Avalon » Biosy » Black Panther [T'Challa]

Black Panther [T'Challa]

Charakterystyka

Black Panther [T'Challa]
Name:
Black Panther [T'Challa]
Prawdziwe imię i nazwisko:
T'Challa
Poprzednie pseudonimy:
King of the Dead, Panther, The Great Cat, Mr. Okonkwo, Man Without Fear, Luke Charles, Black Leopard, Client
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
182 cm
Waga:
91 kg
Kolor włosów:
Czarne
Kolor oczu:
Brązowe
Zajęcie/zawód:
Najwyższy kapłan, król, przedstawiciel dyplomatyczny Wakandy, poszukiwacz przygód
Klasa postaci:
człowiek
Status prawny:
nienotowany
Stan cywilny:
kawaler (małżeństwo anulo
Narodowość:
Wakandyjska
Miejsce narodzin:
Wakanda
Znani krewni:
Ororo Monroe (Storm, była żona), T'Chaka (ojciec, nie żyje), N'Yami (matka, nie żyje), Shuri (siostra, nie żyje), Hunter (White Wolf, adoptowany brat), S'Yan (wuj, nie żyje), Bashenga (przodek, nie żyje), Azzuri (przodek, nie żyje), Jakkara (brat)
Powiązania z grupami:
Ultimates (obecnie),Illuminati, Fantastic Four, Fantastic Force, Defenders, Secret Avengers, Avengers (poprzednio)
Baza operacyjna:
Triskelion (obecnie), arka ocalałych ze świata 616, Nekropolis, stolica Wakandy, Hell’s Kitchen, Avengers Mansion (poprzednio)
Pierwsze pojawienie się:
Fantastic Four #52 [1966]
Zdolności:
Zgodnie z wielowiekową tradycją swojego ludu, T'Challa od najmłodszych lat poddawany był morderczemu treningowi psychofizycznemu. Dzięki żmudnym ćwiczeniom osiągnął poziom wysportowania dalece przekraczający ludzkie normy. 
Umiejętnościami walki dorównuje najlepiej wyszkolonym wojownikom ze świata Marvela. Jak sam przyznał, lepiej wyszkolony od niego jest prawdopodobnie tylko Shang-Chi. 
Pierworodny syn T'Chaki, jeszcze przed przyjęciem tytułu Black Panthera odbył drobiazgową edukację w zakresie historii, geografii, prawa, polityki międzynarodowej oraz ekonomii. Prócz tego, T'Challa wykazuje ogromną wiedzę w dziedzinie nauk ścisłych. Włada także biegle wieloma językami. 
Jest znany jako błyskotliwy naukowiec, sprytny, rzetelny polityk, genialny strateg oraz nieprzeciętny umysł analityczny. Przez lata pełnił urząd najwyższego kapłana religii Wakandy oraz stał na straży jej wielowiekowych tradycji.
Zdobywając tytuł Black Panthera, otrzymał dostęp do mocy rośliny zwanej Heart-Shaped Herb. Potęga zioła zwiększała wrażliwość jego zmysłów oraz wzmacniała atrybuty fizyczne. Zdolności te zniknęły wraz ze zrzeknięciem się tytułu przez T'Challę.Kolejny "pakiet" nadludzkich zdolności trafił do niego, kiedy kocia bogini Bast nadała mu tytuł Króla Umarłych. Po raz kolejny uzyskał dostęp do nadludzkiej siły, super-wrażliwych zmysłów, a także przyspieszonej regeneracji i wytrzymałości ciała znacznie przekraczającej ludzkie normy. 
Najważniejszym darem przedwiecznego bytu była jednak umiejętność komunikowania się ze zmarłymi przodkami noszącymi w przeszłości tytuł "Black Panther".
Uwagi:
T'Challa, podobnie, jak doctor Doom, podczas walki czerpie zarówno z dobrodziejstw magii, jak i najnowocześniejszej technologii.
Przez lata korzystał z szeregu mniej lub bardziej zmodyfikowanych kostiumów, najczęściej wzmacnianych włóknami z vibranium. 
Jako zwolennik bezpośrednich starć, w walce używa zwykle bliźniaczych ostrzy z materiału umożliwiającego ładowanie ich różnymi rodzajami energii, pazurów z antymetalu (jednego z bardziej podatnych na obróbkę rodzajów vibranium) oraz szeregu różnorakich gadżetów bojowych zapewniających mu przewagę na polu bitwy.
