Avalon » Biosy » Mystique [Raven Darkholme]

Mystique [Raven Darkholme]

Charakterystyka

Mystique [Raven Darkholme]
Name:
Mystique [Raven Darkholme]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Raven Darkholme
Poprzednie pseudonimy:
Foxx, Mr. Raven, Leni Zauber, Amichai Benvenisti, Valerie Cooper, Mallory Brickman, B. Byron Biggs, Ronnie Lake, Holt Adler, Surge, Raven Wagne
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Nieznana
Wzrost:
5'10" (175 cm)
Waga:
125lbs. (56 kg)
Kolor włosów:
Rude, czarne jako Raven Darkholme
Kolor oczu:
Żółte, bez wyraźnych źrenic w prawdziwej formie
Zajęcie/zawód:
Detektyw (były), terrorystka
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Notowana
Stan cywilny:
Wdowa
Narodowość:
Amerykanka
Miejsce narodzin:
Nieznane
Znani krewni:
Kurt Wagner (Nightcrawler, syn) Graydon Creed (syn - nie żyje), Rogue (przybrana córka), hrabia Christian Wagner (mąż, nie żyje), Destiny (Irene Adler, partnerka życiowa, nie żyje)
Powiązania z grupami:
Brotherhood of Mutants II (lider), X-Factor, Freedom Force (lider), Brotherhood of Evil Mutants II (lider)
Baza operacyjna:
Ruchoma
Pierwsze pojawienie się:
Jako Raven Darkholme Ms. Marvel #16, jako Mystique
Zdolności:
Raven posiada mutageniczną zdolność kontroli atomów i molekuł swojego ciała, która daje jej możliwość zmiany swego wyglądu zewnętrznego. Jako "zmiennokształtna" potrafi ona podszyć się pod każdego humanoida. Jej zmiana jest kompletna, Raven idealnie naśladuje linie papilarne, kształt siatkówki, barwę głosu czy nawet język ciała swojego "celu".
Uwagi:
Jej zdolności prawdopodobnie maskują lub spowalniają proces starzenia się.
Biografia:

Niezbyt wiele jest wiadome o przeszłości Raven Darkholme. Jej znana historia zaczyna się, gdy jako Leni Zauber pracowała dla amerykańskiego rządu w Berlinie Wschodnim. Tam nawiązała romans z Victorem Creedem, wkrótce po tym zaszła w ciążę. Raven porzuciła swojego synka Greydona, gdy dowiedziała się, że nie będzie on mutantem.

Ponad dwadzieścia lat temu Mystique pod postacią niemieckiej szlachcianki stała się żoną austriackiego barona Wagnera. W tym czasie Raven dała się uwieść tajemniczemu Azazelowi, który był zafascynowany jej prawdziwą formą. Okazało się, że on także jest mutantem, który mógł się teleportować, a w swej prawdziwej formie z wyglądu przypominał diabła. Owocem ich związku było dziecko, Azazel najwyraźniej był zainteresowany jedynie zapłodnieniem Raven, ponieważ na wieść o ciąży przepadł jak kamień w wodę. Hrabia zaczął podejrzewać, że dziecko może nie być jego [Wcześniej Raven miała problemy z zajściem w ciążę - dop. Idanow], więc musiał zginąć w "niewyjaśnionych okolicznościach". Kilka miesięcy po jego śmierci, po bardzo trudnym porodzie na świat przyszedł Kurt. Podczas porodu Mystique straciła na chwilę koncentrację i ujawniła swą prawdziwą formę. Zdemaskowana, postanowiła uciekać ze swym synem, który był mutantem, co bezsprzecznie ukazywał jego nietypowy wygląd - dwa palce u rąk, trzy u nóg, żółte oczy i ogon - był także podobny do swego ojca. Mystique osaczona przez mieszkańców wioski, postanowiła zmienić się w jednego z tubylców i powiedzieć, że matka niebieskiego potwora zginęła. To jednak nie wystarczyło rozwścieczonemu motłochowi i Raven była zmuszona wrzucić swojego syna do rzeki. Kurta teleportował Azazel i oddał go pod opiekę Margali Szardos.

