Avalon » Biosy » Cage, Luke

Cage, Luke

Charakterystyka

Cage, Luke
Name:
Cage, Luke
Prawdziwe imię i nazwisko:
Carl Lukas
Poprzednie pseudonimy:
Power Man, Hero for Hire, Mark Lucas, Ace of Spades,Power Fist, Black Avenger
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
198 cm
Waga:
193 kg
Kolor włosów:
czarne
Kolor oczu:
brązowe
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Stan cywilny:
żonaty
Narodowość:
Amerykańska
Miejsce narodzin:
Nowy Jork
Znani krewni:
James Lucas (ojciec), Esther Lucas (matka), Joanne Lucas (macocha), James Lucas Jr (brat, nie żyje), Jessica Jones (żona), Danielle Cage (córka), Pani Campbell (teściowa, nie żyje), Dave Campbell (teść, nie żyje), Philip Campbell (szwagier, nie żyje) 
Powiązania z grupami:
Defenders, Heroes for Hire, Avengers, New Avengers, Thunderbolts, Secret Avengers, Mighty Avengers
Pierwsze pojawienie się:
Heroes for Hire #1 (1972)
Zdolności:
Niezniszczalna skóra, nadludzka siła fizyczna oraz wytrzymałość
Uwagi:
Z uwagi na fakt, że jego skóra jest niezniszczalna, Luke Cage nie może zostać zraniony a co za tym idzie nie może przejść żadnej operacji na wypadek, gdyby w jakiś sposób uszkodzono mu organy wewnętrzne lub nie można mu dożylnie podać antidotum jeśli zostałby czymś otruty 
Biografia:
Carl Lucas, który z biegiem czasu będzie znany jako Luke Cage, urodził się i wychował w Harlemie w Nowego Jorku. Jego rodzicami byli Esther i emerytowany detektyw - James Lucas. Młody Carl w młodzieńczych latach rozrabiał na ulicach i towarzyszyli mu w tym przyjaciele: Willis Stryker i Reva Connors. Z czasem on i Willis dołączyli do gangu The Rivals, jednak po jakimś czasie Carl dojrzał i uznał, że jego wyczyny tylko przysparzają jego bliskim cierpienia i opuścił tę grupę, chcąc znaleźć legalne zatrudnienie. Mimo, że Stryker pozostał w gangu, a jego wybryki urosły do rangi przestępstw, on i Carl nadal pozostali przyjaciółmi. Działania Strykera nie pozostały niezauważone i zwróciły uwagę Maggi (Syndykatu), którzy zaatkowali Willisa. Z pomocą przyjacielowi przyszedł Carl i uratował mu życie. Po tym zdarzeniu Reva zakończyła związek ze Strykerem i zainteresowała się Carlem. To wydarzenie wzruszyło fundament przyjaźni Carla i Willisa, który zaczął obwiniać Carla o rozstanie z Revą. Stryker posunął się do tego, że podrzucił skradzioną Cottonmouthowi heroinę do mieszkania Lucasa i zawiadomił o tym policję. Carl został aresztowany i umieszczony w więzieniu, postanowił się zemścić na byłym przyjacielu kontaktując się z Maggią, niestety Willis przeżył zamach na swoje życie, Reva była przypadkową ofiarą. Brat Carla - James Lucas Junior - doprowadził do tego, że Carl i ich ojciec nie otrzymywali od siebie żadnych wiadomości, co skutkowało błędnym założeniem, że nie żyją. 

Podczas pobytu za kratkami, Carla przepełniała złość i nienawiść z powodu zdrady przyjaciela oraz, jak zakładał, śmierci ojca. Nie raz usiłował uciec z więzienia, co doprowadziło do przeniesienia go do Seagate, placówki uznawanej za najgorszą w Georgii. Tam stał się ofiarą sadystycznego i rasistowskiego strażnika, który się nad nim znęcał. Doktor Noah Burstein, który pojawił się w więzieniu aby prowadzić tajne eksperymenty medyczne, przyjął kandydaturę Carla, który zgłosił się na ochotnika do wzięcia w nich udziału. Praca naukowca polegała na badaniu regeneracji komórek opartej na procesie związanym z zażyciem serum Super Żołnierza. Eksperyment zakłóciło pojawienie się Alberta Rackhama – strażnika, który obrał sobie Carla za cel – który zniszczył panel sterowania urządzenia doktora Bursteina, licząc że zabije w ten sposób więźnia. Na szczęście dla Carla, eksperyment się udał i nie tylko sprawił, że stał się znacznie silniejszy, to jeszcze jego skóra stała się niezniszczalna. Po odkryciu tych zmian w swoim organizmie, Lucas wykorzystał je do ucieczki z więzienia. Wrócił do Harlemu, gdzie postanowił wykorzystać swoje zdolności aby zarabiać pieniądze. 

