Avalon » Serie komiksowe » Iron Man vol. 4 » Iron Man vol. 4 #21

Iron Man vol. 4 #21

Postacie
Zapowiedź

Obowiązki Tony'ego Starka związane z S.H.I.E.L.D. i Initiative skierowały go do Omaha w Nebrasce gdzie spotyka starego bohatera, który ma do niego pretensje i dwójkę całkiem nowych super-ludzi.

Cytat

Captain Ultra: "I thought she was your protege"
Iron Man: "Yeah. Her and about a million other gifted kids who cobble together armor in their garages...".
Fragment listu: "When I g#et older, I want to be Iron #&( Girl".

Streszczenie

Nebraska. Jeep z trzema osobami wjeżdża na ogrodzony teren. Dwoje z ludzi to członkowie Inicjatywy: Gadget i Paragon. Dziewczyna tłumaczy strażnikowi, że wedle nowego prawa każde zgłoszenie dotyczące miejsca mogącego być celem terrorystycznym musi zostać sprawdzone i nie powinien się martwić, że zawraca im głowę. Kierują się do starej, nieużywanej od lat stacji pomp. Drzwi okazują się być otwarte, co wzbudza podejrzenia Paragona. Razem z Lucy zaczynają sprawdzać pomieszczenie. Dziewczyna dzięki sensorom wbudowanym w zbroję pierwsza dostrzega kogoś kryjącego się za pompą i każę mu wyjść zza urządzenia. Człowiek w żółtym, więziennym uniformie rzuca, że urządzenie jest, ale za jej plecami. Przerażona Gadget wykrzykuję jego imię - Graviton i po chwili budynek wylatuje w powietrze.

Stark Tover. Tony budzi się w nocy i wdaje się w bójkę z napastnikiem wyglądającym jak Captain America. Adwersarz powala go i potwierdza, że nie jest oryginałem. Pod jego maską kryje się zielona skóra z widocznymi żyłami. Mówi, że jest wytworem wyobraźni Starka i chcę zwrócić jego uwagę na pismo zapisane w języku Malakkian. W tym momencie Tony budzi się zlany potem. Zasnął przy komputerze na ekranie, którego widnieje kilka dziwnych symboli.

Ranek, biuro Sekretarza Obrony. Kooning widząc zdjęcie symboli mówi, że to interesujące i chętnie wyślę zdjęcia do analizy. Stark odpiera, że nie musi się trudzić ponieważ on dobrze wie, że na całym świecie istnieje jedna osoba zdolna rozszyfrować skrypt Malakkian - Mandarin. Jack przypomina, że Mandarin nie żyję, ale Tony przypomina, że nie znaleźli nigdy jego ciała [wybuch Dragon of Heaven - Snak3] a John Doe, zamieszany w jego zniknięcie miał odcięte dłonie. Dodatkowo ludzie Najeeba [Iron Man #07 - 12] szukali czegoś co określili jako "starożytne artefakty", a kilka źródeł podaję, że artefakty to dziesięć pierścieni. Zdaniem Starka Najeeb liczył na współpracę ze strony Mandarina, kiedy pomoże mu odzyskać jego broń. Teraz nie żyję, a jego pracownik Darius Faraz stał się pomocnikiem Mandarina zbierających rekrutów, którzy zostają wyposażeni w zaawansowaną technologię i odwracają ich uwagę od głównego celu Mandarina - May'i Hansen i jej Extremis [tym razem Iron Man #01 - 06 - Snak3]. Jack mówi, że to interesująca teoria, ale nie zgadzają się dwie rzeczy. Po pierwsze Faraz został przesłuchany w Guantánamo i wziął na siebie odpowiedzialność za wszystkie akcje podając imiona i daty. Drugi argument jest mocniejszy - Hansen została znaleziona pięć godzin temu w paryskim hotelu. Jej ciało znajdowało się w wannie pełnej krwi. Grafolodzy z Interpolu potwierdzili, że kartka znaleziona obok [zaadresowana do Sala - Snak3] została przez nią napisana. Zgadzają się też odcinki palców i uzębienie. Sprawdzenie DNA zajmie trochę więcej czasu, ale to czysta formalność. Stark zaczyna oglądać wyniki badań, w tym momencie odbiera komunikat od Marii Hill.

