Avalon » Serie komiksowe » X-Factor » X-Factor #60

X-Factor #60

X-Factor #60

"X-Tinction Agenda" - part 3: "Broherhood"

Postacie
Cytat

Moreau: "They're coming destroy Genosha!"
Hodge: "Only if you allow them to geneginner! For the die is a cast! There's nothing yotu can do... nothing!"

Streszczenie

Po swoim wystąpieniu prezydent Genoshy spotyka się z Hodge'm. Ten oznajmia jej, iż poprzez śmierć Warlocka zademonstrowali swoją nieustępliwość i brak poważania dla mutantów, co sprawi że Genosha będzie teraz traktowana bardziej poważnie. Moreau, który właśnie przybył, ma na ten temat inne zdanie. Zdradza prezydent, iż śmierć Warlocka nastąpiła wskutek pragnienia Hodge'a zarażenia się transmodalnym wirusem, a nie wskutek celowego działania. Prezydent stanowczo przypomina mu, że kości zostały już rzucone, a wojna z X-Men została ratyfikowana przez parlament jako odwet za atak grupy na wyspę i zniszczenie cytadeli [Uncanny X-Men #235-37]. We dwójkę przenoszą się do gabinetu, gdzie w prywatnej rozmowie prezydent oznajmia genoinżynierowi, że ostatnio stało się dla niej jasne, że sekret prosperującej gospodarki Genoshy opartej na pracy mutów musi wyjść wkrótce na jaw, lepiej było więc uprzedzić ten cios. Po ataku na X-Men Genosha osiągnęła status mocarstwa. Przymierze z Hodge'm jest zaś tymczasowe. Prezydent przypomina mu również zdradę jego syna, który umożliwił jednej z osób przeznaczonych na muta ucieczkę. Rozmowie z oddali przysłuchuje się Hodge, a w jego głowie zaczyna się krystalizować pewien plan. Cyborg przegląda wizerunki wrogów. Po śmierci jednego z New Mutants jasne jest dlań, iż wkrótce na wyspę uderzą połączone siły trzech X-grup. Wówczas świat postrzeże mutantów jako agresorów.


Na Manhattanie w studiu telewizyjnym prezenter przekazuje informację o zerwaniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy USA a Genoshą na wieść o śmierci amerykańskiego obywatela. Zgromadzeni ludzie mają podzielone zdania, dla niekórych Warlock był mutantem-terrorystą. Szef redakcji decyduje się posłać do Genoshy Trish Tilby. Nakazuje także odszukanie rodzin schwytanych mutantów i wszelkich informacji o nich.


Do Waszyngtonu, w kórym trwa właśnie nadzwyczajne zebranie rządu docierają X-Men. Cable stwierdza, iż wszystko co nastąpiło po ataku na szkołę, w tym śmierć Warlocka, jest winą Storm, która zniszczyła właz uniemożliwiając mu działanie. Jean ma na ten temat inne zdanie. Pragnie jak najszybciej udać się do Genoshy po przyjaciółkę, bowiem ze wspomnień Madelyne czerpie wiedzę o stosunkach panujących na wyspie. Cyclops nie może zrozumieć czemu Genoshanie publicznie przyznali się do ataku na X-Men, czego skutkiem stał się kryzys międzynarodowy; uważa że musi za tym kryć się coś jeszcze. Mutanci docierają do dawnej bazy Freedom Force, gdzie poznają Valerie Cooper. Oznajmia im ona, iż prezydent ma dla nich pewną propozycję, która powinna pozostać w tajemnicy.


Na Manhattanie, na statku X-Factor reszta X-Men przygotowuje się do akcji odwetowej. Sunspot i Cannonball ciężko znoszą śmierć przyjaciela, a do szału doprowadzają ich dziennikarze żerujący na wydarzeniu, przeprowadzający wywiady z ojcem Boom Boom, który dawno temu wygnał ją z domu na ulicę.