Będąc zbiegłym więźniem, przybrał imię Luke Cage i rozpoczął działalność Herosa Do Wynajęcia (Hero for Hire). Za odpowiednią cenę był gotów pomóc każdemu. Pewnego dnia gdy Luke został zaatakowany przez jednego ze zbirów Strykera, na pomoc ruszyła mu Claire Temple – asystentka doktora Bursteina, który także przeniósł się do Nowego Yorku. Jak się okazało, Noah i Claire byli zastraszani przez gangsterów, którzy usiłowali na nich wymóc opłatę za ochronę. Claire została porwana i Cage ruszył jej na pomoc, by z zaskoczeniem odkryć, że odpowiedzialny za wymuszenia jest nie kto inny jak jego były przyjaciel, Willis Stryker. Podczas walki Willis wypadł przez okno i nadzieje Luke'a na oczyszczenie swojego imienia przepadły. 

Po kilku kolejnych przygodach, w tym pierwszym starciu z otyłą przestępczynią Black Mariah i jej gangiem, Luke został wynajęty przez Doktora Dooma. Gdy ten uciekł nie płącąc Cage'owi za jego pracę, Luke udał się do Latverii i i bił Victora tak długo, aż ten się w końcu wypłacił. Niewie później mężczyzna postanowił pójść wzorem innych bohaterów i przyjął pseudonim Power Man. Wraz z nowo powstałą drużyną Defenders zmierzył się z Wrecking Crew i Sons of the Serpent. Luke zaczął narzekać, że współpraca z drużyną sprawia, że nie ma czasu na solowe zlecenia, które przynosiły mu stały dochód. W tej sytuacji za działalność w Defenders Luke zaczął otrzymywać pensję od Nighthawka. Po jakimś czasie czując, że nie do końca pasuje do drużyny, Cage odszedł.

Któregoś dnia, gdy Luke wrócił do swojego biura, znalazł przed nim paczkę. Po otworzeniu przesyłki okazało się, że są w niej jadowite węże, z którymi rzecz jasna poradził sobie bez problemów. Chwilę później pojawili się goście, Mike i Ike, stwierdzający, że Cage otrzymał przesyłkę od ich szefa i czy przyjmie również jego ofertę. Po krótkiej walce, Luke dowiedział się, że obaj mężczyźni pracują dla Cornella Cottonmouth'a. Od samego Cornella dowiedział się, że węże były testem mającym sprawdzić, czy Cage jest godny pozycji w jego przestępczej organizacji. Luke domyślił się, że heroina która posłużyła do wrobienia go pochodziła właśnie od Cottonmouth'a, więc chcąc oczyścić się, dołączył do Cornella. Niestety nie był w stanie udowodnić swojej niewinności, a jedynie doprowadzić do aresztowania Cottonmouth'a.  

Cage na krótko zastąpił Thinga w Fantastycznej Czwórce, jednak zrezygnował, gdy przejął nad nim kontrolę Puppet Master i kazał walczyć z resztą drużyny. 

Przestępca Bushmaster wszedł niewiele później w posiadanie dowodu na niewinność Luke'a oraz porwał dr. Bursteina i Claire Temple i postanowił go szantażować, chcąc by ten porwał policjantkę Misty Knight, która go kiedyś upokorzyła. Cage został powstrzymany przez Iron Fista, chłopaka Misty. Gdy dwójka ta dowiedziała się o sytuacji Power Mana, postanowiła mu pomóc. Gdy oczyścił swoje imię i przyjął legalnie imię Lucas Cage, na krótko działał w agencji detektywistycznej należącej do Misty Knight i Coleen Wing. Potem wraz z Dannym Randem utworzył działalność jako Bohaterowie do Wynajęcia (Heroes for Hire), i choć wydawało się, że nie mają ze sobą wiele wspólnego, dwójka ta szybko stała się najlepszymi przyjaciółmi. Ich współpraca pozwoliła im uzyskać szeroką sławę, jednak działania tajemniczej organizacji S.M.I.L.E. doprowadziły do wrobienia Cage'a w śmierć Iron Fista, zmuszając bohatera do ukrywania się przed wymiarem sprawiedliwości. W trakcie ich działalności Luke po raz pierwszy poznał Jessicę Jones, która próbowała swych sił w roli zamaskowanej bohaterki.

Luke przeniósł się do Chicago, a z pomocą Jerry'ego Hogartha oczyścił się z zarzutów, gdy okazało się, że Danny żyje. Pozostając w mieście zaprzyjaźnił się z detektyw Dakotą North. Razem próbowali namierzyć rodzinę Luke'a, jednak jego brat konsekwentnie unikał kontaktu ojca z drugim synem. Niedługo później brat Cage'a został zrekrutowany przez przestępczą organizację, pod której okiem Karl Malus zamienił go w superprzestępcę o imieniu Coldfire. Malus wziął ich ojca jako zakładnika, by upewnić się, że James Jr. będzie mu posłuszny jako Coldfire. Bracia ostatecznie połączyli siły i młodszy brat Luke'a poświęcił życie by zniszczyć siedzibę ich przeciwników. 
  Cage stwierdził, że najlepiej będzie na tym etapie powrócić do korzeni i zaczął ponownie działać jako Bohater do Wynajęcia. Okazało się jednak, że jego sława przeminęła i wielu ludzi o nim zapomniało. Zainwestował więc pieniądze w bar i skupił się na zwalczaniu lokalnej przestępczości, pozostawiając większej wydarzenia innym herosom. Jego los po jakimś czasie ponownie związał się z Jessiką Jones, teraz prywatną detektyw, a ich spotkanie skończyło się w łóżku. Gdy niedługo później okazało się, że kobieta jest z nim w ciąży, zamieszkali razem. 