Choć do sztuk tajemnych podchodzi z ogromną rezerwą, potrafi je wykorzystać kiedy w grę nie wchodzą konwencjonalne rozwiązania - dla przykładu - magiczne tatuaże jego ludu zapewniły mu dopływ siły, gdy zrzekł się królewskiego tytułu, a zaklęciami otoczył najpilniej strzeżony sejf w całym państwie – miejsce przechowywania krajowych zasobów vibranium.
T'Challa jest jednym z najinteligentniejszych superbohaterów w świecie Marvela. Jego potencjał zapewnił mu zaproszenie do elitarnego grona Illuminati, które jednak, aż do czasu odkrycia Inkursji, sukcesywnie odrzucał.
Do zakończenia wydarzeń z crossovera Infinity, Black Panther miał na swoje rozkazy fanatycznie oddany, doborowy, żeński oddział - Dora Milaje. 
Biografia:
Narodziny T'Challi zapisały się w najnowszej historii Wakandy jako wydarzenie równe szczęśliwe, co tragiczne. Szczęśliwe, bowiem umiłowany król T'Chaka doczekał się wreszcie pierworodnego potomka, a tragiczne, ponieważ przy porodzie zmarła pierwsza żona władcy. 
Król T'Chaka swój żywot zakończył równie dramatycznie. Zginął w walce z Klawem, najemnikiem pragnącym zagarnąć główne źródło potęgi Wakandy, jakim były złoża vibranium. 
Osierocony T'Challa, za młody, by przystąpić do ceremonialnego testu na nowego Black Panthera, został wysłany przez swojego wuja do Europy i Ameryki. Wcześniej jednak, spadkobierca T'Chaki spotkał młodą dziewczynę o niespotykanych w Afryce, długich, śnieżnobiałych włosach. Choć narodziła się między nimi nić uczucia, książę, ogarnięty rządzą zemsty, wybrał proponowaną mu przez wuja drogę. Ani T'Challa, ani tym bardziej jasnowłosa sierota, Ororo Monroe, nie zdawali sobie sprawy, że ich drogi jeszcze nie raz się skrzyżują. 
Młody geniusz ruszył w świat, po którym nie tylko podróżował, ale przede wszystkim studiował na najbardziej elitarnych uniwersytetach. Udało mu się uzyskać stopień z fizyki na uczelni B'Tumba, będącej oddziałem prestiżowego Oksfordu. Jednakże wszechstronne talenty oprócz podziwu gawiedzi wzbudzały zazdrość pośród przyjaciół księcia. Jeden z nich, B'Tumba zapałał wyjątkową nienawiścią do młodego księcia – tuż po skończonych studiach postanowił dołączyć do A.I.M., by za jej pośrednictwem pewnego dnia dokonać zemsty.
Ich ponowne spotkanie nastąpiło krótko po powrocie T'Challi do ojczyzny. Pierwszym zadaniem młodego księcia było odnalezienie "Heart-Shaped Herb" – świętego artefaktu ludu Wakandy. W czasie poszukiwań odkrył jednak, że jego kraj został zinfiltrowany przez pragnących wykraść vibranium Advanced Idea Mechanics. Przyszły władca Wakandy ruszył do walki, jednak przez nierozważność i brak doświadczenia został schwytany, a następnie uwięziony. Niechybnie zostałby stracony, gdyby nie... B'Tumba, który w ostatniej chwili stanął po stronie dawnego przyjaciela. Ramię w ramię odbili skarb, a następnie wydostali się z siedziby A.I.M. Jednakże, rany odniesione podczas walki przez B'Tumbę okazały się zbyt poważne – młody naukowiec skonał na polu bitwy, ostatkiem sił przepraszając syna T'Chaki za swoją zdradę.
Okazało się, że "Heart-Shaped Herb" umożliwiał śmiertelnikom kontakt z Bast, Boginią-Panterą, najwyższym bóstwem ludu Wakandy. Podczas odpowiedniego rytuału, kapryśna, enigmatyczna bogini obdarzała błogosławieństwem nowego Black Panthera. By dostąpić tego zaszczytu, T'Challa musiał przejść szereg arcytrudnych testów, mających za zadanie zahartować jego ciało, umysł oraz ducha. Ostateczną próbą było starcie z dotychczasowym Black Pantherem, z której książę oczywiście wyszedł zwycięsko. 
