Avalon » Biosy » Magik [Illyana Rasputin]

Magik [Illyana Rasputin]

Charakterystyka

Magik [Illyana Rasputin]
Name:
Magik [Illyana Rasputin]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Illyana Nikołajewna Rasputina
Poprzednie pseudonimy:
Darkchylde, Lightchylde, Little Snowflake, Redflag #133
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Tajna
Wzrost:
5'5" (166 cm)
Waga:
120 lbs. (54 kg)
Kolor włosów:
Blond
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Poszukiwaczka przygód, studentka, władczyni wymiaru Limbo
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nie żyje
Stan cywilny:
Panna
Narodowość:
Rosjanka
Miejsce narodzin:
Ust-Ordyński kołchoz, rejon Bajkału, Syberia, ZSRR
Znani krewni:
Piotr Rasputin (Colossus, brat), Michaił Rasputin (brat), Nikołaj Rasputin (ojciec, nie żyje), Aleksandra Rasputina (matka, nie żyje), Elena (prababka, nie żyje), Grigorij Iwanowicz Rasputin (pradziad, nie żyje), Iwan (stryjeczny pradziad, nie żyje), Władimir Rasputin (stryjeczny dziadek, nie żyje), Larysa Miszczenko (kuzynka, nie żyje), Peter (bratanek)
Powiązania z grupami:
New Mutants, Hellions
Baza operacyjna:
Brak
Pierwsze pojawienie się:
Giant Size X-Men #1
Ostatnie pojawienie się:
Uncanny X-Men #303
Śmierć:
Zabił ją Legacy Virus
Zdolności:
Prawdopodobnie wrodzoną zdolnością Illyany była teleportacja, jednak nie ma co do tego pewności, ponieważ duchowa więź z wymiarem Limbo sprawiła, że używała do tego celu naturalnych dla tamtego wymiaru dysków teleportacyjnych, chociaż potrafiła kontrolować je w szczególny sposób. Przez lata przebywania w Limbo opanowała liczne elementy magii, zarówno białej, jak i czarnej, z której mogła korzystać także w rodzimej rzeczywistości. Jej magiczne umiejętności pozwoliły na stworzenie Miecza Duszy - broni zdolnej przełamać każde zaklęcie oraz czerpać z duchowej esencji innych osób - oraz manifestację mistycznej zbroi, chroniącej przed atakiem fizycznym, jak i magicznym.
Biografia:
Illyana była najmłodszym z dzieci Nikołaja i Aleksandry Rasputinów - dwójki kołchoźników, mieszkających w Ust-Ordyńskim regionie Syberii i wywodzących się - jak ujawniono wiele lat później - z rodu okrytego złą sławą samozwańczego świętego - Grigorija Rasputina. Nie dane jej było poznać najstarszego brata, Michaiła, ponieważ oficjalnie uznano, że zginął jako kosmonauta, przy zakończonym katastrofą starcie rakiety, która miała wynieść go na orbitę okołoziemską. Nikt nie wiedział wtedy, że Michaił przeżył, nieświadomie wykorzystując swoje mutacyjne zdolności, by przenieść się do innego wymiaru. Wkrótce ujawniły się jednak nadludzkie zdolności jej drugiego brata - Piotra. Jako człowiek niezwykle uczynny i rodzinny, Piotr wykorzystywał swoja nadludzką siłę i wytrzymałość, by pomagać rodzicom w pracach rolnych. Pewnego dnia zaś, kiedy użył ich publicznie, by ocalić siostrę przed śmiercią pod kołami rozpędzonego traktora, zjawił się w ich kołchozie człowiek nazwiskiem Charles Xavier, który zabrał Piotra do Ameryki, by uczynić z niego bohatera.

Nie minęło dużo czasu, kiedy mała Illyana została wplątana w rozgrywki między superbohaterami i ich przeciwnikami. Gdy płatny morderca, znany jako Arcade dostał się w ręce Dr Dooma, jego asystentka - android, zwany Miss Locke - uprowadziła kilka bliskich X-Men osób, by skłonić grupę do odbicia swojego szefa. Podczas gdy pierwszy skład wykonywał zadanie, grupa rezerwowych członków X-Men uwolniła zakładników z Murderworld. Illyana nie została jednak odesłana do domu, ponieważ Piotr bardzo chciał zatrzymać ją przy sobie, a profesor Xavier zamierzał skorzystać z okazji, by zbadać mutacyjny potencjał dziewczynki. Bardzo szybko, Illyana stała się częścią tej wielkiej rodziny i bardzo blisko zaprzyjaźniła się z Kitty Pryde, która opowiadała jej bajki na dobranoc.

