Avalon » Serie komiksowe » Fantastic Four » Fantastic Four #575

Fantastic Four #575

Fantastic Four #575

"Prime Elements" - part 1: "The Abandoned City of the High Evolutionary"

Postacie
Zapowiedź

tPierwsza część historii "Prime Elements" - The Hidden City of the High Evolutionary! Zobaczymy tu powrót Mole Mana, architekturę podziemia i najmądrzejszego Moloida, jakiego do tej pory widziałeś. Nie przegap!

Streszczenie

Z kanałów niedaleko Baxter Buiding wychodzi grupka moloidów. Jeden z nich zostaje prawie natychmiast potrącony przez przejeżdżającą ciężarówkę, więc jego kompani odrywają jego głowę od reszty ciała i wchodzą do siedziby Fantastic Four. Tam stają przed zaalarmowanym zespołem, któremu głowa przekazuje wiadomość od Mole Mana – natychmiast oczyścić lobby. W następnym momencie do pomieszczenia przebija się gigantyczny potwór, a podróżujący w jego paszczy król podziemia prosi bohaterów o pomoc.

Chwilę później Elder i głowa moloida tłumaczą Richardsowi, że źródłem problemów w Subterranei jest opuszczone miasto High Evolutionary'ego. Wyndham zbudował je, by kontynuować swe badania z dala od ciekawskich oczu, a następnie, po osiągnięciu przełomu, wynieść je ku powierzchni. Coś jednak mu się nie udało i wytworzona przez niego "bańka Darwina", zamiast przyśpieszyć ewolucję mieszkańców, zaczęła odwracać kierunek ich rozwoju. High Evolutionary i jego New Men zdołali umknąć, jednak nie zdążyli wyłączyć machiny. Jakiś czas później na miasto natknęły się moloidy, a w wyniku działania "bańki" zaczęły deewoluować i przybrały formę podobną ludzkiej. To samo urządzenie wywołało jednocześnie ewolucję ich mózgów. Głowa moloida wyjaśnia, że ta zmiana jest permanentna, przynajmniej dla tych, którzy urodzili się w mieście. Johnny pyta, czemu miałoby to ich interesować, Mole Man ujawnia więc, że eks-moloidy zamierzają przenieść miasto na powierzchnię.

Jakiś czas później bohaterowie, Elder i grupka jego poddanych podróżują do wnętrza Ziemi w jednym z pojazdów Czwórki. Mijają miejsce, w którym Reed zakopał ciało Galactusa z przyszłości [patrz Fantastic Four #558-561 – przyp. S_O] i wkrótce docierają do Subterranei. Gdy Mole Man zachwyca się pięknem swojego królestwa, Grimm stwierdza, że woli obserwować jego samego. Władca podziemi wyjaśnia więc, że porzucił swą wendettę przeciw powierzchni i pragnie jedynie rządzić swoimi włościami, a wtedy Ben wytyka mu, że po prostu nie chce, żeby jego poddani zyskali własną wolę. Wtedy Elder wyjawia, że wyewoluowane moloidy nie chcą się rozmnażać, bo ich dzieci, choć rodzą się z ich intelektem, zachowują wygląd zwykłych moloidów – jak głowa, którą Czwórka miała przyjemność poznać wcześniej. Zaludniają więc swoje miasto, porywając jego poddanych, a swe dzieci wypędzają do jam pod miastem, gdzie muszą przeżyć same.

Pojazd FF zatrzymuje się przed gigantycznym głazem torującym im drogę, jednak rodzeństwo Stormów toruje im drogę. Przelatują przez dwa podziemne miasta – wykutą w skale Lechuguillę i podwodne Meramec, aż w końcu docierają do miejsca przeznaczenia – wiecznego miasta High Evolutionary'ego, które już zaczyna się wznosić. Czwórka chce uciekać, zanim jaskinia się zapadnie, jednak Thing wyskakuje z pojazdu, prosząc o chwilę czasu. Wskakuje na wieżyczkę strażniczą, momentalnie przybierając małpi kształt, i każe sobie powiedzieć, gdzie znajdują się dzieci. Wartownik informuje, że trzymają ich w podziemiach, więc Grimm przebija się tam. Na miejscu znajduje trójkę młodych moloidów – jedynych, którzy jeszcze żyją. Zabiera je ze sobą do pojazdu i każe Reedowi uciekać. Richardsowi udaje się, z pomocą osłaniającej wszystkich Sue, przebić się na powierzchnię.

Jakiś czas później, gdy Mole Man zniknął już w swoim królestwie, Czwórka stoi nad miastem High Evolutionary'ego i zastanawia, się, co zdarzy się teraz, jak zareaguje reszta świata i jakie zamiary mogą mieć mieszkańcy. Johnny stwierdza, że w razie czego na pewno sobie z nimi poradzą.

Uwagi:
Na ostatniej stronie znajdują się przypisy poświęcone nierozwiązanym wątkom. Dowiadujemy się z nich, że:
- Thing wrócił po mniej-więcej półtorej godziny do swojej normalnej formy;
- Badania wykazały, że odpowiednie kombinezony ochronne chronią przed oddziaływaniem Miasta;
- Rząd Stanów Zjednoczonych rozpoczął pertraktacje z przedstawicielami Miasta. Utkwiły one jednak w martwym punkcie, gdy mieszkańcy zażądali uznania ich niepodległości. Niedługo później miasto zostało otoczone punktami kontrolnymi, by ograniczyć do niego dostęp;
- Młode moloidy uwolnione przez Thinga po dwóch tygodniach nie przejawiają żadnych oznak utraty inteligencji.

Autor: S_O

Galeria numeru

Fantastic Four #575 Fantastic Four #575 Fantastic Four #575 Fantastic Four #575 Fantastic Four #575 Fantastic Four #575 Fantastic Four #575 Fantastic Four #575

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.