Avalon » Biosy » Moon Knight [Marc Spector]

Moon Knight [Marc Spector]

Charakterystyka

Moon Knight [Marc Spector]
Name:
Moon Knight [Marc Spector]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Marc Spector
Poprzednie pseudonimy:
Jake Lockley, Steven Grant, Yitzak Topol, Fist of Khonshu, Ian Waller, Mr. Knight
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Publicznie znana
Wzrost:
6' 2
Waga:
102 kg
Kolor włosów:
Brązowe
Kolor oczu:
piwne
Zajęcie/zawód:
Poszukiwacz przygód, kierowca taksówki, szpieg, bokser, żołnierz, najemnik, agent rządowy, milioner
Klasa postaci:
Człowiek
Status prawny:
Notowany
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Chicago, Illinois
Znani krewni:
Nieznany z imienia dziadek (martwy); Nieznana z imienia babcia; Elias Spector (ojciec, martwy); Pani Spector (matka); Randall Spector (brat, martwy); Diatrice (córka) 
Powiązania z grupami:
Midnight Sons, Secret Avengers, U.S. Marine Corps, CIA, West Coast Avengers, Marvel Knights, Defenders, Heroes for Hire
Baza operacyjna:
Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
Werewolf by Night #32
Zdolności:
Ekspert w walce wręcz, atleta na poziomie olimpijskim, ekspert w dziedzinie strategii. 
Biografia:
Marc Spector przyszedł na świat w Stanach Zjednoczonych jako syn rabina, który zdołał uciec z Czechosłowacji, gdy hitlerowscy naziści zaatakowali kraj. Dorastał w ubogiej dzielnicy Chicago, w której jego ojciec Elias był obiektem dyskryminacji. Młody Marc nie potrafił zrozumieć, dlaczego jego ojciec nigdy nie przeciwstawił się swoim prześladowcom. W ostatnich latach dzieciństwa, Marc przez przypadek odkrył, że bliski przyjaciel jego rodziny rabin Yitz Perlman był tak naprawdę nazistowskim dezerterem i seryjnym zabójcą Żydów. Chłopak zobaczył jak „wuj” oprawia swoją ofiarę. Ostatecznie młody Marc zaatakował mężczyznę i uciekł z jego kryjówki. To traumatyczne zdarzenie wywołało u młodego Spectora zaburzenie dysocjacyjne tożsamości. Pierwszymi osobowościami, które wykształcił jego umysł byli Steven Grant i Jake Lockley. Tuż przed wysłaniem Marca do Putnam Psychiatric Histpital, młody Spector po raz pierwszy zetknął się z egipskim bóstwem Khonshu, który twierdził, iż jest jego przodkiem. Gdy Elias Spector zmarł, Marc został zwolniony ze szpitala, aby mógł wziąć udział w sziwie (w judaizmie trwająca tydzień żałoba po zmarłym), jednak po pogrzebie młody Spector uciekł, kierowany przez głos egipskiego boga.
 
Spector zaciągnął się do Marines i służył przez trzy lata. Podczas drugiej misji w Iraku przełożeni Marca zwrócili uwagę na jego dziwaczne zachowanie. Gdy w końcu dokopali się do jego przeszłości, w niezbyt honorowy sposób został zwolniony ze służby. Po odejściu z wojska, Marc dołączył do CIA i pracował z takimi ludźmi jak William Cross, Amos Lardner czy Randall Spector – którzy później mieli mieć styczność z Moon Knightem. Randall zabił dziewczynę Marca – Lisę – toporkiem, chcąc ją powstrzymać przed wyjawieniem spisku dotyczącego handlu bronią. W odwecie Marc użył granatu chcąc pozbawić brata życia. Po odejściu z CIA, Marc zaczął brać udział w nielegalnych walkach, gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z „Frenchiem” Duchampem. Z czasem obaj mężczyźni zostali najemnikami i brali udział w misjach w Afryce i Ameryce Południowej. Jakiś czas później Marc Spector został oskarżony i skazany za zamordowanie prezydenta Bosqueverde, kraju w Ameryce Południowej. 