Jako Raven Darkholme udało jej się wkraść w szeregi departamentu bezpieczeństwa USA. W krótkim czasie uzyskała posadę zastępcy dyrektora agencji planowania badań nad zaawansowaną techniką obronną (DARPA). Dzięki temu miała dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz tajemnic, które skrzętnie wykorzystywała w swej terrorystycznej działalności. Mieszkała ona wtedy ze swoją jasnowidzącą przyjaciółką Destiny i razem wychowywały adoptowaną Rogue. Jej znajomość z Irene datuje się aż do drugiej wojny światowej, choć prawdopodobnie poznały się jeszcze wcześniej. W tym samym czasie Mystique przyjęła jeszcze jedną tożsamość, jako Mallory Brickman była żoną senatora Ralpha Brickmana. Raven zorganizowała kolejne wcielenie Brotherhood of Evil Mutants, które miało pomoc jej w urzeczywistnieniu wywrotowych planów. Debiutem jej organizacji był zamach na senatora Roberta Kelly'ego. Zamordowanie osoby, która badała prawdopodobieństwo zagrożenia ze strony homo superior właśnie przez mutantów z pewnością rozwścieczyłoby opinię publiczną. Likwidacji senatora na szczęście zapobiegli X-Men, którzy odparli atak Bractwa. Na przestrzeni lat studenci Xaviera jeszcze wiele razy scierali się z organizacją Mystique. W tym czasie Rogue także była członkinią Brotherhood of Evil Mutants, jednak opuściła (za cichym przyzwoleniem Raven) je po przejęciu mocy Ms. Marvel, by szukać pomocy u Charlesa Xaviera.

Gdy konflikty pomiędzy mutantami a ludźmi wezbrały na sile i zaczęły zagrażać działalności Bractwa, Mystique zaoferowała usługi swej organizacji Valerie Cooper, asystentce przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Cooper zgodziła się, jednak by sprawdzić szczerość oferty postawiła warunek: Mystique i jej ludzie mają pochwycić Magneto. Freedom Force (tak przemianowano dawne Brotherhood of Evil Mutants) udało się tego dokonać, jednakże tylko dzięki temu, że Magnus dobrowolnie oddał się w ich ręce. Wtedy oficjalnie trafili na rządową "listę plac" i uzyskali prezydenckie ułaskawienie dawnych przestępstw. To właśnie w szeregach Freedom Force Mystique była świadkiem "śmierci" X-Men, gdy poświęcili oni swe życia by Forge mógł wykorzystać ich energie życiowe do pokonania Adversary'ego. Nie wiedząc, że Rogue i reszta mutantów została ożywiona przez Romę, Raven poprzysięgła zemstę na Forge'u za śmierć jej córki. Wkrótce nadarzyła się okazja, by uśmiercić go na Wyspie Muir, jednak nie mogła tego dokonać, ponieważ wyspa została zaatakowana przez Reavers. Mystique zostawiła Forge'a by bronił Destiny, jednak Irene wysłała go, by pomógł innym w walce. Ta decyzja okazała się opłakana w skutkach, gdyż niewidoma kobieta została zabita przez Legiona kontrolowanego przez Shadow Kinga. Raven znów obwiniała technologicznego geniusza za śmierć bliskiej jej osoby. Choć nie mogła się zemścić na Forge'u to udało jej się wywrzeć pomstę na Shadow Kingu. Podczas gdy Wyspa Muir była pod jego kontrolą, jej jako Valerie Cooper udało się zabić Jacoba Reisza, człowieka, w którym "rezydował" Farouk. Drogi Raven i Forge'a znów zbiegły się, gdy Mystique przybyła do posiadłości Xaviera, by ocalić się od szaleństwa. Indianin zabrał ją do swojego Eagle Plaza w Dallas. Tam próbował przywrócić zmiennokształtnej kobiecie jej poczucie tożsamości. Dwójka mutantów wkrótce została zaatakowana przez Trevora Fitzroy'a, członka Upstarts. W walce, która się wywiązała, Raven została ciężko ranna. Po tych wydarzeniach wieść o niej na jakiś czas zginęła. Na prośbę Forge'a, Rogue i Nightcrawler wspólnie odnaleźli swoją matkę. To właśnie wtedy Kurt dowiedział się, że Raven to jego biologiczna matka. Ta dwójka doprowadziła ją do Forge'a, który wcielił Mystique w szeregi X-Factor. Darzył on pannę Darkholme ograniczonym zaufaniem i wszczepił jej implant uniemożliwiający podszycie się pod jakiegokolwiek członka X-Factor czy X-Men. Mystique udało się obejść ograniczenia implantu dzięki znajomości technologii Forge'a i uciec wykorzystując zamieszanie wywołane ucieczką Sabretootha.

