Avalon » Serie komiksowe » Sub-Mariner vol. 2 » Sub-Mariner vol. 2 #1

Sub-Mariner vol. 2 #1

Sub-Mariner vol. 2 #1

"Revolution" - part 1

Postacie
Zapowiedź

Król powrócił! Świeżo po jego występach w CIVIL WAR i WOLVERINE, pierwszy mutant Marvela powraca w jego własnej serii, która na zawsze zmieni nasz punkt widzenia na Namora i Atlantis. Rażący atak terrorystyczny dotyka U.S.A. i wszystkie ślady prowadzą do komórki szpiegowskiej Atlantis. Teraz, Namor jest w centrum uwagi S.H.I.E.L.D., lecz czy to jego powinno się winić? Czy jest to może pierwszy atak zaaranżowany przez tych mieszkańców podwodnej krainy, którzy chętnie zobaczyliby Namora pozbawionego tytułu i królestwa? Syn obydwu światów, pół-człowiek, pół-Atlantyd jest zmuszony pędzić pomiędzy morzem i powierzchnią, w poszukiwaniu odpowiedzialnych za atak, zanim zostanie schwytany przez Tony’ego Starka, szefa S.H.I.E.L.D. – a.k.a. Iron Man! Scenariusz Matt Cherniss i Peter Johnson (POWERLESS), z rysunkami wzbudzającego uznanie na całym świecie, Phila Brionesa (WHITE TIGER) i okładką artysty-supergwiazdy – Michaela Turnera!

Streszczenie

Dzisiaj. Iron Man stoi przed szybą, która oddziela go od wody i wpatrując się w głębię oceanu wspomina o bibliotece aleksandryjskiej. Kiedy Maria Hill pyta, co miał na myśli wyjaśnia, że była to największa biblioteka świata antycznego, która spłonęła w dwusetnym roku naszej ery, a wraz z nią przepadła większa część wiedzy starożytnych. Czasami zastanawiał się, jak by się czuł, stając w zgliszczach biblioteki i uświadamiając sobie ogrom tej tragedii. Teraz, patrząc na ruiny Atlantydy, poznaje to uczucie. Wśród gruzów poniżej, spoczywa przykuty łańcuchem do tronu szkielet, noszący insygnia władzy.

Osiem dni wcześniej, Beytonville, Kansas. Wśród tłumu gapiów oglądających paradę na głównej ulicy miasta pojawiają się dwie osoby. Jedna z nich - młody chłopak - stwierdza, że jest gotowy i dziękuje za zaszczyt, jakiego mu udzielono. Towarzysząca mu postać w kapturze mówi, że to wielki dzień dla Atlantydy i wydaje rozkaz. W ciągu następnych kilku chwil, seria wybuchów zmienia większą część miasteczka w dymiący krater.

Kilka godzin później, na miejscu są już helikoptery z oznaczeniami S.H.I.E.L.D. i ekipy strażackie. Jest tu także dyrektor Stark, który domaga się przede wszystkim informacji o ocalałych. Kiedy dowiaduje się, że nikt nie przeżył pyta, kto stoi za tą tragedią. Maria Hill odpowiada, że ekipy badawcze wciąż próbują ustalić źródło eksplozji, a tymczasem nikt nie przyznał się do zamachu. Na obrzeżach miasta znaleziono natomiast człowieka, który został przebity ostrym narzędziem, a na jego szyi wycięto coś na kształt skrzeli. W ranach znaleziono także DNA mieszkańców Atlantydy. W tej chwili, pierwsze co przychodzi do głowy Starkowi, to Namor.

W tym czasie, władca Atlantydy spaceruje pałacowym korytarzem ze swoim doradcą i zapewnia go, że doskonale wie, co robi. Banara informuje go, że niektórym nie podoba się jego zaangażowanie w sprawy mieszkańców powierzchni, a te głosy wzbudzają niepokój wśród ludu. Namor zapewnia, że działa w najlepszym interesie Atlantydy, po czym przypomina, że panuje tu monarchia, nie demokracja. Rozmowę przerywa przybycie posłańca, który informuje o ważnej wiadomości dla władcy.

