Avalon » Serie komiksowe » Web of Spider-Man » Web of Spider-Man #117

Web of Spider-Man #117

Web of Spider-Man #117

"Power and Responsibility" - Part 1: "Shadow Rising”

Postacie
Streszczenie

Dach szpitala Forest Hills, w którym przebywa May Parker. Dochodzi na nim do szokującego spotkania Petera Parkera z jego wierną kopią, której nie widział od kilku lat. Klon Petera stara się wytłumaczyć oryginałowi, iż jest tu tylko po to, by odwiedzić May - nie chce żadnej awantury. Niestety w wyniku ostatnich dramatycznych przejść w jego życiu - konfrontacji z Kameleonem, a później Shriek - Parker jest bardzo agresywny. Dochodzi do walki, która przenosi się do magazynu z butlami.

Tymczasem w szpitalu Ravencroft zjawia się doktor Judasz Podróżnik ze swoją drużyną, do której należą Chakra, Boone, Mr. Nacht oraz Medea. Wita ich półkownik John Jameson oraz prowadząca ten zakład dla obłąkanych doktor Ashley Kafka. Judasz otrzymuje podziękowania od Kafki za chęć podzielenia się swymi doświadczeniem w badaniach. W tym samym czasie Mr. Nacht wypytuje Jamesona o sposoby leczenia zgromadzonych w tym miejscu złoczyńców. John odpowiada, iż on się tym nie zajmuje, ale może zapewnić, że każdy z pacjentów znajduje się w specjalnej celi, która niweluje jego zdolności. Mr. Nacht stwierdza, iż czasami ludzie są swoimi największymi wrogami. 

W magazynie trwa walka Spider-Mana z klonem. Peter nie rozumie, dlaczego jego instynkt pająka nie reaguje na sobowtóra. Chwile zawahania Parkera wykorzystuje klon, który ściąga maskę z twarzy Parkera i informuje go, iż jest jego klonem. W zgromadzonych w magazynie butlach widać przerażoną twarz Petera. Z wściekłością i łzami w oczach Parker wykrzykuje coś na temat pionka Szakala. Gdy chce zadać cios, klon nogami rzuca nim o ścianę za jego plecami. Stwierdza, iż jego związki z Szakalem to odległa przeszłość. Gdy Peter odzyska przytomność, klona już tu nie będzie.  

W Ravencroft doktor Kafka mówi Podróżnikowi, iż jego prace są fundamentem w pracy w tym zakładzie dla obłąkanych, choć jest przekona, iż Ravencroft jest jak na razie nieudanym eksperymentem. Judasz stwierdza, iż choć eksperyment może być nieudany, to jednak jest bardzo istotny. Dodaje, iż pani doktor wykonała w tym miejscu bardzo ważną pracę nad zbadaniem natury zła, która idealnie pasuje do jego badań. Kafka zostawia Podróżnika, by zająć się papierkową robotą. Judasz rozpoczyna badania, przechodząc przez cień na ścianie. Pierwszym pacjentem jest Kameleon. W jego umyśle Podróżnik dostrzega jedynie echo Spider-Mana. W kolejnym pomieszczeniu przebywa Shriek, która rzuca się na Judasza. Zostaje z łatwością powstrzymana, a w jej umyśle Judasz widzi echo Spider-Mana. Następnym pacjentem jest Carnage. Tu również, po groźbach ze strony złoczyńcy, Podróżnik dostrzega echo Spider-Mana w umyśle pacjenta. Kasady, ku swemu przerażeniu, zostaje oddzielony na chwilę od symbionta. W tym momencie Judasz Podróżnik wydaje telepatycznie swoim podwładnym rozkaz przejęcia zakładu. Chakra, w formie astralnej, wyrusza sprowadzić Spider-Mana, a Medea unieruchamia Johna Jamesona. Tymczasem Judasz wychodzi z cienia w gabinecie doktor Kafki, którą teleportuje na zewnątrz szpitala. Pozostawia w nim jej asystenta, którym jest Edward Whelan, znany jako Vermin. 

Chakra dociera do Spider-Mana, który właśnie dochodzi do siebie po utracie przytomności po walce z klonem. Peter nie ma czasu na rozmyślania o sobowtórze, ponieważ Chakra informuje go o wyzwaniu, jakie ma dla niego Judasz Podróżnik: albo Spider-Man przybędzie do Ravencraft i powstrzyma go, albo ten zabije wszystkich pacjentów. Dodaje przy tym, iż jeśli Spider-Man zdoła pokonać Judasza Podróżnika, wszyscy pacjenci zostaną uwolnieni, by siać zniszczenie na świecie. Parker zdaje sobie sprawę, iż nie ma wyjścia, i wyrusza stawić czoła przeciwnikowi. Całej rozmowie przysłuchiwał się klon Petera Parkera, który widzi, iż Spider-Man nie jest w stanie walczyć teraz. Rozważa, czy wyruszyć mu z pomocą, czy może udać się do May Parker, dla której powrócił do miasta.

