Avalon » Crossover/Events » World War Hulk

World War Hulk

Typ: globalny
Start: 2007-05-02
Liczba zeszytów: 39
Wstęp:

Incredible Hulk jest niedającym się kontrolować, przerażającym potworem z wręcz nielimitowaną mocą, najpotężniejszym z potężnych. Obawiając się zagrożenia dla ludzkości z jego strony, najwięksi ziemscy superbohaterowie, tworzący tajemniczą grupę Illuminati, w trakcie głosowania zadecydowali wystrzelić zielonego olbrzyma w kosmos, na niezamieszkałą, spokojną planetę. Jednak Hulk zamiast tam, trafił na Sakaar, planetę dziką oraz okrutną, pełną potworów, tych dosłownych jak i tych w przenośni. Tam Hulk w trudach i znoju przeszedł całą drogę od niewolnika, poprzez gladiatora, aż po króla, okraszając ją gęsto własną krwią, by na końcu ponownie wszystko stracić, łącznie z żoną i spodziewanym dzieckiem. Obwiniając za to Illuminati, zielony olbrzym postanowił wrócić na Ziemię w poszukiwaniu zemsty. Silniejszy niż kiedykolwiek, opanowany przez niewyobrażalną, dziką i czystą złość, razem ze swoimi Przymierzem oraz armią kosmitów, Hulk wypowiedział wojnę ludzkości. Tak rozpoczyna się World War Hulk, druga po Planet Hulk część trylogii autorstwa Grega Paka poświęcona jadeitowemu goliatowi.

Występuja:
 • Hulk [Bruce Banner], Miek, Korg, bezimienna wojowniczka Brood, Hiroim the Shamed, Elloe Kaifi, Arch-E-5912 (Przymierze)
 • cyborgi Death's Head, Mung i kosmici z planety Sakaar
 • Black Bolt [Blackagar Boltagon], Dr. Strange [Stephen Strange], Iron Man [Tony Stark], Mr. Fantastic [Reed Richards], Sub-Mariner [Namor McKenzie], Profesor X [Charles Xavier] (Illuminati)
 • Angel [Warren Worthington III], Hercules, Mastermind Excello [Amadeus Cho], Namora [Aquaria Nautica Neptunia] (Renegaci)
 • Tom Foster oraz inni zwolennicy Hulka przebywający w Nowym Yorku
 • Rick Jones
 • Ares, Daredevil [Matthew Murdock], Doc Samson [Leonard Samson], Echo [Maya Lopez], Ghost Rider [Johnny Blaze], Iron Fist [Daniel Rand], Luke Cage, Medusa [Medusalith Amaquelin-Boltagon], Moon Knight [Marc Spector], Ms. Marvel [Carol Danvers], Ronin [Clint Barton], She-Hulk [Jennifer Walters], Spider-Man [Peter Parker], Spider-Woman [Jessica Drew], Wonder Man [Simon Williams], Wong
 • Sentry [Robert Reynolds]
 • Black Panther [T'Challa], Human Torch [Johnny Storm], Invisible Woman [Susan Storm Richards], Storm [Ororo Munroe], Thing [Ben Grimm]
 • prezydent USA, generał Thaddeus "Thunderbolt" Ross
 • Gabriel Jones, Scorpion [Carmilla Black], Derek Khatana, Ayna Sareva, Noriko Nagayoshi, Mitch Carson, Dum Dum Dugan, Clay Quartermain, agent Lindsay (S.H.I.E.L.D.)
 • generał John Ryker, Flux [Benny Tibets]
 • Grey [Brian Talbot], Prodigy [Timothy Wilkerson], Griffin [Elliot Franklin], Mess [Nichole Martin], Mister Gideon [Gideon Wilson] (Gamma Corps)
 • Anole [Victor Borkowski], Beast [Henry McCoy], Captain Britain [Brian Braddock], Colossus [Piotr Rasputin], Cyclops [Scott Summers], Darwin [Armando Munoz], Dazzler [Alison Blaire], Dust [Sooraya Quadir], Elixir [Joshua Foley], Emma Frost, Hellion [Julian Keller], Hepzibah, Indra [Paras Gavaskar], Jamie Madrox, Juggernaut [Cain Marko], Lockheed, M [Monet St. Croix], Mercury [Cessily Kincaid], Nightcrawler [Kurt Wagner], Pixie [Megan Gwynn], Prodigy [David Alleyne], Rockslide [Santo Vaccarro], Shadowcat [Kitty Pryde], Siryn [Theresa Cassidy], Stepford Cuckoos [Celeste, Mindee oraz Phoebe], Strong Guy [Guido Carosella], Surge [Noriko Ashida], Trance [Hope Abbott], Warpath [James Proudstar], Wolfsbane [Rahne Sinclair], Wolverine [James Howlett], X-23 [Laura Kinney]
 • Misty Knight [Mercedes Knight], Black Cat [Felicia Hardy], Shang-Chi, Colleen Wing, Tarantula [Maria Vasquez], Humbug [Buck Mitty], Moon Boy, Paladin [Paul Denning] (Heroes For Hire)
 • Ant-Man [Eric O'Grady], Visioneer [Abigail Dunton], Monstro [Frank Johnson], Black Fox [Raul Chalmers]
 • Gauntlet [Joseph Green], War Machine [James Rhodes], Justice [Vance Astrovik], Yellowjacket [Henry Pym], Baron Werner von Blitzschlag, Henry Gyrich, Dani Moonstar, Michael Van Patrick
 • Cloud 9 [Abigail Boylen], Komodo [Melati Kusuma], Hardball [Roger Brokeridge], Rage [Elvin Halliday], Triathlon [Delroy Garrett Jr.], Ultra Girl [Tsu Zana], Thor Girl, Slapstick [Steve Harmon]
 • Constrictor [Frank Payne], Bengal [Duc No Tranh], Trauma [Terrence Ward], Scarlet Spiders [Michael, Van, oraz Patrick], Mutant Zero (Shadow Initiative)
 • Ben Urich, Sally Floyd, James Jonah Jameson, Robbie Robertson, detektyw Danny Granville
 • Captain Rectitude
 • Punisher [Frank Castle], Stuart Clarke
 • Zom
 • Lenny Balinger (Damage Control)
 
