Avalon » Serie komiksowe » Fantastic Four » Fantastic Four #611

Fantastic Four #611

Fantastic Four #611

"Foundation"

Postacie
Zapowiedź

• Ostatni numer serii!
• Jonathan Hickman kończy swój run tym klimatycznym numerem.

Cytat

Doom: "I was a god, Valeria."
Valeria: "And?"
Doom: "I found it... beneath me."

Streszczenie

Parlament Doomów, dawna siedziba Rady Reedów. Czczony przez zlobotomizowane wersje samego siebie z innych rzeczywistości, Doom spogląda na noszone na rękach Rękawice Nieskończoności i decyduje, że jedynie obietnica wszechpotęgi nie zadowala go. Dlatego udaje się do jednego z nadal czynnych mostów, unoszącego się w przestrzeni, uruchamia go i przechodzi do Wszechświata, z którego pochodził Reed-technomag.

Na początku była Nicość. I rzekł Doom, "Bądź!". I słowo stało się ciałem. I tak upłynął wieczór i poranek – dzień pierwszy.
I oddzielił Doom światłość od ciemności. I nazwał światłość nauką, a ciemność nazwał magią. I tak upłynął wieczór i poranek – dzień drugi.
A potem stworzył Doom zasady nauki, jedno prawo rządzące całym światem. I tak upłynął wieczór i poranek – dzień trzeci.
A potem stworzył Doom cztery przeciw-zasady magii, rządzące tym, co czai się w cieniach, koszmarami i obawami. I tak upłynął wieczór i poranek – dzień czwarty.
Potem stworzył Doom życie – jego dzieci zrodzone z nauki i jego dzieci zrodzone z magii. I tak upłynął wieczór i poranek – dzień piąty.
A potem stworzył Doom jeden świat na granicy między światłością i ciemnością, na granicy między nauką i magią go stworzył, centrum swego królestwa. W miejscu tym nauka i magia były sobie zaślubione, a z zaślubin tych zrodziło się coś nowego. I tak upłynął wieczór i poranek – dzień szósty.
A gdy Doom ukończył w dniu szóstym swe dzieło, dnia siódmego jego dzieci zrodzone z nauki zwróciły się przeciw niemu, i jego dzieci zrodzone z magii zwróciły się przeciw niemu. Wtedy Doom zrozumiał, że popełnił błąd – stworzył on bowiem ten świat na swój obraz.

Budynek Baxtera. Dorosła Valeria budzi Reeda, informując go, że muszą pomóc Doomowi.

Jakiś czas później, ruiny starego Budynku Baxtera w Latverii. Gdy Reed zauważa, że Val zapewniała, że Victor zginął, stając na drodze szalonym Celestialom, jego dorosła córka stwierdza, że nie powinien zawsze jej ufać – zwłaszcza w tak młodym wieku nie była najbardziej prawdomówna. Przy Moście czeka już na nich Nathaniel, który podłączył do przejścia międzywymiarowego zewnętrzne źródło energii, dzięki któremu udało mu się je uruchomić. Fantastic pyta, czy są pewni, że Doom przeżył, jego ojciec odpiera więc, że tak twierdzi Valeria, a ta dodaje, że czasem będzie jednak musiał jej zaufać. Następnie cała trójka przenosi się do dawnej siedziby Rady Reedów, gdzie jednak nie zauważają "swojego" Dooma. Widzą jednak, że pozostali Doomowie zebrali się na krawędzi, nad którą unosi się jeden z pozostałych Mostów, grupa udaje się więc do niego. Już przy Moście Reed każe córce pozostać na miejscu, na wypadek, gdyby jemu i Nathanielowi się nie powiodło. Następnie wraz z ojcem przechodzi przez bramę.

I opadli obaj na jeden świat, centrum królestwa, do miasta zwanego Doomopolis. Zobaczyli zamek potężny, zbudowany z zamków pomniejszych, mrocznych i koszmarnych.
Tam, po obaleniu Dooma, zasiedli nowi władcy królestwa. Trzech było Najwyższych Kapłanów Nauki i trzy Kryształy Nieskończoności rozdzielili między siebie, i trzech było Profesorów Magii, i oni również otrzymali trzy Klejnoty Nieskończoności.
I stanęli przed nimi przybysze, prosząc o wyzwolenie Dooma. Kapłanów próbowali przekonać rozsądkiem, profesorów zaś ostrzegali przed zwiastunami zagłady.
I zwrócili się Kapłani i Profesorowie do Dooma, pytając, czy jest gotów błagać o litość, ten jednak nie odpowiedział im.
I naradzili się Kapłani i Profesorowie, i zdecydowali. Sześciu ich było, i pięciu okazało łaskę. Jeden zaś, Najwyższy Kapłan Mocy, raniony przez Dooma w boju, wysłał za przybyszami Lewiatana, bestię potężną, a dwóch jego wojowników jej dosiadło.
Nim przybysze wraz z Doomem dotarli do Mostu, którym przybyli, bestia zjawiła się przed nimi. Wtedy jednak rzekł Doom, ostatni raz niczym bóg, "Nie bądź więcej!". A siła jego słów była taka, a wahanie w sercu jego przeciwników tak wielkie, że padli na ziemię bez ruchu. I przeszli przybysze przez Most.

Wtedy jednak Lewiatan odzyskuje siły i rzuca się za Doomem, oplatając go swoim językiem. Gdy Reed, Nathaniel i Valeria nie są w stanie go oswobodzić, do ataku ruszają pozostali Doomowie, używając ciała Reeda jako przejścia do Mostu. Przechodzą przezeń i atakują bestię, która wypuszcza Victora, a wtedy Valeria detonuje przejście. Gdy opada kurz, Doom stwierdza, że w tamtym świecie był bogiem, uznał jednak, że nie spełniło to jego oczekiwań. Ponaglony przez Val, dodaje jeszcze, że są z Richardsem kwita.

Jakiś czas później. Fantastic oferuje się podwieźć Dooma do zamku, wtedy jednak Nathaniel oznajmia, że wraz z Valerią zostaną tutaj. Wyjaśnia, że po drugiej stronie Mostu istnieje nieskończenie wiele światów, na których Reedowie wychowali się bez ojca, i uważa, że musi im to jakoś wynagrodzić, Val zamierza mu zaś w tym pomóc.

Później, w dawnej siedzibie Rady. Nathaniel wyjaśnia, jak rozumie ostatnie wydarzenia – Franklin uratował swego ojca, dzięki czemu zapewnił sobie łatwiejszy sposób osiągnięcia kontroli nad swą mocą, jednocześnie wysyłając go samego do przeszłości, żeby mógł pomóc w uratowaniu Reeda. Rozumie, że Franklin uzyskał to, czego pragnął, podobnie, jak on sam, pyta więc, czy Valeria również znalazła to, czego chciała, domyśla się bowiem, że nie towarzyszy mu tylko po to, żeby mu pomóc. Ta odpiera, że przez lata nauczyła się budować Mosty, więc na pewno mu się przyda, po czym potwierdza – znalazła to, czego pragnęła. Stwierdza, że tutaj może w spokoju budować.

Autor: S_O

Galeria numeru

Fantastic Four #611 Fantastic Four #611 Fantastic Four #611 Fantastic Four #611 Fantastic Four #611 Fantastic Four #611 Fantastic Four #611 Fantastic Four #611

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.