Avalon » Biosy » Human Torch [Johnny Storm]

Human Torch [Johnny Storm]

Charakterystyka

Human Torch [Johnny Storm]
Name:
Human Torch [Johnny Storm]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Jonathan Lowell Spencer „Johnny” Storm
Poprzednie pseudonimy:
Matchstick Johnny, Doug Brown
Uniwersum:
616
Tożsamość:
powszechnie znana
Wzrost:
5'10" (178 cm)
Waga:
170 lbs. (77 kg)
Kolor włosów:
Blond
Kolor oczu:
Niebieski
Zajęcie/zawód:
poszukiwacz przygód, zarządca finansowy w Fantastic Four inc.; były mechanik, cyrkowiec, kierowca wyścigowy, aktor, strażak
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
Rozwiedziony
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Glennville, Long Island, Nowy York
Znani krewni:
Mary Storm (matka – nie żyje), Franklin Storm (ojciec – nie żyje), Susan Storm Richards (Invisible Woman, siostra), Reed Richards (Mr. Fantastic, szwagier), Franklin Richards (siostrzeniec), Valeria Richards (siostrzenica), Marygay Jewel Dinkins (ciotka), „Bones” (kuzyn)
Powiązania z grupami:
Fantastic Four, Fantastic Force, The Invaders
Baza operacyjna:
Baxter Building (New York)
Pierwsze pojawienie się:
Fantastic Four #1
Zdolności:
Johnny potrafi pokryć swoje ciało ogniem, manipulować nim (np. tworzyć ogniste kule lub inne obiekty) i latać z ponaddźwiękową prędkością. Może wytworzyć płomień o maksymalnej temp. miliona stopni Fahrenheita, co jednak wyczerpuje jego moc na jakiś czas. W normalnych warunkach potrafi utrzymać swą ognistą formę przez 17 godzin.
Biografia:
Wychowując się w podmiejskim Glennville, Johnny Storm skierował swe zainteresowania ku samochodom, pomimo iż jego matka zginęła w wypadku samochodowym. Z czasem stał się świetnym mechanikiem w stosunkowo młodym wieku. Już jako nastolatek, Johnny – syn słynnej doktorki i owianego złą sławą kryminalisty - nie stronił od przygód. Między innymi, uratował swych przyjaciół z palącego się budynku i prawie został nowym wcieleniem Ghost Ridera. Wraz z siostrą dołączył do kosmicznej wyprawy badawczej, zorganizowanej przez Reeda Richardsa. Ekspedycja zakończyła się katastrofą, podczas której każdy z czterech członków załogi został przeszyty kosmicznym promieniowaniem, uzyskując tym samym fantastyczne moce. Johnny został obdarzony mocą władania ogniem i super szybkiego lotu. W hołdzie jednemu z bohaterów II wojny światowej, przyjął przydomek Human Torch (Ludzka Pochodnia) i stał się bezcennym, aczkolwiek nieco niestabilnym, członkiem Fantastic Four. Po walce z Miracle Manem, poróżniony z resztą grupy, Johnny odszedł i spotkał cierpiącego na amnezję niegdysiejszego bohatera wojennego i władcę Atlantis - Namora. Rozpoznając go ze stron komiksów, Human Torch postanowił przywrócić mu pamięć wrzucając go do morza. Plan zadziałał, jednak po tym, jak Namor zastał swe podwodne królestwo w ruinie, wypowiedział wojnę ludziom. Młody Storm wrócił do FF i wspólnie udało im się odeprzeć atak i zażegnać niebezpieczeństwo wojny. Torch kolejny raz rozważał odejście z grupy, by tym razem dołączyć do trupy cyrkowej swego kuzyna Bonesa, jednak szybko porzucił ten plan.

Johnny, będąc członkiem słynnej Fantastic Four, był równocześnie zwykłym nastolatkiem, uczącym się w Glenville High. Początkowo próbował ukryć swą tożsamość przed mieszkańcami Glenville, co okazało się daremne, gdyż prawdziwe imiona całej Fantastycznej Czwórki były znane światu od początku jej istnienia. W swych solowych przygodach Storm walczył z całą plejadą super łotrów takich, jak: Destroyer, Rabble Rouser, Wizard, Zemu, Warlord, Paste-Pot Pete, Acrobat, tajemniczy Painter of 1000 Perils, the Sorcerer of Glenville Woods, Asbestos Man, Eel, Plant Man czy Captain Barracuda, którego pokonał wspólnie z Icemanem.

