Avalon » Biosy » Doctor Octopus [Otto Octavius]

Doctor Octopus [Otto Octavius]

Charakterystyka

Doctor Octopus [Otto Octavius]
Name:
Doctor Octopus [Otto Octavius]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Otto Gunther Octavius
Poprzednie pseudonimy:
Doctor Octopus, Master Planner, Superior Venom, Spider-Man, Superior Spider-Man
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Publicznie znana
Wzrost:
5'9” jako Otto Octavius
Waga:
245 lbs jako Otto Octavius
Kolor włosów:
Łysy (wcześniej miał brązowe)
Kolor oczu:
Piwne
Zajęcie/zawód:
Naukowiec, kryminalista, prezes, bohater
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Jako Octopus – karany; jako Toliver - niekarany
Stan cywilny:
kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Schenectady, Nowy Jork
Znani krewni:
Torbert Theadore Octavius (ojciec, nieżyje), Mary Lavinia Octavius (matka, nieżyje), Karl Octavius (wuj), Elias Hargrove (kuzyn), Thomas Hargrove (kuzyn), będąc Peterem Parkerem przez jakiś czas był „spokrewniony” z jego krewnymi
Powiązania z grupami:
Sinister Six, Masters of Evil, Thunderbolts, Avengers, Mighty Avengers, Parker Industries, Horizon Labs, Superior Six, Spider-Army/Web-Warriors, Hydra, Hydra's Avengers
Baza operacyjna:
Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
The Amazing Spider-Man #3
Zdolności:
Jako Octopus mentalna kontrola nad swoimi mechanicznymi mackami. 
Biografia:
Otto urodził się w Schenectady w Nowym Yorku, jako jedyne dziecko przedstawicieli niższej klasy społecznej, apodyktycznej matki i brutalnego ojca. Podczas swoich młodzieńczych lat, chłopiec nie raz zaznał przemocy zarówno w domu jak i w szkole. Zachowanie ojca, który z jednej strony wałkował mu, aby stronił od przemocy, podczas gdy sam ją stosował w domu sprawiło, że młody Otto zaczął pałać nienawiścią do swojego rodzica. Ojca Octaviusa zginął w wypadku na placu budowy, gdy ten był na pierwszym roku studiów na M.I.T. Matka chłopaka wykorzystała to zdarzenie, aby manipulować synem by ten uczył się jeszcze więcej i jeszcze ciężej. Wysiłek się opłacił i młody Otto ukończył szkołę wyższą z najlepszymi wynikami na roku. Już jako dorosły człowiek podjął pracę w Amerykańskim Centrum Badań Atomowych. Aby móc pracować z radioaktywnymi substancjami, skonstruował zakładaną jak gorset uprząż z czterema mechanicznymi mackami, dzięki czemu zyskał przydomek Doktor Octopus. Nikt jednak nie przypuszczał, że z czasem to miano będzie kojarzone nie z naukowcem, tylko złoczyńcą. Otto zakochał się w koleżance z pracy, Mary Anders, jednak, gdy powiedział swojej matce o tym, że zamierza poślubić dziewczynę, ta kategorycznie nie wyraziła na to zgody, oświadczając, że nikt nie jest dość dobry dla jej syna i zmusiła go, aby zerwał z ukochaną. Pozostający pod wpływem matki Otto odrzucił miłość Mary i znowu został samotnikiem. Jednak, gdy dowiedział się, że jego rodzicielka potajemnie, za jego plecami chodziła na randki, wpadł w szał. Podczas kłótni z matką atmosfera stała się tak ciężka i napięta, że Mary Octavius zmarła na skutek ataku serca. 