Obejmując tron Wakandy, T'Challa postanowił nieco skorygować kurs polityki swojego państwa, zarówno wewnętrznej, jak i zagranicznej. Po pierwsze, skupił się na umacnianiu pozycji militarnej swojej ojczyzny, inwestując w nowy, nuklearny program zbrojeniowy [notka historyczna: typowy motyw w czasach Zimnej Wojny]. Po drugie, otworzył granice dla superbohaterów z całego świata. Pierwszymi, którzy przyjęli zaproszenie, byli członkowie Fantastic Four. Początkowo nieufny wobec nietypowej rodziny, król Wakandy szybko stał się jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych przyjaciół Richardsa. Sam Mr Fantastic pomógł młodemu władcy w walce z Klawem oraz problemem napromieniowanego vibranium.
Kolejną supergrupą, jaką na swojej drodze spotkał ambitny suweren, był królewski ród Inhumans. W wyniku machinacji Psycho-Mana doszło do otwartej wojny między Inhumanami, a ludem Wakandy. Tylko odkrycie spisku pomylonego androida (z którym wiązała się krótka wizyta w Microverse) pozwoliło na uniknięcie krwawego starcia.
Następne lata rządów T'Challi mijały na nielicznych okresach spokoju, przetykanych znacznie częstszymi konfliktami, czy to dotyczącymi samej Wakandy [nieustanne machinacje jednego z najniebezpieczniejszych przeciwników ludu Wakandy, niejakiego Man-Ape'a], czy [dorywczej] działalności Black Panthera w szeregach Avengers. Dzięki pomocy wojowniczego władcy, Najpotężniejsi Herosi na Ziemi zdołali uporać się z kolejną wersją Ultrona, nowym składem Masters of Evil, a nawet przeciwnikami takiego kalibru jak Surtur czy Ymir.
Przy omawianiu tego okresu warto wspomnieć o dwóch zasadniczych kwestiach. Po pierwsze, T'Challa, niegrzeszący przesadnym zaufaniem do innych ludzi, nie do końca dobrze odnajdywał się w drużynie bohaterów, której przewodziła dosłowna personifikacja wiary w dobro drugiego człowieka. Choć darzył Stevena Rogersa ogromnym szacunkiem, Black Panther często opuszczał Avengers Mansion, niejednokrotnie skonfliktowany z którymś z aktualnych członków. To zachowanie powodowane było drugim problemem, a mianowicie, sposobem "radzenia sobie z problemami". Wychowany w kulturze, gdzie siła i zdecydowanie uchodzą za cnoty, T'Challa nie zwykł bawić się w półśrodki. Zamiast preferowanej przez Avengers resocjalizacji, król wierzył, że tylko brutalne przestraszenie przeciwnika [lub całkowita jego eliminacja] przyniosą sukces. Co więcej, zamiast pławienia się w glorii i chwale ewentualnego sukcesu, które jego zdaniem przynosiło więcej złego, niż dobrego, wolał działania pół-, a nawet nielegalne – bez rozgłosu, za to efektywnie. 
Właśnie takie podejście spowodowało, że najproduktywniejsza w życiu afrykańskiego władcy, w zakresie walki z przestępczością, była jego współpraca z Daredevilem. 
Mimo starań samego zainteresowanego, światowa popularność T'Challi rosła. W konsekwencji, na arenie międzynarodowej robiło się coraz głośniej o samej Wakandzie, jej niespotykanym rozwoju cywilizacyjnym i unikalnych dobrach naturalnych. Szczególnie to ostatnie interesowało innego, nie mniej potężnego władcę – Victora von Dooma. Król Latverii, obsesyjnie dążący do osiągnięcia światowej dominacji, zamierzał zrealizować swój plan przy pomocy Vibranium, którego złoża, jak już zostało wspomniane, znajdowały się niemal wyłącznie w Wakandzie. Tylko dzięki pomocy Fantastycznej Czwórki udało się powstrzymać Dooma przed zagarnięciem bogactwach naturalnych królestwa T'Challi.
