Avalon » Biosy » Scarlet Witch [Wanda Maximoff]

Scarlet Witch [Wanda Maximoff]

Charakterystyka

Scarlet Witch [Wanda Maximoff]
Name:
Scarlet Witch [Wanda Maximoff]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Wanda Maximoff
Poprzednie pseudonimy:
Wanda Frank, Wanda Magnus, Ana Maximoff, Gypsy Witch, The Witch, Queen of Chaos
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Powszechnie znana
Wzrost:
5' 7" (168 cm)
Waga:
130 lbs. (58 kg)
Kolor włosów:
Kasztanowe
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Członkini Avengers Unity Squad
Klasa postaci:
Mutant
Stan cywilny:
Rozwiedziona
Narodowość:
Transian
Miejsce narodzin:
Góra Wudagore, Transia
Znani krewni:
Magneto (przybrany ojciec), Magda Lehnsherr (matka - nie żyje), Anya Lehnsherr (siostra - nie żyje), Pietro Maximoff (Quicksilver, brat bliźniak), Lorna Dane (Polaris, przyrodnia siostra), Django Maximoff (przybrany ojciec - nie żyje), Marya Maximoff (przybrana matka - nie żyje), Crystal (szwagierka), Luna Maximoff (bratanica), Vision (były mąż), William Kaplan (Wiccan - duchowe dziecko), Thomas Shepherd (Speed - duchowe dziecko)
Powiązania z grupami:
Avengers Unity Squad, dawniej Avengers, Force Works, Seret Defenders Seven Brides of Seth, West Coast Avengers, Lady Liberators, Brotherhood of Evil Mutants
Baza operacyjna:
Avengers Mansion
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #4 [1964]
Zdolności:
Zdolności manipulacji energią powiązane z mistycznymi energiami Góry Wundagore pozwalają Wandzie tworzyć pociski oraz pola zakłócające miejscowo rachunek prawdopodobieństwa powodujące tym samym nieprawdopodobne wydarzenia. Scarlet Witch potrafi także wykorzystywać swe zdolności do lewitacji, manipulacji otaczającej ją magii oraz kontroli nad siłami natury. Posiada też moc wpływania na rzeczywistość i manipulowania nią.
Uwagi:
Postępujące załamanie nerwowe sprawiło, że Wanda wykorzystywała swoje zdolności do tworzenia "sztucznych osób" (np. jej dzieci) oraz całych odrębnych rzeczywistości.
Biografia:
Wanda oraz jej brat Pietro są dziećmi mutanta Magnusa oraz cyganki Magdy. Gdy jej mąż w odwecie za to, że nie pozwolono mu uratować córki z płonącego domu zrównał z ziemią całą wioskę, przerażona Magda uciekła. Jej ucieczka zakończyła się w pobliżu Góry Wundagore, w maleńkim kraju Transia na Bałkanach, gdzie urodziła bliźniaki. W porodzie pomogła Bova, wyewoluowana krowa, którą stworzył High Evolutionary, którego baza zajmowała masyw Wundagore. W chwili gdy na świat przychodziła Wanda niebo nad górą rozświetliło nieznane światło i dziewczynka zdawała się przez chwilę je odbijać. To demon Chthon, uwięziony w masywie Wundagore, chciał zapewnić sobie odpowiedniego magicznego kandydata na nosiciela, gdy uda mu się zbiec z więzienia. Jego wpływ miał w przyszłości umożliwić Wandzie manipulację magią. Wkrótce po porodzie Magda uciekła z fortecy podczas śnieżnej zamieci, gdyż bała się, że Magnus mógłby ją odnaleźć. W pozostawionym dla Bovy liście wyjaśniła, dlaczego musiała uciec i prosiła, aby znalazła dla jej dzieci dobrych rodziców. Zbieg okoliczności sprawił, że w tym czasie na Górze Wundagore pojawiła się także inna kobieta w ciąży. Bova po odebranym porodzie chciała przekazać Wandę i Pietra Madeline Frank i jej mężowi Robertowi. Pani Frank jednak poroniła i sama zmarła. Bova przedstawiła Robertowi bliźniaki mówiąc, że to jego dzieci, lecz mężczyzna uciekł zrozpaczony utracą żony i dziecka. W poszukiwaniu rodziców pomógł w końcu High Evolutionary. Idealnymi kandydatami stali się Django i Marya Maximoff, para cyganów, którzy podczas wojny stracili własne dzieci.