Komiksy
 1. 1. Incredible Hulk vol. 3 #106
 2. 2. World War Hulk Prologue: World Breaker
 3. 3. World War Hulk #1
 4. 4. World War Hulk: Gamma Corps #1
 5. 5. World War Hulk: Gamma Corps #2
 6. 6. World War Hulk: Gamma Corps #3
 7. 7. World War Hulk: Gamma Corps #4
 8. 8. Ghost Rider vol. 5 #12
 9. 9. Ghost Rider vol. 5 #13
 10. 10. World War Hulk: X-Men #1
 11. 11. World War Hulk: X-Men #2
 12. 12. World War Hulk: X-Men #3
 13. 13. World War Hulk: Front Line #1
 14. 14. Iron Man vol. 4 #19
 15. 15. Irredeemable Ant-Man #10
 16. 16. Heroes For Hire vol. 2 #11
 17. 17. Heroes For Hire vol. 2 #12
 18. 18. Heroes For Hire vol. 2 #13
 19. 19. World War Hulk #2
 20. 20. Avengers: The Initiative #4
 21. 21. World War Hulk: Front Line #2
 22. 22. Incredible Hulk vol. 3 #107
 23. 23. Incredible Hulk vol. 3 #108
 24. 24. World War Hulk #3
 25. 25. Incredible Hulk vol. 3 #109
 26. 26. Incredible Hulk vol. 3 #110
 27. 27. World War Hulk: Front Line #3
 28. 28. The Punisher: War Journal vol. 2 #12
 29. 29. Avengers: The Initiative #5
 30. 30. Iron Man vol. 4 #20
 31. 31. Heroes For Hire vol. 2 #14
 32. 32. Heroes For Hire vol. 2 #15
 33. 33. World War Hulk #4
 34. 34. World War Hulk: Front Line #4
 35. 35. World War Hulk: Front Line #5
 36. 36. World War Hulk #5
 37. 37. Incredible Hulk vol. 3 #111
 38. 38. World War Hulk: Front Line #6
 39. 39. World War Hulk: Aftersmash
Streszczenie:
Prolog

Po Civil War, She-Hulk podczas pracy dla S.H.I.E.L.D. przypadkowo, a raczej dzięki machinacjom Amadeusa Cho, dowiedziała się, że Illuminati wystrzelili jej kuzyna w kosmos. Jen od razu próbowała się rozmówić w tej kwestii z Iron Manem, ale podczas walki ze Starkiem została zainfekowana przez niego specjalnie zaprogramowanymi nanobotami blokującymi jej moc, po czym zwolniona z pracy dla rządu. Cho ją odnalazł, przywrócił moc i próbował przekonać, żeby pomogła mu w działaniach na rzecz zielonego olbrzyma. She-Hulk odmówiła, ale już wtedy przeczuwała, że jej kuzyn wcześniej czy później powróci na Ziemię i będzie wyjątkowo wściekły. Cho nie zraził się tą odmową i dzięki paru sztuczkom i podstępom udało mu się zwerbować kilku innych bohaterów, którzy nie widzieli w Hulku tylko potwora. Do Amadeusa dołączyli Angel, Hercules oraz Namora i stworzyli grupę nazwaną później Renegatami.

Tymczasem Hulk, jego Przymierze i armia kosmitów zmierzali już w stronę błękitnej planety na pokładzie wielkiego, kamiennego statku kosmicznego. Nie próżnowali w czasie tej podróży, tylko przygotowywali się do wojny i planowali każdy swój krok, wiedząc, że przyjdzie im się zmierzyć z najpotężniejszymi superbohaterami Ziemi. Ich pierwszym celem stało się królestwo Atillan, siedziba Inhumans na księżycu. Tam Hulk z dziką furią rzucił się na Black Bolta, jednego z członków Illuminati, nie bacząc na niszczycielską i nieskończoną moc jego głosu.

Dwudziestoczterogodzinne ultimatum

Chwilę później kamienny statek wszedł już w atmosferę ziemską i zawisł nad Nowym Yorkiem. Wtedy Hulk ujawnił całemu światu, co się z nim działo ostatnimi czasy. Jak to czterech członków Illuminati (Black Bolt, Dr. Strange, Iron Man oraz Mr. Fantastic) zadecydowało, żeby wystrzelić go w kosmos, co przeżył na planecie Sakaar i jak to się wszystko skończyło. Teraz zielony olbrzym przybył się zemścić. Postanowił zrównać z ziemią miasto Nowy York, ale dał mieszkańcom 24 godziny na ewakuację. Zażądał też, aby Dr. Strange, Iron Man oraz Mr. Fantastic stawili się do tego czasu przed jego obliczem. Jeśli tak się nie stanie, Hulk zapowiedział, że zniszczy całą planetę i żeby zaznaczyć, że nie żartuje, pokazał zmasakrowane ciało pobitego przed chwilą Black Bolta.

