Avalon » Biosy » Wasp [Janet van Dyne]

Wasp [Janet van Dyne]

Charakterystyka

Wasp [Janet van Dyne]
Name:
Wasp [Janet van Dyne]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Janet van Dyne
Poprzednie pseudonimy:
Doctor Spectrum, Fashion Fly, Giant-Woman, Jan, Pixie Janet Pym, The Winsome Wasp, The Wonderful Wasp, The Wondrous Wasp
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Publicznie znana
Wzrost:
5' 4" (zmienny)
Waga:
110 lbs (50 kg)(zmienna)
Kolor włosów:
kasztanowe
Kolor oczu:
niebieskie
Zajęcie/zawód:
Projektantka mody, prezenterka telewizyjna, poszukiwaczka przygód, superbohaterka
Klasa postaci:
Człowiek
Status prawny:
Niekarana
Stan cywilny:
Rozwiedziona
Narodowość:
Amerykanka
Miejsce narodzin:
Cresskill, New Jersey
Znani krewni:
Dr. Vernon Van Dyne (ojciec, nie żyje); Blaine Van Dyne (wujek); Amelia Van Dyne (ciotka); Dr. Henry Pym (były mąż); Nadia Van Dyne (pasierbica); Ultron (samozwańczy „syn”); Jocasta („pierwsza synowa”); Alkhema ("druga synowa"); Vision ("wnuk”); Wanda Maximoff (Scarlet Witch) (była „żona wnuka”); Katie Summers (córka z alternatywnej rzeczywistości) 
Powiązania z grupami:
Avengers, Avengers Unity Squad, Lady Liberatos, Mighty Avengers, The Initiative, West Cost Avengers
Baza operacyjna:
Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
Tales to Astonish #44 [1963]
Zdolności:
Zdolność powiększania i zmniejszania swojego ciała, dzięki cząsteczkom stworzonym przez swojego byłego męża, Henry'ego Pyma. Umiejętność latania, wytwarzania bio-eletrycznych pocisków i telepatyczna kontrola nad insektami. 
Biografia:
Janet Van Dyne była córką znanego na całym świecie naukowca Vernona Van Dyne'a. We wczesnych latach swojego życia była skupioną na sobie osobą, która pławiła się w luksusach opłacanych majątkiem ojca. Kiedy kosmita sprowadzony na Ziemię przez jej ojca podczas jednego z jego eksperymentów zabił go, dziewczyna skontaktowała się ze swoim znajomym, doktorem Henrym Pymem. Opowiedziała mu, że chce postawić przed obliczem sprawiedliwości istotę odpowiedzialną za śmierć jej ojca. Pym powiedział jej o swojej sekretnej tożsamości Ant-Mana i poddał biochemicznemu zabiegowi z użyciem Cząsteczek Pyma, dzięki czemu Janet mogła zmniejszać swój rozmiar oraz wszczepił jej bio-syntetyczne skrzydła. Dodatkowo, podarował jej urządzenia zakładane na nadgarstki, dzięki którym mogła strzelać falami sprężonego powietrza, co nazwała „użądleniami osy”. 


Jako Wasp, Janet wraz z towarzyszącym jej Hankiem znalazła i pokonała Kosmosianina, który zabił jej ojca, po czym wygnali go do jego rodzinnego wymiaru. Pym i Janet stopniowo zaczęli się w sobie zakochiwać; dziewczyna przypominała doktorowi jego zmarłą pierwszą żonę, Marię. Zaczęli razem zwalczać przestępców i byli założycielami drużyny, którą Jan nazwała Avengers. Niezwykle istotnym wydarzeniem dla zespołu jak i samej Van Dyne było odnalezienie zamrożonego bohatera z czasów Drugiej Wojny Światowej, Kapitana Ameryki. Początkowo Janet lekceważąco traktowała walkę z przestępcami. Bycie bohaterką uważała, za idealny sposób, aby zwrócić na siebie uwagę Hulka. Również płytko zachowywała się w stosunku do Thora, któremu często prawiła komplementy względem jego wyglądu, chcąc tylko wzbudzić zazdrość w Henrym. 

