Avalon » Serie komiksowe » Nova vol. 4 » Nova vol. 4 #2

Nova vol. 4 #2

Nova vol. 4 #2

"Alienation"

Postacie
Zapowiedź

Hełm w hełm z Iron Manem! Czy po zmierzeniu się z potwornościami Annihilation, Richard Rider znajdzie dla siebie miejsce na Ziemi? Wszyscy przywykli do traktowania go jak jakiegoś żartu, ale teraz jest on jednym z najpotężniejszych bohaterów w uniwersum Marvela i nie musi już znosić cudzych docinek. Pewne jest, że jego nagłe pojawienie się nie umknie uwadze S.H.I.E.L.D., a to poprowadzi prosto do spotkania z Iron Manem.

Cytat

Tony Stark: "You say, Annihilus was the driving force? What happened to him?"

Richard Rider: "I pulled him inside out and saved the universe. What have you done lately, Tony?"

Streszczenie

Wczesnym wieczorem, niebo nad Long Island przeszywa coś jakby kometa. To Richard Rider - Nova - wrócił do domu. Nie zauważa, jak bardzo dewastujące dla trawnika jest jego lądowanie i jakby nigdy nic wchodzi do domu swoich rodziców. Widząc dymiącego osobnika w kombinezonie, jego matka zaczyna krzyczeć, a ojciec zaczyna mu grozić, jeśli nie odejdzie. Richie próbuje ich uspokoić, ale dopiero po chwili przypomina sobie, że nie wyłączył tłumacza i mówi w języku Kree. Naprawia wiec ten błąd i zdejmuje hełm - teraz może wreszcie powiedzieć rodzicom, że wrócił do domu cały i zdrowy, ale oni wyglądają na co najmniej zszokowanych.

Jakiś czas później, Richie z pełnym zadowoleniem opycha się domową kolacją i wypytuje, co słychać u jego brata, a słysząc, że Rob pojechał na wakacje ze swoją dziewczyną stwierdza, że wiele się zmieniło. Ojciec przyznaje mu rację - zmieniło się na przykład to, że byli przekonani, że Richard nie żyje. Jego matka mówi jednak, że to nie do końca prawda - myśleli przez pewien czas, ale gdy telewizja podała listę ofiar, odetchnęli i doszli do wniosku, że pewnie jest gdzieś w kosmosie. Richard potwierdza, ale chce wiedzieć, o czym mówią jego rodzice, więc otrzymuje subiektywny zbiór informacji o wydarzeniach w Stamford, wojnie domowej i śmierci New Warriors. Zwłaszcza jego ociec podchodzi do tego bardzo emocjonalnie i wręcz dziękuje Bogu, że jego syn nie był z New Warriors, kiedy spowodowali tragedię w Stamford. Rodzice zaczynają się kłócić na ten temat, ale Richard przerywa im, wstając nagle od stołu i oświadczając, że coś się dzieje. Zakłada hełm i prosi Worldmind o analizę sytuacji, po czym ostrożnie zbliża się do frontowych drzwi. Gdy je otwiera, widzi Helicarrier, śmigłowce i oddział S.H.I.E.L.D. na czele z Iron Manem, który najwyraźniej jest równie zaskoczony spotkaniem.

Dziesięć minut później, na pokładzie Helicarriera, Iron Man przeprasza za sprowadzenie oddziału pod dom rodziców Richarda, prosząc jednocześnie o zrozumienie nowej sytuacji, którą pokrótce przedstawia. Przy okazji, Stark informuje też, że dane o sekretnej tożsamości Novy są w bazie S.H.I.E.L.D. i proponuje, aby przeszli na ty. Richard wyjaśnia, że jest na Ziemi chwilowo i nie zamierza sprawiać nikomu kłopotów, ale Iron Man zauważa wzrost jego mocy i jest tym żywo zainteresowany, udziela więc stosownych wyjaśnień, a przy okazji opowiada także o Anihilacji.

Po rozmowie w gabinecie dyrektora okazuje się, że S.H.I.E.L.D. dysponowała pewnymi informacjami o wojnie we Wszechświecie, ale nie zdawali sobie sprawy z rozmiarów konfliktu. Richard uznaje to stwierdzenie za kpinę i oświadcza, że jako dowódca połączonych sztabów osobiście wysłał ostrzeżenie dla Ziemi. Stark mówi, że trzeba to zbadać i pyta, co stało się z Annihilusem, na co Richard odpowiada, że osobiście go wybebeszył i z sarkazmem rzuca pytanie, co ciekawego ostatnio zdziałał Tony. Stark wygłasza monolog na temat tego, jak w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa usprawnia model działań superbohaterów, eliminując zagrożenie ze strony niedoświadczonych i niekontrolowanych jednostek. Richard odpowiada na to, że jest wyszkolonym funkcjonariuszem Nova Corps, więc nie rozumie, jaki to ma związek z nim. Stark mówi wprost, że chce, aby Nova się zarejestrował i dołączył do Inicjatywy, bo jego zdolności i doświadczenie bardzo by im się przydały, a fakt, że jest byłym członkiem New Warriors, miałby znaczenie medialne. Słysząc, jak Tony cytuje Petera Parkera lub jak woli - Spider-Mana, mówiąc o potędze i odpowiedzialności, Richard żartuje, że chyba trafił do równoległego wymiaru, ale zgadza się rozważyć tę propozycję w ciągu doby. Zanim jednak się pożegnają, Iron Man chce, żeby Nova porozmawiał z kimś jeszcze.