Pod troskliwym okiem rodziców Wanda i jej brat dorastali wśród wędrownych cyganów. Oboje zostali zaakceptowani przez tą specyficzną społeczność, nawet wtedy, gdy zaczęły ujawniać się ich mutacyjne zdolności. Gdy sytuacja go do tego zmusiła Django musiał uciec się do kradzieży, żeby wykarmić swoją rodzinę. Rozwścieczeni kradzieżami mieszkańcy okolicznego miasteczka wtargnęli do obozu i spalili go. Dzięki niezwykłej prędkości Pietra bliźniakom udało się uciec, lecz tak traumatyczne wydarzenia sprawiły, że przez wiele lat nie pamiętali niemal nic ze swego dzieciństwa. Przez następne kilka lat rodzeństwo błąkało się po Europie, Pietro starał się dotrzymać obietnicy danej ojcu i opiekował się siostrą jak tylko mógł.

Pewnego dnia z Maximoffami skontaktował się Charles Xavier, który zaoferował im miejsce w jego szkole, gdzie mogliby trenować swoje zdolności. Pietro odrzucił tą propozycję, gdyż uważał, że sami będą w stanie zgłębić tajniki swych zdolności. Wkrótce przekonał się jak bardzo się mylił, gdy Wanda przypadkowo spaliła stodołę swoimi nieprzewidywalnymi "urokami". Ludzie myśleli, że ona jest prawdziwą czarownicą i postanowili ją spalić na stosie. Przed tym nieciekawym losem uratował ją Magneto. Rodzeństwo oczywiście nie wiedziało, że ten potężny mutant, który ich uratował jest w rzeczywistości ich ojcem.

Oboje trafili na Asteroidę M, orbitalną bazę Magneto, gdzie rozpoczęli szkolenie w szeregach Brotherhood of Evil Mutants i otrzymali pseudonimy, Wanda miała być znana jako Scarlet Witch, a Pietro jako Quicksilver. Akcje terrorystyczne, w których brali udział napawały ich obrzydzeniem, lecz pozostawali w służbie Magneto, gdyż mieli u niego dług za uratowanie Wandy. Wielokrotnie starli się z X-Men, którzy także chcieli ich do siebie zwerbować.

Okazja na uwolnienie się spod wpływu Magneto nadarzyła się, gdy Mistrz Magnetyzmu został porwany na inną planetę przez Strangera. X-Men ponownie zaproponowali miejsce w ich szkole, lecz Wanda z bratem postanowili odpocząć od wszystkiego i wrócili w swe rodzinne strony, do Transii. Ich odpoczynek jednak był krótki, gdyż Pietro przeczytał w gazecie o tym, że Avengers szukają nowych członków i przekonał Wandę, że powinni spróbować. Wkrótce oboje zostali przyjęci i dołączyli do legendarnych Avengers jako pierwsi mutanci oraz wraz z Hawkeye'm jako pierwsi zreformowani złoczyńcy. Początkowe problemy pomiędzy głównymi narwańcami, Pietro i Clintem, szybko zostały zażegane i nowi Avengers stworzyli jedną z najlepiej zgranych drużyn w historii.

Po niedługiej utracie zdolności i krótkim pobycie w Brotherhood of Evil Mutants przez Pietro, Scarlet Witch wróciła w szeregi Avengers. Podczas jednej z misji Wanda spotkała Roberta Franka, znanego jako superszybki Whizzer. Rozmowa z nim oraz fakt, że mężczyzna miał bardzo podobne zdolności do Pietra przekonała ją, że to on musi być jej ojcem. Podczas ślubu brata z Crystal, jedną z Inhumans, Wanda spotkała prawdziwą czarownicę Agathę Harkness. Zgodziła się, aby Agatha stała się jej mentorką i wkrótce pod jej kierownictwem Scarlet Witch zwiększyła kontrolę nad swoimi, do tej pory często nieobliczalnymi, zdolnościami.

