Avalon » Serie komiksowe » Secret War » Secret War #5

Secret War #5

Postacie
Cytat

Logan: "YOU DON'T MESS WITH MY HEAD!"

Streszczenie

Agentka Daisy Johnson została wezwana na przesłuchanie na pokładzie Helicarriera S.H.I.E.L.D.. Przesłuchująca ją Maria Hill chce wiedzieć przede wszystkim, jakim cudem osiemnastolatka dostała najwyższą rangę i priorytet dostępu w S.H.I.E.L.D., ale Daisy spokojnie odpowiada, że sama dowie się wszystkiego, jeśli otrzyma przydział na poziom dziesiąty. Wobec tego pada pytanie, czy brała udział w tajnej i nieautoryzowanej akcji Nicka Fury w zeszłym roku oraz, co naprawdę wydarzyło się wcześniej tego dnia w Nowym Jorku. Agentka Johnson bezbłędnie podaje oznaczenia satelitów, które zarejestrowały przebieg walki i radzi nowej pani komandor, aby obejrzała sobie nagranie, jeśli chce wiedzieć, co się stało.

Sześć godzin wcześniej, spora część nabrzeża Harlemu znalazła się w zasięgu energetycznej kuli, gotowej w każdej chwili wybuchnąć. Twórczynią jej jest Lucia von Bardas, a motywem - osobista chęć zemsty na Nicku Fury. Bohaterowie zamknięci we wnętrzu kuli mogą jedynie obserwować, co dzieje się na jej obrzeżach, ale wyrzucony na sąsiednią ulicę Thing postanawia działać. Obala więc najbliższy budynek i spycha go do rzeki, tworząc w ten sposób falę, która zalewa energetyczną bańkę. Jego działanie nie przynosi jednak żadnego efektu. W środku, Lucia von Bardas kontynuuje swój monolog, obwiniając o wszystko pułkownika, żałuje jedynie, że nikt nie zobaczy jego śmierci, ale gwarantuje, że wszyscy poznają jej powody. Fury nie słucha jej jednak, a jedynie uśmiecha się, drażniąc tylko napastniczkę. W następnej chwili, coś zaczyna nią trząść, kolejne fragmenty jej cybernetycznego ciała zaczynają odpadać, a po chwili cała zostaje rozerwana, zaś energetyczna bańka rozprasza się. Na ziemię spadają martwi złoczyńcy, a bohaterowie natychmiast zajmują się sprawdzaniem okolicy. Okazuje się, że najbardziej ucierpiał Daredevil, który jest nieprzytomny i ma złamaną rękę, pozostali wyszli z tego bez większych uszkodzeń. Na miejsce dociera po chwili Ben Grimm i od razu pyta, co się stało, więc wszyscy zaczynają się rozglądać za Furym w oczekiwaniu na odpowiedź. Kawałek dalej, Daisy Johnson pomaga swojemu pułkownikowi wstać, przepraszając przy tym, że zjawiła się w ostatniej chwili.

Przesłuchanie trwa. Daisy wyjaśnia, że chociaż w aktach ma wpisane, że urodziła się z nadludzkimi zdolnościami, nie posiada Genu X, a jedynie zmienione DNA, co zawdzięcza swojemu szalonemu ojcu. Maria Hill pyta, w jaki sposób powstrzymała atak dzięki zdolnościom wytwarzania fal sejsmicznych, więc agentka Johnson mówi, że cała filozofia tkwi w celności, a kiedy już rozerwała Lucię, przerwała także reakcję łańcuchową. Na pytanie, skąd wzięła się w rejonie walk odpowiada, że wykonywała rozkazy. Odpowiedź na pytanie, kto wydał te rozkazy uznaje za zbędną.

Wcześniej. Bohaterowie ogarnęli się i pozbierali żywych złoczyńców, po czym uznali, że najwyższy czas wyjaśnić sprawę do końca. Fury stwierdza, że to nie jest właściwy moment, ale Captain ostrzega, że jeśli nie wyjaśni wszystkiego, on to zrobi. W tej chwili na ziemię obok pułkownika spadają fragmenty zbroi. To Wolverine przywiózł resztki swoich napastników i razem z X-Men przybył po odpowiedzi. Wszystko, co Logan zdołał wyciągnąć od napastników, to miejsce spotkania oraz informacja, że chodzi o odwet za coś, czego nie pamięta. Otoczony i przyparty do muru Fury zaczyna wreszcie wyjaśniać. Zaczyna od tego, że atak terrorystyczny, który powstrzymali był odwetem za akcję obalenia rządu Latverii, w której pomogła mu część z nich. Ponieważ Peter nie pamięta nic takiego, Steve wyjaśnia, że Fury zadbał o to oraz wymienia osoby, które wzięły udział w misji. Pułkownik wyjaśnia, że wszystko wydarzyło się niemal dokładnie rok wcześniej. Po tym jak ujawnił, że nowy rząd Latverii finansuje w tajemnicy działalność super-przestępców w Ameryce, a rząd USA odmówił podjęcia zdecydowanych działań, postanowił zadziałać na własną rękę. Spodziewał się dwóch reakcji: albo rząd spróbuje go powstrzymać, albo przymknie oko na całą sprawę, ponieważ liczy na to, że Fury zadziała samodzielnie. Ponieważ nie napotkał oficjalnych oporów, przyjął możliwość drugą i skompletował grupę uderzeniową. Wiedział, że nie mógł użyć własnych ludzi, ponieważ S.H.I.E.L.D. jest pod nadzorem ONZ i każde takie działanie zostałoby zauważone i uznane za akt wojny, zdecydował się więc na działanie w stylu przeciwnika, czyli nie mniej nie więcej, jak atak terrorystyczny. Uznał, że tylko taki zdecydowany i brutalny atak przemówi do ich wrogów skuteczniej niż dyplomacja i ciche zabójstwo.