Będąc zbyt długo podatną na wpływ Cząsteczek Pyma, Janet z biegiem czasu nie musiała już z nich korzystać, aby zmieniać swój rozmiar. Również urządzenia do „użądleń osy” okazały się zbędne i kobieta mogła sama wytwarzać takie same pociski. Gdy Henry zrobił sobie wolne od superbohaterskiej działalności, Wasp dalej walczyła z takimi łotrami jak Black Knight czy Kang Zdobywca, jednak, gdy o mały włos nie zginęła w wyniku postrzelenia przez jednego z członków Maggi, Janet także odwiesiła swój kostium. Wróciła do cywilnego życia i kontynuowała pracę jako projektantka mody. Jakiś czas później Janet i Pym odkryli, że Namor zmierza w kierunku Nowego Jorku. Przeczuwając kłopoty zdecydowali się ostrzec Avengers. Wasp została złapana przez wroga Namora, barbarzyńskiego Attumę, a następnie przez Collectora. Chcąc uratować ukochaną, Pym użył swoich mocy i przywdział nowy kostium oraz przybrał nowe imię – Goliath. 

Henry od zawsze kochał Janet, jednak z różnych względów nie poprosił jej o rękę. Pewnego dnia, gdy jeszcze nie doszedł do pełni sił umysłowych po stresie będącym skutkiem przypadkowego stworzenia jednego z najpotężniejszych wrogów Avengers – Ultrona, Hank miał wypadek w laboratorium z eksperymentalnymi gazami. To spowodowało, że się załamał i popadł w głęboką schizofrenię. Było to już drugie załamanie, po tym jak zabito jego pierwszą żonę. Wierząc, że jest nową osobą o imieniu Yellowjacket, Pym złamał się do posiadłości Avengers i oznajmił, że zabił Henry'ego Pyma. Kiedy Avengers go zaatakowali, Pym pochwycił Wasp i uciekł. Mimo tego wydarzenia, Janet postanowiła ożenić się z Hankiem. Później Janet miała wyrzuty sumienia wynikające z faktu, że wykorzystała stan umysłowy męża, aby wziąć z nim ślub, jednak początkowo byli szczęśliwą parą. Kulminacyjnym momentem dla ich małżeństwa była sytuacja, kiedy Pym uderzył Janet. Na skutek dalszych zdarzeń, Henry został pozbawiony członkostwa w drużynie Avengers, a Wasp przygotowywała się do rozwodu. 

Czas mijał, a Janet okazjonalnie działała, jako superbohaterka, i daleko jej było to tej samej Wasp, która w duecie z Ant-Manem zwalczała przestępców. Zamiast działalności w kostiumie, została przewodniczącą Avengers. Po rozwodzie kilka razy wracała do swojego dawnego ukochanego, Paladina. Janet, wraz z kilkoma innymi członkami Avengers została przeniesiona na Battleworld przez Beyondera aby walczyć w Tajnych Wojnach. Podczas tego konfliktu, Wasp została uwiedziona przez Magneto po tym jak ją pochwycił, jednak zrobiła to tylko po to by poznać jego plany. Po powrocie, największe wyzwanie dla Wasp jako liderki Avengers nastąpiło gdy Baron Helmut Zemo kierujący Masters of Evil zaatakował i zdobył posiadłość Avengers. Herkules został pobity i zapadł w śpiączkę, Zemo wysłał do szpitala Titanię i Absorbing Mana, aby go wykończyli, jednak Janet wraz z drugim Ant-Manem zdołali pokonać o wiele potężniejszych przeciwników. Wasp zebrała niewielki oddział bohaterów i ruszyła na szturm posiadłości, aby ją odbić. 

Stan psychiczny Hanka zaczął wracać do normy i został aktywnym członkiem Avengers jako Doktor Pym. Janet na jakiś czas została przydzielona do Hanka, aby razem działali na wschodnim wybrzeżu. Oboje ponownie znaleźli wspólny język i na powrót zostali przyjaciółmi... a jakiś czas później, kochankami. Podczas wypadu do Las Vegas, Janet jednak odrzuciła zaręczyny Hanka, mówiąc, że drugi raz za niego nie wyjdzie. 

Uwaga Wasp skierowana do Scarlet Witch o jej dzieciach przypadkowo wywołała załamanie Wandy, która odeszła od Avengers. Podczas chaosu, który wkrótce nastąpił, Janet została poważnie ranna przez swoją dobrą przyjaciółkę, She-Hulk, która wpadła w niekontrolowaną wściekłość. Janet zapadła w śpiączkę, a Hank zabrał ją do szpitala i czuwał przy jej łóżku do chwili, gdy nie wróciła do zdrowia. Wydawało się, że oboje zdołali się pogodzić. Jakiś czas później, Hank otrzymał stypendium w Oksfordzie i oboje przenieśli się do Anglii, robiąc przerwę od walki z przestępcami. Oboje zbliżyli się do siebie i o mało nie odnowili ślubu jednak Hank tak bardzo oddawał się swojej pracy, że zdenerwowana Janet opuściła go i wróciła do Stanów, aby rozpocząć karierę, jako projektantka mody. 