W obliczu tego zagrożenia, zwaśnieni po Civil War bohaterowie musieli chwilowo połączyć siły i wspólnie pomóc w ewakuacji miasta. Podczas gdy jedni szykowali się do bitwy z Hulkiem, inni, tacy jak Daredevil czy Moon Knight, mimo zbliżającej się zagłady nie opuszczali swoich posterunków i walczyli z szabrownikami oraz próbowali zapanować nad powstałym chaosem. Zresztą nawet nie wszyscy mieszkańcy Nowego Yorku byli skorzy do opuszczenia swojego miasta. Znaleźli się i ludzie, którzy specjalnie zjeżdżali się z całej Ameryki, żeby zobaczyć to, w ich mniemaniu, widowisko, bądź dać wyraz swego poparcia dla Hulka. A niektórzy mieli po prostu dość superbohaterów po ich ostatniej wojnie i chcieli tylko zobaczyć, jak ktoś w końcu daje im łupnia.

Trwające wydarzenia okazały się idealną sposobnością dla generała Rykera na wykorzystanie i ostateczne przetestowanie swojej niezbyt legalnej, paramilitarnej i tajnej grupy - Gamma Corps. W przeszłości, wszyscy jej członkowie mieli styczność z Hulkiem bądź obwiniali go za wszelakie tragedie, jakie ich spotkały. Zielony olbrzym wpłynął w jakiś sposób na życie każdego z nich i pozostawił swe piętno na ich psychice. Ludzie ci nienawidzili Hulka z całych sił, a Ryker tylko ukierunkował tę nienawiść i wykorzystał ich do swoich eksperymentów, tworząc z nich oddział gamma-mutantów. Teraz, kiedy kamienny statek krążył nad Nowym Yorkiem, Ryker wymusił konfrontację na Hulku i wciągnął go w pułapkę. Członkowie Gamma Corps w końcu mogli wypełnić swoje przeznaczenie i stanęli do walki z zielonym olbrzymem. Jednak nie mogli się mierzyć z Hulkiem. Jadeitowy goliat nie tylko ich pokonał, ale i przemówił do rozumu, wyjaśniając wiele zaszłości, po czym doprowadził do zawalenia bunkra, w którym znajdował się generał Ryker i odszedł. Członkowie Gamma Corps zrozumieli, że dali się wykorzystać i postanowili w jakiś sposób zadośćuczynić Hulkowi. Kiedy tylko dojdą do siebie po walce z zielonym olbrzymem ich nowym wrogiem i celem staną się członkowie Illuminati.

Tymczasem Hulk był już na ulicach Nowego Yorku, gdzie wpadł wprost na Ghost Ridera. Duch zemsty nie mógł w żaden sposób równać się z zielonym olbrzymem, był po prostu zbyt słaby. W końcu Ghost Rider wykorzystał swoją najgroźniejszą broń i spojrzał Hulkowi głęboko w oczy swym Pokutnym Wzrokiem. Jednak nie zobaczył tam grzechu, jedynie chęć zemsty, uzasadnionej zemsty. A skoro intencje zielonego olbrzyma były czyste i sprawiedliwe, Ghost Rider zostawił go w spokoju.

W międzyczasie, jedna z komórek S.H.I.E.L.D. wysłała swoją agentkę Carmillę Black, alias Scorpion, aby włamała się do policyjnego magazynu i ukradła stamtąd specjalną toksynę, która w połączeniu z jej jadem teoretycznie powinna być w stanie zabić Hulka. Do tego samego magazynu S.H.I.E.L.D. wysłało również Paladina, aby przetestował on determinację Scorpion i sprawdził, czy dziewczyna będzie w stanie zabić.

Skoro Hulk był już poza swym statkiem, postanowił złożyć wizytę Xavierowi. W jakiś sposób wyciągnął informacje od Black Bolta, że Professor X też był członkiem Illuminati i chce wiedzieć, jak on by zagłosował nad sprawą wysłania Hulka w kosmos. W tym samym czasie, w instytucie Xaviera, wszystkie pilnujące mutantów Sentinele zostały odwołane, żeby pomóc w ewakuacji Nowego Yorku. X-Men tymczasem zajmowali się swoimi sprawami, nieświadomi zbliżającego się zagrożenia. Wtedy u bram instytutu pojawił się Hulk i zażądał wydania Xaviera. Co łatwo przewidzieć, mutanci ruszyli w obronie swojego mentora. Najpierw New X-Men, a po chwili również i Astonishing X-Men. Mimo przewagi liczebnej, Hulk tłukł ich bez opamiętania i w końcu uzyskał szczerą odpowiedź od Xaviera, że ten pewnie zagłosowałby za. Zielony olbrzym chciał zabrać Professora X na swój statek, ale zgody na to nie wyraził Cyclops. Walka rozpoczęła się na nowo, a do mutantów dołączyły wezwane telepatycznie posiłki. Przybyli X-Factor, Uncanny X-Men oraz Juggernaut, który ponownie odnowił swój pakt z Cyttorakiem specjalnie na tę okazję. Ale nawet ich połączone siły nie były w stanie sprostać furii Hulka. Zielony olbrzym dopadł Xaviera na cmentarzu za instytutem, ale gdy zobaczył dziesiątki świeżych mogił i dowiedział się, co się przytrafiło mutantom w ostatnich czasach, zostawił go w spokoju i powrócił na swój kamienny statek.

