Avalon » Biosy » Northstar [Jean-Paul Beaubier]

Northstar [Jean-Paul Beaubier]

Charakterystyka

Northstar [Jean-Paul Beaubier]
Name:
Northstar [Jean-Paul Beaubier]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Jean-Paul Beaubier
Poprzednie pseudonimy:
Brak
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Powszechnie znana
Wzrost:
5'11" (179 cm)
Waga:
185 lbs (81 kg)
Kolor włosów:
Czarne z białymi pasemkami
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Mistrz narciarski, artysta trapezowy, pisarz, nauczyciel
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Kanadyjczyk
Miejsce narodzin:
Kanada (miejsce bliżej nieokreślone)
Znani krewni:
Jeanne-Marie Beaubier (Aurora, siostra bliźniaczka), Joanne (adoptowana córka - nie żyje), Louis Martin (przybrany ojciec - nie żyje)
Powiązania z grupami:
X-Men, dawniej Alpha Flight, Cell Combattre, Front de Libertation du Quebec [Front Wyzwolenia Quebeku], HYDRA
Baza operacyjna:
Instytut Xaviera
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #120
Zdolności:
Jean-Paul potrafi wykorzystywać energię kinetycznczą swych molekuł do super-szybkiego lotu. Jego ciało posiada podwyższoną wytrzymałość. Jego zdolności potęgują się wraz z fizyczną bliskością jego siostry Jeanne-Marie. Ich kontakt fizyczny generuje rozbłysk oślepiającego światła. Jean-Paul potrafi także samemu tworzyć podobne efekty świetlne jednak o mniejszej intensywności.
Uwagi:
Przez jakiś czas kontakt fizyczny rodzeństwa Beaubier powodował chwilowe anulowanie ich mocy. Uszy Jean-Paula są lekko spiczaste [niczym u elfa - dop. elfolog Idanow]
Biografia:
Życie Jean-Paula Beaubier już na samym początku zostało naznaczone przez tragedię. Niedługo po narodzinach chłopca i jego siostry Jeanne-Marie ich rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Rodzeństwo trafiło do kuzynów matki, lecz Martinowie nie mogli sobie pozwolić na adoptowanie dwójki dzieci, więc dziewczynka trafiła do szkoły dla dziewcząt, która była dotowana przez rząd. Gdy nowa rodzina Jean-Paula musiała przeprowadzić się do Quebeku rodzeństwo zostało rozdzielone na wiele lat. Widać historia lubi się powtarzać, ponieważ gdy chłopiec miał sześć lat Martinowie zginęli... w wypadku samochodowym. Jean-Paul trafił do rodziny zastępczej, tam spędził samotne dzieciństwo nie stroniąc od kłopotów.

Jako nastolatek próbował szczęścia w roli drobnego złodziejaszka. Na złodziejskim procederze został przyłapany przez Raymonde'a Belmonde'a. Mężczyzna pomógł Jean-Paulowi zrozumieć i zaakceptować to kim on jest, mutantem i homoseksualistą. Belmonde bezinteresownie starał się, by chłopak "wyszedł na ludzi", uczył go jeździć na nartach co według niego pomagało młodzieńcowi w uzyskaniu kontroli nad jego super-szybkością.

Jean-Paul opuścił Raymonde'a i trafił do Francji. Tam dołączył do cyrku i występował na trapezie jako akrobata. Wkrótce cyrkowcy stali się rodziną, której nigdy nie miał. Szczęście jednak było jedynie ulotne i powierzchniowe, w jego wnętrzu kłębił się gniew i nagromadzona przez lata frustracja.

Wkrótce nacjonalistyczne zapatrywania Jean-Paula umożliwiły mu "wyładowanie się". Gdy wrócił do Quebeku wstąpił do Front de Libertation du Quebec (FLQ). Ta separatystyczna organizacja domagała się odłączenia całego regionu od Kanady. Jean-Paul trafił do radykalniej Cell Combattre działającej w podziemiu, dzięki swym mocom działał jako łącznik. Zerwał jednak wszelkie kontakty z terrorystami, kiedy po zapobieżeniu zamachowi na autobus wypełniony niewinnymi ludźmi, uzmysłowił sobie, że separatyści nie cofną się przed niczym.

