Avalon » Serie komiksowe » Amazing Spider-Man » Amazing Spider-Man #394

Amazing Spider-Man #394

Amazing Spider-Man #394

"Power and Responsibility" - Part 2 "Breakdown!”

Postacie
Streszczenie

Na jednym z budynków na Manhattanie stoi klon Petera Parkera. Rozmyśla o wspomnieniach, które napływają do jego umysłu. Zdaje sobie sprawę, iż one nie należą do niego, tylko do prawdziwego Petera Parkera. Powrócił do tego miasta tylko z jednego powodu: May Parker. To jest jedyne wspomnienie oryginału, którego nie chce ignorować. Wie, że ciocia May umiera, i musi być u jej boku w szpitalu. Patrolowanie miasta pozostawia Spider-Manowi, który teraz działa ukryty w mroku. Klon jest przekonany, iż tak już zawsze będzie.  

Przed zakładem Ravencroft ochrona i policja nie potrafią przebić się przez barierę, którą otoczył budynek Judasz Podróżnik. Doktor Kafka z przerażeniem informuje półkownika Johna Jamesona, iż Judasz teleportował z budynku wszystkich pracowników oprócz Edwarda Whelana, jej asystenta. W tym czasie Judasz, wykorzystując swoje zdolności, przeobraża Edwarda w istotę zwaną Vermin. Po chwili zaskoczony Vermin rzuca się na Podróżnika, krzycząc, iż jest głodny. Judasz nic sobie nie robi z tego ataku i wykorzystując swoje moce, powoduje, iż Vermin upada na podłogę sparaliżowany. Mr. Nacht pyta, czy może przeprowadzić badania nad tym człowiekiem, jednak Podróżnik odpowiada, iż Edward już zbyt wiele wycierpiał. Chakra teleportuje go na zewnątrz budynku w ludzkiej formie.  

Spider-Man przemierza korytarze Ravencroft. Mija kolejne cele złoczyńców, których pokonał w przeszłości i do których osadzenia doprowadził. W tym czasie Judasz Podróżnik zaczyna wpływać na umysł Petera Parkera, który wspomina przerażające wydarzenia z ostatnich miesięcy - jak starcie z Kameleonem, później Shriek i spotkanie z klonem sprzed kilku godzin. Działania Podróżnika zaczynają przynosić skutek. Parker zaczyna powątpiewać w swoje człowieczeństwo. Judasz próbuje przekonać Spider-Mana, iż złoczyńcy jak Carnage czy Kameleon są częścią jego osobowości. Sugeruje, iż nie ma takiej osoby, której zależy na Parkerze. Peter zaczyna poddawać się szaleństwu.  

Na lotnisku La Guardia Mary Jane przygotowuje się do podróży do Pittsburgu. Ma wątpliwości, czy powinna opuszczać męża oraz May w tak trudnej chwili. Ciocia Anna przypomina jej, iż to ona jej mówiła, że musi wrócić do domu i pogodzić się z ojcem i siostrą. Nie przyda się do niczego Peterowi i May, jeśli nie rozwiąże problemów rodzinnych. Mary Jane daje sie przekonać i wylatuje spotkać się z rodziną.

Tymczasem w szpitalu klon Petera odwiedza May. Wie, że nie powinien tu być, ponieważ wspomnienia w jego głowie nie należą do niego. Trzymając May za rękę, stwierdza w myślach, iż choć ona go nie zna, to jednak on ją kocha z głębi serca. Niespodziewanie do sali wchodzi doktor Julia Caputo. Klon zastanawia się nad ucieczką. Jednak po krótkiej wymianie zdań otrzymuje propozycję dłuższej rozmowy. Z ogromną ulgą przyjmuje propozycje pani doktor.