Super łotrzy nie byli jedynymi rywalami Human Torcha. Mike Snow, członek szkolnej drużyny zapaśników, dręczył i tyranizował Johnny’ego, aż ten nieumyślnie wybuchł ogniem, trwale uszkadzając twarz Mike’a. Pomimo urazu, Snow nie wygadał się o wypadku i utrzymywał nawet, że to właśnie młody Storm uratował mu życie lecąc z nim prędko do szpitala. Po tym incydencie, Johnny zaczął spotykać się z koleżanką ze szkoły, Dorrie Evans, która jednak, zmęczona jego częstą nieobecnością, zerwała z nim. Torch spotkał innego nastoletniego super-herosa, Spider-Mana, gdy ten wtargnął do Baxter Building, chcąc zrobić wrażenie na Fantastic Four. Pomimo początkowych nieporozumień, Storm zaprzyjaźnił się Parkerem na długie lata.

Kiedy Super Skrull (Kl’rt) zaatakował grupę, Human Torch zdołał uwięzić go w jaskini, jednak ten uciekł i przybrał postać Franklina Storma (ojca Sue i Johnny’ego). Czwórce udało się ujawnić konspirację, jednak Skrullowie przytwierdzili bombę do klatki piersiowej prawdziwego Franklina i ten poświęcił życie, aby ocalić swe dzieci. Wyprawa na planetę Skrulli i śmierć Warlorda Morrata, odpowiedzialnego za śmierć Franklina, dopełniła zemsty, jednak to nie ostatni raz, gdy Skrullowie stanęli na drodze Johnny’emu.

Po ukończeniu szkoły, Storm zapisał się do Metro College, gdzie zaprzyjaźnił się ze swoim współlokatorem, Wyattem Wingfootem. Wspólnie z Wyattem i Fantastic Four wyruszyli na podróż do Wakandy, gdzie po raz pierwszy spotkali Black Panthera, któremu pomogli pokonać złoczyńcę o pseudonimie Klaw. Później, Johnny spotkał młodą dziewczynę, Crystal, należącą do społeczności Inhumans. To była miłość od pierwszego wejrzenia i Human Torch wraz z resztą Fantastycznej Czwórki pomógł dziewczynie obalić szalonego króla Inhumans, Maximusa. Ich miłość była gorąca, aczkolwiek krótkotrwała, ponieważ Crystal wróciła do rodzinnego Atillan i poślubiła syna Magneto, Quicksilvera. Johnny był zrozpaczony, lecz już wkrótce starał się odświeżyć znajomość z Dorrie Evans. Ta okazała się być już mężatką z dwójką dzieci. Pomimo opuszczenia Metro College, Storm utrzymywał kontakt z Wyattem, który często uczestniczył w przygodach Fantastycznej Czwórki, a później związał się z She-Hulk. Kiedy Sue i Reed zaczęli żyć w separacji, Johnny wraz z The Thingiem, Medusą i Thundrą z powodzeniem zainscenizowali walkę z Namorem, aby uratować małżeństwo Richardsów. Szukając ukierunkowania w życiu, Human Torch został podstępem zwabiony do członkostwa w Security College, czyli przykrywki dla Monocle, który na zlecenie megalomanów z organizacji Enclave wykorzystywał Johnny’ego do kradzieży ściśle tajnych broni. Dopiero Spider-Man przerwał kontrolę Monocle’a nad bohaterem. Później, Johnny wraz z resztą FF wyruszył w kosmos, gdzie pomógł Chammpionom Xandaru odeprzeć inwazję Skrulli. Kiedy kompani Torcha konali od promienia powodującego starzenie się, bohater zniszczył robota – mordercę, Skrulla X, dając tym samym Reedowi możliwość odwrócenia działania promienia.

Słysząc o egzekucji byłego znajomego ze szkoły, Davida Munsona, Johnny pomógł NYPD w oczyszczeniu jego imienia i w przyszpileniu kilku głównych członków organizacji the Maggia, w tym Hammerheada. Po krótkim związku z panią mechanik, Lorrie Melton, Torch skierował swe uczucia ku Frankie Raye, dziewczynie panicznie bojącej się jego płomieni. Później okazało się, że jej pirofobia spowodowana jest zahipnotyzowaniem przez jej ojczyma Phineasa Hortona (twórcę androida Human Torch), aby ta zapomniała o swej mocy władania ogniem, którą kiedyś przez przypadek otrzymała. Johnny pomógł dziewczynie opanować jej odkryte moce, lecz gdy Galactus pojawił się na Ziemi, Frankie zgodziła się zostać jego heroldem, przybrała imię Nova i opuściła planetę. Strapiony Storm znalazł pocieszenie w ramionach byłej współlokatorki, Julii Angel i z czasem zaczął czuć do niej coś więcej. Komplikując sprawę, przyjaciółka Julii, Sharon Selleck, zakochała się w Johnnym. Ostatecznie, Julia wyjechała do Kalifornii, by kontynuować karierę aktorską, a z uczucia Sharon nic nie wyszło.