Spector i Frenchie przyjęli od niejakiego Raula Bushmana ofertę pracy w Egipcie. Marc pracował, aby zarobić, z kolei jego pracodawca zdawał się czerpać przyjemność z grabieży i mordowania. Bushman zabił archeologa Petera Alraune’a chcąc odnaleźć grobowiec jednego z egipskich faraonów i Spector zaatakował swojego chlebodawcę chcąc uratować córkę archeologa, Marlenę. Rozwścieczony Raul ranił Spectora i porzucił go na pustyni, zabijając przy okazji wszystkich dookoła z wyjątkiem Marleny, Frenchiego i wieśniaka, który zgodził się zdradzić mu sekrety grobowca. Ranny Spector zdołał wejść do grobowca nim stracił przytomność. Tam Marlena i pozostali złożyli go u stop rzeźby egipskiego boga Khonshu. Duch Spectora spotkał się z Khonshu, który obiecał go ocalić w zamian za służbę. Marc przystał na te warunki, chociaż później uważał, że to była jedynie halucynacja. Oczywiście wrócił do pełni sił i dopadł ludzi Bushmana. Niestety, sam Raul zdołał uciec. 

Spector w końcu odnalazł cel w życiu i wraz z Frenchiem i Marleną (która teraz była jego kochanką) przeprowadził się do Nowego Jorku. Oczywiście towarzyszył im egipski bóg. Z ich pomocą stworzył swój kostium, sprzęt oraz wizerunek Moon Knighta. Zarobioną fortunę przeznaczył na wspieranie działalności przeciw przestępczości. Również zaczął używać osobowości Stevena Granta – finansisty, oraz Jake’a Lockleya – taksówkarza, którego zadaniem było zbieranie krążących po ulicach plotek oraz stworzenie sieci informatorów. Przez to przeskakiwanie pomiędzy obiema osobowościami, tożsamość Marca Spectora zaczęła powoli zanikać. Prowadzenie aż czterech żywotów wywarło na Spectora ogromny wpływ.

Pierwszym zadaniem, z którym musiał się zmierzyć jako Moon Knight, było schwytanie wilkołaka Jack’a Russella na prośbę Committee. Jednakgdy dowiedział się, że organizacja chce wykorzystać Russella do przemieniania jego własnej siostry w kolejnego wilkołaka i zrobienia z nich swojej broni, zachował się honorowo i stanął po przeciwnej stronie barykady. Razem z wilkołakiem zdołali rozgromić organizację. 

Moon Knight podczas swojej działalności walczył z przeróżnymi złoczyńcami i łączył siły z takimi bohaterami jak Spider-Man czy The Thing oraz walczył u boku Defenders. Jakby tego było mało, zetknął się również z seryjnym mordercą naśladującym Hatchet-Mana… którym okazał się jego własny brat, Randall. Jakiś czas później Spector wpadł na trop Bushmana, odnalazł go i wysłał do więzienia, jednak Raul odegrał się na Marcu, nasyłając na niego Midnight Mana, który zniszczył statuetkę Khonshu. W tym czasie Marc był przekonany, że to za sprawą Khonshu dał mu mocne jak i cel w życiu. Samokontrola Spectora załamała się i mężczyzna wpadł w depresję do chwili, gdy Marlena stworzyła figurkę egipskiego boga twierdząc, że to oryginał. 

Spector dalej działał, jako Moon Knight i z biegiem czasu przeszedł załamanie nerwowe, po którym doszedł do wniosku, że lepiej porzucić swoje pozostałe tożsamości i na poważnie związać się z Marleną. Również doszedł do wniosku, że powinien zaprzestać działania jako samozwańczy pogromca przestępców. Zaczynając nowy rozdział w swoim życiu, Spector porzucił tożsamość Granta i sprzedał posążek boga galerii w Paryżu. Mając wizję, mówiącą mu o złu, powrócił do maski i peleryny Moon Knighta tylko po to by odkryć, że Marlena nie miała już sił tolerować jego schizofrenii i porzuciła go. 