Tymczasem, Reed Richards oraz Tony Stark próbowali pozyskać potężnego sojusznika i namówić do pomocy Setry'ego. Ten jednak miał rozterki moralne, czy to zrobić i pozostał w swoim domu. Za to Dr. Strange pogodził się już ze swym losem i jest gotów ponieść konsekwencje swoich czynów. Zamknął się on w swoim sanktuarium i zaczął przygotowywać do spotkania z Hulkiem. Ma zamiar przekonać go bez walki.

World War Hulk

Ultimatum upłynęło bardzo szybko. W centrum Nowego Yorku zebrali się najpotężniejsi z herosów, gotowi stawić czoła najeźdźcom. Wkrótce dołączył do nich i Iron Man w nowiutkiej hulkbusterowej zbroi, chcący samemu rozwiązać konflikt z Hulkiem. Wtedy, punktualnie jak z zegarku, zielony olbrzym wyszedł ze swojego kamiennego statku i rzucił się wściekle na lecącego w swoją stronę Starka. Iron Man dał z siebie wszystko, wykorzystał całą siłę ognia, jaką dysponował, zainfekował Hulka nawet nanobotami blokującymi moc, ale to wszystko tylko rozjuszyło zielonego olbrzyma. Hulk rozszarpał zbroję przeciwnika, przy okazji niszcząc też Stark Tower.

Do walki tej próbował się wtrącić Eric O'Grady, który nie tak dawno temu przywłaszczył sobie uniform Ant-Mana. Zminimalizował on swoje rozmiary i chcąc zgrywać bohatera, niezauważony przez nikogo wleciał Hulkowi przez usta do wnętrzności. Tam próbował dokonać jakiś uszkodzeń, ale bezskutecznie. W końcu zrezygnowany wyleciał z zielonego olbrzyma. Wtedy właśnie O'Grady został ciężko ranny i stracił przytomność, a gdy ją odzyskał spostrzegł, że został schwytany przez S.H.I.E.L.D. i pałającego chęcią zemsty za oszpecenie Mitcha Carsona.

Tymczasem, na zgliszczach Stark Tower pojawili się najsilniejsi z New i Mighty Avengers oraz She-Hulk i Doc Samson. Z początku próbowali oni uspokoić rozsierdzonego Hulka, ale nic to nie dało. Wkrótce do zielonego olbrzyma dołączyli jego towarzysze z Przymierza i wybuchła jedna wielka bijatyka, która zakończyła się sromotną porażką ziemskich superbohaterów. Rozochocone zwycięstwem Przymierze, z Hulkiem na czele, ruszyło na Baxter Building. A tam trwały gorączkowe prace nad maszyną, która w zamyśle miała powstrzymać zielonego olbrzyma, ale jak się okazało, szybko zawiodła, a planowany przez Richardsa podstęp się nie powiódł. Black Panther, Human Torch, Invisible Woman, Storm oraz Thing nie byli w stanie powstrzymać Hulka przed dopadnięciem Mr. Fantastica i zmłóceniem go na kwaśne jabłko. Fantastic Four poległo równie łatwo, co wcześniej Avengers oraz Iron Man.

Podczas gdy Hulk wraz z Przymierzem przechadzał się tryumfalnie ulicami Nowego Yorku, wlokąc za sobą ciała pokonanych, z tłumu wiwatujących zwolenników zielonego olbrzyma wyskoczył Rick Jones. Rick jak tylko usłyszał co się dzieje, przybył jak najprędzej, aby przemówić Hulkowi do rozumu. Zielony olbrzym na chwilę się uspokoił widząc starego przyjaciela. To był moment, na jaki tylko czekał Stephen Strange, który nieustannie medytował w swoim sanktuarium i przygotowywał magiczno-mentalny atak. Próba ta się nie powiodła, a sam Hulk zdenerwowany gdzieś odskoczył.

Hulk wylądował spory kawałek miasta dalej, gdzie trafił wprost na Renegatów. Amadeus Cho, Angel, Hercules oraz Namora, od samego początku wojny byli pochłonięci pomaganiem cywilom i pojawienie się zielonego olbrzyma było dla nich całkiem niespodziewane. Zadeklarowali oni swoją pomoc i wspólne poszukanie jakiegoś pokojowego wyjścia z całej tej sytuacji, lecz Hulk odrzucił ich propozycję.

Tymczasem Rick Jones skonfrontował się z Miekiem. Obydwoje uważali się za największych przyjaciół Hulka. Sądzili również, że wiedzą, co jest dla niego najlepsze. Oczywiście ich poglądy były skrajnie różne. Po krótkiej przepychance słownej, rozeszli się w przekonaniu, że tylko oni mogą pomóc zielonemu olbrzymowi.