Jean-Paul oddał się temu co naprawdę kochał, czyli narciarstwu i wkrótce przeszedł na zawodowstwo. Korzystając ze swoich zdolności udało mu się zdobyć medal olimpijski oraz inne tytuły narciarskie. Tymczasem siostra mistrza narciarskiego została zwerbowana przez Departament H. James McDonald Hudson, założyciel Alpha Flight, zobaczył w gazecie zdjęcie Jean-Paula i natychmiast zauważył uderzające podobieństwo do jego podopiecznej, Aurory. Wkrótce skontaktował się z bliźniakiem Jeanne-Marie i zaoferował mu miejsce w Departamencie H. Jean-Paul miał opory co do pracy dla rządu, jednak gdy zobaczył swą siostrę wszelkie wątpliwości rozwiały się. Gdy ich ręce spotkały się w uścisku oboje wygenerowali oślepiającą eksplozję światła. Od Hudsona dowiedział się jak się nazywa i natychmiast zmienił nazwisko na "Beaubier". Zwierzył się Jamesowi, że działał kiedyś w FLQ, ta tajemnica pozostała pomiędzy nimi, gdyż Jean-Paul obiecał, że zerwał wszelkie kontakty z terrorystami. Młody Beaubier dołączył do Alpha Flight [kanadyjskiego, rządowego zespołu super-bohaterów - dop. Idanow] i przyjął kryptonim "Northstar" [Gwiazda północy - dop. astronom Idanow].

Pierwszą misją drużyny było ujęcie byłego agenta Departamentu H, Wolverine'a, który zbiegł i dołączył do X-Men. Misja zakończyła się sukcesem choć Calgary mocno ucierpiało podczas starcia z amerykanami. Jak się okazało, wysiłek Alpha Flight był daremny, gdyż Logan wkrótce uciekł z niewoli, a Departament H zaprzestał ścigania go.

Kilka tygodni później departament przestał istnieć, agenci mieli po prostu wrócić do swoich "normalnych" żyć. Jean-Paul podczas wizyty u siostry zauważył jej dziwne zachowanie. Pracująca jako nauczycielka Jeanne-Marie była teraz dla niego niczym kompletnie obca osoba. Zamknięta w sobie i nieśmiała kobieta w niczym nie przypominała jego siostry. Jak się później okazało cierpiała ona na rozdwojenie jaźni, bycie w Alpha Flight dawało jej siłę by podtrzymać osobowość śmiałej "Aurory", która była znienawidzona przez osobowość zahukanej "Jeanne-Marie". Northstarowi udało się przywrócić do kontroli "Aurorę" i razem dołączyli do reaktywowanego przez Jamesa Hudsona Alpha Flight.

Stan Jeanne-Marie nie poprawiał się, było z nią coraz gorzej. Jej osobowości zmieniały się w najróżniejszych momentach, nawet podczas walki. Z takiego stanu rzeczy nie był zadowolony Jean-Paul oraz Sasquatch, ukochany Aurory. Northstar zabrał swą siostrę do psychiatry lecz to nie przyniosło żadnych rezultatów.

Drogi Jean-Paula i Aurory rozeszły się nagle po walce z Ernestem St. Ives, który zamordował Raymonde'a Belmonde'a. Northstar myślał, że Jeanne-Marie zapewniła sobie bezpieczeństwo romansując ze złoczyńcą, kobieta przyjęła te insynuacje z oburzeniem. Aurora nie przyjmowała przeprosin brata, traktowała go jak powietrze. Po niedoszłej śmierci Jamesa Hudsona Jean-Paul odrzucił propozycję dołączenia do ponownie reaktywowanego Alpha Flight, gdyż do tej pory w zespole trzymała go jedynie jego siostra. W tym czasie wygląd oraz zdolności Aurory zostały zmienione na jej życzenie przez Waltera Langkowskiego (Sasquatch). Nowa fryzura i wyzywający kostium miały utrzymać personę "Jeanne-Marie" w szachu.

Jean-Paul musiał dołączyć chwilowo do Alpha Flight, gdy Fontanna Ognia Lokiego została otworzona w Kanadzie. Ponownie stanął do walki ramię w ramię z dawnymi przyjaciółmi gdy Talisman wezwała go do Krainy Wielkich Bestii gdzie dusza Sasquatcha była uwięziona w Studni Smutków. Istota Waltera została uwolniona co omal nie zostało okupione życiami Northstara i Aurory. Ciało Sasquatcha zostało zniszczone, więc jego dusza schroniła się w jednym z pancerzy Boxa. Langkowski poszukiwał dla siebie nowej powłoki cielesnej, poszukiwania w innym wymiarze powiodły się. Jednakże wezwaną istotą okazał się być Hulk, Walter nie chciał przejmować ciała swego przyjaciela Bruce'a Bannera i jego duch został uwięziony w przestrzeni miedzywymiarowej. Podczas walki z zielonym kolosem Northstar i Aurora próbowali wygenerować rozbłysk światła, lecz ich kontakt zakłócił działanie ich mocy. Było to spowodowane zmianami genetycznymi Jeanne-Marie.