Kiedy X-Men zostali zmuszeni do tymczasowej przeprowadzki na wyspę w Trójkącie Bermudzkim, Illyana przypadkiem trafiła do starej świątyni, gdzie przeszła przez teleportacyjny dysk, prowadzący do wymiaru Limbo. Okazało się, że była to pułapka, zastawiona przez władcę i jednocześnie więźnia tego wymiaru - Belasco. Czarnoksiężnik zamierzał uczynić z dziewczynki swoją uczennicę i spadkobierczynię, nauczając ją czarnej magii. X-Men natychmiast ruszyli na pomoc i w wymiarze, gdzie czas i przestrzeń rządzą się swoimi prawami, spotkali odpowiedniki samych siebie z przyszłości. Aby zapobiec ciągowi wydarzeń, który doprowadził do uwięzienia X-Men w Limbo, starsza Storm pomogła prawdziwej grupie odzyskać Illyanę, ale w momencie, gdy zamierzała odesłać wszystkich do domu, Belasco wyrwał dziewczynkę z rąk brata. Aby dopiąć swego, Belasco zamknął fragmenty duszy Illyany w Kamieniach Krwi (Bloodstones), które umieszczał kolejno w podarowanym jej medalionie, a w ramach kary, jej nauczycielką uczynił starszą Storm. Ororo postanowiła jednak nauczyć Illyanę białej magii, by zrównoważyć w ten sposób niekorzystny wpływ otoczenia. Jej plany pokrzyżowała Cat - starsza wersja Kitty - która przekonała Illyanę, że może wrócić do domu, jeśli pokona Belasco. Pierwsza próba zakończyła się jednak całkowitym niepowodzeniem: Cat trafiła w niewolę Czarnoksiężnika, a Illyana została teraz jego uczennicą. Pewnego wieczoru, próbując wymknąć się ze swej sypialni, Illyana podświadomie przywołała jeden z teleportacyjnych dysków, które od tej pory stały się jej sekretnym środkiem transportu, służącym do wymykania się z cytadeli. Będąc świadkiem śmierci drugiej Storm, Illyana uciekła z zamku na dłużej i podczas medytacji w dawnej siedzibie swej mentorki, skupiła swoją magiczną energię, tworząc Miecz Duszy (Soulsword). Z tą bronią zaatakowała Belasco i pokonała go, lecz gdy dostrzegła, że czarna magia powoduje u niej początki przemiany w demona, postanowiła oszczędzić czarnoksiężnika i wrócić na Ziemię, rezygnując z zostania władczynią wymiaru. Chociaż dla niej minęło siedem długich lat, pojawiła się w domu dokładnie w tym samym momencie, kiedy X-Men powrócili z Limbo.

Początkowo, Illyana nie mówiła nikomu o swoich doświadczeniach i umiejętnościach - jedynie profesor Xavier nabrał pewnych podejrzeń, trafiając na jej silną ochronę przed telepatią. Pewnego dnia jednak, kiedy Illyanę poproszono o zaprogramowanie sekwencji treningowej w sali ćwiczeń, uruchomiła scenerię wprost z Limbo, a zapytana o przyczynę, wpadła w szał i zaatakowała Kitty, używając Miecza Duszy.

W dniu swoich czternastych urodzin, została zaatakowana przez sługę Belasco - demona imieniem S'ym, który próbował zabrać ją z powrotem do Limbo. Aby go pokonać, Illyana przeniosła ze sobą do tamtego wymiaru członków New Mutants, ale ostatecznie decydujący pojedynek rozegrał się między nimi dwojgiem. Po powrocie do domu, Illyana użyła zaklęcia zapomnienia, by nadal ukrywać swoje magiczne zdolności przed młodymi mutantami, zaczęła jednak twierdzić, że jej mutacyjną zdolnością jest teleportacja, co zapewniło jej miejsce w grupie.

Wkrótce jednak musiała ujawnić swoje tajemnice, aby uratować Kitty, gdy ta została uprowadzona przez White Queen. Illyana użyła zaklęcia, by dowiedzieć się, co stało się z jej przyjaciółką, a to z kolei doprowadziło do pierwszego starcia New Mutants z Hellions. Niestety, w pierwszej rundzie młodzi mutanci zostali pokonani, ale dzięki odporności na telepatię tej pierwszej, Illyana i Mirage zdołały umknąć do Limbo, a następnie powrócić, by uratować resztę. Mimo to, fakt, że Illyana była czarownicą w dosłownym tego słowa znaczeniu i to, że trzymała to w tajemnicy przed resztą, sprawiły, że nie wszyscy w grupie obdarzyli ją zaufaniem. Niedługo potem, również Piotr poznał całą prawdę o siostrze, kiedy ta pomogła X-Men w walce z Mrocznymi Zjawami (Dire Wraiths).