Zgorzkniały, załamany i dręczony poczuciem winy Otto nie potrafił w pełni skupić się na swojej pracy, w wyniku czego doszło do eksplozji łatwopalnych substancji których używał. Jakby tego było mało, naukowiec został poddany również promieniowaniu, które sprawiło, że za pomocą myśli mógł kontrolować swoje mechaniczne ramiona. Niestety to samo promieniowanie doprowadziło do uszkodzenia mózgu Otto, w wyniku czego z naukowca zmienił się w megalomana – kryminalistę. Po wypadku trafił do szpitala, gdzie odkrył, że siła którą posiadł w połączeniu z jego niesamowitym intelektem może uczynić go kimś naprawdę potężnym. Tam też rozpoczęła się jego przestępcza kariera, kiedy to wziął jako zakładników szpitalny personel nazywając się Doktorem Octopusem. Zmusił ich aby zbierali dla niego sprzęt laboratoryjny by mógł kontynuować swoje badania. Niestety na miejscu pojawił się Spider-Man, lecz nowy wróg okazał się dla niego zbyt silny. Kolejnym ruchem Octaviusa było przejęcie kontroli nad placówką zajmującą się badaniami nuklearnymi, jednak tym razem Spider-Man zdołał powstrzymać szalonego naukowca. 

Doktor Octopus szybko stał się jednym z nagroźniejszych wrogów Spider-Mana z którym niejednokrotnie walczył i niestety ponosił porakżę. Dochodząc do wniosku, że skoro sam nie może go pokonać, może będzie w stanie to zrobić mając u swego boku sojuszników. Tym oto sposobem powołał do życia Złowieszczą Szóstkę, grupę superzłończyńców których łączył wspólny cel: zniszczenie Człowieka Pająka. Otto postanowił porwać Betty Brant, jednak nie przewidział, że kobieta będzie odwiedzała May Parker. Octavius traktował starszą panią tak uprzejmie, że nie miała pojęcia, że została porwana przez kryminalistę. Niestety również Złowieszcza Szóstka poniosła klęskę, w związku, z czym Octopus zwołał kolejną grupę zamaskowanych kryminalistów i przyjął miano Master Plannera. Zlecił im kradzież przeróżnych substancji, które miały mu pomóc osiągnąć wyższy poziom w zrozumieniu i opanowaniu nauki związanej z energią nuklearną. Chciał opracować broń nuklearną, która pomogłaby mu podbić świat. Jednak jego plan został narażony na niepowodzenie i wplątał się weń nie, kto inny jak Spider-Man: gdy May zachorowała, Peter oddał jej swoją krew, nie zdając sobie sprawy, że jego radioaktywna krew może zabić ciotkę. Jedyną substancją mogącą uratować ciotkę May było eksperymentalne serum ISO-36. Peter zdołał zebrać pieniądze aby opłacić zabieg, jednak zbiry Master Plannera porwały cenną substancję. Spider-Man zdołał odnaleźć podwodną kryjówkę Master Plannera i odkrył, że to nie, kto inny jak jego stary znajomy, Doktor Octopus. Baza Octaviusa została zniszczona a on sam zdołał uciec, Spider-Man na szczęście zdołał uratować serum i z pomocą Doktora Curta Connorsa ocalił życie ukochanej ciotce.

Po jednym z pojedynków Spider-Man zdołał wsadzić Octopusa do więzienia, gdzie zabrano mu jego macki. Jednak Otto pokazał, że jego umysłowa kontrola nad uprzężą jest jeszcze większa i ze znacznej odległości „przywołał” ją do siebie by wydostać się zza więziennych krat. Octopus uciekł i porwał samolot, który eksplodował. Uznano go za martwego, jednak szalony naukowiec przeżył i zaczął szaleć po mieście chcąc zwrócić na siebie uwagę Spider-Mana. Podczas pojedynku Otto uszkodził komin, który runął na kapitana George'a Stacy'ego (ojca ukochanej Petera Parkera, Gwen Stacy) który poświęcił się by uratować dziecko przed śmiercią. 

