Avalon » Biosy » Shocker [Herman Schultz]

Shocker [Herman Schultz]

Charakterystyka

Shocker [Herman Schultz]
Name:
Shocker [Herman Schultz]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Herman Schultz
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
185 cm
Waga:
87,5 kg
Kolor włosów:
brązowe
Kolor oczu:
brązowe
Zajęcie/zawód:
włamywacz, kryminalista
Klasa postaci:
człowiek
Status prawny:
notowany
Stan cywilny:
rozwodnik
Narodowość:
Amerykanin
Znani krewni:
Mr i Mrs Schultz (rodzice), Marty Schultz (brat), nieznana z imienia była żona 

Powiązania z grupami:
Sinister Twelve, Sinister Seven, The Masters of Evil, Sinister Six, Thunderbolts, Villains for Hire, był członkiem grup przestępczych kierowanych przez Hooda oraz Black Cat
Baza operacyjna:
Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
Amazing Spider-Man #46
Zdolności:
Shocker jest utalentowanym samoukiem ze smykałką do inżynierii.
Biografia:
Herman Schultz przyszedł na świat w Nowym Yorku. Jako nastolatek wykazywał niezwykły talent do tworzenia nowych wynalazków. Zdolny inżynier jednak nie miał zamiaru używać swojego talentu do znalezienia legalnej pracy i zapragnął zostać włamywaczem. Niestety gdy został złapany i zamknięty w więzieniu, jego kariera tymczasowo stanęła w miejscu. Podczas pobytu w więzieniu, Hermana przydzielono do pracy w więziennym warsztacie, gdzie wykorzystując swoje zdolności starał się stworzyć narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie cicho i szybko otworzyć każdy self. Dzięki skradzionym częściom Schultz skonstuował mechanizm, który wytwarzał fale wibracyjne zdolne do zniszczenia każdych drzwi. Korzystając z najnowszego wynalazku Herman uciekł z więzienia jednak o mało nie przypłacił tego życiem, gdyż fale wibracyjne, których użył do ucieczki, o mało go nie zabiły. Nauczony bolesnym doświadczeniem, Schultz w swoim warsztacie stworzył specjalny kostium, który miał absorbować fale wibracyjne. Urządzenia do ich wytwarzania zamontował na przegubach rąk i przyjął miano Shockera. 
Do pierwszego spotkania Shockera ze Spider-Manem doszło podczas jednej z akcji rabunkowych i Schultz zdołał pokonać superbohatera (głównie dlatego, że Pająk był poturbowany po niedawnej walce z Jaszczurem). Drugie spotkanie miało miejsce, gdy Herman przeprowadzał napad na bank, jednak tym razem Pająk zdołał zwyciężyć i oddał przestępcę w ręce policji. Kraty nie powstrzymały Shockera na długo. Po kolejnej ucieczce wykradł z mieszkania kapitana Stacy'ego starożytną tabliczkę, na której zapisano w jaki sposób można odzyskać młodość. W dalszej realizacji planów Shockerowi przeszkodził oczywiście Spider-Man, który złapał przestępcę i ponownie oddał go w ręce policji. 
Po kilku miesiącach Schultz uciekł z więzienia, aby zacząć realizować swój wielki skok. Genialnym planem Shockera było szantażowanie władz – jeśli nie otrzyma miliona dolarów pozbawi mocy całe miasto. Jak się można domyślić, pieniędzy nie otrzymał, więc realizując swoją groźbę, zaatakował elektrownię w Queens i pozbawił ją mocy. Ciemność na długo nie otuliła miasta, gdyż na ratunek przybył nie kto inny jak Spider-Man i bez problemu pokonał złoczyńcę. Herman Schultz trafił w ręce policji, jednak znów nie na długo. Z pomocą przyszedł mu Egghead, który uwolnił Shockera i zaproponował mu dołączenie do Masters of Evil w skład których wchodzili Radioactive Man, Tiger Shark, Moonstone i Beetle. Zadaniem grupy było wykonywanie poleceń Eggheada zlecającego im kradzieże cennego wyposażenia, dzięki któremu lider grupy mógłby realizować swoje nikczemne plany. Podczas jednego z zadań, Shocker i pozostali mieli zaatakować salę sądową, gdzie odbywał się proces oskarżonego o zdradę Hanka Pyma. Pym został porwany i zmuszony do pracy z Eggheadem, jednak gdy doszło do starcia z członkami Avengers, były Mściciel został odbity i ponownie postawiony przed obliczem sądu, natomiast Shocker został złapany. 
Po kolejnej ucieczce z więzienia pełen wątpliwości i braku wiary w samego siebie Schultz postanowił zostać zabójcą do wynajęcia. Pierwsze zlecenie otrzymał od nazistowskiego zbrodniarza wojennego Barona von Lundta. Nazista zapragnął wyeliminować byłego szpiega oraz najemnika Davida Fortunova. Chcąc ułatwić sobie to zadanie, Herman wbudował w cały swój kostium emitery fal wstrząsowych. O tym ulepszeniu Spider-Man dowiedział się niestety w trakcie walki i dzięki interwencji Fortunova, Pająk wyszedł z tego pojedynku z życiem. Kostium Shockera został zniszczony a on sam raz jeszcze trafił do więzienia. Kolejne zlecenie niespodziewanie przyszło ze strony Kameleona i Hammerheada, którzy odbudowali kostium Schultza i zlecili mu nakłonienie Elektra do wstąpienia do ich organizacji. Niestety podczas ich pojedynku, Elektro strzałem energii elektrycznej zdołał powalić swojego przeciwnika. 