Przez krótki okres, Human Torch był więźniem Messiaha, który w swym szalonym planie chciał powiększyć glob poprzez podgrzanie jądra Ziemi. Rzucony przez istotę zwaną Beyonder na teren Battleworld i zmuszony do walki z różnymi super łotrami, Johnny został znaleziony i uleczony przez Zsaji, rdzenną mieszkankę planety. Oczarowany raczej tylko jej urodą, znalazł rywala w Collosusie, który także zakochał się w Zsaji. Pomimo, iż początkowo dziewczyna odwzajemniała uczucia Storma, na końcu wybrała Rasputina, lecz wtedy i tak poświęciła swe życie ratując kilku z bohaterów. Johnny powrócił na Ziemię i zaczął się spotykać z niegdysiejszą dziewczyną nieobecnego akurat Bena Grimma. Ich romans przyczynił się do odosobnienia Bena od Fantastic Four na dłuższą chwilę. Johnny uderzył dna, gdy jego młody fan, Tommy Hanson, podpalił się, by być taki jak jego bohater. Po tym wydarzeniu, Storm rozważał porzucenie roli Ludzkiej Pochodni, jednak Beyonder odwrócił go od tego zamysłu. Wreszcie, Johnny ożenił się z Alicią, a wtedy zazdrosny The Thing zaoferował członkostwo w Fantastic Four Crystal, która była właśnie w separacji z Quicksilverem. Uczucia do byłej wybranki powoli wracały, lecz miłość do Alicii pomogła Stormowi przezwyciężyć pokusę i Crystal odeszła z grupy.

Pomimo długiego i zażyłego związku, Johnny był przerażony odkrywając, że Alicia, którą kochał i poślubił, to nie prawdziwa Alicia Masters, a uzurpatorka rasy Skrull, Lyja. Pierwotnie wysłana by przeniknąć FF, a następnie ich zniszczyć, Lyja naprawdę pokochała Storma i wraz z grupą zmierzyła się z Paibokiem, Skrullem, który porwał prawdziwą Alicię. Lyja pozornie poświęciła się ratując życie Johnny’emu, lecz jej były wybranek, Paibok przywrócił ją do zdrowia. Po kolejnym nieudanym związku, Storm zapisał się do Empire State University, jednakże atak Devosa, Paiboka, a nawet Lyji, zmusił go do użycia mocy na maksymalnym poziomie nova i zniszczenia tym samym znacznej części campusu. Wówczas, Johnny przez krótki okres był uznany za zbiega, dopóki Reed nie zapłacił za szkody, sprzedając niektóre ze swych patentów. Lyja powróciła do Storma, tym razem chcąc mu wmówić, że nosi jego dziecko. Kiedy to też okazało się nieprawdą, Johnny opuścił ją ponownie.

Johnny na krótki okres dołączył do drużyny jego siostrzeńca, Fantastic Force, z którą walczył z jego prawie wszechmogącym odpowiednikiem z innego wymiaru, Vangaardem. Poprzez pokazanie mu, jakim bohaterem mógłby być, udało się przekonać Vangaarda, aby ten porzucił pomysł unicestwiania zbytecznych światów. Lyja przyjęła postać Laury Greek i spotykała się z Torchem, by być bliżej niego. Johnny odkrył jej tożsamość w czasie pocałunku, lecz wyjawił jej to dużo później i w końcu nigdy tak naprawdę nie mieli okazji poznać swych prawdziwych uczuć. Po tym, jak Franklin Richards stworzył nową Ziemię, aby uratować Fantastic Four i Avengers przed śmiercią z ręki Onslaughta, Roma uznała go za zbyt potężnego i wysłała za nim Technet i Captain Britain Corps, by go pochwycić. Human Torch przekonał ją jednak, że Fantastyczna Czwórka wychowa Franklina tak, by nie był zagrożeniem dla Omniverse.

Podczas, gdy reszta Fantastic Four walczyła w Negative Zone z Gideonem Trustem i Annihilusem, Human Torch zmuszony był stworzyć tymczasową drużynę składającą się z Ant-Mana (Scott Lang), Namority (kuzynki Namora) i She-Hulk, z którą walczył przeciw Gideonowi Trustowi na Ziemi. Gdy na Earth-616 pojawiła się kosmiczna istota Abraxas, Johnny sprzymierzył się z wersją Frankie Raye z innego wymiaru, by przejąć Ultimate Nullifier, potężną broń zdolną zniszczyć Abraxasa. Nova zdradziła Storma i oddała broń jej panu, Abraxasowi, lecz nawet to nie uchroniło go przed Galactusem, który dołączył do walki. Po bitwie, Susan odkryła, że ponownie jest przy nadziei i podczas nieobecności Reeda, który walczył z the Hidden Ones, Johnny zmuszony był szukać pomocy u Dr. Dooma, kiedy problemy z ciążą zagroziły życiu Sue. Doom zdołał uratować zarówno Susan, jak i jej córkę Valerię.