Otto wciąż mierzył wysoko i nie zamierzał zadowolić się żywotem byle łotra, dlatego zbierał siły by wypełnić pustkę po Kingpinie. Wypowiedział otwartą wojnę Hammerheadowi i jego zbirom. Niestety we wszystko wplątał się Człowiek Pająk i doprowadził Octaviusa do więzienia. Będąc za kratkami, Octavius odkrył, że May Parker odziedziczyła w spadku niewielką kanadyjską wysepkę z reaktorem jądrowym. Po wyjściu na wolność zaczął zabiegać o względy May, chcąc ją poślubić. Na szczęście Hammerhead przerwał ceremonię, a zawierucha która po tym nastąpiła doprowadziła do zniszczenia reaktora. Obaj kryminaliści zostali uznani za zmarłych. Otto jednak zdołał przeżyć eksplozję i zaczął wieść życie bezdomnego włóczęgi, którego nawiedzał duch Hammerheada. Nie wiedząc, co ze sobą zrobić, udał się do May Parker by szukać u niej pomocy. W jej towarzystwie włamał się do laboratorium wojskowego, gdzie chciał zbudować maszyną, która przegnałaby ducha kryminalisty. Plan jednak się nie powiódł: Hammerhead odzyskał ludzką formę i porwał May. Octavius i Spider musieli połączyć siły aby ją uratować. 

Otto był jednym ze złoczyńców, który został „uprowadzony” przez Beyondera i umieszczony na Battleworldzie, gdzie wraz z innymi superzłoczyńcami walczył przeciwko grupie superbohaterów. Jednak po powrocie na Ziemię jego ambicje ani trochę nie zmalały. Wciąż knuł i wypowiedział wojnę Owlowi, w którą wplątali się Spider-Man i Black Cat. Zmartwiony tym, że Felicia omal nie zginęła w starciu, Spider-Man ruszył do boju, by ostatecznie rozprawić się z Octopusem. Zwycięstwo Pająka było dla Octopusa niezwykle bolesne i wzbudziło w nim wręcz paniczny strach przed Spider-Manem. Mając świadomość, że w bezpośrednim starciu z nim nie ma szans, uknuł kolejny plan polegający na użyciu broni biologicznej, która miała zabić wszystkich mieszkańców Nowego Jorku. Aby uratować miasto, Pająk udał poniżonego i pokonanego, przywracając w ten sposób Octopusowi pewność siebie. 

Jakiś czas później Octopus powołał do życia nową Złowieszczą Szóstkę do której zwerbował Electro, Sandmana, Hobgoblina, Mysterio i Vulture'a. Niestety, mimo nowej drużyny Otto poniósł klęskę i nie zdołał podbić świata i pokonać Spider-Mana. Jednak wciąż w Octaviusie drzemała cząstka dobra, bo dowiedziawszy się, że jego niedoszła małżonka, Mary Alice Burke, umiera z powodu AIDS próbował znaleźć dla niej lek, kradnąc potrzebne do badań materiały. Niestety nie zdołał osiągnąć celu i dawna miłość zmarła, a on sam oddał się w ręce Spider-Mana. Jednak mimo znużenia życiem, Doktor Octopus uciekł z więzienia. W tym czasie jego arcywróg umierał z powodu zatrucia wirusem Owla. Mimo tego, że przez długi czasu Otto dążył do zniszczenia Pająka, tym razem wspiął się na wszelkie wyżyny i postanowił pomóc choremu wrogowi. Dopadł go i zdemaskował, poznając jego sekretną tożsamość i po przebadaniu wirusa zaoferował Parkerowi pomoc. Tym razem próba uleczenia drugiej osoby zakończyła się sukcesem i Peter został wyleczony. Sam Otto natomiast został brutalnie zamordowany przez klona Parkera, Kaine'a. 