W sali szpitalnej, w której leży May Parker, spotykają się Mary Jane oraz jej ciocia Anna Watson, która właśnie przybyła, dowiedziawszy się o May. Pyta MJ o miejsce pobytu jej męża, lecz dziewczyna nie odpowiada. W tym czasie Spider-Man przybywa w okolice zakładu Ravencroft, który jest otoczony barierą, której policja nie może spenetrować. Po krótkiej rozmowie Spider-Mana z doktor Kafką pojawia się niespodziewanie Judasz Podróżnik. Policjanci, chcąc wykorzystać okazję, strzelają do złoczyńcy. Ten nic sobie z tego nie robi i odrzuca pod ich nogi kule, które złapał jedną ręką. Judasz zwraca się do Spider-Mana z zaproszeniem do środka, przypominając o wyzwaniu, jakie ma dla niego. Spider-Man zdaje sobie sprawę, iż nie ma wyjścia, więc wchodzi do zakładu. Z hukiem zamykają się za nim drzwi.


"The double" - Part 1 "Born Again!"

Scenariusz: J.M. Dematteis
Rysunki: Liam Sharp

Postacie:
* Miles Warren, klon Petera Parkera

W laboratorium Szakala na świat przychodzi klon Petera Parkera. Podczas jego dojrzewania w zbiorniku zaczyna zastanawiać się, kim jest. Ma też sny o życiu, którego jeszcze nie doświadczył, choć ono już trwało. Widzi twarze, miejsca, wydarzenia i emocje. Gdyby tylko mógł ich dosięgnąć. Nagle otwiera się zbiornik, w którym był hodowany. Wita go Miles Warren. Mówi mu, aby się nie bał - nie chce go skrzywdzić. Podaje mu ubranie, jednak w umyśle klona odzywa się instynkt pająka. Zdenerwowany Warren nakazuje mu natychmiast podejść i ubrać się. W końcu wykrzykuje do niego, iż to on go stworzył i chłopak ma być mu posłuszny. Klon atakuje Szakala, który chciał go uderzyć. Robi to tak mocno, iż jest przerażony siłą, jaką posiada. Zaistniałą sytuację wykorzystuje Warren, który atakuje klona bronią emitującą fale dźwiękowe. Umysł klona nie może wytrzymać takiego ataku, co skutkuje jego osunięciem się na ziemię. Warren podchodzi do niego i zaczyna mocno bić, wykrzykując, jak bardzo nienawidzi Petera Parkera za to, co zrobił jemu i Gwen. Następne tygodnie klon spędza w specjalnym pokoju bez jedzenia i snu. Towarzyszą mu wspomnienia z życia, którego jeszcze nie doświadczył. Przez te wszystkie dni Warren, wykorzystując hipnozę oraz leki do kontroli umysłu, stopniowo odbudowuje tożsamość Petera Parkera w umyśle klona. Informuje go, iż niebawem wypuści go na świat z pełnym przeświadczeniem, iż to on jest prawdziwym Spider-Manem. Dodaje, iż gdy z nim skończy, nie będzie pamiętał wydarzeń, których teraz doświadcza. Klon nie rozumie słów, które wypowiada Warren. Nie rozumie, dlaczego ten człowiek tak go nienawidzi. Gdy Szakal chce zaaplikować kolejny zastrzyk, klon zbiera się w sobie i atakuje przeciwnika. W głębi duszy nie chciał tego zrobić tak mocno, ponieważ domyśla się, że musiał zrobić coś naprawdę strasznego i dlatego doświadczał takiej przemocy. Jednak nie ważne, co takiego strasznego zrobił, on też jest człowiekiem! Żaden człowiek nie zasługuje na takie traktowanie. Rozwala drzwi od laboratorium i ucieka. Warren, który właśnie odzyskał przytomność, wykrzykuje za nim, by wracał. Teraz w umyśle klona kołacze się pojęcie człowieka. Nie rozumie go w pełni. Wie, iż jedynie poprzez odnalezienie brakującej cząstki własnej osobowości będzie mógł znaleźć odpowiedź na pytanie, które męczy go od momentu narodzenia w zbiorniku: kim jestem?

Autor: Cyclop83

Galeria numeru

Web of Spider-Man #117

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.