Kiedy Illyana pokonała Demonicznego Niedźwiedzia, zdejmując klątwę z rodziców Dani Moonstar, po raz pierwszy zaczęły materializować się fragmenty jej pancerza. Zaniepokojony Xavier poprosił o radę Dr Strange, lecz ten uznał, że dziewczynie bardziej przyda się towarzystwo rodziny i przyjaciół, niż dalsze nauki magii. Wkrótce okazało się, że przy każdym użyciu magii, coraz większe fragmenty pancerza pokrywały jej ciało.

Pewnego dnia, podczas sesji treningowej, w Sali Ćwiczeń pojawiła się zjawa zakapturzonego mężczyzny, który ostrzegał Illyanę przed nieszczęśliwym końcem. Chcąc dowieść, że się myli, Magik przeniosła całą swoją grupę dziesięć lat w przyszłość - wprost na grupowy zjazd w posiadłości Xaviera. Okazało się, że tajemniczą osobą był Michaił Rasputin, który twierdził, że chce ocalić siostrę przed śmiercią z powodu Legacy Virusa. Nie obyło się bez pojedynku między starszymi a młodszymi wersjami New Mutants, po którym pozwolono Michaiłowi przeprowadzić uzdrawiającą operację. Cypher odkrył jednak, że w rzeczywistości to Michaił był nosicielem wirusa i zaraził swoją siostrę. Nikt jednak nie dowiedział się o tym, ponieważ tuż przed powrotem, Karma z przyszłości usunęła młodszym odpowiednikom swoich kolegów wspomnienia o tej wizycie.

Podczas swojej wizyty na ziemi i krótkiego starcia z New Mutants, Beyonder wydobył na powierzchnię mroczną stronę Illyany, która przeniosła swoich przyjaciół do Limbo, by objąć władzę nad wymiarem. Dopiero gdy Kitty złamała zaklęcie, używając Miecza Duszy, wróciła do siebie. Darkchylde ponownie dała o sobie znać podczas pobytu grupy w Asgardzie, kiedy to Enchantress oddzieliła ją od ciała Illyany i posłała do ataku na jej przyjaciół. New Mutants zdołali jednak uwolnić prawdziwą Illyanę, która pokonała swoją sprawczynię i uwięziła ją w Limbo, zajmując jej miejsce, ale już przy następnej wizycie X-Men w krainie Asów, zrezygnowała z tej roli i wróciła na Ziemię.

Po powrocie, grupę czekało kolejne starcie z Beyonderem. Tym razem ta wszechpotężna istota postanowiła wymazać ich z istnienia, urażona faktem, że cofnięto zmiany, jakie wprowadziła. Manewr ten powiódł się i jedynie Kitty pamiętała o istnieniu New Mutants. Wkrótce jednak, Beyonder zapragnął samemu stać się człowiekiem i w ramach eksperymentu, na powrót ożywił esencję New Mutants - wszyscy jednak bardziej przypominali zombie, niż prawdziwych, żywych ludzi, więc Magneto postanowił poprosić Emmę Frost, by usunęła z ich świadomości spotkanie z Beyonderem i przywróciła dawne osobowości. Okazało się jednak, że Frost wykorzystała Empatha, by wpłynąć na decyzję Magnusa i chociaż umysły dzieciaków zostały w końcu naprawione, nie obyło się bez bijatyki z udziałem Avengers.

Kiedy na Ziemię przybył Magus - ojciec Warlocka, Illyana próbowała ukryć swojego towarzysza w Limbo. Okazało się to nieskuteczne, a wręcz tragiczne w skutkach, ponieważ Magus zawarł przymierze z S'ymem i teraz jego technowirus zaczął przekształcać cały wymiar. Aby zapobiec wzajemnemu wspieraniu czarnej magii i transmodowej technologii, Illyana postanowiła zlikwidować magię Limbo, wbijając swój miecz w jego grunt. Poskutkowało to na krótki czas, a cała grupa została przeniesiona w kosmos, gdzie spotkali Xaviera i Starjammers - w tym czasie, cały negatywny wpływ czarnej magii na Illyanę przestał być widoczny. Wkrótce jednak musieli wrócić do Limbo, aby powstrzymać rosnącego w siłę S'yma, a przyparta do muru Magik musiała odzyskać Miecz Duszy. Gdy został on wyciągnięty z ziemi, wymiar natychmiast przekształcił się na powrót w mroczne miejsce - również jego wpływ na Illyanę wydał się mocniejszy, bo gdy użyła magii w walce, obecność Darkchylde stała się wyraźniejsza. Gdy Illyana zobaczyła, że wyrosły jej rogi i ogon, postanowiła już nigdy nie wracać do Limbo i nie używać magii.

