Avalon » Biosy » Dagger [Tandy Bowen]

Dagger [Tandy Bowen]

Charakterystyka

Dagger [Tandy Bowen]
Name:
Dagger [Tandy Bowen]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Tandy Bowen
Poprzednie pseudonimy:
Lady Light, Cloak
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Nieznana
Wzrost:
5' 55"
Waga:
52 kg
Kolor włosów:
blond
Kolor oczu:
niebieskie
Zajęcie/zawód:
Mścicielka, poprzednio: rządowy agent
Klasa postaci:
mutant
Stan cywilny:
Panna
Narodowość:
Amerykanka
Miejsce narodzin:
Shaker Heights, Cleveland, Ohio
Znani krewni:
Nathan Tyler (Lord of Light) (ojciec); Melissa Carlisle(matka); Phillip Carlisle (ojczym); Michael Bowen (wuj, martwy) 
Powiązania z grupami:
Marvel Knights, New Warriors, X-Men, Secret Avengers, Secret Defenders, Eurocirque
Pierwsze pojawienie się:
Spectacular Spider-Man #64
Zdolności:
Uśpione mutacyjne zdolności Tandy zostały zbudzone po wstrzyknięciu jej niezidentyfikowanego narkotyku. Światło Dagger pomaga jej partnerowi Cloakowi w walce z jego mrocznym "głodem". 
Biografia:
Tandy Bowen urodziła się w Shaker Heights w Ohio. Matka dziewczyny, Melissa była sławną i głównie skupioną na własnej osobie modelką, która stała się bogata nie tylko dzięki własnej karierze, ale też dzięki przejęciu majątku męża. Ojciec Tandy wyjechał do Indii, szukając „duchowego odrodzenia”. Melissa wyszła za mąż za Philipa Carlisle'a. Mimo, że Tandy była dotknięta odejściem ojca, nie zaakceptowała ojczyma. To z kolei zaowocowało tym, że jej własna matka zaczęła ją zaniedbywać. Czująć się niekochana, Tandy zaczęła interesować się starszym nastolatkiem Robem Daltry'm. Jednak gdy chłopak w końcu wyjechał na studia, dziewczyna opuściła dom w autobusie do Nowego Jorku. Tam padła ofiarą napadu, który udaremnił Tyrone Johnson. Para nastolatków bardzo szybko się zaprzyjaźniła. 

Kiedy naiwna i nierozważna Tandy zgodziła się aby kilku nieznajomych facetów zapewniło im schronienie, Tyrone ruszył za nią, chcąc ją chronić. Niestety, para nastolatków została siłą zaprowadzona do doktora Simona Marshalla. Marshall opracowywał nowy narkotyk, który miał zastąpić heroinę w asortymencie oferowanym przez Maggię, testując ją na nastolatkach którzy uciekli z domów. Niestety skutki tych testów były bardzo marne. Jednak jakimś cudem Johnson i Bowen przeżyli po podaniu im narkotyku i zdołali uciec. Towarzyszym im inny więzień, chińczyk który później pojawił się na kryminalnej scenie jako Mister Negative. Podczas ucieczki, Tyrone niespodziewanie otoczył się ciemnością i poczuł, że dręczy go dziwny głód, który momentalnie zaczął słabnąć gdy Tandy znalazła się tuż obok niego. Dziewczyna lśniła świetlistym bladkiem i otrafiła ciskać sztyletami stworzonymi z samego światła. Dwójka nastolatków stworzyła duet o imionach Cloak i Dagger, wypowiadając wojnę handlarzom narkotyków. 

Para nastolatków rozpoczęła działalność jako zamaskowani mściciele. Mimo interwencji Spider-Mana, zabili doktora Marshalla. Po nieudanych próbach zabicia takich szefów przestępczego świata jak Silvermane czy Kingpin, Dagger stała się mniej brutalna i spróbowała kontrolować Cloaka tak, aby i on obrał podobną drogą. 

Cloak i Dagger zaprzyjaźnili się z Power Pack (grupką dzieciaków posiadających supermoce) i dwukrotnie wspomagali w walce New Mutants. Ostatecznie dowiedzieli się, że tak naprawdę sami są mutantami, a narkotyk podany im przez Marshalla tylko aktywował ich umiejętności. Na swoje sanktuarium wybrali kościół Ducha Świętego, w którym urzędował sympatyczny ksiądz, ojciec Francis Delgado. Niestety z biegiem czasu duchowny zaczął podkochiwać się w Tandy. Uważając, że Cloak jest pod wpływem demonicznych sił, ksiądz usiłował rozdzielić parę przyjaciół, lecz mu się nie powiodło i wpędziło go to w szaleństwo. Po tym jak Delgado został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, przyjaciele znaleźli nowego mentora, wuja Tandy – ojca Michaela Bowena. W międzyczasie, ojciec dziewczyny został przywódcą sekty w Indiach, nazywanym Panem Światła. Podczas pojedynku między nim a parą przyjaciół, mężczyzna zorientował się kim się stał i chcąc odpokutować swoje winy, wskoczył w otchłań Cloaka. 