Podczas wydarzeń z satelitą High Evolutionary'ego Raven została pochwycona i uwięziona. Gdy Rogue odrzuciła jej prośbę uwolnienia, Mystique postarała się sama o uzyskanie wolności. Wtedy znalazła się ona wśród piątki istot o nadnaturalnych zdolnościach rekrutowanych przez statek Prosh. Podczas podróży przez czas i przestrzeń mieli oni pokonać osobnika o imieniu Stranger. Podczas tej eskapady wyszło na jaw, że to Mystique zabiła Greydona Creeda. W trakcie finałowej walki Toad został ranny i Raven musiała mu pomóc. W tym procesie uzyskała ona nowy wygląd: w jej prawdziwej formie skóra stała się łuskowata, a jej rude włosy stały się krótsze.

Po tych wydarzeniach, już na Ziemi, Raven ponownie zorganizowała Brotherhood of Evil Mutants. Chcąc uwolnić świat od ludzkości zmodyfikowała ona Legacy Virus, aby atakował tylko ludzi. Plany Mystique pokrzyżowała Moira McTaggert, której udało się wynaleźć lekarstwo na plagę dzięki modyfikacjom terrorystki. Niestety Moira została śmiertelnie ranna podczas ataku Bractwa na Wyspę Muir. Niedługo po tych wydarzeniach Mystique próbowała zamordować Rogue, jednak ta przeżyła dzięki swym rozwijającym się mocom i oddała cios "z nawiązką". Gdy Raven była przewożona na pokładzie Blackbirda, dwoje osób próbowało ją zamordować: Wolverine i Wolfsbane, którą niebiesko-skóra kobieta postrzeliła z neutralizatora Forge'a. Najwidoczniej nie udało im się to, ponieważ żywa Mystique trafiła to szpitala. Najwyraźniej ma ona wielu wrogów, gdyż do szpitala zakradł się Gambit z mocnym postanowieniem zabicia przybranej matki Rogue. Remy został powstrzymany przez Strom, która wyczytała to zdarzenie w jednym z dzienników Destiny. Wtedy Mystique wyjawniła dwójce X-Men prawdę o reszcie dzienników.

Jakiś czas później Raven uciekła z więzienia i pod postacią jednego z duplikatów Jamie'go Madroxa wśliznęła się do bazy X-Corps. Tam przyjęła postać mutanta o imieniu "Surge". Udało jej się uwolnić Mastermind spod władzy Banshee'go co spowodowało, że kontrolowani złoczyńcy zostali uwolnieni i zaczęli siać zniszczenie w centrum Paryża. Raven widząc to upozorowała śmierć Surge'a i podszyła się pod Jacoba Eisena. W bazie X-Corps ponownie przyjęła wygląd Madroxa i z zaskoczenia poderżnęła gardło Bansheemu. Gdy miała mu zadać śmiertelny cios, została pochłonięta przez rekruta X-Corps zwanego Abyss.

Mystique wyłoniła się ponownie z ciała Nilsa, gdy ten został wessany do wymiaru władanego przez starego "znajomego" Raven - Azazela. Gdy X-Men uciekali z piekielnej krainy Mystique także udało się zbiec.

Gdy Mystique została aresztowana za jedno z bardzo wielu wykroczeń skontaktował się z nią Charles Xavier proponując układ - ona będzie pracowała dla niego, a on w zamian dostarczy jej technologii uniemożliwiającą jej wykrycie. Profesor rekrutował Raven, aby ta wytropiła osobnika o nazwisku Steinbeck, który zabił Prudence, jedną z agentek Xaviera. W wyniku śledztwa okazało się, że zginęło jedynie ciało Prudence, jej świadomość przeniosła się do Steinbecka. Ten transfer jednak doprowadził ją do obłędu i żądzy zemsty na Xavierze. Mystique zabiła Steinbecka i zakradła się do kryjówki Profesora, skąd ukradła urządzenie maskujące.

Ponowny kontakt z X-Men miał miejsce gdy Raven dostała się do Instytutu pod postacią młodej mutantki Foxx. Zaopatrzona w telepatczyne blokery próbowała uwieść Gambita i tym samym uwolnić jej córkę ze związku, który, jak uważała, skazany był na porażkę. Gdy Remy odrzucił jej zaloty Mystique ujawniła się i spróbowała ponownie pod postacią Rogue. Choć oboje twierdzili, że do niczego nie doszło Rogue była równie wściekła na Raven jak i na Gambita. Gdy Mystique została odkryta przez resztę X-Men zwróciła się do nich z prośbą o wstąpienie w ich szeregi. Na prośbę Nightcrawlera Mystique zgodziła się tymczasowo opuścić Instytut, aby dać mu czas na oswojenie się z myślą, że miałby częściej widywać się z matką. Choć Raven nie przypuszczała, że X-Men rozpatrzą pozytywnie jej wniosek to po głosowaniu nadano jej warunkowy status X-Manki.