Tym kimś jest Justice, dawny kolega Richarda z New Warriors, który teraz pomaga w szkoleniu rekrutów Inicjatywy. Od niego dowiaduje się, że tylko Robbie przeżył wybuch w Stamford, ale teraz jest w więzieniu, bo wziął na siebie całą odpowiedzialność i zyskał miano najbardziej znienawidzonego człowieka w Ameryce. Obaj głośno rozważają, jak bardzo się zmienili i jak zmienił się świat dookoła. Vance przekonuje Richarda, żeby przyjął propozycję Starka i wsparł Inicjatywę, ale on twierdzi, że jest jeszcze za wcześnie na decyzje, bo wciąż nie otrząsnął się po wiadomości o śmierci przyjaciół. Justice mówi, że w czasie walk stał po stronie przeciwników rejestracji, ale później zrozumiał, jakie szanse daje Inicjatywa. Ostrzega też Richarda, żeby nie pokazywał się publicznie w kostiumie, bo ludzie wciąż panicznie nienawidzą New Warriors. Nova odpowiada jednak, że nie może zdjąć kombinezonu bez ryzyka zostawienia na ziemi jakiejś kosmicznej choroby, więc dziękuje za radę i oddala się.

Później. Richie krąży po swoim starym pokoju i ogląda zdjęcia, rozmawiając przy okazji z Worldmindem o tym, jak szybko wszystko się zmienia. Z wściekłością zrywa plakat filmu science-fiction mówiąc, że kosmos wcale taki nie jest, a wtedy Worldmind zaczyna nalegać, żeby się przespał. Richard zgadza się, pod warunkiem, że Worldmind odnajdzie dla niego pozostałych członków New Warriors.

W środku nocy, kiedy Charles Rider schodzi do salonu, zastaje na fotelu swojego syna, patrzącego w telewizor świecącymi oczyma. Worldmind przemawia ustami Richarda i wyjaśnia, czym jest, próbując jednocześnie uspokoić Charlesa, że jego synowi nic nie grozi. Ten jednak wpada w panikę i woła swoją żonę, a wtedy Richard budzi się i przejmuje z powrotem kontrolę nad swoim ciałem. Próbuje uspokoić ojca, ale ten uważa, że został przez coś opętany i nie chce mieć z nim nic wspólnego.

Rano, Richard wychodzi do miasta, bo jak sam twierdzi, nie może wytrzymać w domu i chce pokazać Worldmindowi swoje okolice. Pyta, czy zalazł już coś o jego kolegach z New Warriors, ale Worldmind nie ma żądnych wiadomości poza tą, że ktoś śledzi Richarda. On mówi, że wie o tym i podejrzewa, że to ktoś z S.H.I.E.L.D. ma na niego oko, ale zaczyna go to już denerwować, więc zawraca, żeby z nim porozmawiać. Okazuje się jednak że osobą, która go śledziła nie jest agent S.H.I.E.L.D., ale jego stary wróg - Diamondhead, który na dzień dobry atakuje z główki. Kiedy Nova wygrzebuje się w wraku samochodu, w który wpadł, Diamondhead wyjaśnia, ze od tygodni obserwował dom jego rodziców, licząc na okazję do zemsty. Nova z satysfakcją stwierdza, że jednak pewne rzeczy się nie zmieniają - na przykład głupota jego przeciwników. Kiedy Diamondhead próbuje zaatakować ponownie, odstrzeliwuje mu dłoń i obezwładnia.

Jakiś czas później zjawia się na lokalnym posterunku z więźniem i jego dłonią w papierowej torbie, ale musi użerać się z detektywem, który nie umie przeliterować słowa "grawimetryczny" i interesuje się tylko tym, czy Nova ma legitymację rejestracyjną. W końcu traci cierpliwość i wychodzi, nie zwracając uwagi na obelgi pod adresem New Warriors. Przed wejściem czeka jednak na niego kolejna przykra niespodzianka w postaci Thunderbolts, gotowych go aresztować.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Nova vol. 4 #2

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.