Avalon » Biosy » Juggernaut [Cain Marko]

Juggernaut [Cain Marko]

Charakterystyka

Juggernaut [Cain Marko]
Name:
Juggernaut [Cain Marko]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Cain Marko
Poprzednie pseudonimy:
Brak
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Tajna
Wzrost:
6'10" (205 cm)
Waga:
900 lbs. (405 kg)
Kolor włosów:
Rude
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Przestępca, najemnik, żołnierz
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Notowany
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Berkeley, Kalifornia, USA
Znani krewni:
Kurt (ojciec - nie żyje), Majory Marko (matka - nie żyje), Sharon Xavier (przybrana matka - nie żyje), Charles Xavier (Profesor X, brat przyrodni)
Powiązania z grupami:
Exiles, X-Men, były współpracownik Black Toma Cassidy, Exiles (Ultraverse)
Baza operacyjna:
Baza Excaibur w Anglii
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #12
Zdolności:
Niewyobrażalna moc, którą posiada Cain jest magiczna. Karmazynowy Klejnot Cyttorak daje mu niezwykłą siłę oraz praktycznie niezniszczalność. Jeśli Juggernaut zacznie się poruszać to żadna siła nie jest w stanie go zatrzymać. Dzięki klejnotowi, Marko może obejść się bez jedzenia, tlenu czy wody. Może go powstrzymać jedynie telepatia (tyle, że najpierw trzeba mu zdjąć hełm z głowy) lub bardzo potężna magia. Choć moc Cyttoraka została mu odebrana to lata wchłaniania mistycznych energii nadal dają Juggernautowi ogromną siłę oraz odporność fizyczną.
Uwagi:
Obecnie Cain ponownie jest w posiadaniu Klejnotu Cyttoraka, ale nie wiadomo czy go używa.
Biografia:
Cain Marko dorastał wraz ze swym bratem przyrodnim Charlesem po tym jak jego ojciec poślubił Sharon Xavier (prawdopodobnie dla pieniędzy lub czuł się winny śmierci jej pierwszego męża, Briana). Znęcał się on nad Charlie'm, ponieważ ojciec okazywał mu więcej uczuć. Za to Kurt potajemnie bił swego syna. Charles mimowolnie, nie mając kontroli na swymi budzącymi się zdolnościami telepatycznymi, wchodził do umysłu Caina i odczuwał jego ból.

Wiele lat później obaj, już jako dorośli mężczyźni, zostali powołani do wojska i wysłani do Koreii. Tam pewnego razu przypadkowo natknęli się na świątynię w środku dżungli. Cain wiedziony ciekawością i chciwością wszedł do środka i znalazł czerwony klejnot. Kamień okazał się być Karmazynowym Klejnotem Cyttorak, który zamienił swego znalazcę w nadludzką istotę, Juggernauta.

Nie mając żadnych skrupułów, Cain wkroczył na ścieżkę bezprawia. Wraz z Black Tomem Cassidy, który stał się jego jedynym przyjacielem, rozpoczął przestępczą działalność. Wielokrotnie ścierał się z X-Men, czy to chcąc się wzbogacić, czy wreszcie pozbyć się swego przeklętego brata. Z biegiem czasu ciągłe starcia z "frajerami" Xaviera znudziły go.

Jeszcze przed wydarzeniami związanymi z terrorem Onslaughta Juggernaut dosłownie wylądował w Nowym Jorku po tym jak nieznana istota (był to Onslaught) jednym ciosem wysłała go z Kanady do USA. Cain przybył do posiadłości Xaviera prosząc Phoenix by ta wyciągnęła tajemniczą istotę z jego głowy. Wtedy Onslaught interweniował. Wyrwał Karmazynowy Klejnot Cytrorak z ciała Juggernauta i uwięził go w nim. Tam Cain dowiedział się, że jest awatarem złego boga Cyttoraka na Ziemi. Istota próbowała przejąć kontrolę nad Juggernautem, lecz została unicestwiona przez niezwykle silną wolę ziemianina. Cain powrócił na Ziemię, potężniejszy niż kiedykolwiek, jednakże niezdolny w pełni kontrolować swych zdolności.

Marko ponownie zmierzył się z Cyttorakiem, gdy dzięki pomocy kilkorga X-Men zdobył drugi Karmazynowy Klejnot. Ten jednakże był zajęty przez złego bożka i Juggernaut popadł w obłęd siejąc wokół siebie zniszczenie. Wszystko to zostało ukartowane przez resztę bogów, do których należał Cyttorak. Mieli oni zamiar przy pomocy Caina zbudować machinę zdolną do zniewolenia całej ludzkości. Juggernaut ponownie stanął do walki z Cyttorakiem, tym razem mentalnie wspierał go Charles. Choć Xaviera szybko wyłączono z walki, to jego krótka "bytność" w głowie Caina pozwoliła jego bratu odzyskać pewną kontrolę nad swą psyche. Po pokonaniu Cyttoraka Juggernaut wziął się za "boską machinę" a potem za samych bogów.

Wkrótce Cain ponownie miał okazję stanąć po stronie "aniołów". Statek Prosh rekrutował go wraz z kilkoma innymi super-istotami by odbyć podróż w czasie i przestrzeni. Mieli oni zapobiec zniszczeniu ludzkości przez nieznane zagrożenie. W trakcie tej podróży Cain uzmysłowił sobie, że pomimo swej fizycznej siły jego charakter jest słaby. Wysłannicy Prosha ostatecznie stoczyli bitwę z istotą zwaną Stranger, która chciała uzyskać kontrolę nad ewolucją ludzkości. Te niezwykłe wydarzenia otworzyły trochę oczy Cainowi i dla niego rzuciły całkiem nowe światło na sprawę mutantów (i ludzkości w ogóle).

