Avalon » Biosy » Magneto

Magneto

Charakterystyka

Magneto
Name:
Magneto
Prawdziwe imię i nazwisko:
Magnus
Poprzednie pseudonimy:
Eric Lehnsherr, Grey King, White King [II], Michael Xavier, Erik the Red
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Powszechnie znana
Wzrost:
6'2" (188 cm)
Waga:
190 lbs. (86 kg)
Kolor włosów:
Srebrne
Kolor oczu:
Szaro-niebieskie
Zajęcie/zawód:
Niedoszły dyktator, zdobywca
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Notowany
Stan cywilny:
Wdowiec
Narodowość:
Nieznana
Miejsce narodzin:
Nieznane (prawdopodobnie Polska lub Niemcy)
Znani krewni:
Magda (żona - nie żyje), Anya (córka - nie żyje), Pietro Maximoff (Quicksilver, syn), Wanda Maximoff (Scarlet Witch, córka), Lorna Dane (Polaris, córka), Crystal (synowa), Luna Maximoff (wnuczka)
Powiązania z grupami:
Brotherhood of Evil Mutants, Hellfire Club Nowy Jork, New Mutants (dyrektor szkoły)
Baza operacyjna:
Brak
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #1
Zdolności:
Magneto jest samozwańczym mistrzem magnetyzmu. Potrafi wytwarzać pola magnetyczne oraz manipulować już istniejącymi. Do zasobów jego mocy można także zaliczyć zdolności: lotu, kontroli żelaza w ciele człowieka, wytwarzania różnego rodzaju pól siłowych. Magneto także jest do pewnego stopnia odporny na ataki psioniczne.
Biografia:
Magneto jako dziecko, wtedy znany jeszcze jako Erik Lehnsherr, był więźniem hitlerowskich obozów zagłady w Oświęcimiu. Jako jedyny ze swojej rodziny przeżył Holocaust. Te przeżycia wywarły olbrzymi wpływ na to jakim człowiekiem stał się Magnus. Doświadczenie "na własnej skórze" ogromu nietolerancji sprawiło, że ofiara prześladowań sama stała się prześladowcą (rodzaju ludzkiego).

Gdy wojna się zakończyła, Erik poślubił Magdę, cygankę, którą poznał w obozie. Owocem tego związku była córka, Anya. Magnus po raz pierwszy zamanifestował swe moce gdy tłum ludzi nie pozwolił mu uratować córeczki z płonącego domu. W furii pomieszanej z gniewem, widząc jak jego córeczka płonie żywcem, zrównał miasteczko z ziemią zabijając wszystkich mieszkańców. Magda, przerażona tym co jej mąż zrobił uciekła nie wyjawiając mu, że ponownie jest w ciąży. Erik zrozpaczony, bez chęci do życia, z małą Anyą na rękach został wytropiony przez oddział żołnierzy. Nie mogąc znieść już więcej obrażania jego godności osobistej użył swych mocy by zabić żołnierzy. Tej nocy stracił duszę i serce Erika Lehnsherra, a na to miejsce znalazł istotę zwaną Magneto.