Chwilę później, Namor jest już w sali komunikacyjnej, gdzie czeka holograficzny obraz Starka. Omijając zbędne uprzejmości, Tony informuje go o zamachu, ale Namor zbywa go stwierdzeniem, że nie interesują go konflikty powierzchniowe. Jednak kiedy dowiaduje się o zwłokach noszących ślady atlantydzkiego DNA, a Stark, mając za sobą cały sztab, domaga się wyjaśnień, przez chwilę nie wie, co powiedzieć. Najpierw przysięga, że nie miał z tym nic wspólnego, ale kiedy słyszy, że jego słowo niewiele jest warte, obiecuje odnaleźć i osądzić winnych. Stark twierdzi jednak, że na to jest za późno i popełnił błąd, mieszając się w sprawy powierzchniowe. Namor kończy rozmowę obiecując, że odezwie się wkrótce i natychmiast rusza do więzienia, gdzie przetrzymywany jest Nitro [został pojmany w Wolverine vol.3 #46 - Gil]. Próbuje wypytać go, czy miał cokolwiek wspólnego z zamachem w Kansas, ale ten najpierw narzeka na warunki w swojej celi, a potem stwierdza, że ktoś odwalił kawał dobrej roboty i żałuje, że nie jest tym kimś. Namor wychodzi, ale obiecuje, że jeśli Nitro kłamał, S.H.I.E.L.D. dostanie jego głowę na tacy.

Wkrótce zostaje zwołana narada wojenna. Doradcy zapewniają, że skontaktowali się ze wszystkimi dwunastoma komórkami szpiegowskimi w Ameryce i pozostają one w uśpieniu. Ktoś wspomina jednak o plotkach na temat istnienia trzynastej tajnej komórki. Namor nic o tym nie wiedział, wiec dopytuje się, kto wydał rozkaz o jej utworzeniu, ale odpowiada mu cisza. Banara mówi w końcu, ze to tylko grupka buntowników, od której powinni się odciąć, bo przecież nikt nie będzie winił całego kraju za działania garstki ekstremistów. Na to Namor odpowiada, że czasy są niespokojne i nie mogą zachowywać się, jakby nic się nie stało, ale znowu odpowiada mu milczenie. Napotyka jednak wzrok jednego z doradców, który przykuwa na dłużej jego spojrzenie. W tej sytuacji ogłasza, że sam zajmie się buntownikami i ukarze każdego, kto ukrywa przed nim prawdę.

Iron Man próbuje przekonać dowódców sztabu generalnego, że nie powinni wypowiadać wojny Atlantydzie, jednak ci uważają, że udział Namora w niedawnej wojnie domowej po stronie buntowników oraz fakt, że rozmieścił w Stanach komórki szpiegowskie przesądzają sprawę. Ponadto zauważono, że wybuch w Beytonville przypominał wybuch w Stamford, a o ile im wiadomo, Nitro znajduje się teraz na Atlantydzie. Stark uważa, że to zbyt daleko idące wnioski, ale dowódcy przekonują go, że zagrożone jest bezpieczeństwo obywateli. W tej sytuacji zgadza się, pod warunkiem, że operację poprowadzi S.H.I.E.L.D., a nie armia.

Namor zatrzymuje doradcę Timorana - tego samego, który wcześniej zwrócił na siebie jego uwagę - kiedy próbuje się wymknąć z pałacu. Z miejsca nazywa go zdrajcą i domaga się wyjaśnień, ten zaś odpowiada, że służy jedynie Atlantydzie. Władca przypomina mu, że służy także jemu, ale Timoran twierdzi, że Namor stracił z oczu interesy swego ludu i ktoś powinien odebrać mu władzę. Uważa, że Atlantyda powinna lepiej wykorzystać swoją przewagę ewolucyjną i technologiczną, ale Namor twierdzi, że to wyrządziłoby tylko więcej krzywd i domaga się informacji na temat zamachu i trzynastej komórki. Zamiast udzielić mu odpowiedzi, Timoran wyciąga sztylet i przechodzi do ataku, ale Namor wykręca mu rękę i przebija jego własną bronią, oświadczając przy tym, że nie toleruje zdrady, ani podważania swojego autorytetu.

Wraca do swojej komnaty, gdzie oczekuje już na niego otwarte łącze. Ktoś, kogo nazywa starym przyjacielem, ma mu przekazać informacje od swoich szpiegów w S.H.I.E.L.D. Dowiaduje się, że połączone siły S.H.I.E.L.D. i armii wzięły na cel Atlantydę, a jego rozmówca przypomina, ze już dawno ostrzegał go przed Starkiem. Namor stwierdza, że po obu stronach są jednostki, które pragną wojny, jednak on ma własny plan dla rozwiązania całej sytuacji. Postać na monitorze zauważa, że jego wrogowie nie zadowolą się podbojem królestwa, jeśli nie będzie w nim króla, a Namor ze smutkiem przyznaje mu rację i dodaje, że rozlew krwi wydaje się nieunikniony. Po tych słowach udaje się do ozdobnej skrzyni pod ścianą i oświadczając, że nie pozwoli, aby Atlantyda upadła za jego rządów, przywdziewa królewską zbroję.

Autor: Gil Galad

Galeria numeru

Sub-Mariner vol. 2 #1

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.