Podczas wydarzeń House of M Mystique była agentką S.H.I.E.L.D. i służyła w elitarnej Czerwonej Gwardii dowodzonej przez Wolverine'a. Jej kochanek i zarazem dowódca był znudzony brakiem wyzwań w świecie rządzonym przez mutantów. Podszyła się więc pod jego starego wroga, Nicka Fury, i zaaranżowała kilka niebezpiecznych wydarzeń, aby pobudzić krew starego wojownika. Wkrótce Logan przypomniał sobie właściwą rzeczywistość i wyskoczył za burtę krążącego nad Ziemią Helicariera. Dyrektor Shaw, podejrzewając, że to gierki Mystique doprowadziły Logana do takiego stanu, rozkazał jej odnaleźć uciekiniera. Prawie jej się to udało, lecz jej prawdziwe wspomnienia zostały przywrócone przez Laylę Miller na krótko przed szturmem na Genoshę.

Po powrocie normalnej rzeczywistości Raven kontynuowała kampanię rozdzielenia Rogue i Gambita. Według niej idealnym kandydatem dla Rogue był jej nowy przyjaciel Augustus. Po utracie Gambita Rogue nie chciała o tym słyszeć. Po starciu z Apocalypsem Raven dołączyła do grupy X-Men dowodzonej przez Rogue, która opuściła Instytut Xaviera.

Obecność Mystique w zespole okazała się bardzo przydatna, jednak jej relacja z córką nie tylko nie poprawiła się, ale jeszcze uległa pogorszeniu po konfrontacji z Pandemiciem i bitwie z Hecatomb, które odcisnęły piętno na psychice Rogue. Raven znalazła wtedy pocieszenie w ramionach Icemana, ale kiedy już wylądowali w łóżku zespół został zaatakowany przez Marauders. Okazało się, że Darkholme pracowała razem z Marauders. Za pomocą inhibitora neuralnego którym pokryła m.in. usta jeszcze przed atakiem pozbawiła Icemana mocy. Oprócz niej na stronę Marauders przeszły Lady Mastermind i kontrolowana przez Malice Karima Shapandar. X-Men Rogue zostali pokonani a ona sama - porwana przez Marauders. [X-Men #188-204]

Mystique pomogła Marauders licząc, że Mister Sinister pomoże pogrążonej w śpiączce, trawionej przez Strain 88 Rogue. Wirus którym zaraził ją Pandemic sprawił, że jej dotyk stał się dosłownie zabójczy. Kiedy Essex przyznał, że nie jest w stanie jej pomóc Raven zaatakowała go z zaskoczenia, zmuszając, by dotknął Rogue, co go zabiło. Następnie podszyła się pod niego by rozkazać Marauders by powstrzymali zbliżających się X-Men za wszelką cenę. Okazało się, że od jakiegoś czasu współpracowała z Gambitem. Teraz Remy przekazał jej dziewczynkę z Cooperstown - domniemaną mesjaszkę mutantów. Raven wyjawiła, że jej ostatnie działania - zdradzenie najpierw X-Men, potem Sinistera - umotywowane były dawną przepowiednią Destiny. Dziewczynka miała wyleczyć Rogue. Mystique przytknęła ją do twarzy Rogue, co sprowokowało wściekłą reakcję Gambita, przekonanego, że Rogue wolałaby umrzeć niż poświęcić dziecko. Dziewczynce jednak nic się nie stało, a Rogue po jakimś czasie ocknęła się. Nie była zadowolona gdy usłyszała, co się stało, i próbowała zabić Raven. Wtedy okazało się, że dziewczynka faktyczie ją uleczyła - Rogue zaabsorbowała jedynie wspomnienia Raven. [crossover X-Men: Messiah CompleX]