Po tych, jakże bolesnych, wydarzeniach Magnus wyruszył do Izraela, gdzie pracował jako salowy w szpitalu dla ofiar Holocaustu. Tam spotkał i zaprzyjaźnił się z Charlesem Xavierem. Ich wizje dotyczące ludzi i mutantów różniły się, Xavier chciał, by oba gatunki żyły w zgodzie, natomiast Magnus postrzegał mutantów jako mniejszość, która w najbliższej przyszłości będzie prześladowana za swą odmienność. Magneto próbował dzielić punkt widzenia przyjaciela, jednakże w głębi czuł, że nadejdzie kolejny Holocaust. Powoli tracił rozum, nie chcąc by przeszłość powtórzyła się, postanowił wystąpić zbrojnie przeciwko rodzajowi ludzkiemu. Niedługo po tym świat poznał terrorystę znanego jako Magneto. Wielokrotnie ze swym Brotherhood of Evil Mutants (Bractwo Złych Mutantów; w jego skład wchodzili Pietro i Wanda Maximoff, bliźnięta, które urodziła Magda) walczył z X-Men, uczniami Xaviera. Trwało to aż do momentu, gdy Magneto został przywrócony do wieku niemowlęcego przez Mutanta Alpha, jednego z mutów mistrza magnetyzmu. Jako niemowlę został przewieziony na Wyspę Muir, gdzie trafił pod opiekę Moiry McTaggert. Ona poprzez zmianę jego kodu genetycznego chciała oszczędzić światu kolejnego Magneto w przyszłości. Magnus został niespodziewanie przywrócony do dorosłego wieku przez agenta Shi'ar Erica the Red (Eryka Czerwonego). Magneto mógł kontynuować swą walkę o supremację homo superior. W swej arogancji rozkazał rozbroić światowym mocarstwom ich arsenały nuklearne, gdyż chciał zlikwidować widmo wojny atomowej. Rząd Związku Radzieckiego natychmiast wydał rozkaz ataku pociskami balistycznymi łodzi podwodnej Leningrad. Magneto odparował ten atak, a następnie dla przykładu zatopił jednostkę radziecką. Być może dzięki inżynierii genetycznej Moiry lub wiedziony własnymi wyrzutami sumienia, oddał się w ręce władz. Miał się odbyć specjalny międzynarodowy sąd nad Magneto. Wybuch zamieszek i atak rodzeństwa Fenris uniemożliwił jednak wydanie wyroku (zapewne byłby skazujący). Podczas zamachu raniony został Charles Xavier. Profesor musiał być zabrany na pokładzie Starjammera do Shi'ar, by uleczyć odniesione obrażenia. Wtedy Magnus przyrzekł swemu dawnemu przyjacielowi, że przejmie pieczę nad jego szkołą.

Nie mogąc utrzymać New Mutants w ryzach, zniechęcony wizją Xaviera, porzucił szkołę na rzecz Hellfire Club gdzie stał się White Kingiem (Białym Królem). Tam także nie zagrzał długo miejsca i na jakiś czas słuch o nim zaginął. Ponownie ujawnił się w Savage Land, gdzie Zaladane przejęła kontrolę nad jego mutami. Wraz z siłami S.H.I.E.L.D. oraz Rogue i Ka-Zarem wyruszył by pokonać niedoszłą królową magnetyzmu. Postrzelony w plecy przez Siemionowa, oficera rosyjskiego, którego syn był na pokładzie Leningradu, wpadł w ręce Zaladane. Nowa pani Savage Land chciała wyciągnąć z Magnusa całą moc by następnie ją wchłonąć. Ostatecznie Magneto został uratowany przez Rogue, Ka-Zara i pułkownika Fury'ego. Po zabiciu Zaladane Magneto opuścił Savage Land i prawdopodobnie schronił się na Asteroidzie M, ponieważ słuch o nim znów zaginął.

Magnus powrócił gdy do jego siedziby trafili Acolytes, grupka mutantów, która widziała w nim przywódcę wszystkich homo-superior. Fabian Cortez namówił Magneto, by w końcu zacząć działać. Gdy mistrz magnetyzmu wyruszył, by wydobyć pociski balistyczne z zatopionego Leningradu, Acolytes bez jego wiedzy w akcie zemsty zaatakowali Genoshę, kraj, w którym niegdyś ciemiężono mutantów. X-Men zgubili Magnusa gdy ten zdetonował jeden z pocisków, ale udało im się pokonać jego popleczników. Jedna formacja uczniów Xaviera niestety została pojmana przez samego Magneto. Przeniesiono ich na Asteroidę M, gdzie zostali poddani procesowi "przeprogramowania" Moiry MacTaggert. Podczas bitwy z drugą formacją powrócili "do normy". W tej walce Magnus został ciężko ranny (i tak był już osłabiony działaniem Corteza, który pod przykrywką leczenia osłabiał go coraz bardziej). Zdrajca Cortez zbiegł wcześniej i starał się zdetonować pociski nuklearne. Magneto uniemożliwił mu to, ostatkiem sił utrzymał Asteroidę M w całości by X-Men i ich mentor mogli uciec. Gdy już się to stało, mistrz magnetyzmu i jego wierni słudzy runęli w kierunku Ziemi.

