Avalon » Biosy » Gambit [Remy LeBeau]

Gambit [Remy LeBeau]

Charakterystyka

Gambit [Remy LeBeau]
Name:
Gambit [Remy LeBeau]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Remy LeBeau
Poprzednie pseudonimy:
Le Diable Blanc, Robert Lord , Dirge, Death
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Tajna
Wzrost:
6" 1' (182 cm)
Waga:
175 lbs. (79 kg)
Kolor włosów:
Brązowe
Kolor oczu:
Czerwone (lśniące/płonące)
Zajęcie/zawód:
Poszukiwacz przygód, profesjonalny złodziej
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
Rozwiedziony
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Nowy Orlean, stan Louisiana
Znani krewni:
Jacques LeBeau przybrany dziadek - nie żyje), Jean-Luc (przybrany ojciec), Bella Donna Boudreaux (Belladonna, była żona), Henri (przybrany brat - nie żyje), Mercy LeBeau (szwagierka), Theroen Marceaux (kuzyn), Etienne Marceaux (kuzyn - nie żyje), Marius Boudreaux (teść - nie żyje), Julien Boudreaux (szwagier - nie żyje)
Powiązania z grupami:
Marauders, X-Men, X-Treme Sanctions Executive (X.S.E.), (dawniej) Klan Złodziei w Nowym Orleanie (przywódca)
Baza operacyjna:
Brak
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #266
Zdolności:
Remy poprzez kontakt fizyczny potrafi ładować materię nieożywioną energią kinetyczną, co sprawia, że przy uderzeniu naładowany przedmiot eksploduje. Nie jest dokładnie wyjaśnione czy niezwykła zwinność i szybkość Gambita są cechami wrodzonymi (zdolności mutanta) czy nabytymi. Wiadome jest natomiast, że umysł Remy'ego jest niezwykle trudny do pochwycenia, a jego głos ma ograniczone właściwości hipnotyczne.Zdolności bojowe: Gambit jest świetnie wyszkolony w dziedzinie walki wręcz. W boju wykorzystuje kij oraz rzucane z niezwykłą precyzją karty.
Uwagi:
W przeszłości potencjał mocy Remy'ego był o wiele większy. Posiadał on całkowitą kontrolę nad energią kinetyczną, co pozwalało mu na lewitację, wysyłanie pocisków energetycznych, a nawet na stawanie się czystą energią. Nie mógł jednak tych mocy kontrolować i dopiero Mr. Sinister pomógł mu w ich ujarzmieniu i doprowadzeniu do obecnego stanu.Proces przemiany w Death zabarwił skórę Remy'ego na czarno. Jego włosy stały się białe, uzyskał także nową zdolność - tworzenie potencjalnie śmiertelnych gazów. Poprzedniu wygląd fizyczny Remy'ego i jego mocee zostały przywrócone, na razie nie wiadomo, czy "nowe" zdolności zostały usunięte.
Biografia:
O prawdziwych rodzicach Remy'ego LeBeau praktycznie nic nie wiadomo. Jako małe dziecko został osierocony i jakiś czas spędził na ulicach Nowego Orleanu jako kieszonkowiec. Opuszczone dziecko znalazł i, wyczuwając w nim wielki talent, wkrótce adoptował, przywódca Gildii Złodziei, Jean-Luc LeBeau. Remy pod okiem lidera orleańskich złodziei szkolił się i wkrótce stał się jednym z najlepszych. Poznał też umiejętności rywalizującej organizacji, Gildii Zabójców. Rada starszych obu "rodzin" doszła do wniosku, że tylko ślub dwojga osób może zakończyć rozlew krwi i toczącą się wojnę. Związek małżeński Remy'ego LeBeau z Klanu Złodziei i Bella Donny Boudreaux z Zabójców miał stać się pieczęcią paktu pokojowego pomiędzy zwalczającymi się gildiami. Wszystko wydawało się być w najlepszym porządku, para się kochała, panował spokój. Jednakże brat Bella Donny, Julien, miał inne plany i chcąc zerwać unię, wyzwał Gambita na pojedynek. Niestety był z niego lepszy polityk niż szermierz i Julien zginął z ręki Remy'ego. Uznano, że Gambit działał w samoobronie, lecz to nie zmieniało faktu, że, by uratować resztki paktu o nieagresję, musiał on zniknąć z miasta. W noc poślubną wymknął się pozostawiając swoją ukochaną.

Po krótkim okresie tułaczki, Remy trafił do Seattle. Tam poznał Mr. Sinistera. Essex oferował pomoc w ujarzmieniu jego szalejących mocy, w zamian wymagał by LeBeau wykonał dla niego kilka prac. Ostatnią z nich było zorganizowanie grupy osobników o super-mocach. Gambit nie domyślając się planów swego pracodawcy, nawet poprowadził ich w głąb tuneli Morlocków. LeBeau o chwilę za późno zdał sobie sprawę z tego co uczynił. Starał się zapobiec "Masakrze Mutantów" jednak nie udało mu się to, gdyż prawie został wypatroszony przez Sabretootha.