Wkrótce Wanda i Pietro odszukali Bovę i dowiedzieli się, że nie są dziećmi Maximoffów, ani Roberta Franka. Podczas pobytu w Transii Scarlet Witch została opętana przez Chtona, demona, który wiele lat wcześniej przygotował swą ucieczkę. Wezwani na pomoc Avengers zostali pokonani i dopiero Django Maximoffowi udało się powstrzymać demona i uwięzić go w figurce przedstawiającą Wandę.

Rosnące uczucie Scarlet Witch do Visiona, synthezoida z duszą prawdziwego człowieka, ujawniło się, gdy oboje byli pewni swej śmierci podczas wojny Kree ze Skrullami. Po wielu wzlotach i upadkach para w końcu wzięła ślub. Ten związek poróżnił Wandę i brata, ponieważ Pietro nie chciał jej znać tak długo jak będzie ona w związku z robotem. Po kilku latach oszczędności kupili wspólny dom i zawiesili aktywną działalność w Avengers. Wkrótce po śmierci Roberta Franka Wanda i Pietro dowiedzieli się, że Magneto jest ich ojcem. Magnus przybył w pokoju, gdyż niedawno dowiedział się, że ma dzieci i chciał odwiedzić swoją wnuczkę Lunę, córkę Quicksilvera. Pietro i Wanda nie mogli jednak zapomnieć tego jak wcześniej byli traktowani przez Mistrza Magnetyzmu i żadne związki genetyczne nie mogły tego zmienić.

Scarlet i Vision nie mieli czasu osiedlić się na dobre, gdyż musieli pomóc Avengers, gdy ich posiadłość została zaatakowana przez Annhillusa. Oboje byli zmuszeni ponownie zamieszkać w siedzibie drużyny, gdy większość Avengers zostało porwanych przez Beyondera podczas "Secret Wars".

Gdy bohaterowie zostali zwróceni para mogła wrócić do swego domu w New Jersey. Wkrótce Wandzie udało się zajść w ciążę i urodzić bliźniaki, Thomasa i Williama. Okazało się jednak niestety, że dzieci zostały stworzone przez zdolności Wandy i gdy kobieta kładła się spać synowie po prostu znikali. Powoli tracąc rozum Witch przekonała się, że tworząc swą ciążę ukradła dwa fragmenty duszy Mephisto. Demon upomniał się o swoje i jedynym skutecznym sposobem na odpędzenie go stało się wymazanie przez Agatę Harkness z umysłu Wandy wszelkiej wiedzy o jej dzieciach. Bez wsparcia swego męża, który został deaktywowany wcześniej, Scarlet Witch straciła nad sobą kontrolę, wraz z ojcem reaktywowała Brotherhood of Evil Mutants i zakochała się w Immortusie, co sprawiło, że stała się punktem zbornym wszystkich prawdopodobieństw.

Gdy po przejściach z Immortusem Wanda powróciła do zmysłów okazało się, że opuściły ją zdolności. Wolny czas spędzała w posiadłości Avengers i tam nawiązała romans z Wonder Manem. Gdy Wanda odzyskała moce i wróciła do aktywnej służby, doszła do wniosku, że związek z mężczyzną, którego fale mózgowe zostały wykorzystane do budowy Visiona, nie jest najlepszym pomysłem. To wcale jednak nie pomogło gdy Simon zginął podczas jednej z pierwszych misji grupy Force Works, drużyny do której Wanda przeszła po rozwiązaniu West Coast Avengers.