W zachowaniu Juggernauta zaszła niezwykła zmiana, nastąpił u niego zwrot o 180 stopni. Gdy u jego przyjaciela, Black Toma Cassidy, uaktywniła się zagrażająca jego życiu drugorzędna mutacja, Cain wezwał na pomoc X-Men. Sytuacja wymknęła się spod kontroli i Juggernaut wraz z grupą studentów Xaviera musiał salwować się ucieczką z rozpadającej się wyspy. Charles zaproponował, by Cain wyleczył swe rany w posiadłości, gdzie będzie mile widzianym gościem. Cain... przyjął propozycję brata i stał się gościem siedziby X-Men. Stanowczo zaznaczył jednak, żeby Xavier nie tracił czasu na nadzieję, ponieważ on zawsze będzie go nienawidził.

Z biegiem czasu Cain przekonał się, że życie w posiadłości nie jest takie złe i po pomocy X-Men podczas jednej z misji okazał się być cennym nabytkiem. Havok zgodził się nawet, aby Juggernaut był w jego zespole. Gdy Sammy, młody przyjaciel Caina z Instytutu, został zmuszony przez rodziców do powrotu do domu w Kanadzie. Juggernaut, wbrew zakazowi zbliżania się, poleciał z Northstarem w odwiedziny. Na miejscu przekonał się, że ojciec Sammy'ego znęca się nad nim, to doprowadziło go do szału. Podczas walki Juggernaut przypadkowo ranił matkę swego małego przyjaciela, gdy na miejsce przybyło Alpha Fligh poddał się bez walki. Cain został osadzony w więzieniu dla super-złoczyńców. Gdy Charles omawiał jego sprawę z adwokat Jennifer Walters, znaną także jako She-Hulk, Juggernaut został przypadkowo uwolniony przez Rhino, któremu udało się z celi. Zamiast uciekać Cain ujarzmił przestępcę, przy okazji ratując życie strażnikowi. Ten czyn poprawił sytuację Juggernauta, władze Kanady pozwoliły go zwolnić tymczasowo pod kuratelę She-Hulk. Od więzienia jednak uratowała go matka Sammy'ego, która, pomimo pewnych obaw, poprosiła, aby nie wydano wyroku skazującego. Pani prokurator zgodziła się na ekstradycję do USA, pracę na cele społeczne oraz. W ramach wyroku Cain miał także zacząć uczęszczać na sesje terapeutyczne mające skupić się na jego wybuchach gniewu.

Wkrótce Juggernaut dowiedział się, że Brotherhood of Mutants zostało reaktywowane i jednym z członków jest BlackTom Cassidy. Cain postanowił przyłączyć się wykorzystując przyjaźń Toma i powiadomić X-Men o ich planach przy pierwszej nadarzającej się okazji. Niestety nie zdążył tego zrobić, ponieważ Squidboy przypadkowo odkrył miejsce gdzie miała miejsce narada Bractwa. Chłopiec myśląc, że Cain zdradził X-Men zaczął krzyczeć do Juggernauta, że jest zdrajcą. Black Tom postanowił go uciszyć i zmiażdżył dziecko swymi pnączami. Rozwścieczony Juggernaut ze wszystkich sił zaczął rozrywać roślinne "ciało" Cassidy'ego. W wyniku starcia z X-Men, które nastąpiło członkowie Brotherhood zostali wessani do czarnej dziury w głowie Shana Xorn. Juggernaut dał się wessać, aby zapewnić bezpieczeństwo Nocturne, która wraz z nim infiltrowała szeregi Bractwa.

Później okazało się, że zostali przeniesieni do Mojoświata. Tam Nocturne "opętała" Spiral i wykorzystała jej teleportacyjne zdolności przenieść ją i Kaina z powrotem do Instytutu. Na miejscu jednak okazało się, że Spiral umyślnie dała porwać swe ciało i zebranych w Sali Ćwiczeń X-Men powitał Mojo. Żółty spaślak zamienił mutantów w dzieci, lecz nawet w takiej postaci byli oni w stanie pokonać nasłanych na nich prawniczych Exiles. Juggernaut wciąż targany wyrzutami sumienia z powodu śmierci Squidboy'a chciał pozostać dzieckiem, uważał, że to dałoby mu czystą kartę i nowy początek, dopiero za namową Storm zgodził się na przywrócenie normalnej postaci.

Po wydarzeniach House of M Jugernaut wraz Nocture przyłączył się do brytyjskiego Excalibur. Chrzest bojowy drużyna przeszła walcząc z grupą X-Men z alternatywnej rzeczywistości. Choć Juggernaut przysłuży się do ich pojmania władze brytyjskie postanowiły go aresztować za jego poprzednie wybryki. Pete Wisdom wykorzystał kilka przysług i Cain został zwolniony. Wkrótce spotkał Black Toma, który podczas M-Day utracił zdolności, i udało mu się go przekonać, aby oddał się w rece policji. Choć Juggernaut wciąż był bardzo silny to jego siły wciąż malały. Podczas starcia z Wrecking Crew Cain dostał tęgie lanie. Juggernaut był u kresu wytrzymałości i według niego wszystkie jego problemy powinna rozwiązać kolejna wizyta w świątyni Cyttoraka. Już na miejscu dowiedział, że oryginalnie to wcale nie on, ale Charles Xavier miał się stać wybrańcem Cyttoraka. W świątyni Cain stoczył walkę ze swoim następcą i zabrał magiczny klejnot.Idanow 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.