Wkrótce Alpha Flight wróciło w łaski rządu i Jean-Paul stał się pełnoprawnym członkiem zespołu. Wtedy właśnie wywrotowa przeszłość Northstara dała o sobie znać. Alpha Flight dowiedzieli się o jego działalności w Cell Cobattre gdy Jean-Paul musiał powstrzymać osobnika mordującego byłych członków tejże organizacji. Northstar nie brał aktywnego udziału w aktach terroru, więc gdy było już po wszystkim otrzymał ułaskawianie od premiera.

Jean-Paul znów zaczął jeździć na nartach, miało to odwrócić jego uwagę od romansu Aurory z Rogerem Bochsem. Podczas konkursu narciarskiego jego tajna tożsamość została ujawniona, gdy uratował on niedoszłą samobójczynię. Jean-Paul po ujawnieniu swych mocy poprzysiągł, że już nigdy nie weźmie udziału w zawodach narciarskich. Niejaka Kara Killgrave przyznała się, że to ona swymi mocami perswazji przez przypadek sprawiła, że dziewczyna, którą uratował Northstar, skoczyła z urwiska. Wielbicielka Beaubiera, niedoświadczona w korzystaniu ze swych zdolności, sprawiła, że dostał się pod jej kontrolę. Razem udali się na samotną wyspę gdzie "wmówiła" mu, że jest jej chłopakiem. Podczas kąpieli w morzu, feromony Kary zmyły się z ciała Jean-Paula. Nie chciał on nawet słuchać tego, że ona go naprawdę kocha. Kobieta wpadła w panikę, ponownie objęła kontrolę nad Northstarem i zażądała, by zabrał ją do siedziby Alpha Flight. Pomimo sprzeciwu Jean-Paula, Kara rozpoczęła trening z drużyną.

Jakiś czas później Jean-Paul zaraził się tajemniczą chorobą, która objawiała się paskudnym kaszlem oraz tym, że nawet najmniejsze rany goiły się bardzo długo. Jego stan został jeszcze pogorszony przez złoczyńcę Pestilence, czarnoksiężnik przyśpieszył rozwój choroby. W tym samym czasie stan psychiczny Aurory był fatalny, była na skraju szaleństwa. Alpha Flight odszukali Fontannę Ognia, która podwyższała zdolności tych, którzy ją dotknęli do granic możliwości, mieli nadzieję, że pomoże ona rodzeństwu Beaubier. Zespół zapuścił do systemu jaskiń, tam stan Jean-Paula pogorszył się i Jeanne-Marie zaproponowała, że zostanie z nim, a reszta drużyny poszuka dla niego lekarstwa. W tunelach skontaktował się z rodzeństwem Loki, wyjaśnił im, że oboje są połelfami, i że długi pobyt z dala od ich "prawdziwego domu" powoduje ich choroby. Nordycki bóg znikł, a Beaubierów zaczęły atakować hordy demonów. Aurora nie mogła odeprzeć ich wszystkich, wpadła na pomysł, że światło jest lekarstwem i wykorzystując cały swój potencjał uleczyła brata. Wyczerpaną Jeanne-Marie porwały demony, a Jean-Paula z tunelów zabrali członkowie Alpha Flight. Wejście do tuneli zostało zablokowane, by demoniczne istoty nie wydostały się na powierzchnię. W podziemnym świecie pozostali Puck i Aurora. Już na surowym pustkowiu Arktyki od Northstara zaczęła emanować światłość, uniósł się on do góry gdzie w świetlistej bramie został powitany przez parę elfów. Po przekroczeniu jej znalazł się w Azgardzie.

Tam Jean-Paul dowiedział się, że Loki zakpił z niego i Jeanne-Marie, gdyż wcale nie byli połelfami. Starsi bogowie zażądali wyjaśnień od "oszusta" jak nazwał go Northstar. Loki mówił o swoich dobrych chęciach, odszukał i przetransportował w bezpieczne miejsce zaginionych Pucka - do Tybetu - i Aurorę - pozbawiona mocy trafiła do klasztoru. Bogowie ukarali swego pobratymca strącając go do niższych krain.