Po rozwiązaniu Force Works Scarlet Witch wróciła do Avengers, akurat na czas aby wziąć udział w walce z Onslaughtem. Wszyscy zgromadzeni bohaterowie, którzy nie byli mutantami [Zmieniające prawdopodobieństwo moce Wandy zniwelowały niechciany efekt - dop. probabilistyczny Idanow] poświęcili życia, aby pokonać psioniczny twór. Po powrocie z kieszonkowego wszechświata stworzonego przez Franklina Richardsa Wanda zauważyła, że może komunikować się z nieżyjącym Wonder Manem. Podczas walki z Grim Reaperem uczucia Scarlet Witch do Simona dosłownie przywróciły go do życia.

Po okresie względnego spokoju w życiu Wandy Maximoff sprawy zaczęły obierać bardzo nieciekawy obrót. Witch zaczęła powoli przypominać sobie, że miała dzieci i jej kontakt z rzeczywistością zaczął się urywać. Postępujące załamanie sprawiło, że zaczęła nadużywać swych mocy zmieniających rzeczywistość. Pierwszą jej ofiarą stała się Agatha Harkness, następnie Wanda obróciła się przeciwko Avengers. W wyniku jej działań została zniszczona posiadłość Avengers, życie stracili Ant-Man, Vision oraz Hawkeye. Doctor Strange, który przybył na miejsce zdarzeń wyjaśnił, że "magia chaosu", z której Wanda czerpała moc po prostu nie istnieje. Podczas spektakularnej bitwy Stephen wyłączył umysł Scarlet Witch. Nieprzytomną córkę zabrał Magneto, który przybył na jej wezwanie.

Magnus zabrał Wandę do Genoshy mając nadzieję, że pomoże jej Charles Xavier. Jednakże przez pół roku prób Profesor nie był w stanie pomóc kobiecie tracącej coraz bardziej kontakt z rzeczywistością. Wkrótce zwołano naradę superbohaterów, aby ustalić, co z nią począć. Quicksilver dowiedział się o spotkaniu i zjawił się w Genoshy przekonany, że z pewnością zostanie wydany wyrok śmierci na jego siostrę. Pod wpływem brata Wanda użyła swoich mocy na niespotykaną dotąd skalę.

Rzeczywistość została odmieniona i Ziemia stała się rajem dla mutantów z ich królem Magneto rezydującym w Genoshy. W tym świecie Wanda była pozbawioną zdolności córką Magnusa stroniącą od wystąpień publicznych. Gdy Layla Miller przywróciła superbohaterom wspomnienia i przypuścili oni atak na Genoshę okazało się, że "normalna" Wanda to jedynie konstrukt stworzony przez prawdziwą Scarlet Witch, która większość swojego czasu spędzała ze swoimi synkami. Podczas walki Hawkeye próbował ją zabić lecz ona ponownie go unicestwiła. Gdy "obudzony" Magneto w szale próbował zabić Quicksilvera Wanda przeżyła ponowne załamanie i postanowiła skończyć z mutantami. Nastąpił błysk światła i świat powrócił do poprzedniego stanu, z tym wyjątkiem, że ponad 90% mutantów na Ziemi utraciło swe zdolności.

Kilka miesięcy po tych wydarzeniach Hawkeye odnalazł Wandę żyjącą wśród cyganów w okolicach Góry Wundagore. W tej chwili nie jest wiadome, czy Wanda posiada swe zdolności i czy pamięta coś ze swego poprzedniego życia.

W końcu Young Avengers postanowili odnaleźć Scarlet Witch. Wiccan i Speed jako domniemane duchowe dzieci Wandy, chcieli to skonfrontować z mutantką. Do drużyny dołączyli także Magneto i Quicksilver. W końcu odnaleźli ją w Transii, ale jak się po chwili okazało, był to podstawiony Doombot. To skierowało poszukiwaczy do Latverii. Na miejsce dotarł szybciej Wiccan. Kiedy chłopak odnalazł Wandę w zamku Doctora Dooma, ta nie chciała zostać uratowana, ponieważ kolejnego dnia miała mieć ślub z władcą Latverii. Jak się okazało, kobieta dostała amnezji, przez co zapomniała o swojej przeszłości, a także o swoich mutanckich zdolnościach.