Próbując kariery aktorskiej, Johnny został wybrany do roli Rawhide Kida w wakacyjnym mega-hicie, jednak ostatecznie stwierdził, że nie jest gotowy i rolę dostał Lon Zelig (faktycznie - Super Skrull). Storm pracował także jako strażak na polecenie Mike’a Snowa; lecz gdy Snow wyprowadził się po tym, jak jego żona okazała się fanatyczną podpalaczką, zrezygnował z tej profesji (do której powrócił później, gdy FF borykali się z kłopotami finansowymi). Nie mogąc więcej patrzeć na bezcelowe życie jej brata, Sue zmusiła go do objęcia stanowiska głównego zarządcy finansowego Fantastic Four inc. Pomimo początkowych kłopotów, Johnny ochronił firmę przed wykradzeniem sekretu kostiumów z niestabilnych molekuł i z czasem zaczął robić postępy.

Po wielkiej bitwie z Dr. Doomem, Reed niefortunnie zapragnął dla siebie państwa Latverii i ten czyn zwrócił rząd USA przeciw drużynie. By uniknąć procesu sądowego, Fantastic Four musieli sprzedać wiele ze swych patentów i akcji, co sprawiło, że portfel Johnny’ego opustoszał, a jego popularność drastycznie spadła. Szukając pomocy, spotkał się ze Spider-Manem, który na pocieszenie zabrał go do wodnego parku, gdzie niespodziewanie zaatakował ich Hydro-Man. Łatwe zwycięstwo nad złoczyńcą i uratowanie uwielbianej maskotki parku raz jeszcze wyniosły Human Torcha na wyżyny popularności. Johnny nawiązał też internetowy kontakt z nową dziewczyną i był nią zauroczony, gdy wreszcie spotkali się w rzeczywistości. Cole okazała się być córką jednego z najstarszych wrogów Ludzkiej Pochodni – Wizarda – i mimo, iż miała oszukać i wpędzić FF w pułapkę, pomogła doprowadzić drużynę do kryjówki jej ojca, gdzie odbyła się walka z nowym składem Frightful Four. Wizardowi udało się zbiec, zabierając swą córkę ze sobą, lecz Johnny pozostał pełny nadziei, że jeszcze kiedyś spotka Cole.

Obcy imieniem Zius przybył na Ziemię, by odnaleźć Susan Richards, czyli jedyną istotę będącą w stanie zneutralizować stworzoną przez niego niewidzialną tarczę, która mogłaby ochronić planety przed Galactusem. Zius zagroził zniszczeniem Ziemi, jeśli Sue nie złoży w ofierze swego życia, lecz Reed przechytrzył najeźdźcę i wykorzystał specjalną broń do zamienienia mocy Johnny’ego z mocą Sue. Gdy Zius opuszczał orbitę, pojawił się Galactus, który zniszczył statek obcego i zabrał ze sobą Storma, tworząc z niego nowego herolda. Niechętny do odnajdywania zaludnionych planet na obiad dla swego pana, Johnny używał swych nowych mocy do badania fenomenu Galactusa i z pomocą FF i Quasara udało im się zamienić Pożeracza Planet w człowieka. Kosmiczna moc Human Torcha prawie wygasła, lecz próby Reeda zamienienia z powrotem mocy Sue z mocą brata, spowodowały nagły wybuch pozostałości power cosmic i tymczasową utratę fantastycznych zdolności całej Fantastycznej Czwórki na rzecz czterech, przypadkowych mieszkańców NY.

W świetle wydarzeń prowadzących do Civil War, opinia publiczna dotycząca super bohaterów była bardzo niska. Johnny, nieporuszony tą kwestią, wybrał się wraz z dziewczyną do nocnego klubu, gdzie dostąpił wstępu bez kolejki. Rozgoryczeni ludzie czekający przed klubem rozpoczęli kłótnię z bohaterem, na wskutek której Storm został ogłuszony uderzeniem butelką i następnie pobity do nieprzytomności. Po wyzdrowieniu, wraz z siostrą stanęli naprzeciw Reedowi w trwającej wojnie i przyłączyli się do rebelianckiej grupy przeciwników rejestracji, dowodzonej przez Captaina America. Johnny brał udział w finalnej bitwie Civil War. Obecnie wciąż jest członkiem Fantastic Four.

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.