Za sprawą członków grupy ninja-kultystów znanej jako The Hand, Otto wrócił do świata żywych. Niestety na skutek zmartwychwstania utracił część wspomnień, jak chociażby to o wyleczeniu Parkera i odkryciu jego sekretnej tożsamości. Octopus brał również udział w stworzeniu złej Spider-Woman. Dręczony wspomnieniami z nieciekawego dzieciństwa Otto rozpoczął przygotowania do realizacji planu ostatecznego zgładzenia Spider-Mana. Korzystając z nowych, super-inteligentnych macek porwał ministra spraw zagranicznych Palestyny, chcąc w ten sposób zaszantażować bohatera. Domagał się publicznego zdjęcia maski, grożąc, że jeśli Pająk tego nie zrobi, zabije zakładnika co zaostrzyłoby stosunki USA z Bliskim Wschodem. Z pomocą detektywa Garreta i Mosadu, heros zdołał uwolnić ministra i ośmieszył przy tym Octopusa. Wściekły Otto skręcił kark jednego z policjantów co rozwścieczyło Pająka, który porządnie go obił przed oddaniem w ręce władz. Jak się później okazało, uwięzionego Octopusa odurzono i wyprano mu mózg, a następnie wypuszczono na wolność aby zabił Normana Osborna. 

Podczas Pierwszej Wojny Domowej superbohaterów Otto próbował przewodzić kolejnej wersji Złowieszczej Szóstki w skład której wchodził Vulture, Shocker, Lizard, Trapster i Grim Reaper. Niestety jego drużyna szybko została rozbita przez Kapitana Amerykę i jego Secret Avengers. Sam Octavius jednak uniknął pojmania. Gdy w telewizji zobaczył relację na żywo z konferencji, na której Spider-Man publicznie zdjął maskę, wpadł w taki szał, nie mogąc uwierzyć, że był poniżani przez młodzika, że zaczął niszczyć wszystko co stanęło mu na drodze. Spider-Man zdołał powstrzymać złoczyńcę, który trafił do prowadzonego przez Barona Zemo więzienia dla super-łotrów. Octopus opuścił drużynę Thunderbolts dochodząc do wniosku, że jest bezsensowna. Jednak w ten sposób tylko zmienił miejsce odsiadki, bo został umieszczony w innym zakładzie przez S.H.I.E.L.D.

Po ucieczke zza krat, Otto dowiedział się że na skutek wszystkich starć z bohaterami, jego ciału pozostało kilka miesięcy życia. Zdołał nieco „zmodyfikować” swoje ciało aby móc mentalnie dowodzić armią octobotów. Poza tym, że Octopus myślał o zniszczeniu Spider-Mana i podbiciu Nowego Jorku uczestniczył również w „polowaniu” na Lily Hollister (Menace) i jej dziecko. Jednym z największych planów Octaviusa było zaoferowanie ludzkości powstrzymanie efektu cieplarnianego. Ostatecznie cały – jak się okazało nikczemny – plan Octopusa legł w gruzach za sprawą Spider-Mana, Black Widow i Silver Sable (która zginęła).

Kontrolując jednego z octobotów, Otto zdołał przenieść swój umysł do ciała swojego arcywroga, Spider-Mana. Peter Parker natomiast został uwięziony w umierającym ciele Octopusa. Dowiedziawszy się, że Parker uciekł z Fart, Octavius ukrył się w Avengers Tower. Ostatecznie obaj wrogowie stoczyli bój na śmierć i życie. W akcie desperacji Peter próbował użyć octobota aby wrócić do swojego ciała, lecz Octopus był sprytniejszy. Finał ich starcia był taki, że uwięziony w ciele kryminalisty Parker zginął. Otto Octopus zaczął żyć Peterem Parkera. Poruszony wspomnieniami Parkera Otto obiecał sobie i jemu, że będzie lepszym Spider-Manem niż on. Tak oto narodził się Superior Spider-Man.