Spider-Man, bijąc się z myślami, chodzi po ścianie zakładu. Zaczyna słyszeć głosy i śmiechy. Nie wie, iż w cieniu ukrywa się Scrier, który śledzi każdy jego krok. Nagle uruchamia się instynkt pająka. Spider jednak nikogo nie dostrzega. Zdenerwowany wykrzykuje, by przeciwnik przestał się śmiać i wyszedł z ukrycia. Nagle oślepia go światło z jednej z cel. Za szklanymi drzwiami widzi Judasza Podróżnika, który jest do niego odwrócony plecami. Błyskawicznym ruchem Judasz przebija się przez szklane drzwi i chwyta bohatera za gardło. Mówi mu, by przestał się szarpać. Od kilku godzin penetrował jego umysł, więc teraz już nie ma żadnych szans się uwolnić. Wyjaśnia, iż pacjenci tego zakładu starali się zrozumieć Spider-Mana, jednak ich szaleństwo skutecznie im przeszkadzało. Teraz on, Judasz Podróżnik, osiągnie ten cel zdecydowanie. Nagle wybucha śmiechem. Spider-Man nie może tego znieść i atakuje zaciekle przeciwnika, wykrzykując, iż on nie jest jakimś eksperymentem tylko człowiekiem! Judasz przyjmuje te ciosy bez reakcji. Gdy Spider kończy okładać Podróżnika, słyszy od przeciwnika, iż owszem, jest człowiekiem, ale głęboko złamanym psychicznie. Bohater zdaje sobie sprawę, iż Judasz ma rację. Zaczyna pogłębiać się jego załamanie psychiczne, które narastało w jego umyśle od pewnego czasu. Pada na ziemię. W ostatnich chwilach normalnego toku myśli dochodzi do przekonania, iż szaleństwo jest jedyną możliwą odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Stoi nad nim Judasz Podróżnik, a obok niego pojawia się Scrier, który mówi mu, iż Spider-Man nie był jednak takim człowiekiem, jakiego spodziewał się spotkać. Pyta Judasza, czy teraz pacjenci tego zakładu zostaną zabici, jak obiecał. Podróżnik odpowiada, iż nie w tej chwili - eksperyment jeszcze się nie skończył. Jednym ruchem ręki naprawia celę, z której zaatakował Parkera, a następnie umieszcza go w niej. Mówi, iż w umyśle tego człowieka odkrył, że istnieje jeszcze jeden Peter Parker. W tym momencie instynkt pająka odzywa się u klona Petera, który siedzi u boku May w szpitalu. Pojawia się Chakra z ofertą: prawdziwy Parker zginie z ręki Podróżnika w ciągu godziny - niech on pozwoli mu zginąć i w ten sposób przejmie jego tożsamość na zawsze. Może też wyruszyć mu na pomoc i uratować człowieka, którego śmierć dałaby mu wolność. Prawdziwy Peter Parker, pogrążony w szaleństwie i zakuty w kajdany, wykrzykuje niezrozumiałe słowa.

"The Double" - Part 2: "No Escape!"

Scenariusz: J.M. Dematteis

Rysunki: Liam Sharp

Postacie:

* Miles Warren [Szakal], klon Petera Parkera, klon Gwen Stacy, policjanci

Po ścianie wysokiego budynku chodzi zdezorientowany klon Petera Parkera. W jego umyśle przewija się wiele obrazów i wspomnień. Od wielu godzin stara się połączyć je w całość i uporządkować. Nie mogąc poradzić sobie z tym zadaniem, zaczyna uciekać, skacząc między budynkami. Nie rozumie, w jaki sposób zdobył umiejętności, które umożliwiają mu przyczepianie się do ścian budynków. Rozważania nad zaistniałą sytuacją przerywa mu pojawienie się Milesa Warrena w stroju Szakala. Ten mówi mu, iż nie ma się czego bać, gdyż jest jego przyjacielem i przybył tu, by zabrać go do domu. Jednak klon zaczyna przypominać sobie, kim jest Szakal, choć nie rozumie, skąd ma tę wiedzę. Rozpoczyna się walka, w trakcie której klon przypomina sobie o szponach Szakala ze środkiem nasennym. Warren otrzymuje solidne lanie od przeciwnika. Niespodziewanie umysł klona zalewa fala wspomnień - na czele z pająkiem, który idzie mu po ręce, a następnie wgryza się w jego ciało. Dezorientację klona wykorzystuje Szakal, który stara się przekonać go, iż musi mu zaufać. On tu jest tylko po to, by mu pomóc - by przedstawić mu prawdę o tym, kim klon naprawdę jest. Jednak klon jest jeszcze bardziej rozjuszony. Zaczyna bić Szakala z całej siły, odreagowując w ten sposób przemoc, jakiej doznał od Szakala w laboratorium. W tym czasie w jego umyśle przewijają się imiona: Richard, Mary, Ben i Gwen. Nie wie, kim są ci ludzie, jednak czuje, że ich stracił. Szakal leży pobity na dachu budynku. Nagle klon słyszy za sobą głos dziewczyny. Widzi klona Gwen, choć jeszcze nie wie, kim ona jest. Pomału podchodzi do niej. Nagle wypowiada jej imię, a ona jego. Zaczynają się całować. Nagle odzywa się pajęczy zmysł klona, jednak zostaje zlekceważony. Szakal rani klona swymi szponami w plecy - są nasączone środkiem nasennym, więc klon pada nieruchomy. Wszystko przebiegło zgodnie z planem Szakala. Klon Gwen, mający pewne wątpliwości co do zaistniałej sytuacji, szybko je traci - znajduje się pod pełną kontrolą hipnotyczną Szakala. Złoczyńca stwierdza, iż klon Petera Parkera już wkrótce podzieli jej los. Na dach wpadają policjanci. Jednak Szakal ucieka ze związanym klonem Petera oraz klonem Gwen, wykorzystując plecak odrzutowy. Warren informuje klona Gwen, iż już niebawem w trójkę zniszczą prawdziwego Petera Parkera raz na zawsze.

Autor: Cyclop83

Galeria numeru

Amazing Spider-Man #394

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.