Tuż przed ślubem Wanda chciała się jednak dowiedzieć, dlaczego Wiccan chciał ją uratować i jaka jest jego wersja historii. Wychodząc na zewnątrz, chłopak opowiadał o swoim i jej życiorysie. Rozmowa została przerwana, ponieważ przed zamkiem trwała walka pomiędzy Avengers, Young Avengers i Doomem. W całym zamieszaniu Wolverine postanowił zabić Scarlet Witch, ta jednak została uratowana przez Iron Lada, który przybył z przyszłości, aby ją ocalić. Ostatecznie Young Avengers i Wanda uciekli wraz z przybyszem do przeszłości. Kobieta chciała się dowiedzieć, dlaczego budzi takie zainteresowanie, więc cofnęli się do dnia, kiedy zaatakowała Avengers. Pojawienie się Jacka of Hearts przypomniało wszystko mutantce i po chwili wszyscy wylądowali w teraźniejszości z jednym dodatkiem – Scottem Langiem, który umarł tamtego dnia. Przybyszów zobaczyła część bohaterów, przebywająca w Avengers Mansion.

Załamana Wanda nie wiedziała co robić i w chaosie chciała nawet popełnić samobójstwo. Wiccan nakłonił ją, aby potwierdziła, czy rzeczywiście jest jej synem. Po rzuceniu czaru, okazało się, że przypuszczenia były prawdziwe. Scarlet Witch poprosiła wszystkich o przebaczenie za to co zrobiła. Postanawia też dać się zatrzymać, gdyż zasługuje na wielką karę za swoje czyny. Beast przekonał ją, że nie będzie to potrzebne, jeśli odwróci to co zrobiła, czyli z powrotem odda moce mutantom. Udało się jej to zrobić na jednym przypadku – Rictorze. Kiedy zdecydowała się to odwzorować na reszcie, na miejsce przybyli X-Men i pozostali Avengers. Drużyny zaczęły się kłócić na temat losu Wandy, co doprowadziło do walki. Scarlet Witch jednak nie mogła tego znieść i wraz z Youn Avengers postanowiła teleportować się po rozwiązanie problemu do Doctora Dooma.

Jak się okazało, Wanda po stracie swoich dzieci, próbowała je odzyskać. Niestety jej się to nie udawało, przez co skierowała się o pomoc do Dooma. Mężczyzna zgodził się i pokazał Scarlet Witch jak zdobyć dostęp do Life Force. Niestety moc która dała jej możliwość zmieniania rzeczywistości, opanowała ją i pod jej wpływem mutantka dokonała katastrofalnych czynów. Kilka miesięcy później Doom odnalazł Scarlet Witch w Transii, ta jednak niczego nie pamiętała, a on sam nie chciał powiedzieć jej prawdy. Zrobił to aby przejąć od niej nowe moce, ale po czasie się rozmyślił, ponieważ uznał, że także nie zapanuje nad tą zdolnością. To doprowadziło do wspomnianych już zaręczyn.

Tak więc Wanda poprosiła Victora o przysługę – pomoc w opanowaniu mocy, aby mogła odwrócić M-Day i po tym pozbawił ją tej zdolności. Proces ten nadzorował Wican. Patriot nie wierzył jednak w dobre intencje Dooma, przez co próbował przerwać czar. Niestety trafił Wandę i Wiccan musiał ją uleczyć. Czar który miał pomóc Scarlet Witch nie został ukończony, a Doom przejął kontrolę nad Life Force. Victor postanowił, że naprawi świat i poprosił Wande o rękę. Ta jednak oznajmiła, że wyrazi zgodę jedynie wtedy, kiedy Doom zrezygnuje z nowej mocy. Ten się na to nie zgodził i odesłał Young Avengers wraz z mutantką z powrotem do Nowego Jorku. Tam bohaterowie wytłumaczyli Mścicielom i X-Menom co zaszło. Po chwili zjawił się także Doctor Doom i rozgorzała walka. Kiedy część herosów odwracało uwagę złoczyńcy, Scarlet Witch otworzyła portal pułapkę, który pozbawił Victora mocy. Bohaterowie długo nie nacieszyli się ze zwycięstwa, ponieważ podczas starcia zginęła Stature. Oberwało się też Visionowi, który został zniszczony przez Iron Lada, który koniecznie chciał uzdrowi dziewczynę w przyszłości. Ostatecznie postanowił odpuścić i wrócić do swoich czasów. Bohaterowie chcieli ścigać przyszłego Kanga, ale zatrzymała ich Wanda, która stwierdziła, że to ona jest wszystkiemu winna. U boku matki stanęli także Wiccan i Speed. Ostatecznie X-Men postanowili odpuścić Wandzie. Cyclops stwierdził, że zabicie jej prawdopodobnie nic nie da i lepiej aby kobieta spędziła resztę życia, na próbie zadośćuczynienia za swoje czyny, mimo że może się jej to do końca nie udać. Captain America zaproponował jej powrót do Avengers, ale ta odmówiła. Postanowiła skupić się na odkupieniu swoich czynów.