Gambit zerwał wszelkie kontakty z Sinisterem i kilka miesięcy po masakrze w tunelach spotkał się z "odmłodzoną" Storm. Ich spotkanie było dość nietypowe, ponieważ wpadli na siebie podczas próby włamania do tego samego domu. Ta dwójka wkrótce stała się partnerami. Wspólnie zbiegli przed ścigającymi Ororo ludźmi Shadow Kinga, by wpaść w ręce Genoshian. Po uwolnieniu się z niewoli, Storm odzyskała pamięć i swą dawną postać a dzięki jej wstawiennictwu Gambit trafił do X-Men.

Wkrótce, z kolegami z zespołu, Remy został teleportowany do Shi'ar przez Lilę Chaney. Tam z resztą X-Men uwolnił Charlesa Xaviera z rąk War Skrulli. Profesor i jego podopieczni wrócili na Ziemię akurat by móc zmierzyć się z Shadow Kingiem. Po wydarzeniach na Wyspie Muir, rozpoczął się romans Remy'ego i Rogue. Gdy ich związek zaczął kwitnąć do akcji wkroczyła żona Gambita. Bella Donna Boudreaux przybyła z Nowego Orleanu po LeBeau, by pomógł on położyć kres tajemniczym morderstwom członków ich rodzinnych klanów. Remy wraz z Rogue i kilkoma członkami X-Men wyruszyli do rodzinnego miasta cajuna. Tam stoczyli bitwę z Brood podczas której Bella Donna została ciężko ranna. Gambit by ratować swą żonę dotarł do nieśmiertelnej Candry i zmusił ją do sporządzenia lekarstwa. Wtedy także Rogue przypadkowo dotknęła Bella Donnę i wchłonęła część jej wspomnień.

Z biegiem czasu, mroczna przeszłość, którą Remy tak usilnie próbował ukryć, dogoniła go. Podczas gdy X-Men zostali pochwyceni przez robota Nanny, Gambit został postawiony przed sądem, który był przewodzony przez Magneto w przebraniu Erica the Red. Wtedy to Rogue dowiedziała się o tym jak LeBeau przyczynił się do masakry Morlocków. Studentom Xaviera udało się uciec, jednak na prośbę Rogue, Gambit został pozostawiony sam sobie na lodowym pustkowiu Antarktyki. O dziwo Remy przeżył i jakimś sposobem udało mu się wrócić do cywilizacji, ponieważ niedługo po tym wspomógł on Storm i Kitty Pryde w walce z Juggernautem.

Wiedziony wciąż żywym uczuciem do Rogue, Remy przyjął ponowne zaproszenie do X-Men. W tym czasie Gambit dzielił ciało z upiorem, który wszedł w niego, gdy ten na wpół zamarznięty, dowlekł się do cytadeli Magneto. Tam cajun napotkał esencję psioniczną martwej mutantki, Mary Purcell. Ona utrzymywała go przy życiu dopóki nie trafił do Savage Land. Tam już pomógł mu tajemniczy osobnik, który nazywał siebie "New Son" (Nowy Syn). Od Remy'ego wymagał jedynie kilku małych przysług. Mary nie należała do zbytnio przyjacielskich istot, gdyż groziła, że skrzywdzi przyjaciół LeBeau jeśli ten nie zgodzi się zostać z nią na zawsze. Po ujawnieniu się tego upiora, X-Men wytropili Gambita/Mary i Rogue mogła oczyścić umysł cajuna z obcej psyche.

Niedługo po tych wydarzeniach LeBeau miał okazję odbyć podróż w przeszłość. Tam udało mu się zapobiec odkryciu tajemnic Apocalypse'a przez Candrę. Jedynym sposobem na powrót do przyszłości, była operacja przywracająca Gambitowi pełen potencjał jego zdolności przeprowadzona przez Nathaniela Essexa z tamtego czasu. Rozszerzona moc nie tylko pozwalała LeBeau detonować materię bez kontaktu fizycznego czy ładować energią obiekty organiczne, ale umożliwiła mu także wytworzyć pole statyczne, dzięki któremu mógł pocałować Rogue.

Wkrótce członkostwo Remy'ego w X-Men musiało zejść na dalszy plan, gdyż konieczność zmusiła go do zajęcia miejsca swojego ojca jako przywódcy Gildii Złodziei. Jean-Luc LeBeau zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Na domiar złego na życie Gambita zaczęli nastawać zabójcy nasłani przez New Sona. Wkrótce okazało się, że New Son to Remy z alternatywnej rzeczywistości chcący zapobiec zniszczeniu Ziemi. W walce, która wynikła alternatywny Gambit został uwięziony pomiędzy momentami w czasie. Udało mu się jednak zbiec i pod nowym pseudonimem New Sun, przeniósł cajuna do swojej rzeczywistości. Chciał on wykorzystać rozszerzoną moc swojego sobowtóra by wskrzesić Stare Królestwo, które zniszczyło jego świat. Gambit nie miał zamiaru być marionetką w czyichś rękach i, wykorzystując cały swój potencjał, zniszczył New Suna. Z powrotem na (właściwą) Ziemię, Remy dostał się dzięki pomocy Couriera. Wtedy także moce LeBeau wróciły do normy.