Wkrótce po tamtych wydarzeniach Cyclops polecił Wolverineowi dopaść Mystique. Ostatni etap pogoni miał miejsce na Bliskim Wschodzie. Raven nie cofała się przed niczym - między innymi wysadziła meczet i atakowała cywilów podszywając się pod Logana by nastawić przeciw niemu tubylców oraz podszywała się pod zakonnicę opiekującą się grupką sierot. Okazało się, że Wolverine ma również osobistą urazę do Darkholme. Poznali się po raz pierwszy w 1921 roku, uciekając z własnej egzekucji. Potem wspólnie bawili się, kochali i okradali ludzi w Kansas City, dopóki Raven nie wydała go policji by uciec z pieniędzmi.
Wolverine dopadł Mystique na afgańskiej pustyni i ciężko ją ranił, ale nie dobił. Zostawił jej pistolet by mogła się zabić kiedy pragnienie da się jej we znaki. [Wolverine v3 #62-65]

Raven nie skorzystała z oferty. Po powrocie do Stanów kilkakrotnie atakowała Icemana, wyrzuciła go z Blackbirda którym leciał, wkradła się do szpitala by wstrzyknąć mu śmiertelną dawkę inhibitora neuralnego oraz wysadziła ciężarówkę, którą uciekał. Kiedy powstrzymał ją przed wysadzeniem mostu Golden Gate mieli wreszcie okazję porozmawiać. Mystique wiedziała, że Bobby znowu ma problemy z kontrolowaniem swoich mocy, co mogło mieć związek z poprzednią dawką inhibitora. Darkholme pakowała go w krytyczne sytuacje by zmierzył się ze swoimi ograniczeniami, co faktycznie mu pomogło. W czasie rozmowy nie zaprzeczyła, że coś do niego czuje. Kiedy miała już dość jego reprymend obiecała mu, że zobaczą się raz jeszcze, że wtedy on ją pokocha a ona go zabije. Następnie skoczyła z mostu. Tym razem nikt się nie nabrał, że to koniec. [miniseria X-Men: Manifest Destiny #1-5]

Kiedy Norman Osborn przejął kontrolę nad Avengers i bezpieczeństwem narodowym USA wprowadził w życie plan który miał mu dać kontrolę nad mutantami. Utworzył własny zespół X-Men po czym próbował zdyskredytować Cyclopsa w mediach. Do tego była mu potrzebna Mystique, która przed kamerami udawała (w rzeczywistości uwięzionego przez Osborna) profesora Xaviera.
Po tym, jak niemal wszyscy X-Men Osborna zdezerterowali by dołączyć do prawdziwych X-Men Mystique - w cywilu podszywająca się teraz pod Jean Grey żeby zirytować Cyclopsa i spółkę - stanęła na czele nowej grupy, składającej się z Dark Beasta, Mimica i Weapon Omegi. Podczas pierwszej misji natknęli się na próbującego odrodzić się Nathana Summersa - X-Mana. Chcąc zapobiec jego powrotowi skonsultowali się z dywizją psioniczną HAMMER, przez co niechcący umożliwili X-Manowi ostateczny powrót. Po krótkiej walce wyglądało na to, że pokonali X-Mana, jednak w rzeczywistości Nathan przejął kontrolę nad Osbornem. Ostateczne starcie odbyło się w umyśle Normana, gdzie grupa Mystique oprócz Nathana musiała zmierzyć się również z Goblinem. Ostatecznie obie części osobowści Osborna poradziły sobie z intruzem a X-Man znalazł się w jednym z tajnych więzień HAMMER. [crossover Utopia, miniseria Dark X-Men #1-5]

Jakiś czas później Mystique pomogła tajemniczej grupie Red Right Hand posłać duszę Wolverine'a do piekła. Wkrótce później ocaliła życie dziewczynie Logana, Melicie Garner, po czym pomogła jej nawiązać kontakt z Hellstormem i Ghost Riderami którzy wspólnie odprawili egzorcyzm by umożliwić duszy Logana powrót. Kiedy na miejsce przybyli X-Men Raven postanowiła się oddalić.
Zanim zdążyła opuścić San Francisco jednocześnie znalazł ją Wolverine i nasłany przez Red Right Hand zabójca - Lord Deathstrike. Wielokrotnie raniona przez obu mężczyzn Darkholme nie mogła dłużej uciekać. Próbowała wyjaśnić, że choć posłała Logana do piekła bo zasługiwał na wszystkie cierpienia, które go tam spotkały to ostatecznie pomogła mu, bo do samego końca był przyjacielem Kurta.
Wolverine nie miał zamiaru słuchać żadnych wyjaśnień. Dopadł Mystique - i tym razem dobił ją.
Parę godzin później Lord Deathstrike sprzedał ciało Raven na aukcji. Za pięć milionów dolarów kupiła je grupa zamaskowanych ninja. [Wolverine v4 #1-6, #9] Idanow i Krzycer

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.