Jakiś czas później Scarlet Witch zmierzyła się z M.O.D.O.K.iem. Pomogły jej Ms. Marvel i Spider-Woman. Po wygranym starciu została zaproszona do Avengers Mansion. Tam przed drzwiami pojawił się oryginalny Vision, który został odbudowany przez Iron Mana. Android oznajmił, że chociaż rozumie jej ból, to nigdy nie zrozumie, dlaczego to akurat nim posłużyła się, by dopaść swoich przyjaciół i nie wybaczy jej tego. Wanda postanowiła więc nie wchodzić do środka.

Tymczasem do Ziemi zbliżał się Phoenix. Avengers postanowili więc wtrącić się w sprawy X-Men i bez nich pomóc Hope, co doprowadziło do starcia między drużynami. Kiedy kosmiczny byt pojawił się w okolicach Księżyca, Iron Man zamiast go zlikwidować, rozdzielił go na pięć części. Cyclops, Namor, Colossus, Magik i Emma Frost stali się jego nosicielami. Zachowali u siebie Hope i zamienili świat w utopię, usuwając głód i wojny. W tym samym czasie Scarlet Witch miała wizję, jak jej przyjaciele z Avengers zostają spaleni w ogniu Phoenixa.

Sytuacja nie podobała się Mścicielom, którzy stwierdzili, że to podstęp. Postanowili więc porwać Hope, licząc, że będzie to ich ostatnia nadzieja. Niestety nie mieli szans z Phoenix Five. Kiedy wydawało się, że są pokonani, pojawiła się Wanda. Ta okazała się zagrożeniem dla Cyclopsa, który po dotknięciu jej, odczuł ból. Kobieta wykorzystała sytuację, przekonała dziewczynę do pójścia z nią i wyteleportowała Avengers wraz z Hope. Summers stwierdził, że czas pozbyć się Mścicieli. Rudowłosa mutantka rozpoczęła trening u boku Iron Fista i Spider-Mana.

Strach przed Scarlet Witch został wykorzystany przez Avengers. Bohaterowie używali jej magicznego hologramu, aby odstraszyć Phoenix Five. Dało im to trochę czasu na przemyślenie dalszej strategii. Kiedy X-Men połapali się w iluzji, Namor zdecydował się na atak. Niestety trafił na prawdziwą Wandę i został przez nią pokonany. Wtedy też okazało się, że jeżeli jeden z nosicieli Phoenixa poległ, jego część mocy została przenoszona do pozostałych nosicieli. To po pewnym czasie doprowadziło do tego, że podczas ostatecznego starcia, cała moc przejął Cyclops. Po zabiciu profesora Xaviera zamienił się w Dark Phoenixa. Scarlet Witch i Hope połączyły więc siły, aby powstrzymać mutanta. Po kilku atakach, Phoenix przeszedł do ciała Hope. Ta naprawiła szkody wyrządzone przez Mrocznego Feniksa i odwróciła czar "No More Mutants". Od teraz mutanci mogli się na nowo pojawiać. Po chwili Hope wraz z Wanda użyły słów "No more Phoenix". Ten zniknął, ale nie wiadomo czy byt został zniszczony, czy rozrzucony po całej Ziemi.