Hellicarier S.H.I.E.L.D. Obecni w biurze Stark, Hill i Dugan oglądają wiadomości. Prezenterka mówi o bliźniaczo podobnych wybuchu, do tego w Stamford. Zginęły dwie osoby, w tym protegowana Iron Mana. Ocalałymi osobami są Paragon, miejscowy bohater i Graviton, znajdujący się obecnie w areszcie federalnym. Hill mówi, że ucieczka Gravitona miała miejsce trzy dni temu podczas transferu między więzieniami, strażnicy zostali zabici. Nie wiedzą co robił w Nebrasce... oprócz walki z Paragonem i Gadget. Z ich danych wynika, że pierwszy to standardowy meta-bohater ze zwiększonymi współczynnikami, dziewczyna nie miała mocy, korzystała ze zbroi, którą zaczęła tworzyć w wieku dwunastu lat. Ich dowódca, Captain Ultra był w ten dzień nieobecny na miejscu zdarzenia.

Ultra potwierdza w rozmowie ze Starkiem, że nie było go na miejscu zdarzenia. Informuję też Starka, że jest mu przykro ponieważ wie, że był blisko z Gadget a w tym momencie ekipy poszukiwawcze szukają jej ciała ponieważ nikt nie wierzy, że przeżyła. Tony odpowiada, że tak naprawdę nigdy nie spotkał tej dziewczyny, ale dostał od niej kilka listów [cytat numeru - Snak3]. W tym momencie zaglądają do pokoju, w którym leży ranny Cooper. Ultra przyznaję, że gdyby był na miejscy załatwiłby Gravitona. Iron Man pyta więc dlaczego nie było go z nimi, więc ten odpowiada, że to nie jego wina. Został przydzielony do okręgu Nebrasca gdzie większość zgłoszeń to fałszywe alarmy. Pielęgniarka informuję ich, że mogą porozmawiać z Paragonem, mają tylko pięć minut.

Chłopak mówi, że chcę jak najszybciej być znowu w akcji, ale Tony mówi, że na razie musi im powiedzieć co dokładnie stało się w stacji. Paragon mówi, że badali jej wnętrze i Gadget przełączyła zbroję na infrawizję. Po chwili napotkała na oznaki życia. W następnej chwili Graviton uniósł ją w powietrze i została sparaliżowana z bólu. Pamięta, że krzyczał a potem nastąpił wybuch. Stark chcę wiedzieć, czy Graviton mówił coś jeszcze. Roth mówi, że nic co miałoby sens, ale odpowiedział, że to maszyna jest za plecami dziewczyny [początek numeru - Snak3]. Iron Man wybiega z pokoju i każę Duganowi zebrać zespół techniczny. Mają przebadać wszystko z miejsca eksplozji, włącznie z odpadkami, które zostały już usunięte zwracając szczególną uwagę na materiały o zwiększonej gęstości. Jeden centymetr sześcienny ma się równać masie ośmiu kilogramów. Ultron nie rozumie i pyta się co to ma dać, ale Stark odlatuje nie podając wyjaśnień.

Hellicarier S.H.I.E.L.D. Iron Man i Maria stoją nad bryłą wielkości kuli do kręgli. Tylko tyle zostało z Gadget. Hill mówi, że mają przed sobą zmiażdżone ponad dwieście funtów mięśni, kości i części zbroi. Przyznaję, że to okropny sposób na zabicie i Graviton jest szaleńcem. Stark mówi, że musiało to trwać bardzo krótko i ofiara pewnie nawet nie czuła bólu. W tej chwili nawiedza go zjawa Lucy pytająca kto jest maszyną. Wściekły Tony pyta się co z Gravitonem, więc Maria odpowiada, że trwają przygotowania do przeniesienia go do kompleksu 42 [więzienie w Strefie Negatywnej - Snak3]. Stark mówi, że ma zrobić wszystko, żeby zmienili zdanie bo chcę go mieć w S.H.I.E.L.D. Jeśli nie wystarczy paragraf dotyczący inicjatywy ma pozwolenie na użycie innych środków...

Budynek Prometheus Gentech. Mandarin i Maya obserwują Hellicariera unoszącego się w powietrzu. Kobieta mówi, że nie podoba jej się obecność Tonego. Mandarin uspokaja ją mówiąc, że powinna skupić się na swoich badaniach. Maya przypomina, że dzielą ich lata zanim będzie mogła przeprowadzać doświadczenia na zwierzętach i dekady, zanim będzie możliwe to na ludziach. Rozmówca przyznaję jej rację. Tymczasem gdzieś w dole, w laboratoriach dziesiątki ludzi leżą w pojemnikach, do których podawane jest Extremis...

Autor: Snak3

Galeria numeru

Iron Man vol. 4 #21

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2019 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.