Detektyw Brigid O'Reilly uważała parę przyjaciół za zagrożenie, do chwili gdy z ich pomocą nie pochwyciła seryjnego truciciela i nie usłyszała od nich o swoich początkach. Później, kobieta została zdradzona i porzucona na pewną śmierć przez skorumpowanych gliniarzy. Cloak i Dagger użyli swoich mocy aby uratować jej życie, niestety na skutek tego procesu, ciało pani detektyw uległo mutacji a jej umysł został spaczony. Kobieta przeobraziła się w okrutną superistotę o imieniu Mayhem i często współpracowała z Cloak i Dagger. 

Kiedyś Cloak i Dagger uratowali bezdomną Annę Johnson z rąk kultystów, jak się okazało, dziewczyna była zaginioną siostrą Tyrone'a. Momo iż para przyjaciół była sobie niezwykle oddana, Dagger czuła się samotna i pragnęła od życia czegoś więcej. Podczas prowadzenia międzynarodowego dochodzenia, Tandy wystąpiła z Eurocirque jako Lady Light i wdała się w romans z Billem Claytonem – kryminalistą, który później poświecił się aby ocalić nie tylko Dagger ale i Cloaka. Tandy znalazła również przyjaciół w drużynie New Warriors, którzy połączyli swoje siły z Cloakiem w walce z mrocznym Darklingiem. Niedługo później, duet połączył siły ze Spider-Manem i innymi bohaterami aby stawić czoła superzłoczyńcy, psychopacie i mordercy w jednej osobie: Carage'owi i jego równie szalonej rodzince. Dagger przyjęła zaproszenie aby wstąpić w szeregi New Warriors, mimo że Cloak odmówił. 

Gdy Cloak zaginął, Dagger stworzyła niewielką grupkę, która miała go odnaleźć. Wśród jej członków znalazł się ich wróg jak i sojusznik w jednej osobie czyli Punisher. Niedługo później Frank odłączył się od zespołu i wszyscy ruszyli za nim. W tym samym czasie manipulowany przez Nightmare'a Cloak zaczął polować i „zjadać” wszystkich łamiących prawo. Wśród jego ofiar znalazł się między innymi Castle. Dagger wraz z towarzyszącym jej Doktorem Strange'm pomogła okiełznać Cloaka i uratować jego ofiary. 

Podczas Wojny Domowej, Dagger była częścią Secret Avenges Kapitana Ameryki. Po uwolnieniu zamkniętych w Negative Zonie bohaterów, przekonała Tyrone'a aby teleportował obie strony konfliktu na Manhattan gdzie kontynuowano walkę. 

Jakiś czas później Cloak i Dagger byli aktywni w Kolumbii, gdzie zajmowali się niszczeniem wytwórni narkotyków. Jeden z baronów narkotykowego kartelu zlecił za pośrednictwem H.A.M.M.E.R Iron Patriotowi zlikwidowanie bohaterów. Osborn zamiast ich pokonać, włączył do swojego zespołu X-Men by jakiś czas później wysłać do walki przeciw bio-sentinelom. Gdy drużyna rozpadła się na skutek zdrady Emmy Frost i Namora, Cloak i Dagger podążyli swoją drogą. 

Cloak i Dagger „wymienili” się mocami na skutek działań Mister Negative'a: teraz Cloak kontrolował światło, a Dagger musiała się nim żywić. Mimo że Marin Li został aresztowany, Cloak i Dagger zażywali narkotyk nazywany Shade, który imitował dotyk Mr Negative'a, dzieki czemu ich kryminalne osobowości wciąż były mu posłuszne. Wraz z Inner Demonami uwolnili Martina Li i zaatakowali oddział Parker Industries w Japonii. Parker podrzucił Cloakowi pajęczy nadajnik, dzięki czemu mógł odnaleźć ich i podać Johnsonowi lekarstwo, który następnie uleczył Dagger. Pozbawieni wpływu Negative'a znowu „wymienili” się mocami. Mimo że Martin Li uciekł, para bohaterów pozostała w Hong Kongu aby go bronić przed kolejnymi atakami.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.