Avalon » Serie komiksowe » Ultimate X-Men » Ultimate X-Men #15

Ultimate X-Men #15

Ultimate X-Men #15

"It Doesn't Have to be This Way"

Postacie
Cytat

Quicksilver: "I think you might find Cyclops considering a move back to our side, uncle Charles. Did you know he and Toad had a four hour telephone conversation last night?"
Profesor X: "Yes, but they were talking about Lord of the Rings, Quicksilver."

Streszczenie

Ostatnie wydarzenia, związane z atakiem Sentineli na USA i porwaniem córki prezydenta, ponownie uczyniły mutantów tematem numer jeden na świecie. Timesweek, jako najpoczytniejszy tygodnik w USA [synteza tytułów dwóch naprawdę najpoczytniejszych - "Time'a" i "Newsweeka" - Christoff] postanowił przybliżyć ten problem od strony zainteresowanych. W związku z tym profesor Charles Chavier, najbardziej szanowany ideolog mutantów został poproszony o napisanie artykułu, który zarazem będzie promował jego nową książkę. Swą pracę zaczyna od wyjaśnienia czytelnikom, czym tak naprawdę jest jego gatunek. Według Oksfordzkiego Słownika Języka Angielskiego, jest to istota odmienna genetycznie wskutek mutacji, według opisów dziennikarzy mutanci to wyposażeni w nadludzkie moce socjopaci, pragnący zniszczenia ludzkości. Według Xaviera mutant to po prostu zwykła osoba z niezwykłym talentem, który odróżnia ją od innych ludzi. Rzeczą niezrozumiałą jest dla profesora ocenianie ich tylko przez pryzmat mocy, jakie posiadają. Porównuje to do prześladowania piosenkarzy za siłę ich tekstów. Mutanci, tak, jak wszyscy inni, otrzymali po prostu zestaw genów, który umożliwia im robienie rzeczy innym niedostępnych, tak jak tym, którzy rodzą się z talentem sportowym czy muzycznym.


W czasie, gdy Charles pisze te słowa, jego uczniowie oddają się swej ulubionej grze w baseball, jak zwykle pomagając sobie mocami.


Niesprawiedliwy jest świat - pisze Xavier - w którym mutanci muszą się wstydzić i bać swojej tożsamości, poza tym, jest to także groźne. Często młodzi ludzie nie potrafią sami zapanować nad swoim potencjałem i stają się zagrożeniem dla siebie i dla innych. Tu profesor przytacza przykład Marvel Girl - kiedy ją odnalazł, leżała w szpitalu psychiatrycznym, nie mogąc znieść głosów w swojej głowie. Dzięki jego pomocy poczyniła olbrzymie postępy i telepatia stała się dla niej z przekleństwa - błogosławieństwem. Podobnie Storm, która ostatnio dzięki wywołanym przez siebie deszczom przysłużyła się lokalnym farmerom. W ten sposób Xavier opisuje wszystkich swoich studentów, pokazując, co zyskali dzięki jego naukom i jak ich moce mogą się przysłużyć ludzkości. W tym samym czasie Beast rozmawia przez Internet z dziewczyną, która uważa go za najseksowniejszego mutanta na świecie. Nawet byli kryminaliści - Wolverine i Colossus, wstępując do Instytutu zmienili się w obrońców pokoju i praw mutantów. Oglądając, jak w telewizji Bolivar Trask wygłasza kolejną tyradę skierowaną przeciw homo superior, profesor kontynuuje - wielu spośród mutantów, na przykład Bractwo Mutantów, wykorzystuje swe moce aby siać zamęt, choć X-Men zawsze się im przeciwstawiali. Tu Xavier przypomina sobie swoje ostatnie spotkanie z Quicksilverem i Scarlett Witch, kiedy to próbował ich przekonać, że za pomocą terroru nie osiągną niczego. Jego propozycją było, aby dzieci Magnusa prowadziły swoją wojnę ujawniając przestępstwa wielkich korporacji i skorumpowanych urzędników. Rodzeństwo obiecało rozważyć jego radę. Pisząc, że nigdy nie chciał rozwiązywać problemu Bractwa przemocą i przytaczając swoją myśl o walce na idee, myśli o tym, jak ostatnio był z Rasputinem w parku i razem obserwowali pewnego człowieka, który wesoło bawił się z dziećmi. Człowiekiem tym był... Magneto, którego Xavier wcale nie uśmiercił a jedynie usunął mu pamięć o tym, kim był, umożliwiając mu rozpoczęcie nowego życia. Rozwiązanie to wzbudziło wątpliwości Colossusa, jednak musiał on uznać tą formę psychicznej rehabilitacji, która pozwoliła światu uznać się za bezpieczny od terrorysty Magneto, a Erikowi Lensherrowi umożliwiła osiągnięcie spokoju.

Podczas, gdy Xavier kończy pisanie artykułu, X-Men przygotowują się do zdjęcia na okładkę "Timesweeka". Cyclops jest zajęty rozmową telefoniczną z Toadem a Beast nadal gawędzi z dziewczyną z Internetu, którą tak naprawdę jest Blob.


Profesor wspomina w swoim tekście o ostatnim wyczynie Marvel Girl, która pomogła policji odnaleźć porwane dzieci. W związku z tym pyta, dlaczego ludzie tacy jak Trask dostrzegają w mutantach wybryki natury, ślepe zaułki ewolucji. Ludzie powinni zrozumieć, że natura wyposaża gatunki w nowe zdolności dla ich dobra, aby umożliwić im przetrwanie a nie aby je pogrążyć.


Kilka dni później Iceman rozmawia z profesorem na temat tekstu, który został poddany miażdżącej krytyce. Opinia publiczna stwierdziła, że Xavier nie podszedł obiektywnie do tematu i nie okazał dostatecznego współczucia ofiarom Bractwa. Bobby jest wściekły, nie rozumie dlaczego Xavier jest atakowany za mówienie prawdy, jednak Charles nie wygląda na przejętego czy zdziwionego. Proponuje swemu uczniowi, by przeszedł z tym do porządku dziennego.

Autor: Christoff

Galeria numeru

Ultimate X-Men #15

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.