Przez jakiś czas Moon Knight dołączył do West Coast Avengers i przez chwilę miał romans z Tigrą. Przez bardzo krótko należał do drużyny i po odejściu zetknął się z Hellstormem, który przegnał księżycowego boga z jego psychiki. Wolny od wpływów Khonshu, Spector porzucił żywot „mainstreamowego” herosa. Powrócił do Nowego Jorku i zaczął zwalczać zbirów mniejszego kalibru. Co więcej, udało mu się ponownie zejść z Marleną. Jakiś czas później odkrył, że Jeff Wilde – syn jego dawnego wroga, Midnight Mana – chciał zająć jego miejsce, gdy Spector działał na Zachodnim Wybrzeżu. Przez jakiś czas Moon Knight i Midnight działali jak sojusznicy, do chwili gdy Wilde nie został zdezintegrowany przez Secret Empire. Jak się później okazało, Jeff przeżył i został przemieniony w cyborga. Secret Empire wmówili mu, że to Moon Knight jest odpowiedzialny za śmierć jego ojca. Problemy z Empire niemal doprowadziły do wojny, w którą mieli być również zamieszani Darkhawk, New Warriors, Night Trasher, Nova, Punisher i Spider-Man. 

Jakiś czas potem Spector odkrył, że jego brat Randall przeżył i na dodatek usiłował zająć jego miejsce jako czempiona Khonshu. Randall jako Shadowknight zdołał tymczasowo przywłaszczyć sobie moce Spectora. Z pomocą Punishera Marc zdołał go pokonać. Po tych wydarzeniach, Marc wzmocnił swoją zbroję i broń adamantium oraz założył firmę Spectorcorp. Podczas Infinity War, Spector zmierzył się z Moon Shadem, swoją złą wersją stworzoną przez Magusa. Na szczęście Moon Knight zdołał pokonać swojego złego bliźniaka. Złoczyńca znany, jako Seth Phalkon zaatakował firmę Spectora wirusem komputerowym. Zamiast pozwolić na zniszczenie całego kompleksu i śmierci swoich pracowników, Spector poddał jeden z budynków kwarantannie zamykając się w środku. Marc zginął w wyniku stopienia rdzenia reaktora. 

Khonshu raz jeszcze ożywił Spectora aby ten udaremnił kolejny spisek Setha, który zwerbował dawnych wrogów Marca: Bushmana, Black Spectre’a i Morpheusa. Korzystając z posążka Setha próbowali zakłócić obrady ONZ. Na szczęście na miejscu pojawił się Moon Knight i udaremnił ich spisek niszcząc posążek egipskiego boga. Jakby tego było mało, później Spector znalazł się na celowniku CIA, które chciało go zabić z powodu jego wiedzy na temat ich programu kontroli umysłów. Na szczęście z pomocą znajomej z agencji zdołał pokrzyżować im szyki. 

Moon Knight zdołał w końcu pozbyć się jednego z nawiedzających go demonów. Po dość brutalnej walce na dachu jednego z budynków zabił Bushmana i mało tego… odciął mu twarz. Mimo zwycięstwa Spector został poważnie ranny, miał połamane oba kolana. Okulawiony i zrozpaczony zatracił się w alkoholu i narkotykach. Nie uczestniczył w Wojnie Domowej, mimo że zarówno Kapitan Ameryka jak i Iron Man chcieli go przeciągnąć na swoją stronę. Ostatecznie Marc zdołał się otrząsnąć i odzyskał jako taki spokój psychiczny. Mimo iż wciąż wierzył, że jest czempionem Khonshu to jednak w swojej wyobraźni egipski bóg nosił twarz Bushmana. 

Po Tajnej Inwazji Skrulli i przejęciu przez Normana Osborna władzy nad SHIELD i przemianowaniu jej na HAMMER, Spector znalazł się na jego celowniku. Norman wysłał na Spectora oddział Thunderbolts i Marc upozorował własną śmierć by następnie uciec do Meksyku jako Jake Lockley. Tam jednak nie dane mu było wieść spokojnego żywota, gdyż trafił na Punishera i kartel narkotykowy. 

Ostatecznie Moon Knight powrócił do Nowego Jorku i starał się zapanować nad swoją porywczą i brutalną naturą. Próbował kroczyć ścieżką dobra i dokonał czegoś niemożliwego, udaremnił napad na bank nie zabijając żadnego ze zbirów. Mając teraz do czynienia z bohaterem a nie z zamaskowanym mścicielem, Norman Osborn zwrócił się o pomoc do Hooda i Profile’a by zajęli się Spectorem. Korzystając z magii, Hood zdołał ożywić Bushmana i wcielił go do swojego oddziału mającego zabić Moon Knighta. Do ich starcia doszło w dokach i Spector zdołał pokonać Raula, już miał raz jeszcze odciąć mu twarzy, gdy nagle pojawił się przed nim Khonshu i rozkazał mu być posłusznym. Spector posłuchał i zostawił Bushmana w spokoju. 