Uporawszy się z Doomem, T'Challa rozpoczął kolejną serię wojaży. Tym razem, na swojej drodze spotkał, między innymi, Moon Knighta, dr Voodoo (który wyleczył go z tajemniczej, wywołanej za pomocą czarnej magii, choroby), fanatycznych członków Ku-Klux-Klanu (którzy chcieli go zabić), Deadpoola (który zaatakował Wakandę) oraz White Wolfa (który jednocześnie chciał zabić T'Challę i zniszczyć Wakandę i który, notabene, okazał się przyrodnim bratem władcy).
Zupełnie nowy okres w życiu władcy rozpoczął wraz z poślubieniem wieloletniej członkini X-Men, Ororo Monroe (poprzedzonym widowiskowym wieczorem kawalerskim, zorganizowanym przez byłego "ochroniarza" władcy – Luke'a Cage'a). Na ślub stawiła się cała śmietanka czołowych bohaterów świata Marvela. Żaden z nich nie przeczuwał, że było to ostatnie, tak szczęśliwe wydarzenie dla superbohaterów przed nadchodzącą burzą. Nowożeńcy postanowili połączyć miesiąc miodowy z ogromną, ogólnoświatową podróżą dyplomatyczną. Pech chciał, że zbiegło się to w czasie z Wojną Domową superbohaterów w Stanach Zjednoczonych. Początkowo neutralni, w wyniku brutalnego zatrzymania Ororo pod zarzutem bycia niezarejestrowanym bohaterem [przed wejściem do Białego Domu], T'Challa zdecydował się dołączyć do Steve'a Rogersa. 
Nie był to najlepszy wybór. "Renegaci" zostali pokonani [dokładniej - Steve się poddał], nowojorska ambasada Wakandy eksplodowała, a T'Challa stał się praktycznie bezdomny. Na jego szczęście, Reed i Sue postanowili akurat popracować nad swoim małżeństwem [które porządnie ucierpiało podczas konfliktu bohaterów], więc w Fantastycznej Czwórce zwolniły się dwa miejsca. Nie zastanawiając się długo, Black Panther i Storm wprowadzili się do Baxter Building.
Na okres ich członkostwa w FF przypada kolejne starcie z Galactusem, odrodzenie się Frightful Four, ocalenie Eternity [po raz pierwszy T'Challa mógł połączyć swoje mistyczne siły z takimi potęgami jak Stephen Strange oraz Dr Doom] oraz inwazja Hulka. Po ciężkim zwycięstwie nad wściekłym Bannerem, królewska para postanowiła powrócić do swojej ojczyzny.
Powrót króla nie był jednak tak tryumfalny, jak zakładano. Nim władca zadomowił się po długiej nieobecności, jego kraj [podobnie jak resztę planety] najechały hordy Skrulli. Walka była ciężka, jednak mieszkańcy Wakandy poradzili sobie z agresorami zdecydowanie lepiej niż reszta świata. Sam T'Challa odznaczył się ogromnym opanowaniem, wiedzą i niespotykaną odwagą, pokonując w bezpośrednim starciu jednego ze Super-Skrulli.
Choć wydawało się, że nic gorszego nie może go spotkać, kilka tygodni później, Black Panther znalazł się na granicy życia i śmierci. Nieznany napastnik skatował go niemiłosiernie, zostawiając na śmierć na jakimś pustkowiu. Jego stan był na tyle poważny, że rada królewska nakazała siostrze T'Challi, Shuri, rozpoczęcie testu na nowego/nową Black Panther. 
Mimo początkowych podejrzeń wobec Namora [któremu T'Challa, w dosyć obcesowy sposób odmówił, kiedy król Atlantydy zaproponował dołączenie do nowopowstałej Kabały], okazało się, że za napaścią na władcę stał nie kto inny, tylko sam Victor von Doom. Pan Latverii postanowił po raz kolejny podjąć próbę przejęcie vibranium.Świadom niebezpieczeństwa, T'Challa tylko dzięki sile swojej woli zdołał "wrócić" do świata żywych. Niestety, po krótkiej rekonwalescencji, okazało się, że utracił wszystkie nadnaturalne moce związane z potęgą bogini Bast. 