Wówczas znienacka zaatakowała armia Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem generała Rossa. W Nowym Yorku rozpętało się istne piekło. Tysiące pocisków siekało i rozrywało ciało Hulka, powodując raczej jego irytację, niż poważne rany. Ale to wystarczyło, żeby zielony olbrzym się zdekoncentrował i ponownie wykorzystał to doktor Strange. Tym razem skutecznie. Sorcerer Supreme wdarł się do umysłu Hulka i wciągnął go w iluzje na płaszczyźnie astralnej. Jednak zielony olbrzym nie dał się omamić ani uspokoić i zmiażdżył Strange'owi obie dłonie, co ten dotkliwie odczuł, chociaż była to tylko iluzja.

Gdy Hulk powrócił do rzeczywistości, od razu rzucił się do ataku na wojsko. W tej chwili, żadna siła na Ziemi nie mogła się z nim równać. Wściekły Hulk skakał z miejsca na miejsce i rozpruwał wszystko, co mogło stanowić jakiekolwiek zagrożenie. Czołgi, helikoptery, wyrzutnie, dosłownie wszystko. Nie minęło kilka minut, gdy dumna, liczna i potężna armia Stanów Zjednoczonych została roztarta w pył, a generał Ross został pojmany.

Później Hulk wskoczył na pobliski Helicarrier, żeby przy okazji rozliczyć się z Nickiem Furym. Tam od Dum Dum Dugana dowiedział się, iż teraz, po Civil War, to Tony Stark jest dyrektorem S.H.I.E.L.D., a Fury od dawna się już ukrywa i to nie on brał udział w podstępie mającym na celu wystrzelenie Hulka w kosmos, tylko był to podstawiony robot. Hulk odszedł niepocieszony, a tymczasem z Duganem zdołał się skontaktować Iron Man. Nim połączenie się urwało, Stark zdążył przekazać, że żyje i jest przetrzymywany razem z resztą superbohaterów oraz dał dostęp swojemu zastępcy do planów urządzeń, które mogą anihilować cały Nowy York, łącznie ze wszystkimi znajdującymi się tam istotami. Ale to tylko ostateczność.

W tym samym czasie trwała już przebudowa Madison Square Garden na arenę do walk gladiatorów. Hulk chciał, żeby Illuminati przeżyli choćby cząstkę tego, co on musiał znosić na Sakaar. Nieco dalej, Renegaci połączyli siły z jednostkami S.H.I.E.L.D. dowodzonymi przez agenta Gabriela Jonesa. Wspólnie pomagali cywilom i usuwali skutki niedawnej walki. Amadeus Cho był zdesperowany, aby spotkać się z Hulkiem, więc odłączył się od swoich towarzyszy i zakradł się do Madison Square Garden, a w ślad za nim wyruszyła Scorpion. Tam razem odkryli, że w podziemiach owej hali widowiskowo-sportowej stworzono lochy, w których przetrzymywani są superbohaterowie. Mimo tego wszystkiego, Cho wciąż wierzył w Hulka i gdy się na niego natknęli, zamiast uciekać, przedstawił mu swój plan stworzenia na pustyni Nowego Meksyku Gammaworld, czyli azylu dla zielonego olbrzyma i jego podwładnych. Hulk nie był tym zainteresowany i miał już dość dwójki nieproszonych gości. Tym bardziej, że Cho coraz zuchwalej go prowokował, a Scorpion zainfekowała go swoim jadem. Zielony olbrzym w przypływie szału i bólu chciał zmiażdżyć Amadeusa, i nawet przybyli z pomocą pozostali Renegaci nie byli wstanie mu pomóc, ale chłopcu nic się nie stało. Według Cho dowodziło to jego racji. Czyli, że Hulk wciąż jest bohaterem i nikogo nie zabije w tej wojnie. Jad Scorpion nie zadziałał, więc razem z Renegatami powróciła ona do pomocy S.H.I.E.L.D. w usuwaniu skutków inwazji, a zielony olbrzym wrócił na budowaną arenę.

W międzyczasie, Hiroim został wysłany, aby pojmać i przyprowadzić przed oblicze swojego króla Stephena Strange'a. Kapłan cienia z planety Sakaar bez problemu pokonał iluzję chroniącą sanktuarium doktora i wdarł się do środka. Ranny i wystraszony Sorcerer Supreme w akcie desperacji wypił fiolkę zawierającą esencję życiową demona Zoma i pochłonął jego zakazaną moc. Hiroim został pokonany i stracił rękę, a Strange czując przypływ energii oraz pewności siebie ruszył na Madison Square Garden, aby rozprawić się z Hulkiem. Ich walka szybko przeniosła się na ulice Nowego Yorku, gdzie opętany Sorcerer Supreme omal nie pozabijał kilku cywilów. Wtedy Strange zdał sobie sprawę, że postąpił nieroztropnie, korzystając z mocy demona i powoli traci nad sobą kontrolę. Ale nie było już czasu, by coś z tym zrobić. Hulk wykorzystał tę chwilę zawahania przeciwnika i zmasakrował doktora Strange'a, po czym zawlókł go na arenę.

Esencja życiowa Zoma niezauważenie opuściła ciało pokonanego Strange'a i opanowała rozbitą i porzuconą zbroję Iron Mana. Na szczęście demon trafił wprost na Renegatów i został pokonany dzięki pomocy Wonga. Zom ponownie został uwięziony w specjalnym sarkofagu.

