Avalon » Biosy » Daredevil [Matthew Murdock]

Daredevil [Matthew Murdock]

Charakterystyka

Daredevil [Matthew Murdock]
Name:
Daredevil [Matthew Murdock]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Matthew Michael Murdock
Poprzednie pseudonimy:
Jack Battlin, Michael "Mike" Murdock, Kingpin of Crime, Laurent LeVasseur, Scarlet Swashbuckler, DD, the Man Without Fear, Nameless One, Red Man, Hornhead
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Publicznie ujawniona, nie
Wzrost:
183 cm
Waga:
91 kg
Kolor włosów:
Rudy
Kolor oczu:
Niebieski
Zajęcie/zawód:
Prawnik
Klasa postaci:
Nadczłowiek
Status prawny:
Obywatel USA nienotowany
Stan cywilny:
Żonaty
Narodowość:
Amerykańska
Miejsce narodzin:
Hell's Kitchen, Nowy Jork
Znani krewni:
Jonathan “Battling Jack” Murdock (ojciec – nie żyje), Margaret Grace Murdock (matka), Milla Donovan (żona)
Powiązania z grupami:
były wspólnik Black Widow, Marvel Knights, S.H.I.E.L.D., Defenders
Baza operacyjna:
Hell's Kitchen, Nowy Jork
Pierwsze pojawienie się:
Daredevil #1 (1964)
Zdolności:
Daredevil, chociaż jest niewidomy, to posiada wyostrzone cztery pozostałe zmysły:

Wyostrzony zmysł powonienia pozwala mu odróżnić z odległości 600 metrów dwa identyczne zapachy powstałe w minutowym odstępie czasu. Jednocześnie jest w stanie zidentyfikować zapach każdej osoby, z którą spędził przynajmniej pięć minut. Jest w stanie również skoncentrować się na tyle, aby podążać za zapachem jednej osoby, nawet w tłumie ludzi, w odległości półtorej kilometra.

Wyostrzony zmysł dotyku pozwala mu wyczuć ślady tuszu drukowanego na papierze, co pozwala mu czytać. Trzymając pistolet w ręku jest w stanie stwierdzić po jego ciężarze, ile kul znajduje się w magazynku. Skóra na całym ciele Matta jest na tyle czuła, iż pozwala mu określić temperaturę i ciśnienie powietrza wokół niego. Dzięki temu jest w stanie wyczuć obecność drugiej osoby dzięki wytwarzanej przez nią temperaturze i zawirowaniom powietrza.

Wyostrzony zmysł słuchu jest siedmiokrotnie czulszy od słuchu normalnego człowieka. Dzięki temu jest w stanie usłyszeć bicie ludzkiego serca z odległości około sześciuset metrów, co jednocześnie pozwala mu wykryć, czy dana osoba kłamie poprzez zmiany w rytmie pracy serca. Aczkolwiek może zostać zmylony, jeśli dana osoba potrafi kontrolować bicie serca lub posiada rozrusznik serca. Jest w stanie usłyszeć szept po drugiej stronie standardowej dźwiękoszczelnej ściany, a dzięki treningowi może skupić się na konkretnym dźwięku tłumiąc wszystkie pozostałe. Jednocześnie jest dużo bardziej podatny na nieprzewidziane głośne dźwięki, które mogą ogłuszyć go na jakiś czas. Może mieć również problemy z wyodrębnieniem poszczególnych dźwięków z tłumu ludzi.

Wyostrzony zmysł smaku pozwala mu stwierdzić ilość granulek soli na paluszku, a dzięki zdolności zapamiętywania zapachów jest w stanie rozpoznać każdy smak, jeśli tylko miał okazję spróbować przynajmniej dwudziestu miligramów danej substancji.

Dodatkowo Daredevil potrafi określić odległość i położenie przedmiotów w jego otoczeniu, dzięki specjalnemu radarowi. Nie wyjaśnione zostało dokładne jego działanie, lecz według jednej z teorii działa on na zasadzie sonaru (odbiera fale dźwiękowe odbijające się od pobliskich obiektów).

Dzięki treningowi Sticka, Matt posiada niewielkie zdolności telepatyczne, za pomocą których może komunikować się tylko z osobami poddanymi podobnemu treningowi. Jego siła i zwinność utrzymują się na olimpijskim poziomie. Styl walki, którym się posługuje, to połączenie boksu, ninjitsu, judo i wielu innych sztuk walki. Dzięki odbytemu częściowemu treningowi Ninja jest w stanie kontrolować, do pewnego poziomu, niektóre funkcje życiowe, takie jak bicie serca czy ciśnienie krwi.