Podczas Wojny Domowej Superbohaterów Janet, która nie kryła swojej tożsamości, wspierała projekt Iron Mana dotyczący rejestracji. Była gospodarzem programu mającego propagować ideę rejestracji, American's Newest Superhero. Mimo tego, że była po stronie popierającej Akt Rejestracyjny, wpadła w głęboką rozpacz, gdy jej przyjaciel Bill Foster - przywódca krytyków Aktu - został zabity przez klona Thora. Gdy wojna dobiegła końca, Iron Man i Ms Marvel zwerbowali Janet do drużyny Mighty Avengers. Brała udział w walce z Ultronem który zainfekował Iron Mana i jego zbroję Extremis, walczyła również z zainfekowanymi symbiontami mieszkańcami Nowego Yorku, a nawet uczestniczyła w aresztowaniu Doktora Dooma. Mimo iż nie była w najlepszych stosunkach z Hankiem Pymem, współpracowała z nim, nie mając zielonego pojęcia, że tak naprawdę to podstawiony przez Skrulli uzurpator. Podczas Inwazji Skrulli Janet wraz z innymi członkami Mighty Avengers musiała połączyć siły z New Avengers w walce z najeźdźcami w Savage Landzie. Następnie walki przeniosły się do Nowego Yorku. Nieświadoma Janet, nie miała pojęcia, że serum wzrostu, które podał jej Hank Pym, a w zasadzie to Skrull Criti Noll, miało zamienić ją w gigantyczną broń biologiczną. W obliczu porażki, Criti aktywował „serum wzrostu” Janet, aby zniszczyć Ziemię w odwecie za zabicie królowej Veranke podczas finałowej bitwy. Wasp urosła do niewyobrażalnych rozmiarów, a niestabilna energia aż wypływała z jej ciała. Thor użył swojego młota, żeby zminimalizować zniszczenia, które mogła wywołać eksplozja. Skierował energię z powrotem do jej ciała sprawiając, że Janet sama eksplodowała. Thor przysiągł, że pomści jej śmierć. 

Miesiące po wojnie między Avengers i X-Menami, okazało się, że Janet przeżyła. Gdy Thor cisnął w nią błyskawicą, nie zginęła tylko została przeniesiona do Microverse. Stamtąd używając swojej karty członkowskiej Avengers dawała im sygnały, że wciąż żyje. Nie wiedząc o tym, który z członków zespołu nadaje sygnał, Mściciele zwrócili się o pomoc do Pyma. Ostatecznie wyruszyli w podróż do Microverse skąd zabrali Janet i sprowadzili ją na Ziemię. Wasp dołączyła do zespołu Uncanny Avengers i wdała się w romans z kolegą z drużyny, Havokiem. 

Podczas wydarzeń znanych, jako Axis, gdy Doktor Doom i Scarlet Witch rzucili zaklęcie inwersji, Janet znalazła się pod jego wpływem i z superbohaterki zmieniła się w złoczyńcę. Została jednak złapana przez Kapitana Amerykę, który „wyciągnął” z jej ciała Cząsteczki Pyma, by dzięki nim zmniejszyć wszystkich, którzy byli mu przeciwni. Została uwolniona przez Havoka, gdy „odwróceni” X-Men zaatakowali Stark Tower. Alex próbował przekonać Cyklopa, aby ten oszczędził Janet, gdyż jej życie było zagrożone przez stworzoną przez X-Men bombę, mającą uśmiercić wszystkie istoty niebędące mutantami. Bomba nie została zdetonowana i Wasp została uwolniona przez Havoka, który chciał uciec razem z nią, wyjawiając, że to przez niego bomba nie eksplodowała. Odkrywając, że Alex nie zrobił tego, co twierdził, Janet odwróciła się od niego i dołączyła do „odwróconych” Avengers aby powstrzymać Kapitana przed doprowadzeniem do kolejnej inwersji. Gdy zaklęcie inwersji ponownie zostało rzucona, Janet na powrót stała się dobra, niestety Havok wciąż był zły i wykorzystał kochankę by pomogła mu uciec przed bohaterami. 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.