Po tych wydarzeniach Gambit stał się wolnym strzelcem i raczej rzadko zaglądał do siedziby X-Men. Podczas pobytu w Australii, gdzie chciał wykraść pewien klejnot, został wrobiony w morderstwo właściciela owego kamienia szlachetnego. Zabitym okazał się być przywódcą mafii w Sydney. Dzięki pomocy Rogue i grupy X-Men pod dowództwem Storm, będących na tropie pamiętników Destiny Gambit został oczyszczony z zarzutów. Wkrótce po tym spełniła się przepowiednia zawarta w zapiskach Irene Adler dotycząca cajuna. Remy został porwany i wykorzystany jako super przewodnik energetyczny przez siły inwazyjne z innego wymiaru. Oddziały Khana użyły zdolności przetwarzania Gambita do utrzymania portalu tranzytowego materializującego ogromną windę sięgającą aż w przestrzeń kosmiczną. Nie mogąc sam nic poradzić, Remy prosił by koledzy z zespołu prędzej zabili go niż pozwolili na inwazję. Storm i jej ludzie, jako jedyne super-istoty, które znalazły się wewnątrz pola siłowego otaczającego windę, rozpoczęli walkę z najeźdźcą. Gdy Rogue udało się wytworzyć potężny impuls elektromagnetyczny, Remy skorzystał z okazji i rzucił naładowany kamyk w kierunku filarów podtrzymujących sufit w pomieszczeniu gdzie był przetrzymywany. Choć początkowo ta mała bomba utknęła w reaktywowanym polu siłowym go otaczającym, to przeleciała na zewnątrz, gdy, podczas finałowego ataku X-Men na centrum kontroli Khana, do świątyni niespodziewanie wpadł Vargas. Rogue widząc, że świątynia dosłownie spadnie jej ukochanemu na głowę, natychmiast pośpieszyła mu z pomocą. Choć inwazję cudem odparto, to próba uwolnienia cajuna przez Rogue o mało nie skończyła się śmiercią dla obojga mutantów. Oboje stracili mutacyjne zdolności, więc postanowili odpocząć od ciągłego życia na krawędzi i osiedlili się w przyjaznym dla mutantów Valle Soleada w Kalifornii.

Gambit i Rogue wrócili w szeregi X-Men, gdy grupa Storm miała zetrzeć się z tajemniczym Eliasem Boganem. Po pokonaniu mutanta-drapieżcy Remy zgodził się przystąpić do formowanego przez Storm X-Treme Sanctions Executive będącego pod jurysdykcją ONZ. Jednak, aby Gambit mógł działać w terenie Sage na nowo uaktywniła jego zdolności.

W Instytucie Gambit dostał pod swoją opiekę grupę uczniów. Wśród nich był nowy nabytek, dziewczyna o imieniu Foxx. Mutanta natychmiast zaczęła filortować z nauczycielem. Ta sytuacja wcale nie pomagała, gdyż telepatyczne sesje terapeutyczne z Rogue prowadzone przez Emmę nie przynosiły żadnych rezultatów. Gdy Remy po raz kolejny odrzucił zaloty Foxx, ta ujawniła swe prawdziwe oblicze - to była Mystique. Raven zmieniła się w swoją córkę i ponownie ofiarowała się Gambitowi. Gdy Rogue się o tym dowiedziała była wściekła, Remy przysięgał, że nic między nimi nie zaszło, ale jego zapewnienia nic nie wskórały.

Po wydarzeniach M-Day związek Remy'ego z Rogue z niespokojnych wód przeniósł się na rozszalały ocean. Mystique ponownie pojawiła się w Instytucie, tym razem z idealnym partnerem dla Rogue - zdolności Pulse pozwalają mu neutralizować absorpcyjne moce Anny.

Gdy nad posiadłością X-Men pojawił się Apocalypse głoszący wizję świetlanej przyszłości dla tych, którzy się przyłączą do niego nieoczekiwanie Gambit postanowił pojąć ofertę by stać się jednym z jego Jeźdźców Apokalipsy. W swym założeniu Remy robił to dla dobra X-Men, aby sprawdzić, czy En Sabah mówi prawdę. W swym planie jednak nie przewidział, że proces transformacji zmienia ciało jak i umysł. W procesie przemiany w Death skóra Remy'ego stała się smoliście czarna a jego włosy białe, uzyskał także nową zdolność - tworzenie śmiertelnych gazów. Podczas nieuniknionego starcia z X-Men Rogue próbowała mu przypomnieć kim jest ale bez większych rezultatów. Choć chwilami zaczynał sobie przypominać swe dawne życie Remy dalej walczył u boku Apocalypse'a. Gdy jeden z ataków pozbawił go przytomności w nieznane miejsce zabrał go Sunfire wcześniej wyzwolony spod władzy Nura.Idanow 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.