyrzutami sumienia, natychmiast pognał do towarzysza, nie przeczuwając nadchodzącej tragedii. Okazało się, iż Jack of Hearts jest tak naprawdę chodzącą bombą, pierwszym atakiem Wandy wymierzonym w jej dawnych przyjaciół. Gdy tylko Scott spróbował porozmawiać z Jackiem, ten eksplodował. Wybuch zmiótł z Ziemi większą część Avengers Mansion oraz pozbawił życia zaskoczonego Langa.
Kilka lat później Young Avengers, grupa młodocianych superbohaterów, w skład której wchodziła także córka Scotta, Cassie (nosząca pseudonim Stature i korzystająca ze zmodyfikowanego kostiumu ojca), razem ze Scarlet Witch, udali się w szaloną podróż w czasie, by odwrócić wszelkie negatywne skutki działalności Wandy. Nietypowej drużynie udało się dotrzeć do odpowiedniego momentu w historii i uratować Langa tuż przed eksplozją. Jednakże Cassie niedługo cieszyła się z powrotu rodzica. Zginęła tragicznie podczas walki z Doctorem Doomem, wydając ostatnie tchnienie w ramionach zrozpaczonego ojca.
Przysięgając zemstę władcy Latverii, Scott ponownie przywdział kostium Ant-Mana. Nie zamierzał jednak dołączać do Avengers. Zamiast tego, najpierw przyjął ofertę Doctora Strange'a i razem z Defenders pokonał byty określane jako "Death Celestians". Następnie, po raz kolejny, wylądował w Baxter Building. Rekordowo krótko pełnił funkcję kierownika Future Fundation, którą z resztą porzucił zaraz po tym, jak Reed Richards wrócił do właściwego wymiaru. 
Kiedy świat superbohaterów dowiedział się, że na Księżycu dokonano brutalnego morderstwa Uatu, ku swojemu przemożnemu zaskoczeniu, Ant-Man wszedł w skład specjalnej grupy dochodzeniowej. Najpierw, razem z Emmą Frost i T'Challą, spenetrował ukryte, podziemne krainy, a następnie wziął udział w ostatecznej rozgrywce z Nickiem Furym na pokładzie jego tajnej, kosmicznej bazy.
Jednakże najbardziej niespodziewane wydarzenie miało dopiero nadejść. Nie biorąc udziału w powstrzymaniu Red Onslaughta, Scott nie miał pojęcia, co zaszło na Genoshy. Jego największy wróg, dr Doom, znalazł się pod wpływem zaklęcia całkowicie zmieniającego jego wnętrze. Niesiony heroiczną potrzebą naprawienia swoich błędów, Victor von Doom wydobył z zaświatów duszę Cassie i dostarczył ją, całą i zdrową, przed drzwi mieszkania Langa. 
Kiedy oswoił się z myślą, że odzyskał córkę, Scott, dla jej dobra postanowił zostać przykładnym obywatelem. Łącząc moce cząsteczek Pyma ze swoimi umiejętnościami z okresu kariery w przestępczym półświatku, zdobył pracę jako szef ochrony… Stark Industries. Perspektywy były nienajgorsze, ale Ant-Man rzucił intratne stanowisko, gdy tylko dowiedział się, że Cassie i Peggy (jej matka) przenoszą się do Miami. Ignorując zakaz swojej byłej żony, Scott podążył ich śladem. 
Wcześniej jednak, po raz ostatni połączył swoje siły z dawnym mentorem. Hank Pym potrzebował pomocy w walce z Eggheadem, szalonym naukowcem, któremu udało się uruchomić dawny wynalazek Giant-Mana – A.I.-vengers. Droidy, stworzone na kształt dawnego składu Mścicieli, oprócz agresywnego oprogramowania, miały jeszcze jedną funkcję – wygłaszały hasła pochwalne na cześć Hanka Pyma. Nieco zaskoczony Scott pomógł Giant-Manowi w walce, a potem raz na zawsze wyjaśnił sprawę z własnością kostiumu Ant-Mana.
Kiedy Lang dowiedział się o śmierci Hanka, dopilnował, by strój Pyma trafił do niedawnego więźnia Eggheada, Raza Malhotry (któremu, notabene, nie była obca problematyka sztucznej inteligencji). Nie omieszkał także dodać do stroju liściku, w którym zapewniał, że Razowi na pewno nie pójdzie gorzej niż Langowi.
Będąc już w Miami, założył małe, prywatne przedsiębiorstwo "Ant-Man Security Solutions" zajmujące się usprawnianiem systemów bezpieczeństwa w najróżniejszych budynkach. Mimo najlepszych chęci, Ant-Manowi nie udało się uniknąć kłopotów. Najpierw niejaki Grizzly (mężczyzna zespolony z ciałem/kostiumem niedźwiedzia) wziął go za innego Ant-Mana (Erica O'Grady'ego, który zajął miejsce Langa po jego tragicznej śmierci), a potem w mieście pojawił się Taskmaster. 
Chociaż pierwsze nieporozumienie skończyło się zalążkiem przyjaźni, to drugie miało na celu odciągnąć Scotta od córki. Cassie została porwana przez… Crossfire'a, jednego z pierwszych przeciwników Ant-Mana. Jeszcze większe zaskoczenie wiązało się z tym, kto zlecił porwanie. Był nim nie kto inny, a Augustine Cross, syn kolejnego z wrogów Langa. Ant-Man postanowił odbić swoje dziecko z rąk szaleńców. W tym celu połączył siły ze nowym podwładnym, Grizzlym, oraz Machinesmithem, jednym z androidów, którego oprogramowanie opierało się na sztucznej inteligencji.
To niecodzienne trio pokonało zarówno Augustine'a, jak i jego wskrzeszonego ojca. Jednakże stan Cassie był krytyczny. Scott po raz kolejny musiał ratować córkę i ponownie udało mu się to dzięki pomocy, przetrzymywanej przez Crossa, dr Sondheim. Po tym wydarzeniu Lang podjął kolejną decyzję – dla bezpieczeństwa córki postanowił usunąć się z jej życia. 
Kminek

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.