Matt posiada wysoki iloraz inteligencji i obszerną wiedzę w zakresie amerykańskiego prawa, dzięki czemu jest bardzo dobrym prawnikiem - wygrywa niemal wszystkie sprawy.
Uwagi:
Matt posiada również świetne poczucie równowagi porównywalne z tym Spider-Mana.
Biografia:
Matthew Murdock urodził się w biednej dzielnicy Nowego Jorku, Hell's Kitchen. Wychowywany przez samotnego ojca, średniej klasy boksera 'Battlin' Jacka Murdocka. Matka opuściła ich, gdy Matt był jeszcze mały, chociaż ojciec okłamał go, mówiąc iż matka zmarła. Jack został zmuszony, pod groźbą zabicia Matta, pracować dla miejscowego gangstera - Fixera.

Matthew jako dziecko często rozrabiał i wdawał się w bójki z innymi dziećmi. Jack w obawie, iż jego syna czeka podobny los jak jego, kazał mu złożyć obietnicę, iż nigdy nie będzie używać przemocy, a dzięki ciężkiej pracy zostanie lekarzem lub adwokatem. Matt wziął sobie do serca złożoną obietnicę. Gdy inne dzieci zaczepiały go na podwórku, ten nie bronił się, tylko przyjmował ich ciosy, przez co zaczęto przezywać go Daredevilem [z angielskiego „śmiałek” - Foxdie]. Swoją frustrację wyładowywał na sali gimnastycznej, gdzie był obserwowany przez tajemniczego Sticka.

Życie młodego Murdocka uległo zmianie, gdy uratował niewidomego mężczyznę wprost spod kół nadjeżdżającej ciężarówki. Chociaż udało mu się odepchnąć starca, z pojazdu wypadł pojemnik, z którego na oczy chłopca wylała się dziwna ciecz. Jak się później okazało, Matt został pozbawiony wzroku. W szpitalu zaczął odkrywać, iż dużo wyraźniej odbiera bodźce dostarczane przez cztery pozostałe zmysły, co początkowo było dla niego bolesnym doświadczeniem. Jego ból próbowała złagodzić zakonnica (która później okazała się jego matką), mówiąca mu, iż jego wyostrzone zmysły są błogosławieństwem, aczkolwiek musi zatrzymać je w tajemnicy.

Po wyjściu ze szpitala Matthew próbował dostosować się do nowego stylu życia, jednocześnie powracając do regularnych treningów. Niestety nie był w stanie wykonywać wcześniej opanowanych ćwiczeń. Wtedy z pomocą przyszedł mu Stick - niewidomy mistrz sztuk walki. Poddał Matta ciężkiemu kilkuletniemu treningowi, dzięki czemu zrozumiał on istotę swoich zdolności, nauczył się je kontrolować, jednocześnie posiadł znajomość sztuk walki i gimnastyczną zwinność na olimpijskim poziomie. Następnie trafił na studia prawnicze, gdzie poznał Franklina "Foggy" Nelsona, który stał się jego najlepszym przyjacielem. Jeszcze w ciągu pierwszego roku, udało im się przenieść na lepsze studia na Uniwersytecie Columbia. Tam Matthew poznał córkę greckiego dyplomaty - Elektrę Nachios, w której zakochał się do szaleństwa, pomimo wyraźnego sprzeciwu Sticka, który kazał mu trzymać się od niej z daleka. Ich związek trwał rok, do czasu, gdy ojciec Elektry zginął wzięty za zakładnika. Ta tragedia dobiła emocjonalnie dziewczynę, która postanowiła wyjechać z kraju, zostawiając Matta.

Po jakimś czasie Matthew postanowił zmienić uczelnię, która wciąż przypominała mu o utraconej miłości i przeniósł się wraz z Foggym do Harvardu. Przed końcem ostatniego semestru przyjaciele wybrali się obejrzeć walkę 'Battlin' Jacka, który z rozkazu Fixera miał ją przegrać. Jednak stary Murdock widząc na widowni swojego syna, nie mógł go zawieść i wbrew nakazowi wygrał walkę z Rockym Davisem przez knockout. Po walce Jack zginął zabity przez ludzi Fixera. Zdruzgotany stratą ojca Matt nie mógł znieść uniewinnienia Fixera (prawdopodobnie za sprawą przekupywania sędziów), wypełnił obietnicę daną ojcu i skończył studia prawnicze z wyróżnieniem za najlepsze wyniki. Zaraz po tym uszył sobie żółto-czerwony kostium i postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość. Przyjął przydomek, jakim przezywali go kiedyś rówieśnicy - Daredevil. Następnie odszukał ludzi Fixera odpowiedzialnych za śmierć jego ojca i brutalnie ich pozabijał. Udało mu się dopaść samego Fixera, za którym pościg zakończył się w tunelu metra, gdzie mafiozo zmarł na zawał.