Wygnanie Lokiego jednak nie pomogło wcale Northstarowi, który nadal był uwięziony w Alheim, krainie elfów. Spędził tam kilka miesięcy bezskutecznie próbując skontaktować się z Alpha Flight. Błąkającego się mutanta pojmała grupa trolli, miał on zostać zjedzony jako ofiara ku chwale ich bogów. Na szczęście Alpha Flight(w tym pozbawiona mocy Jeanne-Marie) przybyli w samą porę by uratować Jean-Paula. Cały zespół teleportował się na ziemię, w samą porę by stoczyć bój z demonami czarnoksiężnika Llana. Northstar przekazał część mocy swej siostrze co sprawiło, że jej zdolności powróciły. Wytwarzając swój efekt świetlny rodzeństwo Beaubier kupiło trochę czasu dla Talisman, która walczyła z czarnoksiężnikiem. Northstar i Aurora poprosili o pomoc Doctora Strange'a i wraz z nim Alpha Flight odparło inwazję demonów Llana.

Po zamieszaniu z bogami północy i tajemniczym czarnoksiężnikiem Jean-Paul był aktywnym członkiem zespołu. Wraz z drużyną zajął się poszukiwaniami Jeanne-Marie, gdy ta została porwana przez Headlock. Jakiś czas później po tych wydarzeniach nastąpił przełomowy okres dla Jean-Paula. Podczas walki z Mr. Hyde'em znalazł on w śmietniku niemowlę. Natychmiast zabrał dziecko do szpitala, tam badania wykazały, że dziewczynka jest zarażona wirusem HIV. Jean-Paul adoptował ją i nadał jej imię Joanne. Alpha Flight podjęło się akcji społecznej, która miała na celu pobudzenia publicznej dyskusji na temat AIDS. Kilka tygodni później mała Joanne umarła w ramionach Jean-Paula. Następnego dnia, na zwołanej konferencji prasowej, Northstar oświadczył, że jest homoseksualistą. Robiąc tak miał nadzieję, że jako znana osobistość zainteresuje media problemem wirusa HIV.

Kilka tygodni późnej rząd kanadyjski zaczął obrady nad projektem ustawy o super-istotach, podobnym w wydźwięku do amerykańskiej Ustawy o Rejestracji Mutantów. Przez kraj przetoczyła się fala histerii wymierzona w homo superior jak i inne obdarzone mocami istoty. Departament H był zmuszony do wyłączenia z akcji wszystkich programów Flight. Jean-Paul nie chciał przyjąć roli "doradcy" i rozwścieczony opuścił Alpha Flight.

Po rozpadzie zespołu Jean-Paul starł się z Arcade'em a następnie z Carlem Kerridge'em, który chciał oczyścić społeczeństwo z wszelkich dewiantów. Gdy szaleniec trafił do więzienia za zamordowanie dziennikarza, Northstar wyruszył na poszukiwania Aurory, która po zerwaniu związku z Weapon Omega (Wild Child) zaginęła. Jak się okazało Jeanne-Marie wyruszyła w pogoń za Kyle'em, doszła do wniosku, że jeśli ona nie może być z nim to już nikt nie będzie. Northstar zapobiegł zamordowaniu Wild Childa i zabrał swą siostrę do Kanady na leczenie. Ono jednak nie trwało długo, gdyż Aurora została porwana przez Bractwo Mutantów. Po zniszczeniu organizacji przez Havoka, Jeanne-Marie ponownie zaginęła. Northstar z pomocą członków oryginalnego Alpha Flight odnalazł ją i odkrył, że za jej obłęd jest odpowiedzialny Departament H. Jeanne-Marie została zainfekowana bakteriami, które przegryzając się przez kolejne warstwy psyche miały dotrzeć do samego rdzenia jej umysłu. Efekt ich działania został odwrócony, a drużyna w oryginalnym składzie została reaktywowana.