Po tych wydarzeniach powstał specjalny skład Avengers – Unity Division, w którym znaleźli się Captain America, Thor, Wolverine, Rogue, Wasp Wonder Man, Sunfire, Rogue, Scarlet Witch oraz Havok jako przywódca. Drużyna powstrzymała klona Red Skulla, który przejął mózg Xaviera i uzyskał telepatię. Następnie musieli się zmierzyć z Apocalypse Twins. Podczas tego starcia Wanda została zabita przez Rogue, która uznała ją za zdrajcę. Po dalszych działaniach pozostałych przy życiu bohaterów, udało się im cofnąć w czasie i przekazać Rogue wszystkie zdolności, aby ta była w stanie powstrzymać przeciwników. Kiedy to się udało, Wanda rzuciła czar, który pozwolił na powrót zdolności od Rogue do ich właścicieli.

Tymczasem na Genoshy Red Skull zbudował obozy śmierci dla mutantów. W starciu z nim wziął udział Avengers Unity Squad wraz z Magneto. Mistrz Magnetyzmy postanowił zabić złoczyńcę, ale ten zamienił się w Red Onslaughta. Rogue udało się ustalić, że wewnątrz przeciwnika jest jeszcze esencja Xaviera. Do walki dołączyli X-Men i inni superbohaterowie. Doctor Strange i Scarlet Witch postanowili więc sprawić, aby założyciel X-Men zyskał kontrolę. Niestety bohaterom nie udało się powstrzymać monstrum i z odsieczą przybyli złoczyńcy. Dzięki pomocy Doctora Dooma udało się ostatecznie rzucić czar, co jednak odwróciło charaktery obecnym na Genoshy. Bohaterowie zaczęli się zachowywać jak złoczyńcy i vice versa. Nie ominęło to Scarlet Witch.

Odwróceni Avengers zachowali Red Skulla i postanowili go zabić. Kiedy udali się w miejsce jego przetrzymywania, nie było go tam. Zebrali więc w Avengers Tower wszystkich dostępnych bohaterów, myśląc, że wśród nich jest osoba, która uwolniła Schmidta. Czując zagrożenie, będący Kapitanem Ameryka Sam Wilson, zdecydował się na użycie cząsteczek Pyma wydobytych z Wasp, aby pomniejszyć i uwięzić bohaterów. Uciec udało się jedynie Novie i Spider-Manowi. Wanda zaś stwierdziła, że nie ma już z grupą wspólnych interesów i udała się do Latverii, aby zemścić się na Doomie, za jego przeszłe manipulacje.

Victor był gotowy na jej przybycie. Dzięki pomocy kilku trzecioligowych bohaterów i Valerii Richards, udało mu się pozyskać część mocy od Scarlet Witch, aby cofnąć jeden z jego najgorszych czynów – śmierć Stature. Mimo to Wanda nie została pokonana. Nie udało jej się zabić Dooma, gdyż została powstrzymana przez Magneto i Quicksilvera. Victor zniknął, a Scarlet Witch rzuciła zaklęcie które miało zranić spokrewnione z nią osoby. Kiedy Pietro zwijał się z bólu, Erik stał jak zamurowany. Okazało się, że nie jest ojcem bliźniaków. Wtedy powrócił Doom wraz z wskrzeszonym Dotorem Voodoo. Bohater wykorzystał ducha swojego brata, aby powstrzymać inwersje u Wandy. Ta trójka przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie końca dobiegało starcie pomiędzy złymi Avengers, złymi X-Men i dobrymi złoczyńcami. Ostatecznie z pomocą odmienionego Red Skulla udało się cofnąć inwersje. Przed powrotem do stanu wyjściowego, udało się uciec Tony'emu Starkowi, który zbudował urządzenie blokujące cofnięcie inwersji. Przez przypadek w jego zasięgu znaleźli się także Havok i Sabretooth. Po tych wydarzeniach Avengers Unity Division zmieniło skład. Scarlet Witch pozostała w jego szeregach.

Idanow, Undercik

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.