Ostatniego ze sprawców morderstwa, Angelo, dopadł w domu publicznym, gdzie Murdock został zaatakowany przez prostytutki, które źle zrozumiały jego intencje. Matt zaczął się bronić na oślep, niechcący wypychając jedną z kobiet przez okno. Targany wyrzutami sumienia, pogrążony w żalu, został pozostawiony samemu sobie. Stick zerwał z nim kontakt, uznając go za zbyt nieodpowiedzialnego i słabego emocjonalnie.

Próbując zapomnieć o przeszłości Matt wyjechał do Bostonu, gdzie został zatrudniony w firmie prawniczej Sussman & Castro. Kilka miesięcy później został przydzielony do sprawy, która wymagała jego wyjazdu do Nowego Jorku. Powrót do Hell's Kitchen obudził w nim wspomnienia, o których tak bardzo chciał zapomnieć. Odwiedzając starą salę gimnastyczną poznaje młodą dziewczynę, którą następnie uratował z rąk handlarzy dziećmi, pracujących dla nowego Kingpina - Wilsona Fiska. W międzyczasie spotkał Foggy’ego i razem otworzyli kancelarię prawniczą „Murdock & Nelson”. Od tej pory Matthew Murdock zaczął patrolować Hell's Kitchen w szkarłatnym kostiumie jako człowiek bez strachu - Daredevil.

Po otwarciu firmy prawniczej Nelson & Murdock jej właściciele zatrudnili młodą sekretarkę Karen Page. Jednym z ich pierwszych klientów była Fantastyczna Czwórka. Przy okazji pracy dla niej Daredevil stoczył pierwszy pojedynek z Electro [Daredevil #2]. Zaraz po tym Matt został obrońcą Lelanda Owsleya i Purple Mana, z którymi walczył jako Daredevil. Następnie Śmiałek stoczył swoje pierwsze pojedynki z Masced Matadorem, Mr. Fearem [Zoltan Drago], Oxem i Eelem, Stilt-Manem, a nawet Namorem. Karen, chociaż ukrywała swoje uczucie do Matta, chciała dla niego jak najlepiej, dlatego zaaranżowała mu spotkanie z jego kolegą z czasów studiów, Klausem Krugerem. Kruger znał doktora Van Eycka - światowej klasy specjalistę, który mógł przywrócić wzrok Matta. Ten zgodził się na wyjazd do Lichtenbadu, gdyż wyczuł podstęp w namowach Krugera. Na miejscu okazało się, iż Kruger stworzył sobie własne małe królestwo, w którym stanowił jedyną i najwyższą władzę. Doktor Van Eyck po przebadaniu Murdocka stwierdził, że jest w stanie przeprowadzić precyzyjną operację, która pozwoliłaby mu odzyskać wzrok. Niestety Van Eyck poświęcił się, ratując mieszkańców Lichtenbagu przed katastrofą zgotowaną przez Krugera, a sam Kruger zginął, spadając z wysokości. [Daredevil #9]

W kolejnych dniach swojej bohaterskiej kariery Daredevil po raz pierwszy zmierzył się z Organizerem i jego Ani-Men [Daredevil #10-11], po czym postanowił porzucić firmę prawniczą i udać się w podróż do Europy, w czasie której przypadkiem trafił po raz pierwszy do Savage Landu, gdzie poznał Ka-Zara. Obaj za sprawą brata Ka-Zara, Plunderera, wylądowali w Anglii. Po powrocie do Nowego Jorku DD zmierzył się z Oxem [Raymond Bloch] i doktorem Karlem Straggiem, po czym po raz kolejny połączył siły ze Spider-Manem [pierwszy raz nastąpiło to w The Amazing Spider-Man #16] w walce z Masked Marauderem. Ten niedługo powrócił, jednocząc siły z Gladiatorem w celu zniszczenia Foggy'ego Nelsona, którego w wyniku nieporozumienia uważali za Daredevila, na szczęście Matthew w porę uratował przyjaciela, jednocześnie udowadniając, iż nie jest on Daredevilem. Po kolejnym pojedynku z Owlem, za sprawą Gladiatora i Masked Maraudera DD trafił ponownie do Europy, gdzie wraz z Ka-Zarem ostatecznie pokonali Plunderera. Po powrocie do domu Matthew nie tylko musiał stawić czoła nowemu wrogowi w postaci Leap-Froga, ale także chronić swoją podwójną tożsamość. Karen i Foggy dowiedzieli się z listu Spider-Mana zaadresowanego do Matta, iż jest on Daredevilem. W celu zmylenia przyjaciół Murdock wymyślił historię o bracie bliźniaku Mike'u Murdocku, pod którego się podszywał i który rzekomo był Daredevilem [Daredevil #25].