Jakiś czas po katastrofie asteroidy odnaleziono duży jej fragment, a we wnętrzu pusty pancerz (rozerwany od środka) należący do Magnusa. Przeżył on dzięki Acolyte'owi o imieniu Chrome, który uchronił go przed śmiercią. Magnus obserwował świat ze swej ukrytej bazy na Antarktyce i gromadził siły. Dzięki wykradzionej technologii Shi'ar oraz fragmentom Greymalkinu (orbitalnej bazy Cable'a) stworzył on Avalon, stację, która miała się stać azylem dla ziemskich mutantów. Magnus zstąpił z nowymi szeregami Acolytes na Ziemię i ogłosił wszystkim powstanie Avalonu. Rządy mocarstw światowych zadecydowały wtedy, że Ziemia zostaje otoczona siatką wiązek elektro-magnetycznych. Ta prowokacja nie uszła uwadze mistrza magnetyzmu. Postrzegał on to jako atak wymierzony w niego samego. Magneto w obrębie ziemskiej atmosfery wytworzył potężny impuls EM. Xavier poprowadził grupę X-Men na Avalon. Podczas walki mistrz magnetyzmu wyrwał adamantium z ciała Logana a wtedy Profesor niesiony gniewem wyłączył umysł Magneto. Przez długi czas Magnus pozostawał w stanie wegetacji, w końcu jednak wrócił do siebie uleczony przez Astrę. Po tym nastąpił prawdopodobnie jego najbardziej brawurowy atak przeciwko ludzkości. Magneto wziął w kontrolę ziemskie pole EM. Narody Zjednoczone postawione w obliczu tak dużego zagrożenia zaproponowały mu objęcie rządów nad Genoshą mając nadzieję, że dzięki temu przestanie on atakować rodzaj ludzki. Magneto zgodził się, dopiero później odkrył, że po starciu z Josephem stracił swoje zdolności.

Magneto na początku swoich rządów natrafił na opór. Siły powstańcze wszczęły bunt, jednak został on krwawo zakończony. Dzięki Amelii Voght, Magnus manipulował swym synem Pietro, by ten stał się członkiem jego rządu. Magneto ze swojego państewka został porwany przez Apocalypse'a, który wykorzystując moc dwunastu mutantów (The Twelve) miał przemienić się w High Lorda. Jednakże poprzez brak kontroli nad swoimi mocami Magnus nieświadomie pokrzyżował jego plany. Po zakończonej walce wrócił do Genoshy wraz z Polaris, której moce o dziwo mógł kontrolować. W krótkim czasie udało się odbudować kraj zniszczony przez wojny. Zwiększał on przywileje mutantów, natomiast prawa ludzi ograniczał. Polaris pozostała z nim mając nadzieję, że będzie miała wpływ na to, jak Magnus będzie rządził wyspiarskim państewkiem. Dane myliła się jednak i Magneto przypuścił atak na Carion Cove, ostatnią ostoję opozycji przeciwko jego władzy. Magnus chciał w ten sposób zdobyć technologię, która umożliwiłaby mu przywrócenie jego mocy. Opór został zmiażdżony i Magneto stał się silniejszy niż kiedykolwiek.

Gdy lek na technowirus został wypuszczony do atmosfery Magneto stanął na czele swej armii mutatów. Z tak wielką potęgą ogłosił swą dominację nad rodzajem ludzkim. Punktem zgromadzenia i symbolem jego "rewolucji" był nieprzytomny Charles Xavier, skrępowany na Magda Square. Profesor został uratowany przez Logana i Scotta oraz nowy rzut X-Men zorganizowany przez Phoenix. Po przegranej, Magnus wyrzucał odchodzącym X-Men, że nie potrafią przekroczyć bariery moralnej i dokończyć tego, co zaczęli. Najwyraźniej wyjątek potwierdza regułę, ponieważ Wolverine zadał mu swymi pazurami śmiertelny (wydawałoby się) cios w klatkę piersiową.

Magnus przeżył cios Logana. Cudem przetrwał także atak Sentineli Cassandry Nova na Genoshę (jego cytadela została zniszczona). Żył w ukryciu do czasu, kiedy Charles Xavier przybył na Genoshę z ciałem jego sobowtóra. Nowym celem tej dwójki starych przyjaciół stała się odbudowa Genoshy.