Tymczasem, w Madison Square Garden w końcu rozpoczęły się igrzyska. Na trybunach zasiedli zwolennicy Hulka, a na arenie stanęła, kontrolowana dzięki dyskom posłuszeństwa, czwórka z Illuminati - Black Bolt, Dr. Strange, Iron Man oraz Mr. Fantastic. Zielony olbrzym najpierw nakazał im walczyć z przeróżnymi potworami, jakie przywiózł z Sakaar, a potem między sobą. Żądne krwi trybuny wymogły na Hulku, aby walka ta była na śmierć i życie, a ten się zgodził. Mając urządzenie kontrolujące dyski posłuszeństwa, mógł zmusić Illuminati do wszystkiego. Decyzja Hulka spowodowała, że Sentry nareszcie wyszedł z domu. Skoro zielony olbrzym odważył się zadecydować o czyimś życiu i śmierci, bawiąc się w ten sposób w boga, to trzeba było go powstrzymać. Sentry zerwał się nagle w powietrze i błyskawicznie ruszył w stronę Nowego Yorku. Po kilku sekundach, był już na miejscu. Złoty obrońca najpierw rozbił kamienny okręt wiszący nad miastem, po czym wpadł na arenę i porwał z sobą Hulka, niszcząc przy okazji kilka budynków. Obaj tytani starli się w epickim pojedynku, który zrównał niemal całe miasto z ziemią. Hulk oraz Sentry ani się nie oszczędzali, ani nie powstrzymywali. Po raz pierwszy mogli użyć całej mocy, jaka w nich drzemała. Aż w końcu obaj wyczerpali swoje siły i powrócili do ludzkich postaci. Banner okazał się twardszy od Reynoldsa i na placu boju pozostał już tylko on. To był koniec wojny. Bruce kompletnie się uspokoił i udowodnił, że nikt nie może się z nim równać. Jednak Miek nie chciał, aby tak to się wszystko skończyło. Wziął dzidę i zamierzał dźgnąć nią Bannera, żeby spowodować powrót Hulka, ale własnym ciałem obronił go Rick Jones. Bruce widząc rannego przyjaciela ponownie przekształcił się w Hulka. A kolejne rewelacje Mieka tylko coraz bardziej rozwścieczały zielonego olbrzyma. Otóż okazało się, iż to nie Illuminati byli odpowiedzialni za wybuch na Sakaar, lecz niedobitki wiernych podwładnych Red Kinga. A co gorsza, Miek mógł to wszystko powstrzymać, ale wolał poświęcić miliony istnień, żeby tylko gniew Hulka nie osłabł i dalej razem mogli walczyć. Po ujawnieniu tego wszystkiego, robakopodobny kosmita o mało nie stracił życia, a wściekły do granic możliwości zielony olbrzym zaczął tracić kontrolę nad sobą. Omal nie rozłupał świata na dwie połowy. Na szczęście starczyło mu samokontroli i odwagi, aby poprosić innych, by go powstrzymali, nim kompletnie straci rozum. Stark szybko odzyskał kontrolę nad swoimi satelitami i zbombardował Hulka destrukcyjną energią. Zielony olbrzym nawet się nie bronił przed palącym promieniem z kosmosu, tylko poddał się jego niszczycielskiej mocy. Kiedy kurz opadł, w wielki kraterze leżało zmasakrowane ciało Bruce'a Bannera. Tak oto zakończyło się World War Hulk.

Wydarzenia okołowojenne

W Camp Hammond, dzień przed pojawieniem się kamiennego okrętu na ziemskim nieboskłonie, szantażowany przez senatora Woodmana Hardball włamał się do laboratorium von Blitzschlaga, po czym wykradł stamtąd jedną z próbek zawierających nanoboty blokujące supermoce i podmienił ją na placebo. Hardball przekazał skradzioną technologię Woodmanowi i całkiem możliwe, że jego występek przyczynił się do późniejszej sromotnej porażki Iron Mana, który użył tej właśnie podmienionej próbki w walce z Hulkiem. Następnego dnia, kiedy w Nowym Yorku pojawił się zielony olbrzym i ogłosił swoje ultimatum, w Camp Hammond wszczęto alarm i wysłano rekrutów z Inicjatywy do pomocy przy ewakuacji miasta. Jednak pewni siebie młodzi bohaterowie chcieli zrobić coś więcej i zaatakowali Przymierze, które chwilę wcześniej rozbiło Avengers. Rekruci z Inicjatywy oczywiście przegrali i zostali pojmani. Gyrich nie mógł sobie pozwolić na taką wpadkę i z pomocą wysłał tajną grupę o kryptonimie Shadow Initiative. Jej członkowie to Constrictor, Bengal, Trauma, Scarlet Spiders oraz enigmatyczna Mutant Zero. Shadow Initiative wdarło się do lochów pod Madison Square Garden i uwolniło młodych rekrutów. Trauma miał nawet krótkie starcie z Hulkiem, ale uszedł z życiem.

Korzystając z wolnej chwili na początku inwazji, Korg udał się do Nowego Yorku, aby wspólnie z ziemskim detektywem z NYPD - Dannym Granvillem - rozwikłać zagadkę śmierci Arch-E-5912. Robot został wysłany w celu zbadania Ziemi jeszcze podczas dwudziestoczterogodzinnego ultimatum, a wkrótce po tym został odnaleziony zniszczony. Po krótkim śledztwie, Korg i detektyw Granville ustalili, iż Arch-E-5912 przypadkowo zaingerował w życie mieszkańców Nowego Yorku, a było to sprzeczne z jego dyrektywami. Robot nie mogąc poradzić sobie z tym paradoksem dokonał samozniszczenia i tak dokonał swojego żywota. Zasmucony Korg szybko powrócił do swojego Przymierza i działań wojennych.