W życiu Śmiałka ponownie zjawił się Masked Marauder i tym razem połączył siły ze Stilt-Manem. Mimo tego nie udało im się pokonać Daredevila, a Marauder rzekomo zginął, wypadając z helikoptera. Po tym zdarzeniu Daredevil odparł inwazję obcych, którzy chcieli skraść ziemskie minerały, po czym zmierzył się z Thorem. Następnie pierwszy raz na krótki czas stracił swoje wyostrzone zmysły za sprawą Mr. Hyde'a i Cobry. Po odzyskaniu mocy na drodze Śmiałka pojawiali się kolejno The Beetle, Trapster i Dr. Doom. W międzyczasie Karen zadurzyła się w Mike'u Murdocku, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę to Matthew. W życiu Śmiałka ponownie pojawili się Ani-Men (teraz znani jako Unholy Three), tym razem pod przewodnictwem Exterminatora, który eksperymentował z promieniami T, pozwalającym na krótkie skoki w czasie. Podczas walki z DD maszyna Exterminatora wybuchła, zabijając jednocześnie jej konstruktora. Matthew wykorzystał tę sytuację do upozorowania śmierci swojego wymyślonego brata - Mike'a - jako Daredevila [Daredevil #41].

Matthew był jednak zmuszony ponownie założyć szkarłatny kostium, gdy w Nowym Jorku pojawił się Jester. Za jego sprawą DD stoczył pojedynek na ringu z samym Kapitanem Ameryką, po czym został wrobiony w morderstwo, za które na moment trafił do aresztu. Po oczyszczeniu się z zarzutów i zapuszkowaniu Jestera, Matt pomógł niewidomemu weteranowi z Wietnamu oskarżonemu o łapówkarstwo i posadził za kratki winowajcę, Biggie Bensona. W międzyczasie Foggy startował do fotela Prokuratora Okręgowego, przez co stał się celem ataku Stilt-Mana. Daredevil oczywiście obronił przyjaciela, a ten wygrał wybory. Gdy Matt zamierzał porzucić strój i tożsamość Daredevila, został zaatakowany przez potężnego robota skonstruowanego przez doktora Starra Saxona. Chociaż Śmiałkowi udało się zniszczyć robota, Saxon odkrył jego prawdziwą tożsamość i porwał Karen Page. Z pomocą Black Panthera, Daredevil uratował Karen, ale z braku dowodów musiał puścić Saxona wolno. Black Panther był kolejną osobą, która dowiedziała się o podwójnej tożsamości Murdocka, ale postanowił zachować to w sekrecie przed nim. Po tych wydarzeniach Matthew postanowił upozorować swoją śmierć tak, aby zmylić Saxona i kontynuować walkę ze złem jako Daredevil. Saxon niebawem powrócił, tym razem przebrany za Mr. Feara, którego wcześniej zabił (Zoltana Drago), zdołał wywołać uczucie strachu w Śmiałku, ale ten z pomocą Nelsona przechytrzył łotra, który ostatecznie zginął. Po pozbyciu się Saxona Matthew mógł "powrócić" zza grobu, ale nim to nastąpiło, chciał najpierw wyjawić Karen swój sekret. Udał się za nią do jej rodzinnego domu w Vermont, gdzie był świadkiem śmierci jej ojca straszącego okolicę pod postacią Death's-Heada. Zaraz po pogrzebie Daredevil poprosił Karen, aby zdjęła mu maskę i tym samym poznała jego prawdziwą tożsamość [Daredevil #57]. Oficjalnie upozorowana śmierć Murdocka była częścią planu mającego na celu złapanie Mr. Feara.

Po powrocie Murdocka do Nowego Jorku, Nelson od razu zaproponował mu pracę w swoim gabinecie. Matthew obiecał Karen zakończyć karierę bohatera, gdy to jednak nie nastąpiło, kobieta zaczęła go unikać. W mieście pojawiło się nowe zagrożenie pod postacią Crime-Wave'a. Po złapaniu go przez Daredevila okazało się, iż był to doradca Nelsona. W Nowym Jorku znów zaczął grasować duet Cobra/Mr. Hyde, do którego dołączył Jester. Cała trójka ponownie została pokonana przez Daredevila. Z każdym kolejnym pojedynkiem Matta, Karen oddalała się od niego. W końcu nie wytrzymała stresu związanego z ciągłym zamartwianiem się o ukochanego i postanowiła wyjechać z miasta. W czasie, gdy DD walczył z Gladiatorem, Karen wyleciała do Los Angeles. Matthew postanowił udać się do Miasta Aniołów i przekonać kobietę do powrotu.

(ciąg dalszy w przygotowaniu)

Foxdie
Odpowiedniki z alternatywnych światów:
Darkdevil [Reilly Tyne], Daredevil  [Samuel Fisk], Daredevil [Ultimate], Daredevil [Eric Nelson]

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.