Gdy Wanda kompletnie straciła kontakt z rzeczywistością i zabiła kilku Avengers Magnus wyczuł jej cierpienie i przez stworzony przez siebie tunel przestrzenny przeniósł się do Nowego Jorku. Tam wziął w ramiona nieprzytomną córkę i wrócił do Genoshy. Rozpaczony Magnus błagał Xaviera aby jej pomógł. [Po szczegółowy opis wydarzeń House of M i panowania Magneto odsyłam do szczegółowego opisu tegoż crossoveru - dop. crossoverowy odsyłacz Idanow].

Po wydarzeniach House of M Magneto znalazł się wśród mutantów, których Wanda pozbawiła mocy. Wolverine wytropił go, lecz powstrzymał się przed zabiciemgo uznając, że dalsza egzystencja będzie sroższą karą. Wkrótce po M-Day Magnus spotkał pośród ruin Genoshy Quicksilvera, który przybył na wyspę, aby przy pomocy Mgieł Terrigenowych przywrócić lokalnym mutantom ich zdolności. Magneto próbował go przekonać, że moce rzeczywiście wracają, ale towarzyszą temu straszne i potencjalnie śmiertelne skutki uboczne, lecz syn zignorował jego ostrzeżenia.

Jakiś czas później Magnusa odszukał Michael Pointer, mutant w którym skupiły się wzory energetyczne wszystkich mutantów pozbawionych mocy przez Scarlet Witch. Michael pod wpływem osobowości Xorna chciał przywrócić Magneto jego zdolności, ponieważ według niego Mistrz Magnetyzmu powinien stanąć na czele wszystkich mutantów. W przekazaniu energii przeszkodziła Quake, agentka S.H.I.E.L.D., która wywołała mały wstrząs w mózgu Magnusa i zatrzymała transfer energii rozpraszając energetyczne wzorce mutantów. Nieprzytomny Magneto został zatrzymany przez S.H.I.E.L.D. lecz krótko po starcie helikopter którym go transportowano eksplodował a on sam zniknął.

Odnalazł go Exodus, niegdyś jego prawa ręka i zastępczy przywódca Acolytes. Bennet du Paris ocalił życie postrzelonego Charlesa Xaviera, teraz zaś potrzebował pomocy by wyrwać go ze śpiączki. Choć Magneto nadal był pozbawiony mocy pomógł Karimie Shapandar - Omega Sentinelowi - pobudzić umysł Xaviera. Jednak nie wszyscy Acolytes zgadzali się z decyzją Exodusa. Kiedy Joanna Cargill próbowała zabić profesora Eric skorzystał z chirurgicznego lasera by ją powstrzymać. Na pytanie wściekłego Exodusa, jaką karę wymierzyłby człowiekowi za skrzywdzenie mutanta odparł: "śmierć". Exodusa powstrzymał przebudzony Xavier. Dawni przyjaciele rozstali się w pokoju. [X-Men Legacy #208-210]

Kiedy mutanci przenieśli się do San Francisco pewien tamtejszy artysta stworzył instalację wykorzystującą zezłomowane Sentinele. Grupa X-Men przybyła na odsłonięcie dzieła, zakłócone przybyciem Magneto w pełni sił. Mistrz magnetyzmu sobie tylko znanym sposobem uruchomił Sentinele. Mutanci szybko uporali się z robotami, które zdawały się nie zauważać Erica. Podczas starcia okazało się, że w dalszym ciągu jest on zwykłym człowiekiem, a w walce korzystał z zaawansowanej technologicznie uprzęży symulującej jego moce. Magneto wyjawił Cyclopsowi, że chciał zniszczyć symbol ciemiężenia ich rasy - przede wszystkim jednak dąży do ocalenia mutantów.
Tuż po zniknięciu Magneto okazało się, że technologia z której korzystał pochodziła od High Evolutionary'ego a całe zamieszanie miało zająć uwagę X-Men i sił porządkowych San Francisco podczas gdy Evolutionary majstrował przy stojącym w mieście Śniącym Celestialu.
Korzystając z wiedzy zdobytej dzięki przebadaniu Celestiala High Evolutionary poddał Magneto śmiertelnie niebezpiecznemu procesowi, który przywrócił mu jego zdolności. Niestety, Evolutionary stwierdził, że procedura która pomogła Magnusowi nie może pomóc reszcie pozbawionych mocy mutantów. [Uncanny X-Men #500, #507]