Wracający właśnie z jednej ze swoich misji, Heroes For Hire dotarli do Nowego Yorku kilka godzin po ogłoszeniu przez Hulka ultimatum. Nieświadomi zagrożenia, dali się wciągnąć w sam środek wydarzeń, a na domiar złego, ich szeregi opuścił Paladin. Heroes For Hire prowadzeni przez jednego ze swoich członków - Humbuga - wdarli się do kamiennego okrętu. Sam Humbug, który potrafił porozumiewać się z insektami, teraz niemal odchodził od zmysłów, słysząc zew i myśli wszystkich robakopodobnych kosmitów z Sakaar. Szybko pozostawił on swoich towarzyszy i wyruszył na spotkanie z Brood, aby ją zabić i zgładzić jej potomstwo. Jednak Humbug łatwo dał się uwieść jej urokowi oraz nowej wizji świata rządzonego przez insekty, po czym zgodził się posłużyć za inkubator dla jej jaj, aby ułatwić potomstwu Brood i Mieka aklimatyzację w nowym środowisku. Tymczasem, pozostali członkowie Heroes For Hire zostali złapani. Colleen oraz Tarantula, niesłusznie obwiniane za śmierć kilku robakopodobnych kosmitów, zostały uwięzione, a Misty, Black Cat, Shang-Chi oraz Moon Boy wyrzuceni ze statku. Po tym, do składu powrócił Paladin, który dopiero co testował dla S.H.I.E.L.D. umiejętności Scorpion. Heroes For Hire postanowili odbić swoich towarzyszy. Wykonali oni mały rajd na lochy pod Madison Square Garden i uwolnili torturowane Colleen oraz Tarantulę. W międzyczasie okazało się, że Humbug był wykorzystywany przez ziemski rój insektów, aby dostać się do Brood i ją wysterylizować. A potomstwo kosmitów w jego ciele zostało skażone, tak jak i on sam. Cierpienie i agonię Humbuga skrócił Shang-Chi poprzez skręcenie mu karku. Heroes For Hire udało się uciec przed gniewem kosmitów, ale drużyna rozpadła się po tych wydarzeniach, a jej członkowie rozeszli się skłóceni, każde w swoją stronę.

Punisher też miał swój udział w World War Hulk. Wpadł on na mordującą cywili grupkę kosmitów dowodzoną przez przerośniętego robaka o imieniu Mung. Frank jak zwykle nie miał litości dla zbrodni i pozabijał wszystko, co nie pochodziło z Ziemi, a znalazło się w zasięgu jego rąk.

Mimo wojny, z Nowego Yorku, co dość oczywiste, nie ewakuowali się dziennikarze. Relacjonowali oni każdy szczegół inwazji, począwszy od przybycia kamiennego statku, po starcie Hulka z Sentrym. Byli wśród nich również i redaktorzy Front Line - Ben Urich oraz Sally Floyd, którzy po dość ciężkich początkach swojej gazety odzyskali zapał do pracy, po niespodziewanym zyskaniu tajemniczego i hojnego sponsora. Ich dziennikarskie nosy i łut szczęścia przyprawiały naczelnego Daily Bugle o napady wściekłości. Jednak jak się okazało, to sam J. J. Jameson był tym tajemniczym sponsorem. Najpierw nie chciał on, żeby gazeta prezentująca odmienny punkt widzenia od Bugle'a upadła, dlatego w nią zainwestował. Później, najlepszy materiał i najświeższe informacje z WWH ukazujące się we Front Line powodowały jego irytację. Ale kiedy opadł wojenny kurz, J. J. Jameson z zadowoleniem uzmysłowił sobie, iż jest właścicielem dwóch najbardziej poczytnych gazet w Nowym Yorku, które prezentują skrajnie różne poglądy, a więc pokrywają cały rynek. Sally Floyd, która od jakiegoś czasu coraz bardziej pogrążała się w alkoholizmie, dowiedziała się o tym, ale zatrzymała tę informację dla siebie, nie informując o tym swojego wspólnika, Bena Uricha.

Epilog

Banner został aresztowany przez S.H.I.E.L.D. i umieszczony w specjalnym kontenerze, po czym wywieziono go do tajnej bazy wojskowej na pustyni Mojave, gdzie został zamknięty w specjalnym bunkrze wiele kilometrów pod ziemią i farmakologicznie uśpiony.

W tym samym czasie, w Nowym Yorku rozpoczęły się prace porządkowe. Na miejscu pojawili się ludzie z Damage Control, liczne oddziały z S.H.I.E.L.D. oraz wszyscy superbohaterowie, którzy byli w stanie stać o własnych siłach. Jedni pomagali w sprzątaniu pogorzeliska, inni zajmowali się wyłapywaniem kosmitów, którzy w setkach rozbiegli się po mieście, a jeszcze inni pomagali cywilom przenieść się do obozów przejściowych na obrzeżach miasta. Hiroim, Korg, bezimienna wojowniczka Brood oraz Elloe zostali aresztowani przez S.H.I.E.L.D..