Rok temu. Podczas ataku na zamek, będący siedzibą rządu, grupa bohaterów przebiła się przez armię super-łotrów wspomaganych technologicznie i dotarła do samej pani premier. W tym czasie, von Bardas zdążyła skontaktować się z prezydentem USA i dowiedzieć, że Fury działa na własną rękę oraz uzyskać zapewnienie, że zostanie ukarany. Z całą pewnością siebie oczekiwała więc na jego grupę w swojej komnacie, a gdy nadeszli spytała, czy zamierzają ją aresztować. Fury odparł jednak, że zamierza zrobić z niej przykład dla wszystkich terrorystów, którzy spróbują zaatakować jego kraj, a następnie kazał Daisy wywołać trzęsienie ziemi, które zniszczyło całą stolicę Latverii i pogrzebało Lucię pod gruzami zamku Doom.

Fury jest przekonany, że tym uczynkiem ocalił życie milionów Amerykanów, jednak już wtedy wszyscy obrócili się przeciwko niemu, czując się oszukani i obawiając, że ta akcja zemści się na nich. Mieli rację, zważywszy na dzisiejszy atak, ale zdaniem pułkownika potwierdza to tylko, że von Bardas już wcześniej planowała zorganizowany atak na Amerykę. Daredevil pyta, czy wyczyścił im pamięć, aby nie czuli się winni, ale Fury nie zamierza się z tego tłumaczyć twierdząc, że było to konieczne w tej sytuacji i jako dowódca w czasie wojny nie zwracał najmniejszej uwagi na ich uczucia, ale na efekty. To co zdarzyło się tutaj dzisiaj mogło zdarzyć się wcześniej, ale dzięki tamtej akcji odwlekli moment ataku tak samo, jak dzięki dzisiejszemu zwycięstwu pokazali tym, którzy planują kolejne ataki, że dadzą sobie radę. Jedyne, co może im powiedzieć to tyle, że przeprasza za tę małą manipulację, ale nie miał czasu na rozmowy o etyce i nie mógł sobie pozwolić na przeciek. Spidey pyta Kapitana, czy on wiedział o wszystkim, ale Steve mówi, że dopiero kilka tygodni wcześniej wróciły mu wspomnienia po rutynowych testach telepatycznych w S.H.I.E.L.D. i zdążył tylko pokłócić się z Furym. Logan mówi, że poza X-Men tylko Nick wiedział, przez co przeszedł w życiu i wiedział, że zgodziłby się na akcję bez zastrzeżeń, a mimo to zdecydował się mieszać w jego wspomnieniach. Z okrzykiem, ze nie pozwoli nikomu mieszać w swojej głowie, rzuca się na niego i przebija pazurami. Sue próbuje zatrzymać go polem siłowym, ale do akcji wkracza Daisy, która wysadza jego serce precyzyjnym wstrząsem wiedząc, że i tak się wyleczy. Ostrzega jednak, że jeśli ktoś spróbuje się do niej zbliżyć, zrobi to samo również jemu i przy okazji doradza Frost trzymać się z daleka od jej umysłu, bo psioniczne tarcze mogą zrobić jej krzywdę. Łączy się z Furym i mówi, że jego LMD został zabity, tak jak się spodziewał, a pozostałym wyjaśnia, że pułkownik ulotnił się z miejsca wydarzeń natychmiast po zażegnaniu niebezpieczeństwa. Przemawiając przez sobowtóra, Nick tłumaczy, że musi się ukryć, ponieważ będzie teraz poszukiwany przez S.H.I.E.L.D. i rząd, chciał jednak, żeby bohaterowie usłyszeli to wszystko bezpośrednio od niego, bo liczy, że kiedyś zrozumieją jego motywy, a przede wszystkim, że nie przestaną bronić kraju. Jak tylko sztuczny sobowtór rozkłada się, Daisy również zabiera się z pobojowiska, zostawiając skonfundowanych bohaterów.

Teraz. Daisy zapewnia, że nie wie, gdzie ukrywa się Nick Fury. Maria Hill nie chce jej uwierzyć, ale Johnson dobrze wie, w jaki sposób jest testowana i wiedział to również Nick Fury, więc po prostu nie powiedział jej. Hill pyta, jakim cudem informacje o całej tej tajnej wojnie nie przedostały się do mediów, ale Daisy stwierdza tylko, że powinna się tego nauczyć, skoro przejęła stanowisko po Furym. Wściekła do granic możliwości Hill oświadcza Daisy, że zostaje zwolniona ze służby, ale ta przyjmuje to spokojnie mówiąc, że wreszcie będzie mogła wrócić do szkoły. Gdy dyrektorka S.H.I.E.L.D. opuszcza pomieszczenie, Daisy spogląda jeszcze na projekcję Nicka Fury i również wychodzi. Już na zewnątrz odbiera wiadomość od Nicka.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Secret War #5

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.