Avalon » Biosy » Pyro [St. John Allerdyce]

Pyro [St. John Allerdyce]

Charakterystyka

Pyro [St. John Allerdyce]
Name:
Pyro [St. John Allerdyce]
Prawdziwe imię i nazwisko:
St. John Allerdyce
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Znana władzom federalnym
Wzrost:
5' 10" (175 cm)
Waga:
150 lbs. (67 kg)
Kolor włosów:
Blond
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Dziennikarz, pisarz
Klasa postaci:
Mutant
Status prawny:
Nie żyje
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Australijczyk
Miejsce narodzin:
Sydney, Australia
Znani krewni:
Brak
Powiązania z grupami:
Freedom Force, Brotherhood of Evil Mutants, Strikeforce
Baza operacyjna:
Brak
Pierwsze pojawienie się:
Uncanny X-Men #141
Ostatnie pojawienie się:
Cable #87
Śmierć:
Zginął ratując życie senatorowi Kelly'emu
Zdolności:
John potrafił psionicznie kontrolować ogień (ale nie potrafił go tworzyć). Wedle woli mógł zmieniać jego temperaturę, rozmiary i kształt (tworzył skomplikowane formy, np. ognistego ptaka). Jego konstrukty ogniowe miały większą konsystencję niż zwykły płomień, co pozwalało im na przykład podnosić inne przedmioty. Wyposażenie: Pyro do wytworzenia płomieni wykorzystywał miotacze ognia zamontowane na rękach.
Uwagi:
Pyro był niewrażliwy na żar płomieni, które kontrolował.
Biografia:
St. John Allerdyce urodził się w Sydney, w Australii. W przeciwieństwie do wielu mutantów jego dzieciństwo nie obfitowało w dziwne zdarzenia. Gdy jego moce ujawniły się w okresie dojrzewania, John nie potrafił znaleźć praktycznego (i dochodowego) sposobu ich zastosowania, więc używał ich tylko w razie niebezpieczeństwa i nagłych wypadków. Część swego życia spędził podróżując po morzach, imając się każdej pracy. W końcu został reporterem i słał wiadomości z Wietnamu oraz Indonezji. Jego podróżnicze wyprawy były dobrym materiałem na książki i John postanowił to wykorzystać. Allerdyce zaczął pisać namiętne romanse gotyckie. Jego dzieła były mieszane z błotem przez krytyków i innych pisarzy, ale publice na całym świecie bardzo przypadły do gustu.

Jeszcze nie zostało wyjaśnione, w jakich okolicznościach się to stało, ale John pewnego dnia spotkał zmiennokształtną terrorystkę Mystique. Raven poznała jego zdolności i zwerbowała go do swego Bractwa Złych Mutantów, gdzie przyjął pseudonim Pyro. Jako terrorysta John zadebiutował podczas próby zamachu na senatora Roberta Kelly'ego. Bractwo zostało wtedy odparte przez X-Men.

Kilka miesięcy później organizacja Mystique w zamian za ułaskawienie stała się rządowym Freedom Force. Pyro i jego towarzysze zaczęli pracować dla rządu łapiąc mutantów przestępców, lub tych mutantów, którzy nie chcieli podpisać Aktu Rejestracji. Ich pierwszą misją było pochwycenie samego Magneto. Zadanie zostało wypełnione, gdyż mistrz magnetyzmu poddał się dobrowolnie. Wprowadzanie w życie Aktu Rejestracji nie było łatwe, gdyż przez to Freedom Force musiało się wielokrotnie ścierać z X-Factor, X-Men oraz Avengers. Rządowa grupa została rozwiązana po fiasku misji związanej z arabską super-grupą Desert Word. Pyro wraz z Blobem został pojmany i zmuszony do ochraniania dowódcy irackich wojsk. Z tej osobliwej "niewoli" oswobodził ich Toad i obaj wdzięczni za pomoc przyłączyli się do nowego wcielenia Bractwa dowodzonego przez niego. Nowa grupa nie miała zbyt dobrego debiutu, gdyż w swej pierwszej poważnej walce została pokonana przez Cable'a i jego X-Force.

Gdy Pyro dowiedział się, że jest zarażony Wirusem Spuścizny opuścił Bractwo i udał się na wyspę, gdzie znajdowała się kolonia dla zainfekowanych mutantów. Ośrodek prowadził znany pisarz Jonathan Chambers, który jako Empyrean wysysał energię z zarażonych przynosząc im ulgę. Po jakimś czasie Pyro opuścił wyspę wiedząc, że nie znajdzie tam lekarstwa na chorobę.

Wkrótce po tym John został postrzelony, podczas nieudanego napadu na bank. Nie mógł zapanować na swoimi mocami i jego płomienie, które zazwyczaj topiły kule, tym razem go nie uratowały. Z raną postrzałową przewieziono go do szpitala, gdzie akurat dyżur miała Cecilia Reyes. Jej pole siłowe pozwoliło jej operować Pyro, którego płomienie szalały poza kontrolą. Po zakończonym zabiegu, gdy poczuł się lepiej, John podstępem sprawił, że dr Reyes poluzowała więżące go uprzęże, co umożliwiło mu ucieczkę.

Pyro pojawił się znowu wraz z grupką mutantów także zarażonych Wirusem. Wspólnie chcieli wykraść Izotop-E, który mylnie uważali za lekarstwo na ich chorobę. Plany pokrzyżował im Quicksilver wspomagany przez Heroes for Hire.

Rosnący brak kontroli nad mocami sprowadził na Pyro uwagę S.H.I.E.L.D. Nick Fury poprosił o pomoc X-Men. Studenci Xaviera odnaleźli Johna i dowiedzieli się, że ściga go dziwny robot. Jakiś czas później okazało się był to Cerebro, który na wskutek działań Bastiona uzyskał świadomość i postanowił skatalogować wszystkich mutantów.

Wkrótce po tym Pyro stanął na drodze Mystique, która ponownie próbowała zabić Roberta Kelly'ego. John poświęcił swe życie, aby uratować senatora. To wydarzenie zmieniło całkowicie nastawienie Kelly'ego do mutantów i sprawiło, że kandydował na prezydenta głosząc hasło koegzystencji mutantów i ludzi.Idanow 

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.