Gdy reaktywowano Złowieszczą Szóstkę, Shocker usiłował skraść gotówkę zbieraną przez Fundację Charytatywną na rzecz Biblioteki w Nowym Yorku. Niestety podczas imprezy obecny był Peter Parker, który natychmiast przebrał się w kostium Spider-Mana by ruszyć do walki z przestępcą. Podczas starcia, Pająk wylał pod nogi złodzieja olej spożywczy i gdy Herman użył swoich emiterów fal wibracyjnych siła odrzutu posłała go wprost na ścianę, a półprzytomnego zbira Pająk skrępował pajęczyną. 
Schultz raz jeszcze trafił za kratki, jednak tym razem odbiło się to poważnie na jego psychice. Odczuwał lęk i strach przed powrotem do życia przestępcy. Nocami dręczyły go koszmary w których ginął z ręki Pająka czy Punishera. Shocker raz jeszcze uciekł z więzienia, gdy jego cela została zniszczona przez Sinister Syndicate. W trakcie ucieczki Beetle przekonał Hermana, aby pomógł Boomerangowi w ucieczce. Boomeranga wydostano zza więziennych krat, jednak Shocker nie dołączył do Syndykatu, uciekł jak tylko w więzieniu pojawił się Spider-Man, oddział S.W.A.T. oraz tajemniczy Scourge. Herman zaczął przeprowadzać bezmyślne eksperymenty na samym sobie w celu osiągnięcia nadludzkiej siły. Przede wszystkim chciał obronić się przed atakiem Scourge’a, który, jak sam sądził, zamierzał go wyeliminować. Uznając, że najlepszą obroną jest atak, postanowił uderzyć jako pierwszy. Otrzymane moce o mało nie zabiły Shockera i jedynym ratunkiem była dla niego naukowa uprząż której pilnował Night Trasher. Trasher wraz ze Spider-Manem pomogli Shocerowi wyleczyć się z dręczącej go przypadłości, po czym Herman został odstawiony do The Vault. 
Grupka złoczyńców (Shocker, Hobgoblin, Electro, Mysterio, Vulture, Beetle, Lady Scorpia) utworzyli Sinister Seven, grupę, która miała zabić Kaine'a. Przestępcy obawiali się, że ten może wziąć ich na celownik i zabić tak jak Octaviusa czy Grim Huntera. Niestety do zabójstwa nie doszło, gdyż grupę powstrzymał Spider-Man. Sinister Seven rozpadło się równie szybko jak i powstało. Shocker był także jednym ze złoczyńców których wynajęła Lucia von Bardas w celu zaatakowania Nicka Fury’ego i niektórych superbohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach z Secret War w Latverii. Niestety dla Schultza, Fury i towarzyszący mu bohaterowie zdołali zatrzymać jego i wszystkich wynajętych najemników. 
Podczas Civil War Shocker był członkiem nowej Złowieszczej Szóstki, jednak został zatrzymany przez Kapitana Amerykę i jego Secret Avengers. Później, Herman znalazł się w barze dla złoczyńców na stypie zmarłego niedawno Stilt-Mana. Uroczystość pogrzebową na swój celownik wziął Punisher, który usiłował otruć i wysadzić w powietrze biesiadujących łotrów. Na swoje szczęście, Herman zdołał przeżyć. 
Jednym z kolejnych zleceń, jakie przyjął Schultz, było zatrzymanie metra, którym jechali ławnicy sądowi. Po krótkiej walce ze Spider-Manem Shocker został pokonany. Pająk siłą wyciągnął od Hermana informację na temat tunelu, którym mogliby uciec. Spider użył rękawic Shockera aby oczyścić przejście i obaj chwilowo zawarli rozejm, jednak podczas ucieczki z tuneli, Herman zdołał wykiwać Pająka i uciec. 
Podczas wydarzeń znanych jako Pajęcza Wyspa, Shocker był jednym z tych, których dotknęła zmieniająca ludzi w pająki mutacja. Został przyłapany przez Spidera i Carlie Cooper na kradzieży pieniędzy dla Mad Thinkera, który rzekomo miał go wyleczyć (Shocker miał trzy pary ramion i powoli zmieniał się w gigantycznego pająka). Później dołączył do grupy znanej jako Villains for Hire a następnie został wcielony do kierującej swoją grupą przestępczą Black Cat.
Shocker dołączył też do nowo sformowanej odsłony Secret Six z Boomerangiem, Beetle, Overdrivem, Speed Demonem i Living Brainem w składzie. Drużyna musiała zmierzyć się z Owlem, ale też i Kameleonem, w pewnym momencie stając się nawet Sinister Sixteen. Sam Herman, gdy drużyna z powodu Boomeranga się rozpadła, mianowany przez Silvermane'a stał się głową podziemnego świata przestępczego w Nowym Jorku, po tym jak uratował wiele ważnych osobistości z tego środowiska przed Punisherem.
Autor: DengarKorekta: Rodzyn

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.