W Waszyngtonie Val Cooper oznajmia, iż oficjalnie rząd USA ograniczył się do zerwania stosunków z Genoshą, zaś w tajemnicy przymknie oczy na inne opcje. Wyjaśnia zebranym powód ataku na szkołę. Po tym jak X-Men zniszczyli cytadelę w stolicy Genoshy, a X-Factor pomogli w ucieczce Jenny Ransome i odparli atak na swój statek [Uncanny X-Men #264], x-grupy stały się dla Genoshy największym zagrożeniem, więc uderzenie na szkołę stało się swoistym odwetem. Nie wiadomo jednak czemu publicznie przyznali się do ataku na terytorium USA, musi kryć się za tym coś, lub ktoś więcej. Val informuje mutantów, iż rząd USA nie zrobi nic aby powstrzymać X-Men przed atakiem na wyspę, aczkolwiek w oficjalnym stanowisku taki ewentualny czyn z pewnością potępi. Val wolałaby również by w misji udziału nie brał Forge ze wzgędu na jego talenty, ten jednak oznajmia że sam będzie dysponować swym życiem. Mutanci odlatują uzyskując tajne akta dotyczące Genoshy, a Val żałuje że nic więcej nie mogła uczynić.


Teraz, gdy X-Men wiedzą, że rząd ich nie zatrzyma, Cyclops zarządza odlot do Genoshy za dwadzieścia minut. Bobby żegna się z Opal, pod której opieką pozostaje mały Nathan Christopher, zaś mutanci w pojazdach X-Factor ruszają na misję. Hodge namierza ich dzięki satelitom Shaw Industries, żałując że właściciel firmy produkującej tak wspaniałe urządzenia również jest mutantem i musi zostać zniszczony. Moreau wpada w panikę na wieśc o nadciągającym ataku, Hodge jednak jest już nań przygotowany.


X-desant ląduje w Genoshy na piaszczystym brzegu 40 mil od cytadeli. Archangel i Cannonball ruszają na zwiady, niestety magistraci czekają już na mutantów. Havok atakuje dowódcę X-Men, którym jest Cyclops, zaś pozostali Genoshanie uderzają na latających pojazdach. Havok wzywa Wipeouta, na szczęście Jean udaje się przysypać go kamieniami nim zdążył zablokować moce X-Men. Cyclops zastanawia się czemu przeżył uderzenie plazmy, zaś kiedy obrywa po raz drugi odpowiada salwą optyczną, która jest równie nieefektywna. Jasne staje się dla niego, iż atakiem dowodzi jego zaginiony brat. Obaj zaczynają walkę na pięści, bowiem Alex nie chce uwierzyć, że może mieć brata terrorystę. Scott usiłuje go przekonać pokazując, iż ich moce wzmacniają ich wzajemnie, jednak Alex wydaje rozkaz odwrotu i Pipeline wyteleportowuje siły Genoshan.


W międzyczasie w cytadeli Rahne zastanawia się w celi nad swym losem, podczas gdy rozdzieleni Rictor, Boom Boom i Storm kontynuują swą ucieczkę. Ororo postanawia wziąć zakładnika, który stanie się w jej ręku kartą atutową.


Na polu bitwy mutanci zbierają się po odparciu pierwszego starcia. Cyclops wciąż nie może się otrząsnąć po spotkaniu z Alexem, a Cable naciska aby zmienili plan dotarcia do cytadeli w tajemnicy. Forge znajduje sposób by zakłócić satelity i detektory mutantów na wyspie. Na razie jednak Hodge wciąż obserwuje X-Men. Okazuje się, iż zaplanował porażkę Havoka. Wbrew genoshańskim włądzom rozpoczął bowiem realizację własnego planu, który da mu kontrolę nad całą wyspą i władzę nad Genoshą...

Autor: Magistrate Kumos

Galeria numeru

X-Factor #60

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.