Zdesperowany, T'Challa postanowił sięgnąć po ignorowane do tej pory środki. Razem z plemiennym czarnoksiężnikiem Zawavarim rozpoczęli rytuał, w wyniku którego Black Panther uzyskał zupełnie nowe, znacznie potężniejsze zdolności [oczywiście wiązało się to z zawarciem paktu pomiędzy T'Challą, a nieznanym, totemistycznym bóstwem].Uzbrojony w nową potęgę, T'Challa ruszył do walki ze zdeterminowanym Doctorem Doomem. Na kartach komiksu Doomwar rozegrała się prawdziwa wojna pomiędzy dwoma wodzami, z której tak naprawdę żaden nie wyszedł zwycięsko. Owszem, T'Challa odbił swoje królestwo z rąk defetystów, uratował uwięzioną rodzinę, a także wygnał z kraju Dooma oraz jego popleczników, ale zapłacił za to bardzo wysoką cenę. Triumf nad zdeformowanym megalomanem przypłacił kompletnym zdewaluowaniem złóż vibranium [wykorzystując połączenie nauki i magii, pozbawił ten rzadki metal jego unikalnych właściwości].
Pyrrusowe zwycięstwo mocno odbiło się na psychice władcy. Poszukując okazji na zadośćuczynienie krzywdom swojego ludu, T'Challa oddał przywództwo siostrze i przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zastąpił Matta Murddocka na stanowisku zamaskowanego strażnika Hell's Kitchen. Tam stawił czoła miejscowym gangsterom pokroju Kingpina, zagrażającym nie tylko nowojorczykom, ale także międzynarodowym interesom Wakandy.
Ukończywszy osobliwą krucjatę, T'Challa powrócił do ojczyzny. Tam postanowił odwiedzić niejakie Necropolis, tajemnicze miasto, kryjące najgłębsze tajemnice dziedzictwa jego przodków. Do pomocy podczas tej osobliwej eskapady zaprosił Reeda Richardsa. Razem odkryli, że Necropolis to tak naprawdę podziemne Miasto Umarłych [szok dla ludzi orientujących się w łacinie], gdzie przebywają duchy poprzednich wojowników noszących tytuł Czarnej Pantery. 
Dzięki pomocy przodków, T'Challa stanął twarzą w twarz z samą Boginią-Panterą Bastet. Kapryśne bóstwo przepowiedziało byłemu królowi przyszłość Wakandy, wspominając o wielkim ogniu, wielkiej wodzie i nieuchronnej zagładzie. Mimo tej apokaliptycznej wizji wspomniała także o nadziei, jaką może się stać sam T'Challa, obdarzając go tytułem Władcy Umarłych, Króla Królów. Od tej pory miał być znany jako najpotężniejszy Black Panther – Król Necropolis [jego siostra nadal miała pozostawać władczynią Złotego Miasta].
Przepowiednia spełniła się szybciej, niż ktokolwiek przewidywał. Podczas wojny pomiędzy X-Men a Avengers, Namor, jeden z Phoenix Five, zaatakował Wakandę, by odbić ukrywającą się tam Hope. Niesiony gniewem kosmicznego bytu, poprowadził krwawe natarcie na Złote Miasto, poprzedzone potężną falą tsunami. Tylko dzięki połączonym siłom różnych grup Avengers udało się pokonać władcę Atlantydy. 
Jeszcze przed atakiem Atlantean, T'Challa oznajmił Ororo, że, jako najwyższy kapłan, anulował ich małżeństwo.
T'Challa pojmał pokonanego Namora i przetransportował do Necropolis, które stało się więzieniem Imperiusa Rexa. Egzekucję powstrzymało odkrycie Inkursji – zjawisk kolizji paralelnych światów, w wyniku których obie rzeczywistości przestają istnieć. W obliczu znacznie większego zagrożenia, władca umarłych porzucił osobiste animozje i zwołał Illuminati – tajną organizację zrzeszającą najinteligentniejszych bohaterów ze świata 616. Po powstrzymaniu pierwszej Inkursji, okupionej utratą Infinity Gauntlet, elitarne towarzystwo zadecydowało, że nie poinformuje reszty świata o apokalipsie. T'Challa był jednym z popierających tę decyzję choć chyba nie zdawał sobie sprawy, jakie będą wobec niego reperkusje.