Jako lepszy Spider-Man Otto ulepszył swój sprzęt i wrócił do starej kryjówki, która miała służyć mu za bazę operacyjną. Po pokonaniu nowej Złowieszczej Szóstki i Vulture'a niektórzy przyjaciele Parkera zaczęli czuć, że coś z nim jest nie tak. Chcąc działać lepiej, Octavius wypuścił w miasto spider-boty, które miały go informować o zagrożeniach. Co więcej, Otto zdecydował się zrobić doktorat na Empire State University gdzie poznał Annę Marię Marconi która miała mu pomóc w nauce. Z czasem Otto zakochał się w niej a ona zaczęła odwzajemniać jego uczucia. Jednak nawet miłość nie potrafiła odmienić Octaviusa, który działając jako bohater potrafił się zachowywać nie jak na herosa przystało. Za przykład może posłuszyć chociażby roztrzaskanie szczęki Skorpiona, oślepienie Vulture'a czy zabicie seryjnego mordercy Massacre'a. Zachowanie Pająka zaniepokoiło członków Avengers, jednak po „zbadaniu” swojego sojusznika nie odkryli niczego niepokojącego. Jakiś czas później Otto odkrył pewną anomalię w swoim umyśle, okazało się że to cząstka Petera Parkera, która walczyła o przejęcie kontroli nad swoim ciałem. Octavius oczywiście próbował pozbyć się Parkera i robił wszystko aby go wymazać ze swojego umysłu. Sądził, że tego dokonał.

Gdy Alistair Smythe zdołał uwolnić się przed wyrokiem śmierci, burmistrz Jameson kazał Spider-Manowi go zabić. Otto wykorzystał te słowa aby szantażować Jamesona i w ten sposób zyskał kontrolę nad Raft, które przerobił na swoją bazę operacyjną. „Spider-Island 2” - jak nazwał wyspę – stała się siedzibą Superior Spider-Mana i jego żołnierzy – Spiderlings. Mimo działalności superbohaterskiej Otto pracował w Horizon Labs, gdzie pewnego dnia doszło do nietypowego zdarzenia: został przeniesiony do alternatywnej rzeczywistości, 2099 roku. Tam trafił na Miguela O'Harę, czyli Spider-Mana 2099. Próbując wrócić do swojej rzeczywistości, Otto trafił do innych światów i poznał innych Spider-Manów. Podczas tych nietypowych podróży, odkrył, że ktoś zabija osobniki obdarzone pajęczymi mocami. Zbierając pod swoim sztandarem Spider-Army aby stanąć do walki z Karnem i innymi Dziedziczącymi. Po odniesieniu zwycięstwa, Otto wrócił na swoją Ziemię, lecz nie pamiętał o niezwykłej przygodzie. Octavius odkrył, że Flash Thompson był nosicielem symbionta Venoma i postanowił mu pomóc. Pomoc polegała na oddzieleniu go od Klyntara, który zdołał się uwolnić i połączyć ze Spider-Manem tworząc Superior Venoma. Będąc połączonym z Venomem, Otto działał gwałtowniej i brutalniej niż zazwyczaj. W sprawę włączyli się członkowie Avengers, którzy stoczyli bój z Pająkiem, zmuszając go do „zrzucenia” symbionta, który ponownie wrócił do Thompsona. Otto znalazł się na celowniku Mścicieli, którzy raz jeszcze postanowili go przebadać. Przechodząc pozytywnie wszystkie testy, Octavius uciekł. 

Kilkadziesiąt dni później Spider-Man trafił na ślad Króla Goblinów (Zielonego Goblina), który okazał się znać jego tajemnicę. Rozgryzł, że Spider-Man to tak naprawdę Otto Octavius! Chwilę później zaproponował mu sojusz, lecz Pająk odmówił. Na skutek tej odmowy, Osborn rozkazał zniszczyć Spider-Island. Zaskoczony faktem, że ludzie Goblina zdołali przedrzeć się przez jego system obronny zmuszony był ratować się ucieczką. Jakby tego było mało, działająca wraz z Osbornem Manace porwała Annę. Norman wodził Otto za nos, zmuszając go do udania się do tuneli metra, gdzie rzekomo miała być ukochana Octaviusa, jednak było tam uwięzione dziecko. Zdając sobie sprawe, że sprawa go przerasta, Otto postanowił oddać kontrolę nad ciałem prawowitemu właścicielowi, Peterowi Parkerowi, a jego świadomość zniknęła z ciała Parkera.
Kopia świadomości Otto powróciła ostatecznie i działa jako Elliot Toliver.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.