Los jednak nie dał jej odpocząć, ani fizycznie, ani emocjonalnie. Dowiedziała się, że Piotr i Kitty zostali poważnie ranni w starciu z Marauders i nie mogła przestać się martwić. Wkrótce potem Doug Ramsey zginął w walce z Ani-matorem, więc z wściekłości wysłała winnego w najgłębsze czeluści Limbo. Szalę przechyliła wiadomość o śmierci X-Men w Dallas. Wściekła z rozpaczy, Illyana zaatakowała Forge'a, obwiniając go o śmierć przyjaciół. Interwencja Freedom Force sprawiła, że Destiny zajrzała w jej przyszłość i przepowiedziała, że będzie musiała odejść lub Ziemia zginie. To jednak nie powstrzymało wściekłej Magik, która zaciągnęła Forge'a do Limbo, by tam go zabić. Powstrzymała ją dopiero Dani Moonstar, pokazując iluzję jej samej, całkowicie zmienionej w demona.

Kiedy demon, zwany Baba Yaga, uprowadził New Mutants, by ich zjeść, Illyana wpadła na pomysł, by ożywić swego brata i użyć jego stalowej formy do pokonania demona. Użyła w tym celu zaklęcia nekromancji, które wcale nie było potrzebne, ponieważ Colossus tak naprawdę był żywy i właśnie na tę okoliczność, Gateway sprowadził go z Australii, gdzie ukrywali się X-Men. Pokonanie demona nie stanowiło wielkiego wyzwania, jednak fakt, że Illyana skorzystała z zaklęcia nekromancji - najcięższego w czarnej magii - przypieczętował jej los.

Podczas powrotu z kolejnej kosmicznej przygody, Magik zmuszona była ponownie teleportować swoją grupę przez Limbo. Tym razem zostali zaskoczeni przez demony S'yma, który w walce zdołał zablokować zdolności Illyany tak, że nie mogła opuścić Limbo, a jedynie przenosić się w czasie, w jego obrębie. Podczas próby ucieczki, New Mutants spotkali innego demona - N'astirh, który twierdził, że jest zakochany w Illyanie i chce im pomóc. N'astirh przekonał ją, że może odzyskać kontrolę nad zdolnościami, jeśli w pełni zaakceptuje swoją mroczną stronę. Była to jednak pułapka i kiedy Illyana uwolniła mrok swojej duszy, całkowicie przemieniła się w Darkchylde i otworzyła ogromny portal, wiodący do centrum Nowego Jorku, przez który wydostały się hordy demonów. N'astirh odebrał jej kontrolę nad portalem i uwięził, lecz szczęśliwie dla Illyany w pobliżu znajdował się jej brat, który wraz z X-Men i X-Factor próbował powstrzymać wydarzenia, znane jako Inferno. Illyana czuła ogromny wstyd z powodu swojej przemiany, więc postanowiła uciec do Limbo i pozostać tam na zawsze, przejmując należną jej rolę władczyni wymiaru. Piotr i przyjaciele próbowali odwieść ją od tego zamiaru, a Wolfsbane zaproponowała, by spróbować ocalić młodszą wersję Illyany, którą widzieli podczas swoich podróży w czasie. To poddało Magik pomysł, jak powstrzymać Inferno: używając kombinacji zaklęć, portali i Miecza Duszy, udało jej się wciągnąć demony z powrotem do Limbo i zamknąć przejście, a jednocześnie przenieść na ziemię młodszą wersję samej siebie, która nie została jeszcze skażona złem. Kiedy na placu boju pozostał pusty pancerz, wszyscy sądzili, że Illyana zginęła, lecz gdy Piotr rozerwał zbroję, znalazł w środku swoją siedmioletnią siostrzyczkę.
Kilka dni później, Illyana wróciła do Rosji, do swoich rodziców.