Po nieudanym ataku Osborna na Asgard jego miejsce zajął Steve Rogers. Kapitan Ameryka przeorganizował Avengers i zwerbował Moon Knighta jako członka drużyny Secret Avengers. Mimo przynależności do drużyny, niektórzy jej członkowie wątpliwi czy jest zdrowy na umyśle. Po tych wydarzeniach, Spector przeniósł się do Los Angeles gdzie podjął pracę jako producent telewizyjny. Po pracach nad serialem „the Legend of Khonshu” będącym historią jego samego, świętował sukces, lecz to świętowanie przerwał telefon. Wyszedł na zewnątrz by spotkać się z Wolverinem, Spiderem i Kapitanem Ameryką. Kapitan poinformował Spectora, że złoczyńcy przyjeżdżają do L.A. i ma on odkryć, dlaczego tak się dzieje. Jak się okazało, Mr. Hyde sprzedawał głowę Ultrona. Moon Knight zabrał głowę śmiertelnie groźnego robota by zanieść ją Spider-Manowi, Loganowi i Kapitanowi – jednak jak się okazało, były to wyłącznie halucynacje. Spector przekazał głowę Ultrona prawdziwemu Kapitanowi a później zmierzył się z tutejszym kingpinem znanym jako Count Nefaria. Podczas starcia z szefem kryminalnego półświatka Marc wykształcił kolejne osobowości, jedną był Iron Man, druga bazowała na osobie Echo. Trzy miesiące po tych wydarzeniach serial „Legend of Khonshu” został anulowany i Moon Knight porzucił L.A. by powrócić do Nowego Jorku.

Po powrocie do miasta, Spector opracował nowy sprzęt i stworzył kolejną osobowość, Mister Knighta i zaczął współpracować z detektywem Flintem. Jednocześnie przemierzał ulice miasta jako Moon Knight i działał jako zamaskowany mściciel. Chodził również do psychologa, od którego dowiedział się że wcale nie cierpi na zaburzenie dysocjacyjne tożsamości, lecz jego umysł został „skolonizowany” przez Khonshu, a właściwie trzy jego aspekty. Każdy z nich odpowiadał innej tożsamości, w ten sposób jego umysł próbował sobie poradzić z tym, co się działo za sprawką egipskiego boga. Psycholog Elisa Warsame zahipnotyzowała Marca chcąc uspokoić Khonshu. To doprowadziło do tego, że Spector utracił wszystkie „dodatkowe” tożsamości i został zamknięty w nieznanym więzieniu, z którego jednak zdołał uciec. Tymczasem lekarka, do której tymczasowo „przylgnął” Khonshu planowała zemstę na generale Alimanie Lorze. Ostatecznie Spector dopadł kobietę a Khonshu odwrócił się od niej oraz powstrzymał Marca przed zabiciem jej. Po tych zdarzeniach Khonshu pozornie umieścił Marca w szpitalu dla psychicznie chorych. Ten zabieg miał uwolnić Spectora od szaleństwa, sprawiając, że zaakceptuje swoje wszystkie osobowości i staną się w końcu jednym. 

Marc niestety nie wiedział, że Król Słońce (awatar Amona Ra) i Bushman połączyli siły by go zabić. Aby to osiągnąć zaatakowali Marlenę chcąc wykorzystać ją jako przynętę, w końcu zdołali odkryć że ona i Marc mają córkę, Diatrice. Zmusili Marlenę by przyprowadziła Marca do domu, gdzie odkryli przed nim tożsamość jego córki. Po walce, obaj złoczyńcy zabrali Marlenę. Po umieszczeniu córki w bezpiecznym miejscu, Marc skontaktował się z przeciwnikami, którzy pokierowali go do swojej bazy na wyspie Isla Ra. Po dotarciu na miejsce Marc stoczył z Królem Słońcem duchowy pojedynek, podczas której przeciwnik sprawił, że Marc zwątpił we wszystko co widział i wiedział, uznając że Khonshu się mylił. Jednak podczas rytualnego pojedynku Spector uwierzył w Diatrice i z nowym zapasem energii pokonał Króla Słońce.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.