X-Men nie zagrzali długo miejsca w San Francisco. Konflikt z Avengers Normana Osborna zmusił Cyclopsa do stworzenia mutantom nowego domu - Utopii, zbudowanej z resztek Asteroidy M i zamienionej w wyspę położoną poza granicami wód terytorialnych USA. Krótko po przeprowadzce na Utopię X-Men odwiedził niespodziewany gość - Magneto. Ignorując odruchowy atak psychiczny Xaviera Eric oznajmił Cyclopsowi, że podziwia go za wszystko, co zrobił dla mutantów, i przybył by ofiarować swoją pomoc.
Scott przyjął jego ofertę, jednak poza Charlesem nikt nie był szczególnie zadowolony z jego obecności na wyspie. Kiedy okazało się, że Utopia zaczyna tonąć Magneto przekonał Namora (teraz członka X-Men), że nadszedł czas by skończyć z atlantydzką diasporą. Lud Namora zgromadził się by stworzyć dla siebie nowy dom - podwodne miasto zbudowane dookoła potężnej iglicy utrzymującej sztuczną wyspę Cyclopsa na powierzchni - Nową Atlantydę. Choć wszyscy zgadzali się, że to dobre rozwiązanie, Summers był zły za to, że Eric zrobił to wszystko za jego plecami.
Aby zdobyć zaufanie Cyclopsa Magneto dokonał niemożliwego - podczas wielogodzinnej medytacji sięgnął swoją mocą na kosmiczną odległość by ściągnąć ku Ziemi pocisk wystrzelony z Breakworldu i zniszczył go, uwalniając uwięzioną w nim Kitty Pryde. Wycieńczony tym wyczynem Eric zapadł w śpiączkę. [Uncanny X-Men #516, #520-522]

Przebudził się krótko po przybyciu Hope Summers. Choć ledwo stał na nogach, wziął czynny udział w obronie Utopii przed siłami Bastiona, niszcząc wiele Nimrodów i ratując pełne poszkodowanych ambulatorium. Po bitwie musiał do niego wrócić. Szybko zaprzyjaźnił się z Hope, która dzieliła z nim salę. [crossover X-Men: Second Coming]

Oprócz uczestnictwa w misjach Magneto zaangażował się w szkolenie młodych mutantów, czy tego chcieli czy nie. Odbudował przyjaźń z Xavierem i podjął próby ponownego rozbudzenia uczucia które dawno temu łączyło go z Rogue (podczas ich pobytu w Savage Land), jak dotąd bez skutku. I choć był akceptowany na Utopii Cyclops nadal miał z nim problem - w oczach świata Eric Lehnsherr pozostawał terrorystą. Pracująca dla X-Men specjalistka od PR próbowała doradzić Ericowi to i owo kiedy San Francisco zagroziło trzęsienie ziemi. Magneto uspokoił wahania budynków  dzięki metalowym elementom ich konstrukcji, zapewnił bezpieczeństwo ludziom uwięzionym w pojazdach a nawet zredukował napięcie płyt tektonicznych. Uchronił miasto przed szkodami jakie wyrządziłby kataklizm i ocalił życie wielu jego mieszkańców, czym zyskał ich aprobatę. [Uncanny X-Men #535.1]

Kiedy Moira - nowa osobowość Legiona - przekształciła Utopię w oblężoną twierdzę mutantów umieściła Magneto w roli przywódcy całego gatunku. Jednak Eric był jedną z osób które czuły, że coś jest nie w porządku, i doprowadził do uwolnienia Xaviera, a pośrednio - do przywrócenia normalnego świata. [crossover Age of X]

Magneto pozostaje jednym z najzagorzalszych popleczników Cyclopsa, i choć poświęca wiele czasu by zapracować na zaufanie pozostałych X-Men - a może nawet więcej ze strony Rogue - to jego życie nie ogranicza się do Utopii. Ostatnio skontaktował się z Wiccanem i Speedem z Young Avengers, którzy mogą być synami Scarlet Witch - jego wnukami. Wraz z ich zespołem oraz niechętnym tej współpracy Quicksilverem wybrali się na poszukiwania Wandy Maximoff, które zaprowadziły ich do Latverii, gdzie przyjdze im zmierzyć się z Doctorem Doomem.Idanow i Krzycer

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.