Cage został w tajemnicy odwiedzony przez Nicka Fury'ego, który poprosił go o przysługę. Chciał zebrać grupkę superbohaterów, którą wysłał do Latverii aby obalić rząd Lucii von Bardas, finansowo wspierającej wielu super kryminalistów działających w Stanach. Wiedząc, że taki akt terroryzmu nie będzie poparty przez bohaterów, Fury wyczyścił pamięć herosów. Rok później, Lucia von Bardas zaatakowała Cage'a i Jessicę Jones w ich mieszkaniu. W wyniku wewnętrznych obrażeń, Cage zapadł w śpiączkę. Po zamieszaniu wywołanym przez Fury'ego wrócili do prowadzenia w miarę normalnego życia. 

Luke został zrekrutowany przez Kapitana Amerykę do nowego zespołu Avengers po tym jak z Rykers Island uciekło wielu super przestępców. Jakby tego było mało, urodziło się dziecko Cage'a i Jessiki, po czym para wzięła ślub. Gdy w Stanach rozgorzała Wojna Domowa dotycząca rejestracji superbohaterów, Cage odesłał żonę z córką. Sam pozostał w mieście, gdzie miał zostać aresztowany przez agentów S.H.I.E.L.D gdyż odmówił rejestracji. Na pomoc przyszli mu Falcon, Kapitan Ameryka oraz Daredevil (Iron Fist w przebraniu) i Cage dołączył do Secret Avegers działających w podziemiu i wbrew prawu. Po zakończeniu Wojny wróciła do niego Jess z córką i przenieśli się do Sanctum Sanctorium Doktora Strange'a, gdzie byli w miarę bezpieczni. Wraz z sojusznikami i przyjaciółmi, wraz z Iron Fistem, Spider-Manem czy Wolverinem utworzył drużynę New Avengers. Drużyna Cage'a działała wbrew prawu i nie raz zwracała na siebie uwagę Iron Mana i jego Mighty Avengers. 

Cage również brał czynny udział w Sekretnej Inwazji Skrulli i u boku bohaterów oraz złoczyńców walczył z armią kosmitów w Central Parku. Na skutek machinacji Skrulli, jeden z nich porwał córkę Luke'a i Jessiki – Danielle. Zrozpaczony Cage zaczął szukać pomocy i prosił o nią samego Normana Osborna. Na szczęście dla małżeństwa superbohaterów, ich córka wróciła do domu cała i zdrowa. Po upadku Osborna, Luke odkupił za symbolicznego dolara siedzibę Avengers do której wprowadził się wraz z rodziną i przyjaciółmi oraz na prośbę Rogersa zaczął prowadzić własną, niezależną od rządu drużynę Avengers oraz program Thunderbolts. 

Cage był jednym z bohaterów, którzy ruszyli na pomoc Daredevilowi stojącemu na czele The Hand. Również uczestniczył w starciach z członkami X-Men, którzy uważali że Phoenix Force nie będzie zwiastunem kataklizmu ale zwiastunem dobra i odrodzenia gatunku homo superior. Po tych wydarzeniach, Cage opuścił szeregi New Avengers aby w spokoju zająć się wychowywaniem córki. 

Emerytura Cage'a nie trwała zbyt długo bo jakiś czas później założył zespół Mighty Avengers. Żywot drużyny nie był długi, a Luke postanowił wraz z Iron Fistem odświeżyć markę Bohaterów Do Wynajęcia. Musieli m.in. zmierzyć się z dawną sekretarką Jenni Royce, która połączyła siły z Black Mariah. Luke był zmuszony pomóc Danny'emu uwolnić się z więzienia, gdy ten trafił tam za zaatakowanie jednego z członków Americops. Wywołało to także jego konflikt z Captain Marvel, w tamtym okresie opierającej swoje działania na przewidywaniach inhumana Ulyssesa Caina. 

Gdy Steve Rogers na czele Hydry przejmował kontrolę nad krajem, Nowy Jork znalazł się pod mroczną kopułą stworzonej z mrocznej energii przez Blackouta. Luke wraz z grupą innych bohaterów bronił pogrążonego w chaosie miasta. Gdy zły Steve Rogers został pokonany, wraz z żoną, Dannym i Daredevilem utworzył nową grupę Defenders. Zmierzyli się z on przede wszystkim z Willisem Strykerem, który wrócił do życia. 

Gdy okazało się, że grób Wolverine'a został naruszony, Luke i Jessica w towarzystwie Iron Mana i Spider-Mana postanowili zbadać sprawę. 

Dengar & Rodzyn

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.