Wojna niby się skończyła, ale to nie oznaczało końca problemów. Ziemia pod Nowym Yorkiem, naruszona wcześniej przez Hulka, zaczęła pękać, pochłaniając kolejne zabudowania, mimo iż Hercules i Thing próbowali temu jakoś zaradzić. Pozostawione same sobie cyborgi Death's Head wciąż siały zniszczenie. A kosmici z Sakaar, bez swych liderów, podzielili się rasowo i zaczęli walczyć między sobą. Zaaresztowani członkowie Przymierza chcieli powstrzymać przemoc i pomóc, więc uciekli S.H.I.E.L.D. i ruszyli do akcji. Elloe powstrzymała walczących robakopodobnych i różowoskórych kosmitów, ale wiele krwi zdążyło się już przelać, łącznie z jej własną. A Hiroim, dzięki pradawnej mocy oraz energii wyssanej z kamiennych ciał Korga i Thinga, był w stanie powstrzymać trzęsienie ziemi i załatać powiększający się uskok. Jeden ze zwolenników Hulka, Tom Foster, wciąż chciał się zemścić na Iron Manie, obwiniając go za śmierć swojego wuja - Goliatha - więc zażył jego specjalną, powiększającą miksturę. Ale szybko zrozumiał, że bardziej się przyda, pomagając w odbudowie miasta. Natomiast Iron Man, dzięki pomocy Misty Knight, przeprogramował cyborgi Death's Head i powstrzymał je od dokonywania dalszych zniszczeń.

Kiedy zamieszanie związane z porządkami i pomocą cywilom się skończyło, okazało się, że Hiroim, Korg, Brood oraz Elloe uciekli. To samo tyczyło się Amadeusa Cho oraz Herculesa, którzy też byli na bakier z prawem oraz S.H.I.E.L.D..

Tymczasem, miliony kilometrów dalej, na planecie Sakaar. Na jednym z wielu bezkresnych pustkowi, nagle ziemia zaczęła się kotłować, wypluwając z siebie potoki gęstej lawy, by po chwili począć długowłosego, zielono-szarego olbrzyma. Było to cudem ocalałe dziecko, które Caiera nosiła w swym łonie. To tak właśnie narodził się Skaar, syn Hulka!Reperkusje:
 • Hulk ujawnił całemu światu istnienie tajnego stowarzyszenia najpotężniejszych z superbohaterów o nazwie Illuminati.
 • Po zakończeniu wojny, Bruce Banner został uwięziony w tajnej bazie wojskowej, gdzieś na pustyni Mojave.
 • Hiroim, Korg, bezimienna wojowniczka Brood oraz Elloe uciekli S.H.I.E.L.D. i mają teraz status poszukiwanych zbiegów.
 • Pozostali kosmici, jeśli nie wszyscy, zostali złapani i uwięzieni w kompleksie 42, w Strefie Negatywnej.
 • Ciężko ranny Miek również został aresztowany i osadzony w więzieniu w Strefie Negatywnej, ale jest odizolowany od pozostałych.
 • Arch-E-5912 dokonał samozniszczenia, nie mogąc poradzić sobie z paradoksem powstałym w jego oprogramowaniu. Ale trudno założyć, że nie żyje, w końcu to maszyna.
 • Bezimienna wojowniczka Brood została wysterylizowana przez agentów ziemskiego roju insektów.
 • Hiroim the Shamed stracił lewą rękę.
 • Nowy York został ponownie niemal doszczętnie zniszczony, a Stark Tower zostało zrównane z ziemią.
 • Renegaci rozpadli się po WWH, ale Hercules oraz Cho dalej działali razem i byli poszukiwani przez S.H.I.E.L.D.
 • Ujawniono istnienie Gamma Corps - tajnej, paramilitarnej grupy stworzonej przez Rykera, która po starciu z Hulkiem postanowiła, iż jej wrogami będą teraz członkowie Illuminati.
 • Generał John Ryker prawdopodobnie zginął pod gruzami zawalonego bunkra, kiedy Hulk rozprawiał sie z Gamma Corps.
 • Benny Tibets, alias Flux, zginął z ręki Gamma Corps jakiś czas przed WWH.
 • Juggernaut ponownie odnowił swój pakt z Cyttorakiem i zaprzedał mu swą duszę.
 • Nowy Ant-Man - Eric O'Grady - został złapany przez S.H.I.E.L.D.
 • Wyszło na jaw, że Nick Fury nie miał nic wspólnego z wystrzeleniem Hulka w kosmos i już wtedy zamiast niego występował Life Model Decoy.
 • Amadeus Cho ujawnił plany stworzenia Gammaworld, czyli azylu dla wszelakich gamma-istot.
 • Ujawniono istnienie Shadow Initiative - tajnej komórki w Camp Hammond do zadań specjalnych.
 • Założone przez Misty Knight Heroes For Hire rozpadło się w czasie WWH.
 • Członek Heroes For Hire, Buck Mitty, alias Humbug zginął podczas WWH. Humbug umierał w agonii, ponieważ był zainfekowany przez ziemski rój insektów. W cierpieniu ulżył mu Shang-Chi, który skręcił mu kark.
 • Gazeta Front Line zyskała spory udział w rynku medialnym, ale straciła swój pakiet większościowy na rzecz J. J. Jamesona.
 • Tom Foster zażył specjalną, powiększającą miksturę swojego nieżyjącego wuja Billa i został nowym Goliathem.
 • Ujawniono, że syn Hulka oraz Caiery żyje i znajduje się na planecie Sakaar.wwh-logo-big.jpg
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.