Northstar nie pozostał długo w zespole, opuścił Alpha Flight by opublikować swą autobiografię "Born Normal" ["Urodzony Normalnym" - dop. Idanow]. Podczas tournee promującego książkę z Jean-Paulem skontaktowała się Jean Grey. Potrzebowała jego pomocy, gdyż Magneto chciał rozpętać trzecią wojnę światową, a większość X-Men nie mogła pomóc. Po chwili wahania Northstar przyjął propozycję dołączenia do naprędce skleconej grupy mutantów i wraz z Phoenix wyruszył do posiadłości Xaviera w Westchester. Tam od razu popadł w konflikt z Paulie'em Provenzano, który był zagorzałym homofobem. Prowizoryczna drużyna Jean zażegnała konflikt i Jean-Paul powrócił do "normalnego" trybu życia.

Beaubier stronił od mutantów i super-bohaterów, stał się dobrze prosperującym biznesmenem. Wkrótce skontaktował się z nim Charles Xavier, którego Instytut przeżywał prawdziwe oblężenie uczniów. Profesor chciał by Jean-Paul nauczał w szkole ekonomii, lecz Kanadyjczyk odmówił gdyż walka o prawa mutantów nie interesowała go. Odrzucił propozycję Xaviera, ale zgodził się pomóc terenowej drużynie X-Men w podjęciu nowego mutanta. Był nim chłopiec o imieniu Peter, wyzwalał on mimowolnie eksplozje energii, które niszczyły wszystko w promieniu kilku metrów. Northstar przekonał obecnych na miejscu X-Men, że zabierze chłopca do posiadłości Avengersów gdzie czekała na niego specjalna komora. Jean-Paul nie mógł skorzystać ze swej maksymalnej prędkości nie szkodząc chłopcu, więc podróż przeciągała się. Podczas niej chłopiec wyzwolił kilka eksplozji, które ciężko zraniły jego oraz Northstara. Ostatni wybuch zabił Petera. Będąc już w ambulatorium siedziby X-Men, Jean-Paul przyjął ofertę profesora Xaviera.

Podczas rekonwalescencji Northstar zaprzyjaźnił się z Annie Ghazikhanian, pielęgniarką zajmującą się przebywającym w śpiączce Havokiem. Mieli wspólny problem, oboje kochali "niewłaściwe" osoby. Ona zakochała się w nieprzytomnym pacjencie, a on w koledze z zespołu, Icemanie, który nie był gejem. Northstar pomógł X-Men w walce z wilkołako-podobnymi mutantami wiedzionymi przez Maximusa Lobo. Złoczyńca był szefem Lobo Enterprises, organizacji, która była częścią Worthington Industries. Jean-Paul był rozwścieczony faktem, że choć miał małą ilość akcji spółki to wiedział o niej więcej niż Warren, który był jej właścicielem. Kiedy rozgorzała walka Archangel rozkazał by Northstar zabrał rannego Logana do posiadłości i sprowadził posiłki. Pomoc przybyła w samą porę, Maximus Lobo wolał zginąć i wysadził cały budynek grzebiąc siebie oraz resztę przedstawicieli "dominującego gatunku" pod gruzami.

Northstar był już pełnoprawnym nauczycielem w Instytucie Xaviera, gdy kontrolę nad Wolverine'm przejęli terroryści z HYDRA. Logan zabił go, a agenci HYDRA wykradli jego ciało. Jean-Paul został wskrzeszony i postawiony na czele grupy mutantów, którym także wyprano mózgi. Pod jego dowództwem mutanci przeprowadzili udany atak na Helicarier S.H.I.E.L.D. Powstrzymał go do dopiero Wolverine, który wyrwał się spod kontroli terrorystów. Northstar został oddany w ręce S.H.I.E.L.D., aby odwrócono efekty prania mózgu.

X-Men dowiedzieli się o tym, że Jean-Paul żyje dopiero wtedy, gdy kontrolowani przez tajemniczych The Children wraz z Aurorą zaatakowali Instytut Xaviera. Mutantom udało się odeprzeć ich atak i rodzeństwo Beaubier zostało zabrano na pokład Helicariera, gdzie naukowcy S.H.I.E.L.D. mieli im pomóc. Podczas procesu przywracania wspomnień okręt został zaatakowany przez Exodusa. Podczas walki aparatura łączące umysły Jean-Paula i Jeanne-Marie została uszkodzona i tylko dzięki wspólnemu działaniu udało im się przetrwać. Northstar i Aurora obudzili się mając większą kontrolę nad swoimi zdolnościami i pomogli X-Men w odparciu Exodusa. Obecnie oboje przebywają pod opieką X-Men.Idanow 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.