Jej szczęśliwe dzieciństwo nie trwało jednak długo. Kiedy niewielkie miasteczko na Syberii zostało opanowane przez mutanta-telepatę, zwanego Soul Skinner, rząd rosyjski wysłał agentów, którzy zabili Nikołaja i Aleksandrę Rasputinów i uprowadzili Illyanę, by sztucznie przyspieszyć aktywację jej zdolności i wykorzystać do walki z mutantem. Maszyna, której chcieli do tego celu użyć, została zniszczona tuż po uruchomieniu przez Colossusa, lecz efekt jej działania wkrótce dało się odczuć. Gdy ponownie została zabrana do Ameryki, Illyana zaczęła chorować. Badania wykazały przyspieszone działanie Legacy Virusa, powodujące rozpad komórek jej ciała w zastraszającym tempie. Zastosowanie zaawansowanej aparatury Shi'Ar i obecność najlepszych specjalistów nie zdołały jej pomóc. Illyana Rasputina zmarła wkrótce potem, stając się pierwszą ofiarą śmiertelnego dla mutantów wirusa.Gil Galad 
Odpowiedniki z alternatywnych światów:
Illyana Rasputina, również jako Magik, dołączyła do grupy Exiles po tym, jak Blink została tymczasowo oddzielona od swoich towarzyszy, by wykonać specjalne zadanie. Niewiele wiadomo o jej historii ponad to, że gotowa była na wszystko, byle tylko wrócić do domu. Nie wahała się przed najbardziej skrajnymi działaniami i morderstwem z zimną krwią, dlatego też większość grupy odsuwała się od niej. Ta Illyana trafiła na krótko do rzeczywistości #616 i spotkała się z X-Men, a nawet oddała Archangelowi swój Miecz Duszy, bez problemu tworząc sobie nowy. Z czasem zbliżyła się do Morpha i odsłoniła przed nim swoje drugie oblicze - wrażliwej i zagubionej dziewczyny, która za wszelką cenę chce odzyskać swoje życie. Zanim jednak doszło między nimi do czegoś, Illyana zginęła z rąk Hyperiona.

W rzeczywistości Age of Apocalypse, Illyana nigdy nie trafiła do Limbo, ale do jednej z kopalni, kierowanych przez reżim Apocalypse'a. Powszechnie sądzono, że zginęła podczas czystek w Rosji i dopiero po latach została zlokalizowana przez Know-it-all. Magneto chciał wykorzystać jej zdolności, by przywrócić właściwy bieg historii, więc wysłał Colossusa i jego uczniów z Generation Next, by odbili dziewczynkę. Akcja zakończyła się częściowym sukcesem, bo chociaż Illyana trafiła w końcu do Magnusa, wszyscy uczniowie Rasputina zginęli. Po ostatecznej walce z Apocalypsem, połączone zdolności Illyany i Destiny w kombinacji z kryształem M'Kraan, pozwoliły otworzyć portal czasoprzestrzenny, przez który Bishop cofnął się w przeszłość i naprawił linię czasową. Sądzono, że ta wersja Illyany przestała istnieć wraz z tamtym światem, jednak po ujawnieniu, że AoA istnieje w dalszym ciągu jako alternatywna rzeczywistość, jej los pozostaje nieznany.

Crossover Shattershot pokazało inną wersję Illyany, która pod pseudonimem Darkchylde była członkinię X-Force w alternatywnej przyszłości odległej o 15 lat. Ta Illyana, po wydarzeniach z Inferno, przeżyła kolejne dzieciństwo i trening, który pozwolił jej odzyskać mutacyjne oraz magiczne zdolności, a następnie dołączyć do grupy ze starszymi teraz kolegami z New Mutants.

Inną wersję Illyany poznaliśmy w X-Men Unlimited #12. Tym razem była to dorosła kobieta, która przemierzała różne rzeczywistości w poszukiwaniu pomocy dla swego syna - Hutcha, który urodził się jako bezcielesna istota międzywymiarowa. W akcie desperacji, zawarła umowę z Mephisto, który obiecał dać jej synowi ciało, w zamian za śmierć wszystkich mutantów z wymiarów, z którymi był połączony. Kiedy wielu mutantów zostało wessanych do rodzimego wymiaru Illyany i Hutcha, chłopak zdecydował się zerwać umowę i ocalić ich, wracając do dawnej postaci.

W What If vol. 2 #12 mieliśmy okazję dowiedzieć się, co by było gdyby X-Men i New Mutants pozostali w Asgardzie. W tej wersji, Illyana zajęła miejsce Enchantress i została wplątana w wojnę między Helą a Storm. Kiedy w wyniku wojny, Dani Moonstar została nową boginią śmierci, Illyana przyjęła rolę pośrednika między Asgardem, a Hel.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.