Najpierw, przekazując pokojową ofertę Namora, stracił szacunek większości swoich dawnych poddanych. Jego siostra nie tylko nie podjęła rozmów pokojowych, ale jako odpowiedź na atak ludu Namora na ambasadorów Wakandy, nakazała zniszczenie Atlantydy. 
Kiedy armie Thanosa, kierowane przez fałszywe wskazówki podwodnego władcy, niemal zdewastowały stolicę Wakandy, T'Challa nie walczył u boku siostry. Zamiast tego ratował świat przed kolejną Inkursją, o czym jednak nie mógł powiedzieć zawiedzionej królowej. Shuri, kompletnie nie rozumiejąc postępowania brata, oficjalnie wygnała go z Wakandy, pozostawiając mu tylko tytuł suwerena Necropolis. Wraz z władczynią odeszły także, niezachwianie wierne, Dora Milaje. 
Ostatnim, co trzymało T'Challę przy zdrowych zmysłach był... kontakt z dawno zmarłymi przodkami. Dawni wojownicy zapewniali go, że mimo wszystko postępuje słusznie, bowiem król musi stawiać dobro swojego narodu ponad wszystko. T'Challa utracił jednak i to wsparcie, bowiem po pokonaniu bohaterów z równoległej Ziemi nie miał w sobie dość odwagi, by zniszczyć planetę będącą na kursie kolizyjnym z jego rodzimym światem.
Jakby tego było mało, reaktywowana przez Namora [który przyznał się Black Pantherowi, że to on odpowiada za zniszczenie Wakandy przez wojska Szalonego Tytana] Kabała zajęła Wakandę, obracając Złote Miasto w ruinę. Zrozpaczony T'Challa chciał ruszyć do ostatecznego boju z Proximą Midnight, jednak został powstrzymany przez Shuri. Siostra przekazała mu rytualne ostrze jego rodu, po czym zobowiązała do wypełnienia przysięgi danej jej wcześniej. 
Po zawarciu tymczasowego sojuszu z dowodzonymi przez Stevena Rogersa siłami Avengers, T'Challa jeszcze raz stanął twarzą w twarz z Namorem. Tym razem nie było czasu na sentymenty, czy miłosierdzie. Władca upadłego państwa zranił Namora ofiarowanym nożem, a następnie, przy pomocy Black Bolta, wysłał króla Atlantydy na eksplodującą Ziemię.
Po odzyskaniu honoru, Black Panther przystąpił do pracy nad Arką Ocalenia – pojazdem zdolnym przetrwać ostatnią Inkursję. Jednakże, podczas kolizji ostatnich Ziem, nie wszystko poszło zgodnie z planem i część załogi zginęła w wyniku eksplozji rzeczywistości.Ocalali z katastrofy znaleźli się na Battleworld – świecie stworzonym przez Dooma z resztek zniszczonych światów. Jak się okazało, Victorowi pomagał Stephen Strange, który znalazł Arkę, jednak nie otwierał jej przez kolejne lata, wierząc w słuszność dzieła Dooma. Zmienił jednak zdanie pod wpływem wydarzeń związanych z drugim statkiem, na którym znajdowali się członkowie Kabały współpracujący z Makerem – Reedem Richardsem ze świata 1610. 
Stephen, pragnący naprawić błędy, wysłał przyjaciół do walki z Thanosem i spółką. Podczas bitwy, T'Challa dostrzegł Namora, który cudem przetrwał wcześniejsze starcie. Po raz kolejny rozgorzał pojedynek, tym razem również bez rozstrzygnięcia. Władców powstrzymała interwencja Stephena, który rozesłał ocalałych ze świata 616 po Battleworldzie, ratując przed gniewem Dooma.
T'Challa i Namor zostali wysłani na pustynię, gdzie zawarli tymczasowy rozejm. Razem udali się na wyspę Agamotto, gdzie odnaleźli artefakty Strange'a – portal oraz Infinity Gauntlet, mające pomóc im w pokonaniu Victora von Dooma. Następnie przenieśli się na same granice królestwa, gdzie T'Challa, uzbrojony w potężną rękawicę, stanął na czele armii zombie, udowadniając, że przydomek Króla Umarłych nie jest tylko czczym tytułem.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.